Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Gabriel_Corban_-__prominence_jpg.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226037
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare pentru sisteme rapide < f5


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 08 Sep 2010 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aaa...daca e vorba de 7mm/82grade e bine. Acum depinde si de relieful ocular. Plossl-ul de 10mm il avea prea mic si il facea incomod de folosit. Si Nalgerul meu de 7mm are relieful ocular cam la limita, dar e mai usor de folosit si in plus faptul ca are campul mare il face si mai folositor. Il folosesc cam la fiecare sesiune de observatii.

Cat despre obiectele care incap in camp, stai linistit ca sunt multe. Mai ales cand oi ajunge sa observi nebuloase planetare cu dimensiuni de doar cateva secunde de arc, vei avea neaparat nevoie de grosismente mari.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Sep 2010 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ZENDOW a scris:
Si eu am impresia ca e util la Deep Sky 7mm/82grd, dar pe aici nu prea da bine sa spui ca folosesti grosimente mari!
Experienta mea este aproape nula dar pe simulatoare sunt obiecte care incap chiar si in 0,2 grd.


Când vorbești de un telescop de 254mm, 170x e mai degrabă grosisment mediu, deci poți recunoaște public că-l folosești. Smile

Ocularul potrivit diferă de la obiect la obiect. O strategie bună e să stabilești până la ce grosisment vrei să mergi (aș zice 250-300x) și apoi să selectezi ocularele astfel încât să ai măriri spațiate aproximativ egal.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Sep 2010 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un telescop de 254mm Dobson ocularele pe care le folosim la starparty-uri cel mai des sunt de 17 si 13mm. Pentru nebuloase planetare, roiuri mai mici 6-8mm este limita maxima, iar la 5mm deja imaginea e prea intunecoasa. La SCT-ul de 20cm insa, pot folosi mariri mai mari pentru ca montura e motorizata, asa ca de obicei incep cu 17mm, dupa care trec la 13 si pentru extra performanta si scala 8-10mm. La cel de 28cm aceleasi oculare, in aceeasi ordine, diferenta de apertura permite folosirea de mariri mai mari, astfel ca imaginile ocupa o si mai mare parte din campul vizual cu mai multe detalii. La 50cm apertura galaxiile si nebuloasele arata bine la mariri intre 250 si 700X, in functie de luminozitate, dar cand atmosfera e buna 1000X este deosebit la M81-82, M33, M13, M3, M5 si inca cateva, de exemplu M82 ocupa intreg campul vizual cu detalii in brate. Ocularele la care ma refer sunt Hyperion, in SCT-uri si telesocoape cu raportul focal mai mare de f/5 sunt perfecte. Sub f/5 un corector de coma face minuni si cu Hyperion si cu orice alte oculare.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Sep 2010 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Permiteti va rog o opinie,asa de dragul discutiei.Ca eu observ la clasa ''gradinita de telescoape'' nu la ''tunuri navale'' ca domniile voastre.
Intradevar ,si producatorii ,si comerciantii,si majoritatea autorilor de carte astronomica recomanda truse de oculare care sa asigure grosismente ''egal distantate''.De ce,la ce este nevoie de asa ceva?Poate ca sa facem vanzare,sa scape producatorii de stocuri,sa salvam economia mondiala...scuze,chineza,care n-are nevoie de salvare.
Practic vorbind,nu avem nevoie de ocularele medii.Avem nevoie de cateva oculare bune cu focal si camp mare pentru observatii de camp mare si identificarea ''tintelor'' de mica dimensiune,cu focale de la 25mm in sus,depinde de F/D.Si de multe oculare puternice care sa-ti permita grosismentul acceptat de seeing,daca eu as avea bistari,as cumpara oculare intre 4mm si 10mm,din mm in mm,poate chiar incepand de la 2.5mm.
Ca sa reiau analogia cu tunul naval,grosismentul mic este'' binoclul prin care crucisatorul tau isi identifica tinta''.Apoi diferitele oculare puternice sunt ca loviturile prin care iti incadrezi tinta,dupa care,daca ai cu ce ...bang,observi cu ocularul optim,tinta atinsa.Nu prea s-au pomenit crucisatoare care sa fi invins tintind din 10 in 10 metri! Very Happy
De altfel pentru lamuriri din partea unui expert in materie,invit pe cei interesati sa re/citeasca in Texereau/ capitolul11/pag.193.
http://www.astrosurf.com/texereau/chapitre11.pdf
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Sep 2010 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adică nu salvăm economia cumpărând un ocular pentru 70-150x (Texereau), o salvăm cumpărând oculare între 10 și 4, din milimetru în milimetru. Mă întreb care metodă o fi de stânga și care de dreapta. Smile
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Sep 2010 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu folosesc pe acelasi telescop Hyperion 21, 13 si mai nou 8 (ce inlocuieste un UWA de 9mm) si sunt multumit, majoritatea obiectelor incap in campul corectat si nu am incercat sa le pozitionez in margine pana acum, mi se pare firesc sa le pozitionez in centru.
grosismente utile la deepsky le gasesc pana in 150x, in rest cresc (cu barlow sau un ocular skywatcher planetary de 4mm) doar la duble, nebuloase planetare mici si planete).
am sa testez si corectorul de coma din dotare ce ar trebui sa se impace bine cu hyperioanele.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Sep 2010 01:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

s-a facut in sfarsit si senin in seara asta, desi transparenta s-a inrautatit pana la un nivel de abia se mai vad constelatiile, totusi am avut timp sa testez hyperion 21mm in configuratie cu corector de coma baader mpcc, rezultatul mi-a confirmat asteparile, pana in 85-90% din camp M103 ramane identic, dupa care se intuneca putin, iar chiar pe margine nu arata prea bine.
l-am folosit in modul urmator:
focuser/adaptor 2" standard + mpcc (cu stopper collar scos) + inel prelungitor de 14mm + adaptor 2"-1.25" + ocular hyperion 21mm.
tot ansamblul nu intra complet in focuser/adaptor 2", dar totusi se poate focusa.



IMG_6136s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  54.52 kb
 Vizualizat:  de 4129 ori

IMG_6136s.jpg



IMG_6133s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  73.04 kb
 Vizualizat:  de 4129 ori

IMG_6133s.jpg


Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 14 Sep 2010 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corectorul de coma de care ai vorbit este pe 2"?
Aceste corectoare de coma sunt specializate pe anumite oculare sau pot fi folosite la orice ocular?

_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4871

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Sep 2010 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coma este generata de telescop, deci sunt specializate pe tipul de telescop. Si pe raportul focal al telescopului.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Sep 2010 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, este pe 2", si este pt. sisteme f/4-f/6, nu mareste focala instrumentului, spre deosebire de televue paracorr, ce o mareste cu un factor de 1.15x daca imi amintesc corect.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Sep 2010 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am dotare corectorul de coma de care vorbeste auriga (Baader MPCC) si pot confirma ca poate fi folosit cu orice fel de ocular cu conditia sa fie amplasat la distanta potrivita fata ocular (cu ajutorul unor adaptoare). Pe site-ul producatorului gasiti mai multe informatii, n-are rost sa intru acum in detalii.

Eu il folosesc pe un telescop cu raport focal f/4, atat pentru fotografie cat si pentru observatii vizuale si sunt foarte multumit de performantele lui desi producatorul spune ca e optimizat pentru f/4.5 (dar mai spune si ca poate fi folosit pentru instrumente cu rapoarte focale intre f/4 si f/6 - de la f/6 in sus nu mai este necesar un corector de coma).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact