Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax9.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225382
Numar de utilizatori inregistrati: 2845
Cel mai nou utilizator inregistrat: LauraH
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intalnire (Star Party)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 19 Iul 2008 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vorbit cu un prieten si vine si el. Deja suntem un nucleu de 6-7 persoane plus inca 2-3 posibilitati.

E bine!
De acum sa pandim vremea;)
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 19 Iul 2008 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1)Octavian Stanescu
2)Ovidiu Danut
3)Forever_Man
4)Doru Dragan
5)Decebal
6)Stefan (un prieten)

Posibili:
1)Cristi M.
2)Catalin Fus
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Iul 2008 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata vremea e cam inghesuita de nori,ploi,racoare.Prognoza din 1-8 august nu e deloc buna pt noi, doar noaptea de 3 august ar fi presupusa senina acolo in zona, mai vedem....
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 25 Iul 2008 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda.... Nu se poate cumpara vreme buna de undeva?
Sus
shrewie
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iul 2008
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2008 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:
Mda.... Nu se poate cumpara vreme buna de undeva?


Da, se poate, 3500$ Bucuresti - Santiago de Chile, 120$ zborul de la Santiago de Chile pana la Calama, de acolo poti sa iei autobuzu' pana la San Pedro de Atacama, hotelul costa vreo 100$ pe noapte. Razz
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 26 Iul 2008 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

shrewie a scris:
OvidiuDanut a scris:
Mda.... Nu se poate cumpara vreme buna de undeva?


Da, se poate, 3500$ Bucuresti - Santiago de Chile, 120$ zborul de la Santiago de Chile pana la Calama, de acolo poti sa iei autobuzu' pana la San Pedro de Atacama, hotelul costa vreo 100$ pe noapte. Razz


Stii, eu am banii insa nu ma duc ca se decolimeaza relfectorul in autobuz Laughing Ca-s gropi.... Laughing
Sus
Mishu05
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2008
Mesaje: 5



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2008 01:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare
Apropo de nebulozitate atmosferica, am venit ieri pe Transfagarasan pe traseul Sibiu-> Bucuresti. Am zis sa dau o tura sa vad niste locuri bune in caz ca locul de la Balea Lac se dovedeste nepotrivit. Situatia din teren:
De unde incepe drumul sa urce ( partea de nord a muntilor) pana la Balea + 20m in tunel, ceata. Ceata sa o tai cu cutitul, extrema in unele zone iar sus decorul era ireal, ziceai ca esti pe fundul oceanului si e plin de statii de cercetare. Luminite de tot felul, masini, lume, gherete de suveniruri. Locul e plin de oameni mai ales vara si mai ales in week-end. Din cate stiu eu din alte ture pe timp de zi in perimetrul asta sunt cel putin 2 cabane + statia de telecabina -> ar fi ceva luminite iar astia pe munte au prostul obicei sa isi puna becuri din alea cat popicele sa nu se rataceasca turistii ( vorba vine).
O alta problema zic eu o sa fie farurile masinilor. Indiferent de zi/ora pe drumul ala trec masini si chiar daca e ora 3 noaptea daca trece un meserias care nu are ce face si se plimba..o sa iti cam strice vederea.
In partea cealalta..in Arges..situatia e cam asa: la fiecare colt de drum lume oprita cu masina + cort + foc deschis. Cred ca se duc jos in vale si aduc lemne cu masina, altfel nu imi explic cum reusesc sa faca asemenea focuri.
Inca ceva: vant. Cam bate si chiar cand e totul aparent calm, tot sufla usurel asa, il simti. Ma gandesc ca pt un telescop mare poate fi o problema , poate vibra un pic.

Si o veste buna acum. Cum cobori spre Arges, cam la 2km de prima cabana ( cota 2000 , e inconfundabila si singura cabana pana la Capra) exista un drum in stanga, in urcare . Cred ca se numeste valea Capra respectiva vale, drumul are maxim 500m si se termina brusc insa nu se preteaza pt masini mai delicate, e destul de abrupt cel putin in prima portiune.
Nu am urcat prea mult insa dintr-o alta tura pe jos stiu ca sunt conditii mai bune decat in transfagarasan, macar esti ferit de luminile turistilor si ale masinilor care trec. Asta e o idee si o propunere in caz ca nu se poate la Balea sau pe drum.
Si la final. Tot coborand spre Pitesti din motive mai speciale am luat-o pe un drum lateral, dupa Curtea de Arges. Avand in vedere ce ceata/nori erau pe sus cand am oprit si am vazut ce minunatie era pe sus..am uitat si de satul cu luminite aflat la 500m si de muzica care se auzea de la o nunta.
Concluzia: nu e musai sa urci la 2000+ metri pt a avea un cer frumos, clar. Cateodata e mai sigur la un 500-600m asa..macar ai mai putini nori.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestirea mea..Smile
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 28 Iul 2008 08:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E de foarte mare folos ce ai spus ca sa nu facem pregatire.drum de pomana. Sa vedem ce spun si ceilalti.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iul 2008 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim de povestea reportaj de la fata locului, ai stat sau ai trecut noaptea pe acolo? Interesant drumul de pe Valea Caprei.
Problema e vremea , daca ar fi peste tot in tara seceta si canicula am fi gasit noi loc bun de astro pe acolo. Dar toata perioada 1-11 august nu se anunta calduri foarte mari iar cerul variabil.
http://www.meteoblue.ch/index.php?id=33&am...f16f182bc0
mai este un site http://www.memo.ro/meteo/meteo.php?s=1&tip=1&loc=Avrig mai optimist spune soare fierbinte perioada 7-11 probabilitate precipitatii 0 dar UV moderat (aer umed) .Mai vedem...
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 28 Iul 2008 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Balea Lac am fost in total de vreo 5-6 ori. De fiecare data am prins ceata (de fapt sunt nori care trec continuu) in acea zona, insa cum treci tunelul spre Rm. Valcea, vremea e mereu alta - in general mai frumos.
Ultima oara am fost pe 12 iulie anul asta; am prins o vreme excelenta, insa aglomeratia era de nedescris. Am reusit sa prind penultimul loc din parcare.

Politia era prezenta si se chinuia sa dirijeze traficul; am inteles de la amicii mei din zona ca sunt perioade in care efectiv circulatia este blocata de Politie, putand trece doar masinile care vor doar sa traverseze in partea cealalta.

Cred ca ar trebui sa ne gandim la o alta zona.
O zi buna.
Cristi.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iul 2008 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am crezut ca e asa multa lume pe acolo. Alta locatie unde am fost vara trecuta si nu am avut probleme e in Retezat langa lacul Gura Apelor. aici e orizont relativ bun doar ca altitudinea e de 1000m. se poate merge mai departe si la 1600m dar e in Valea Lapusnicului cu orizont mai redus.Dar cerul beton ,pot spune ca eu am prins mai bun ca in Fagaras.


Retezat.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  60.09 kb
 Vizualizat:  de 6123 ori

Retezat.jpg


Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 28 Iul 2008 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate ajunge cu masina pana la locul de observatii?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iul 2008 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da pai e drum national prin Sarmisegetuza apoi la stanga spre munti e asfalt apoi dupa baraj drum de beton si 100m drum tara spre lac.
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iul 2008 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca se merge dinspre Sarmisegetuza spre Hateg, drumul care urca la baraj e spre dreapta (cu circa 10 km inainte de Hateg) nu la stanga. Indicatorul rutier e spre Gura Zlata. Intersectia este mare si bine semnalizata. Sunt cam 35 km de la intersectia asta pana la barajul Gura Apei. In Hateg este statie de benzina Petrom (la iesirea spre Deva).
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 29 Iul 2008 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ramane de stabilit o data exacta, daca toata lumea va fi de acord cu locatia.
Eu unul, chiar daca e departisor de Iasi, o sa merg (daca va fi incepand cu 9 aug.)
Ar mai trebui sa schimbam si nr de tel. intre noi...sau folosim GLP Very Happy ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact