Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_250809_9b_final.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225384
Numar de utilizatori inregistrati: 2845
Cel mai nou utilizator inregistrat: LauraH
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura Alt-Azimut


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9066

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Oct 2008 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Biblioteca de Astronomie On Line, ''How to make a Telescope'' Jean Texereau.Eu am de la Gavril Beches,D-zeu sa-l odihneasca, o copie xerox,nu stiu unde altundeva s-ar mai gasi cartea,imi plac tipariturile,sunt personaj de moda veche,dinozaur,stii doar monser' ...pe la 1848...
Dar uite dau un exemplu:

http://www.astrosurf.com/texereau/chapitre5.pdf

De retinut ca rigiditatea nu se obtine prin masa moarta,ci prin forma.Trepiedul prezentat aici se spune ca are o stabilitate legendara.Unii-l folosesc si ca suport la slefuire.Mircea
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 20 Oct 2008 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer nici eu nu am inteles referirea la cuplele cinematice. Eu credeam ca orice "legatura" intre 2 obiecte miscatoare si care le limiteaza niste grade de liberatate, e o cupla cinematica, deci lagare, rulmenti, diferite articulatii, adica lucrurile folosite oricum la toate genurile de monturi. Se poate sa gresesc.

Am cautat in franceaza montura lui Couder si am gasit-o.
E un fisier .pdf detaliat :

http://www.astrosurf.com/texereau/chapitre5.pdf

Inca nu am avut timp sa studiez, dar am sa o fac.

Iata si o poza, care e prezentata in wikipedia ca: "Monture altazimutale A. Couder"



396px-150mm_Texereau_telescope_n1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  95.4 kb
 Vizualizat:  de 5869 ori

396px-150mm_Texereau_telescope_n1.jpg


Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 20 Oct 2008 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trepiedul acela intr-adevar trebuie sa fie foarte rigid. E facut tot numai din triunghiuri Very Happy .
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 20 Oct 2008 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am inteles cum functioneaza. Corpul monturii se "imbraca" simplu pe tepusa aceea pana cand varful acesteia intra in gaura conica dintr-o placuta montata in partea de sus a corpului.

Rotatia azimutala devine fara joc abia dupa ce se aseaza telescopul pe furca, care fiind putin excentrica va "impinge" "V"-ul unei alte placute de sprijin a corpului pe ax (tepusa). Acelasi gen de sprijinire e si la altitudine. Telescopul sta doar asezat pe "V" - urile acelea. Sistemul de sprijinire, imi aduce aminte de cantarele mecanice cu parghii.

Tubul telescopului poate fi blocat in altitudine cu tija aceea diagonala, prin care se permite si un reglaj fin sau amplu. N-am prea inteles exact, la acesta prima "citire" din desene, cum e piesa de fixare a tijei de montura. Probabil e un fel de articulatie cardanica care permite atat rasucirea piulitei pe tija, dar si rotatia azimutala. Dar asta se va lamuri.

Interesant e faptul ca tubul telescopului e liber pe "V" - urile acelea. Un avantaj interesant, e faptul ca montura si telescopul se asambleaza rapid. Pe de alta parte, atat trepiedul cat si montura par destul de voluminoase si nu sunt dez-asamblabile. Adica obiectele acelea trebuie purtate ca atare. Imi pare ca o astfel de montura e excelenta cand ai o curte si scoti din casa, sau din garaj piesele componente - asamblandu-le repede.

Montura nu pare sa aiba (din cate am priceput eu) un blocaj pentru miscarea azimutala. Adica unica rezistenta la rotatia in plan orizontal e data de frecarile f. mici din "lagarul" conic superior si "punctul" de contact inferior de pe ax (plus inertia sistemului). Asta e un avantaj pentru ca se roteste fin si foarte usor - tot ansamblul.
Insa ce se petrece daca trepiedul nu este asezat perfect orizontal? Probabil furca se va roti imediat pana la pozitia de echilibru. La alte monturi "frictiunea" sau alte mecanisme impiedica lucrul asta.
Ar trebui puse la trepied niste varfuri metalice reglabile, cu care sa se poata regla orizontalitatea acestuia.

Acum am inteles ce zicea Mircea. Miscarile pe ambele axe nu sunt afectate aici de "zmuciturile" si discontinuitatile specifice asamblarilor cu jocuri, frictiuni etc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9066

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Oct 2008 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Suriel
ai ''citit'' foarte bine montura Couder.Observatiile tale ,toate sunt foarte pertinente.
Niste comentarii personale:
-despre modul de fuinctionare al tijei de reglaj-sprijin in altitudine te poti lamuri studiind un exemplar ''in carne si oase'' de ''trash telescope'',aceasta tija este folosita pe larg la lunetele de 60mm si reflectoarele de 76mm montate azimutal in furca.Dar eu as neglija cu totul aceasta tija.Amplasand tubul optic pe lagare de altitudine de diametru mare ca la Dobsoniene,nu mai ai nevoie de tija,la montura Couder aceste lagare sunt ridicol de mici.
-montura Couder se asambleaza si dezasambleaza la fel de rapid ca montura Dobson dar in trei subansamble:tubul optic,furca si trepiedul.Alegand proportiile furcii si ale trepiedului ,functie de instrumentul/instrumentele pe care le va deservi,poti obtine subansamble in acelasi timp functionale,rigide si care incap in portbagajul masinutelor noastre (la americani pe o bancheta trebuie sa incapa lejer trei soacre gen ''mama Dollores'' ,deci si portbagajele au alte dimensiuni)
-rotatia in azimut se poate ''tempera'',daca este nevoie cu o ''frana'' simpla,sabot de lemn,textolit etc montat in partea opusa ''v''-ului,multi constructori s-au confruntat cu problema sesizata de tine si multi au rezolvat-o prin montarea unei frane.Dupa care,ATM-istii respectivi ''s-au ales '' cu o montura azimutala aproape perfecta,foarte robusta ,stabila si FARA JOCURI.Limita maxima pana la care aceasta montura este buna o reprezinta reflectorul de 250mm.
Pe scurt eu fac si refac calcule si ma gandesc la solutii constructive pentru ca-mi trebuie o montura Couder.Singura alternativa care concureaza puternic este o montura Dobson inalta ,cu placa de montaj al instrumentelor,mai multe ,unele simultan.Si recent am remarcat in gravurile din cartea lui Cherubin d'Orleans ''La Dioptique Occulaire'' un gen de montura -sevalet,necunoscuta si pe care o studiez mai nou pentru ca pare interesanta pentru subiectul nostru.Mircea
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 22 Oct 2008 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate mi-am dat seama eu, o montura Dobson este mult mai usor de confectionat. Insa este cu adevarat voluminoasa (cel putin aceea inalta).
Am vazut pe undeva niste planuri pentru montura Dobson. Se puneau niste bucatele de postav pe lagarele mari (cate 2 pe fiecare brat) si pe discurile de rotatie azimutala (3). Oare bucatelele astea de postav sunt echivalentul cuplelor cinematice? Caci in felul asta cilindrii de pe instrument care se aseaza pe lagare, "calca" doar pe 2 puncte (intocmai ca la "V" - urile de la montura Couder).

Acum mi-am adus aminte. Acum vreo 5 ani am imprumutat de la un amic, un telescop Newton cu oglinda sferica de 7 cm. O jucarie - nu am reusit sa vad decat luna cat de cat decent. Si intr-adevar avea o tija de acel gen. Am sa merg la el sa o cercetez. Ma gandesc ca in cazul in care se folosesc lagare mari si se renunta la tija, este totusi nevoie ca telescopul sa fie bine echilibrat . Tija aceea e buna totusi - in plus permite si niste reglaje fine de altitudine.

Mircea, montura Couder mi-a placut. Ideea cu sabotul e foarte buna. Ma gandesc si eu sa-mi fabric o astfel de montura pana la iarna. Acum am o luneta de 80 mm. Si cum orientarea mea este catre un instrument catadioptric cu diametru de pana in 200 mm, cred ca montura Couder poate fi scalata - redimensionata, ca sa devina astfel mai portabila.
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 22 Oct 2008 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si totusi ma gandesc eu, ca pentru sesiunile scurte/rapide (si nu foarte pretentioase) de observatii si un trepied reglabil poate fi un lucru bun.
Eu mi-am fabricat o montura azimutala cu furca si trepied, amandoua din lemn de fag. Si desi am facut-o asa cum mi-a "traznit" prin minte, fara sa cercetez alte tipuri de monturi, este destul de buna pentru mariri de pana la 75x.
Insa este destul de voluminoasa si grea. Am fost in primavara intr-un concediu la munte si am stat la un hotel. Liftul era defect si nr. etajului destul de mare. Imi amintesc perfect ca toti oamenii erau contrariati si se opreau ca sa vada de ce cara omul acela transpirat (adica eu) in sus si in jos pe scari, obiecte stranii si voluminoase.
De asemenea pentru plecarile in deplasari mai lungi, cand portbagajul mai e umplut si cu alte chestii, un trepied reglabil poate fi util.

Deci relansez intrebarea: stie cineva un trepied bun, pentru 12-14 kg si nu foarte scump? (si nici foarte mare?)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9066

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Oct 2008 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suriel
Inteleg problema,iti urez succes in gasirea unui bun trepied.
Poate gasesti de ocazie unul de topograf/teodolit?
Daca te orientezi spre un trepied,cauta unul cu tija centrala de diametru cat mai mare,care sa se prelungeasca si intre picioare si care sa aiba un ''paianjen''de rigidizare,acele brate articulate care fac legatura intre bucsa ce culiseaza pe tija si picioarele trepiedului,bucsa ce se blocheaza pe tija dupa cat de mult ai decis sa deschizi picioarele trepiedului.
Cat despre Dobsoniene,eu ma pricep la cele din prima generatie,cele din generatiile urmatoare nu ma intereseaza practic deoarece ma limitez doar la telescoape mici si medii.Domeniu in care sa faci monturi tubeless ,serrurier,tridob etc mi se pare ...mai bine ma abtin.Dar nu de tot,tot am s-o spun,de cand navighez pe Internet (din '97 adica) nu am vazut tampenie mai mare decat un open-tube american de 10cm F/4 ???
La axele orizontale,daca folosesti PVC sau textolit va corespunde pasla,chiar ff bine.Pentru lagaruirea verticala insa pasla trebuie evitata,acolo trebuie teflon care sa alunece pe formica ce la noi se chema mai demult melamina ,acel PAL folosit la mobila de bucatarie sau ,daca ai,un vechi disc de pick-up ,un LP pe 33 rotatii e si mai bun.
Mircea
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 23 Oct 2008 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact