Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10936761_915632125136851_1835141665_o.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225363
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Propunere locatie pentru observare astronomica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Feb 2009 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alin Gheorghiu a scris:


Newton de 200 e ok. Doar sa-l montez si sa-l demontez zilnic...plus decolimarea care intervine rapid...


Daca e pe montura alt-azimutala nu ai ce demonta. Il scoti afara si esti gata de observatii.

Decolimarea nu este chiar de speriat. Un Newtonian e foarte simplu de colimat (cu putin exercitiu vei ajunge sa faci lucrul acesta in mai putin de 2 minute).

Un Newtonian nu are deloc aberatie cromatica - pentru a obtine acest lucru cu o luneta trebuie sa scoti multe mii de euro din buzunar pentru un instrument apocromat (treaba cu filtrele care, puse pe un acromat, "simuleaza" apocromatele mie mi se pare o gogorita comerciala - daca ar fi asa simplu nu ar mai cumpara nimeni apocromate veritabile Very Happy ).

Poti cumpara un Newtonian la diametre mult mai mari, la acelasi pret, decat o luneta (si diferenta de diametru se vede, crede-ma). Cu cat e mai mare diametrul instrumentului, cu atat vei putea vedea obiecte mai slab luminoase si, de asemenea, detalii mult mai fine.

Din experienta iti spun ca odata ce ai aruncat o privire printr-un telescop de diametru mare, orice luneta accesibila "profanilor" te va dezamagi (probabil cu exceptia celor care costa cat o masina).

Deci, din punctul meu de vedere, un reflector (Newton pe montura alt-az Dobson) este o alegere excelenta si bate la toate capitolele o luneta (avand in vedere raportul calitate / pret).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Alin Gheorghiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 8

Motto: Tot inainte!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2009 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok. Multumesc mult pentru sfat.

Am sa tin cont de el cand voi alege.

Ma speriasem de greutatea lui (newton) si de faptul ca trebuie demontat de pe montura..acum, am inteles, cu alt-az nu este nevoie, se schimba situatia.

Pana la telescop, ieri am achizitionat un binoclu 15×70

_________________
Alin Gheorghiu
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 11 Feb 2009 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alin Gheorghiu a scris:

Ma speriasem de greutatea lui (newton) si de faptul ca trebuie demontat de pe montura..acum, am inteles, cu alt-az nu este nevoie, se schimba situatia.


Si dobsonul trebuie demontat...asta daca nu esti suficient de puternic, sa il cari intr-o singura bucata.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Feb 2009 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor,

Prin "demontat" sper ca stiti ca se intelege "ridicat tubul telescopului de pe suport". Daca asta este un impediment serios la folosirea telescopului, atunci mai bine ne lasam de astronomie.

Laughing Laughing Laughing

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Alin Gheorghiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 8

Motto: Tot inainte!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2009 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E ok. Il ridicam noi, da-l in colo.... Laughing
_________________
Alin Gheorghiu
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Feb 2009 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca unii oameni vor sa faca astronomie cat mai serios posibil, si e foarte bine. Alti oameni vor sa faca observatii doar pentru propria lor placere, si e foarte bine si asa.

Dar cred ca sunt foarte putini oameni care vor sa faca concomitent si astronomie si hernie sau lombo-sciatica.

Pana la urma urmelor cred ca fiecare este liber sa faca alegerea pe care o doreste si noi aici nu trebuie sa le impunem altora sa se incoloneze intr-o armata de dobson-isti, ci sa dam sfaturi NEUTRE, explicand clar care sunt avantajele si dezavantajele fiecarui tip de telescop. In fond, nu exista telescop perfect, iar ceea ce unui astronom cu experienta de ani multi i se pare un lucru usor, unui incepator, sau unui om care vrea sa faca observatii doar de placere i se poate parea foarte deranjant.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact