Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Revision2_100k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225642
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura EQ-5


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 21 Mai 2009 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si felicitari pentru montura. Am o intrebare: ce impresie ti-a lasat trepiedul monturii? cand de rigide sunt picioarele acestuia (am citit pe net ca sunt de 1.75" dar eu sunt curios cand le ridici la inaltimea maxima cum e. Si inca o intrebare: ce firma a fabricat montura care ai achizitionat-o? Te intreb deoarece si eu vreau sa imi cumpar una, cel mai probabil de la skywatcher.
Toate cele bune,
Emil Roman
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 13 Sep 2009 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari cu montra ,ai ales ceva bun, si cum spunea catalin ,nu schimba vaselina, doar daca chiar blocheaza,altfel ai dupa aceea mai mult joc in axe ca inainte,eu am schimbat dar nu a adus mai nimic ,cele noi sunt mai bune ca acelea la care trebuia schimbat. Chinejii invata repede si chiar daca scrie vixen pe una cine spune ca nu e construita in Chila si doar "Ungelabbelt".La ED ur egal ca sunt orion sau celestron sau Skywacher tot de pa aceasi banda cad!

Flo
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10709



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2009 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspund eu. Am tot EQ5 sw si a meritat din plin desfacerea si ungerea. Nu se compara cu ce era inainte. Acum nu stiu in ce stare e a lui da mak dar la mine se misca cu hopuri. Acum daca totul e echilibrat, o misc cu degetul mic si pot sa urmaresc cursiv (panning) pe obiectele in miscare.
Nu recomand extinderea picioarelor, surubul ala de fixare e gluma, mai ales daca ai greutate. Cu ele stranse, cu tavita fixata direct fara cauciucuri e destul de rigid. Teava e destul de rigida, prinderea de piesa centrala nu prea e dar o fixeaza tavita. Ce daca se freaca tavita de picioare? Nu-i bai, mai ales ca nu cred ca e din otel (tavita) ci dintr-un fel de duraluminiu. Ce daca se zgarie...oricum nu rugineste. Eu am EQ5 cu newton de vreo 7kg, cu doua greutati de 10kg si aparat...deci e ok. Insa nu am incercat astrofoto cu motoarele de urmarire deci nu stiu cum se comporta dar daca nu-l atingi nu prea vibreaza.
Pentru un newton nu se justifica extinderea picioarelor. Pentru luneta poate ca da, dar si greutatea e mai mica si cred ca sta destul de bine. Insa surubelul care fixeaza extensia de teava principala trebuie strans destul de bine si cred ca deformeaza teava cea mica (o preseaza, ea nefiind foarte groasa). Nu are gaura de fixare si daca nu il strangi bine sau greutatea e prea mare nu tine si aluneca surubul ala pe teava cea mica si risti sa se dezechilibreze si sa cada.
Iar chestia cu jocul dupa ce o desfaci, se poate regla simplu din piulite, tu decizi cat joc sa aiba. Am un topic prin zona despre asta si cu niste imagini de pe net despre cum arata "intestinele" si despre cum se demonteaza/monteaza la loc.
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 14 Sep 2009 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu focal scurt merge si foto,ED-ul 80 600mm merge bine ,tre sa ai grija sa nu ajung la greutati prea mari ,dar asta e o alta tema, i-ti trebe motor(-are)
o electronica mai buna ca dd1 sau dmk3! webcam OAG sau luneta de ghidare...
Flo
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact