Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212604_113x_nord_pol.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225686
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tot Sfat Incepator!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 15 Mar 2006 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Aha
Raspunde cu citat (quote)

habarnam a scris:

Apropo, cred ca a mai scazut popularitatea astronomiei in ultimii ani la noi (mie asa mi se pare)..


Prin intermediul site-ului si forumului nostru, cu siguranta a crescut. Wink
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mar 2006 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In afara de manele si iubitorii lor, au cam scazut toate in Romania nu numai astronomia, asta fiind unul din motivele pentru care sunt cam rautacios. In 1999, cu ocazia eclipsei, a fost organizata Ora Astrala a Romaniei. Acesta era un program sponsorizat din vestul Europei (of course) care a adus in Romania vreo 30 de instrumente astronomice (dupa estimarea mea, daca n-oi gresi si sunt mai multe?!?) si le-a imprastiat pe la diverse licee de pe banda de totalitate. Erau acolo o gramada de instrumente Meade, lunete, dobson-uri, schmidt-uri etc. Ce s-a intamplat cu ele? Stau inchise intr-o debara a liceului cu pricina, pazite de profesori sa nu cumva sa le strice elevi. Asta e situatia astronomiei in tara asta!
Intre timp, cercetatorii de la cele cateva amarate de observatoare, cerceteaza de mama focului.
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 16 Mar 2006 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului: da
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate asa e .. Pana nu o sa constientizeze lumea ca e importanta stiinta, tot asa o sa fie ..

Am fost o saptamana in Germania si m-am speriat cati chinezi bine pregatiti sunt acolo.. lasa ca o sa cumparam de toate de la ei, ca noi suntem prea idioti sa facem ceva ....

Cred ca la ora asta sunt mii de tineri chinezi belindu-se pe un telescop ..(poate exagerez)..
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mar 2006 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam exagerezi ... in jos. Avand in vedere cate miliarde de chinezi mai sunt pe-acuma, ca s-au raspandit prin toata lumea si ca produc telescoape cu o optica rezonabila (apropo, cam tot ce se gaseste prin Bucuresti e produs de chinezi) cred ca ai exagerat in jos. Daca nu ne trezim, da' repede de tot, o sa ajungem sa ne tina ei pe langa casa ca animale de companie.
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 16 Mar 2006 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutia aceasta despre observarea satelitilor a deraiat complet. Eu zic sa revenim la tema initiala. Alte poleminici, critici si ironii se pot face eventual intr-un thread separat.
Inchei totusi aceasta polemica cu o observatie la afirmatia lui dragon:

dragon a scris:

Intre timp, cercetatorii de la cele cateva amarate de observatoare, cerceteaza de mama focului.


Am lucrat la unul din "observatoarele amarate" de care ai adus aminte si in ciuda problemelor financiare ale insitutiei si a lipsei de tehnica (sau a tehnicii invechite), te asigur ca cercetatorii aduceau rezultate la nivel vest european.
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 16 Mar 2006 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mac wrote:
Am lucrat la unul din "observatoarele amarate" de care ai adus aminte si in ciuda problemelor financiare ale insitutiei si a lipsei de tehnica (sau a tehnicii invechite), te asigur ca cercetatorii aduceau rezultate la nivel vest european

in romania ati lucrat ? unde?la mine'n oras avem la observator o luneta de 150mm,una de 240mm (luneta deci !),+ citeva mai mici,un CCD de 8000$ (!) ,CCD-uri pentru soare,plus alte multe si care stau degeaba.Nimeni nu face nimic cu ele.Ba mai mult: nu are nimeni acces la ele decit personalul abservatorului.Au fost citeva tentative de-a face un grup de amatori in jurul obs.,dar nu s-a putut(Oare de ce? Smile ).Ca sa nu zic ca mai e o luneta de 180mm pe care o tin in podul observatorului...mai veche ce-i drept (totusi e un acromat)...au zis ca vor s-o dea la muzeu... ce sa mai zic... concluzia e ca este activitate pe rupte la mine Smile)))
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 16 Mar 2006 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GM__ a scris:
Au fost citeva tentative de-a face un grup de amatori in jurul obs.,dar nu s-a putut(Oare de ce? Smile ).


Poate ca observatorul nu era public.
Despre ce oras si despre ce observator vorbesti?
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 16 Mar 2006 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu s-au facut din lipsa de interes.Ma deruteaza putin cuvintul "public",dar daca au incercat unele nume de renume in astronomia nostra sa organizeze acele grupuri,se pare ca e public.Defapt sigur e public.Nu as fi vrut sa zic orasul din unele motive,dar totusi il zic: iasi.
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 16 Mar 2006 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului: aha
Raspunde cu citat (quote)

Acu multi ani cand am fost in vizita la Iasi la niste unchi, eram plod, am facut scandal sa merg la observator in gradina botanica..

ajungem si intreaba unchiu daca se pot face observatii etc., ala siktirit ne zice ca nu, ca doar la grupuri mari, si cu aprobari, etc...

Si am ramas cu o imagine a unui monitor pe retina, unde erau mii de stele ...

Am ajuns in bucuresti in facultate si in piata romana am vazut si io stelele .. prea tarziu ca sa ma prinda flama..

Hai ca s-a facut topicu varza, da macar s-a mai inveselit lumea pe aci Smile
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 16 Mar 2006 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: aha
Raspunde cu citat (quote)

habarnam a scris:
da macar s-a mai inveselit lumea pe aci Smile


Very Happy Adevarat
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 16 Mar 2006 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: telescop
Raspunde cu citat (quote)

Roman a scris:

Ar fi misto sa cumparam un telescop si sa-l conectam la un server astfel ca persoanele interesate sa aiba acces live via net la el...
Nush dk exista astfel de proiecte in lume...

Eh.. exista multe asemenea proiecte in lume. Am folosit si eu asa ceva acum cativa ani. Un telescop aflat in USA controlat de la distanta. M-au ajutat niste preteni astronomi amatori americani care mi-au dat o ora din timpul lor. Am facut doua imagini: una la M16 si una la NGC 100.
Oricum observatiile astea de la distanta sunt la mare moda. Un roman, Mirel Birlan, este unul din pionierii "remote robotic observations", cum e consacrat termenul pe-afara.
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 16 Mar 2006 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O noua meserie: Astronom domestic = astronom care face poze deep-sky direct de pe desktop.
interesant...

scuze - am sters mesajul anterior(m-am gandit k prea este .. offtopic)
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 16 Mar 2006 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului: buna idee
Raspunde cu citat (quote)

buna idee ... sigur implica niste costuri destul de mari, dar cred ca se pot face .. asta presupune ca orice membru sa poata sa aiba acces la un playlist, sa poata sa dea niste coordonate, o ora, si .. voila .. nici nu tre sa iasa din casa sau sa aiba cer senin ..

Am vazut ca telescoapele mai acatarii au motor de pozitionare si interfata cu PC-ul, deci nu ar fi foarte complicat ... din pacate tot depindem de omu cu telescopu, sa iasa si sa'i apese butonu Smile

Sunt curios cati ar fi interesati...sincer nu prea as baga 500$ intr-o scula care o sa fie uzata moral in cativa ani cred ..dar as plati pentru observatii de placere (am si poze cu evnimentul .. ar fi ok ..depinde de tarif ..)
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 16 Mar 2006 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
O noua meserie: Astronom domestic = astronom care face poze deep-sky direct de pe desktop.
interesant...


bine,acuma mai e si chestie de curaj,cel putin in ro.Nustiu citi au curaj sa-si lase telescopul pe deal si el sa stea in casa pe calculator.Trece o cioarda de tigani pe acolo si-ti "curata" tot observatorul :)
Si...acuma depinde,eu personal m-as simti mai bine sa vad ca o poza este "muncita" de mine,sa invirt la butoane pe virful unui munte, in loc sa stau acasa doar apasind niste butoane iesind poza automat.Parerea mea :) ...dar e misto si chestia cu "automatizatu'",oricum.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 16 Mar 2006 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmmm.. nu prea se poate vorbi de uzura morala la telescoape. Dupa mine orice telescop (evident, orice telescop decent din punct de vedere optic) poate fi folosit; trebuie numai sa vrei sa faci asta. Si sa ai doar un telescop prin care niciodata nu te uiti cu ochiul prin ocular mi se pare total degeaba.
Si nu e chiar asa de simplu.. Dai coordonata si pac vezi. Pentru ca nu poti vedea in timp real printr-un instrument astronomic accesat de la distanta. Poate doar daca te uiti la Luna sau Soare vei avea imagini acceptabile. Probabil cand vei fi pus in fata luarii de imagini cu o camera ccd prin mai multe filtre pentru a obtine ceva concret si te asigur ca nu vei mai zice ca e la fel de simplu.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact