Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna__051009_04+05.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binocular + doua oculare zoom = problema focusare?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Noi 2011 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pot folosi si oculare cu zoom, in special cele care au stopuri, precum e zoomul Hyperion. De altfel, ultima varianta a ocularului zoom Hyperion, mark III, a fost optimizata tocmai pentru utilizare cu binoculare. Altfel, ocularele zoom ordinare fara stopuri sunt cam imposibil de folosit intrucat zoomul este continuu si e greu sa reglezi aceeasi focala la ambele oculare.

Binocularul se poate folosi si cu o lentila barlow 2X si merge 100% in newton. Dar atunci aberatia de sfericitate introdusa de binocular nu este corectata. Pe de alta parte o focala de 1500mm nu e mult.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Noi 2011 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm si eu.

Tocmai am facut experimentul acum 5 minute. Am folosit un binocular la Newtonul de 150mm/750 mm atasand in fata lui un barlow de 2 X.

Merge perfect !

Evident, fara lentila Barlow, nu functioneaza pentru ca nu pici in focala.
Ca sa functioneze in astfel de situatie ar trebui sa tai cu bomfaierul telescopul si sa muti oglinda principala mai in fata, mai aproape de secundara ca planul focal al principalei sa iti iasa mai in afara.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 07 Noi 2011 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, va multumesc tuturor mai ales domnului Teo care a probat acest lucru la cerea mea.

Faza cu taiatu tubului si mutatul oglinzi mai in fata nu este o problema dar iasa din discutie pentru ca parabolizarea oglinzii este la o anumita focala. Daca mutam oglinda mai in fata se pierde o mare parte din suprafata ei, direct proportional cu focala. Astfel pentru a muta oglinda mai in fata sau mai in spate ar trebui remodificata parabolizarea oglinzii dupa noua focala. Asta ca sa beneficiezi de toata suprafata ei.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2011 01:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i suficient doar o diagonala mai mare ca sa nu ai vignetare? Ocazie cu care mai pierzi din luminozitate datorita obstructiei mai mari.
Faptul ca muti principala nu inseamna ca ii schimbi focala.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2011 06:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un binocular din cel mai ieftin, chinezesc, in probe, de cateva saptamani. Nu am avut timp si vreme sa ii fac toate testele pe care as fi vrut, dar cateva impresii pot sa-ti spun.

1. Cu binocularul pus pe telescop apare o mica pierdere de contrast, si poate si de rezolutie. Dar aceasta mica pierdere este compensata, pentru ca detaliile fine cat si imaginea in intregul ei sunt mult mai usor de observat si de analizat. Probabil ca principalul avantaj al binocularului consta tocmai in accesibilitatea mult mai buna a informatiei vizuale. Creierul prelucreaza probabil mult mai bine semnalul asa. Si nu e vorba doar de perceptie mai buna, ci si de confort. In plus, cu un singur ochi, mie imi vine greu sa stau mai mult timp cu privirea in ocular. Dupa un minut-doua trebuie sa fac o scurta pauza. La binocular nu mai simt nevoia asta, cel putin nu asa des.

2. Lucrurile se schimba cand folosesc lentila barlow cu care acest model de binocular vine in dotare. In primul rand, este o lentila acromata, identica optic cu cea de la lentila barlow de 2x de la SkyWatcher. Pentru oricine care a folosit asa ceva, e clar ca o marire va da un barlow pe un drum optic de 40mm, si alta pe unul de 110mm. Asa ca marirea data de aceasta lentila pe binocular nu e de 2x ci sensibil mai mare. Nu am avut timp sa fac ceva masuratori, dar cred ca e pe undeva in jur de 3x. Iar aceasta lungire a drumului optic inseamna si iesirea din parametrii optimi ai unui barlow. Probabil ca de aici rezulta pierderea semnificativa a rezolutiei pe care am observat-o. In plus, apare un cromatism destul de usor vizibil.

Ar mai fi si alte aspecte, dar, asa cum spuneam, nu am facut multe teste, si nu vreau sa spun un lucru pana nu il verific bine. Pe de alta parte, nu stiu cum se comporta celalalt binocular cu pret accesibil de la noi de pe piata, adica Baader Maxbright. Probabil ca diferenta de pret isi spune cuvantul. Si in orice caz, compensatorull pentru newton de la Baader este in alta clasa decat barlowul de la SkyWatcher.

Ca o prima concluzie, in pofida unor dezavantaje, un binocular este un instrument pe care il recomand oricui, si pe care si eu intentionez sa-l achizitionez. Ramane intrebarea, care dn ele?

Ca amanunt, am folosit acest binocular cu doua oculare Vixen Plossl, de 17mm, pe care le apreciez ca fiind printre cele mai bune si mai luminoase din cate mi-au trecut prin mana.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata dragos.n la 07 Noi 2011 07:37, modificat de 4 ori in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2011 07:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As mai face o precizare la cele scrise mai sus, legat de folosirea binocularului cu lentila barlow inclusa in set. Spuneam ca drumul optic mai lung face ca acest barlow sa dea o multiplicare mult peste 2x, probabil in jur de 3x sau chiar peste. Ori eu am folosit un maksutov cu o focala de 1800mm si oculare de 17mm, deci o marire de 106x. Daca factorul de multiplicare introdus de acest barlow este 3x sau peste, deja marirea totala e peste puterea teoretica a telescopului, si peste ce permitea cerul in serile in care am facut observatii. Probabil ca pe un newton cu un F/D=5 nu se ajunge intr-o zona critica folosind binocularul cu barlow, si poate ca pierderile de rezolutie nu sunt asa mari. Dar asta ramane de verificat.
_________________
Dragos N
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 02 Dec 2011 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar despre folosirea binocularului cu un dobson flextube ce ziceti?
Primara se poate apropia de secundara fara nici o bataie de cap dar apar astfel alte probleme?

Ma intereseaza in primul rand sa nu introduc acel barlow intre telescop si oculare.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Dec 2011 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Der Pirate prin mutarea primarei nu se modifica focarul !!! parabola nu trebuie modificata Wink .
doar planul focal se modifica ca sa scoti mai afara la folosire pt camp larg trebuie marita secundara .
la planete ar merge pana la o anumita limita si fara marirea secundarei.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Dec 2011 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este o idee sa folosesti un dobson fflex-tube. Singura grija suplimentara aici ar fi sa marchezi foarte bine pozitia pe bare, pentru ca sa fie la distanta egala, sa nu ai mari probleme la colimare.

Pentru observatii planetare nu e strict necesar sa schimbi secundara, Dar pentru o buna functionare e bine sa schimbi secundara.

_________________
Dragos N
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 02 Dec 2011 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aproape am strans suma pentru un dobsonian flextube de 305mm. In acesti bani (4000 lei) ce credeti ca s-ar potrivi mai bine pentru un binocular? Fara sa am problema cu picatul in focus, deci fara a folosi barlow dar in acelasi timp sa am si o apertura cat de cat. Sa merg oare pe o luneta 150/1200? Nu cred ca imi va oferi mai mult decat ce am deja inafara de vederea binoculara.

PS: In acei 4000 lei intra doar telescopul sau tubul dupa caz fara binocular plus accesorii. Acestea se vor achizitiona ulterior.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Dec 2011 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as merge pe flextube. Cu niste distantiere bine facute pentru a pune exact tubul la pozitia necesara pentru vedere binoculara fara barlow.
_________________
Dragos N
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 27 Oct 2015 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am luat un binocular de microscop si asa am ajuns sa citesc topicul asta. Mi se pare ca se poate sti de la inceput ce F minim trebuie sa aiba telescopul ca sa functioneze fara vignetare: intrucat atat diamentrul ferestrei de intrare cat si drumul optic al binocularului sunt marimi fixe, se poate calcula FMinim pentru care binocularul nu introduce vignetare - adica foloseste intreg diametrul obiectivului.
Nu stiu inca ce drum optic are un cap de microscop IOR dar fereastra de intrare are 18.1mm. Daca aproximez un drum de 100mm - conform articolului - rezulta un FMinim de 6 pentru iluminare 100 punctiform in centru, care trebuie obtinut fie direct fie cu Barlow. Cu cat F este mai mare de 6, cu atat mai bine, campul iluminat 100% creste.

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact