Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226039
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

O mica intrebare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru rabdarea acordata mie de a-mi explica lucrurile acestea, pot sa spun ca acum datorita voua am inteles cum stau lucrurile. Sunt constient ca mai am de invatat multe lucruri despre aceasta aparatura a telescoapelor si cum functioneaza fiecare, dar acum sunt in stadiul de invatare. Daca nu va suparati mai am o nedumerire legata de acest Cautator de la acest telescop http://www.skywatcher.ro/SK/Dob8pyrex.htm . Acolo scrie ca puterea de marire a lui este de 9X. Intrebarea este urmatoarea, vad ca el este atasat de telescop, se poate demonta de pe el? Adica il pot folosi ca pe un monocular?
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Il poti demonta si folosi ca monocular.
Am facut asta de cateva ori cand mergeam prin parc si vroiam sa ma uit pe cer.
Rezultatele insa nu sunt prea spectaculoase. Pana la urma se comporta ca o jumatate de binocul de 9 X 50.

Oricum, ce am constatat in mod placut este faptul ca se vad prin el satelitii lui Jupiter. Evident daca este bine focusat.

Mai trebuie sa stii ca imaginile prin el sunt rasturnate ( " cu capul in jos " ) Smile si prezinta un reticul central .
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa fac mare lucru cu acest Cautator, avand in vedere faptul ca este destul de slab 9x, oricum mai bun decat binoclul meu Nikon 7x35
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu conteaza ca e slab din punct de vedere al maririi.
EL are campul vizual destul de larg si e foarte luminos.
Asta e si scopul pentru care e construit astfel, pentru a putea gasi usor ceea ce doresti sa privesti prin telescop.
Conditia esentiala este sa fie perfect paralel cu axa optica a telescopului mare pe care e asezat si sa fie bine focusat, sa vezi clar prin el.
Aceste operatiuni se relizeaza relativ usor.

Exista acolo 2 suruburi pt. paralelism si o piulita pt. focusare.


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 06 Ian 2012 22:46, modificat de 1 data in total
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca imaginea este rasturnata cum il pot folosi ? Se poate intampla ca si cand privesti prin telescop imaginea sa fie rasturnata sau ma insel?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si in telescop imaginea e rasturnata. Si chiar daca nu ar fi, important este ca obiectul sa il centrezi in campul cautatorului care va corespunde cu centrul imaginii din telescopul mare. Mai putin conteaza ca Luna e cu " capul in jos " sau in sus atat timp cat e asezata pe centrul reticulului tau.
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg un lucru, de ce in telescop imaginea este rasturnata si in binoclu nu e ? Legat de acel Cautator, cum pot face ca imaginea sa nu fie rasturnata, sau nu exista nici o posibilitate?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Ian 2012 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul mai are niste prisme sau lentile suplimentare care iti rastoarna imaginea din nou.

Daca rasturnam o imagine " deja rasturnata " va rezulta una normala, adica "cu capul in sus" Wink

Se poate adapta la cautator o prisma sau o oglinda la 45 sau la 90 de grade dar nu prea isi are rostul...

In fine la orice luneta poti pune o prisma zenitala ( oglinda diagonala ) si vei avea imaginea nerasturnata, deci cu "capul in sus si picioarele in jos" dar va fi in oglinda, adica stanga inversata cu dreapta...


Scopul principal al cautatorului este sa gasesti mult mai usor obiectul pe care doresti sa il vizezi si sa il centrezi rapid in campul vizual care trebuie sa corespunda cu centrul campului vizual al telescopului mare pe care este montat intr-un perfect paralelism.
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2012 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu doresc sa fac cautatorul sa aiba o imagine normala deoarece vreau sa il folosesc nu numai pentru a ma orienta atunci cand ma uit cu telescopul ci si pentru observari terestre. Daca nu te superi, poti sa imi dai ceva material de unde ma pot orienta sa fac sau sa cumpar acea oglinda sau ce trebuie pentru ca sa am o imagine normala ?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Ian 2012 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E pacat de el sa il modifici.

Pentru asta exista lunete ieftine de 5-7 cm diametru, cu focale 300-500 mm.
Mai bine folosesti asa ceva la terestru alaturi de o prisma Roof sau de o oglinda diagonala inclinata la 45 grade ce reflecta razele la 90 grade.

E destul de dificil sa atasezi cautatorului prisma sau o oglinda zenitala. El nu are un tub port-ocular si focuser clasic, si mai cu seama nu pe standardul 1.25 inch.

Ar necesita niste modificari serioase si nu merita .

Lasa cautatorul pentru scopul cu care a fost construit.

Exita cautatoare care vin din fabrica cu o astfel de prisma la 45 grade dar.... tuburiel Sky-Watcher de 200 mm nu stiu sa vina cu asa ceva in dotare.

Oricum accesoriile si munca depusa pentru adaptare ar consta mai mult decat cautatorul in sine.
Mai bine iei pt. terestru ceva in genul asta :
http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=VX5928


Ultima modificare efectuata Teo la 06 Ian 2012 23:26, modificat de 2 ori in total
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Ian 2012 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa modifici cautatorul cel mai simplu mi se pare sa-ti faci rost de o prisma 'amici' la 45 de grade. Probabil o sa trebuiasca un adaptor, nu stiu exact cum e construit cautatorul tau, daca poti scoate ocularul. Dar in acelasi timp s-ar putea sa nu mai poti focusa imaginea pentru ca prisma introduce mai mult drum optic decat a fost conceput cautatorul, deci ar trebui scurtat tubul optic.

(Poza cu caracter informativ)
http://www.astroshop.eu/omegon-amici-prism-45d-1-25-/p,14658

Dupa cum zicea si Teo, mai bine l-ai lasa in pace deocamdata. Modificarea as vedea-o valabila in cazul in care te deranjeaza imaginea rasturnata cand cauti un anume astru pe cer. Si eu prefer cautatorul sa aiba imagine "dreapta" pentru ca uneori devine frustrant sa cauti acu' in carul cu fan mai ales cand factorul de marire al cautatorului schimba mult aparenta zonei vizate fata de ce vede ochiul liber, pentru ca poti vedea stele mult mai slabe si deci mai multe. Dar asta presupun ca tine mai mult de obisnuinta si preferinta fiecaruia.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2012 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am mai uitat putin pe forum si am vazut ca ai incercat sau chiar ai facut o luneta din sticla de ochelari. legat de acest aspect, pot sa imi fac o luneta terestra home made in care sa am o imagine normala precum o binoclului? Bineinteles ca nu doresc una cu putere de marire mare. Si daca ai putea sa ma ajuti, adica sa imi9 explici sau sa imi dai un site sau ceva cum se confectioneaza o luneta simpla.
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 06 Ian 2012 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca mai intii sa achizitionezi telescopul propus si apoi o sa realizezi foarte repede ca nu ai nevoie sa-i aduci modificari pentru intoarcerea imaginii, acest lucru este necesar numai la observatii terestre, care le poti face foarte bine cu un binoclu bun.
_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Ian 2012 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gabimga1298 a scris:
M-am mai uitat putin pe forum si am vazut ca ai incercat sau chiar ai facut o luneta din sticla de ochelari. legat de acest aspect, pot sa imi fac o luneta terestra home made in care sa am o imagine normala precum o binoclului? Bineinteles ca nu doresc una cu putere de marire mare. Si daca ai putea sa ma ajuti, adica sa imi9 explici sau sa imi dai un site sau ceva cum se confectioneaza o luneta simpla.



Sper ca nu o sa fiu off-topic, desi pana la urma topicul nu trateaza un subiect fix.


Da, poti sa iti construiesti o luneta atat cu lentila de ochelari cat si cu obiective ce au lentile acromate.

O poti face cu imagine reala ( nerasturnata ) folosind un ocular divergent de tip Galilei sau o luneta cu ocular convergent de tip Kepler care va da o imagine rasturnata dar la care se poate adapta ulterior o prisma zenitala.
Asta depinde de ce materiale ai la dispozitie si ce proiect vrei sa alegi.

Oricum asta deja s-ar incadra la un alt topic, eventual pe la ATM.

Daca pe langa telescopul comercial doresti sa iti construiesti si o luneta, nu e nimic rau. Asa inveti multe lucruri.

Daca esti hotarat pentru telescopul comercial, cumpara-l si vei avea ce observa cu el, plus ca va fi mult mai performant decat o luneta simpla din lentila de ochelari.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact