Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc7023_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225295
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

modificare Tub newtonian 8"


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, Valy, dar dacă este de la un F/4 este prea scurt. Încerc azi să fac poze la ce am, ieri nu am avut timp.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

F5 (200/1000).
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este atat de simplu!!!

Dof=Ft - (Dt+Hf+Hr+Eo)

Dof=distanta de la axul optic al focuserului, sau de la centrul optic al secundarei, la fata oglinzii primare.
Ft =focala telescop
Dt=diametru exterior tub telescop
Hf=inaltime focuser strans
Hr=inaltime umar reductor 2'' la 1,25''
Eo=ecart de rezerva pentru variabilitatea ocularelor. In general 6-10mm.

Din momentul in care stii unde vine plasat focuserul in raport cu oglinda primara, restul este si mai simplu.

Lt=Dof+D1+D2

Lt= lungime totala telescop
D1=distanta de la fata oglinzii primare la capatul tubului din spatele ei. Existand tubul, cu oglinda in el, aceasta distanta se masoara.
D2=distanta de la axul optic al focuserului la capatul din fata al tubului. Se poate alege dupa dorinta.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ecuatie as zice ca trebuie sa intre si diametrul secundarei, daca e mai mare trebuie pusa mai aproape de primara, daca e mai mica poate fi pusa mai departe.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am inteles. Daca te referi la off-setul secundarei, acesta nu infuenteaza distanta de la fata oglinzii la axul optic al focuserului. Planul in care e asezata fata secundarei ramane acelasi, indiferent de marimea secundarei si de acel off-set. Si am specificat ca vorbesc de centrul optic al secundarei, nu de cel geometric. Distanta de la fata oglinzii la axul optic al focuserului depinde doar de diametrul tubului, si de celelalte elemente prezentate in formala.

In plus, daca apropi secundara de focuser strici colimarea.

Aceasta formula nu provine de la Mel Bartels, ci de la Bel Martels, sau cum il chema de fapt, Matei Alexescu. Laughing Sau cel putin de acolo o stiu eu. Dar poate fi dedusa de oricine are un creion si o linie, si stie sa faca unul din cele mai simple desene. Sau poate fi dedusa, sau chiar copiata de pe net, unde exista zeci sau sute de imagini cu desenul schemei optice a unui telescop Newton.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am exagerat putin desenul dar cred ca am dreptate. De asemenea in functie de obstructia/vignetarea dorita/calculata poti sa mai apropii secundara de primara, deci inca o variabila in plus de luat in calcul.
Pentru un acelasi tub, oglinda si focuser poti alege diverse diagonale/obstructii si diverse vignetari/camp de plina lumina, deci rezulta diverse distante, care pleaca evident de la formula de mai sus dar care necesita ajustari/corectii in functie de caz. Problema nu are solutie unica decat daca stabilesti toti parametrii.



 Descriere:
 Marime fisier:  51.04 kb
 Vizualizat:  de 1845 ori





 Descriere:
 Marime fisier:  50.38 kb
 Vizualizat:  de 1838 ori




Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai, pentru ca desenul tau nu e corect. Dimensiunea secundarei trebuie sa depaseasca conul optic principal pe care l-ai desenat tu, pentru ca asa cum ai facut tu vei avea iluminare 100% pe un punct, si o imagine intunecata in rest. Sau nu vei avea deloc.

In al doilea rand, noi aici vorbim despre o secundara data. Si chiar daca nu ar fi asa, dimensiunea secundarei este data de posibilitatea fascicolului de lumina de a da imagine intr-un anume punct, asigurand un anume grad de iluminare in jurul acelui punct. Intai trebuie sa ajungi cu lumina in ocular, deci trebuie sa scazi lantul optic de la ocular la secundara. Apoi trebuie sa alegi iluminarea pe care o doresti. Mai mica daca vrei un planetar vizual, sau mai mare daca vrei un foto-deepsky. Doar atunci intra in discutie alti parametri, pentru ca vrei o acoperire 100% mai mica sau mai mare. Dar dimensiunea secundarei nu influenteaza formula, ci doar adauga elemente in plus, respectiv un ecart pentru aparat foto, si pentru alte accesorii.

Practic pe un telescop de 200/1000 poti pune o secundara de 100mm, exact in acelasi punct ca una standard de 51mm. Vei avea o iluminare mai mare, dar nu o vei fructifica pe toata, datorita diametrului tubului telescopului si a tubului focuserului. Si atunci cresti diametrul tubului telescopului, schimbi dimensiunea focuserului, eventual adaugi ecart pentru foto, si asa se schimba si distanta de la axul optic al focuserului la oglinda primara.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
.. Doar atunci intra in discutie alti parametri, pentru ca vrei o acoperire 100% mai mica sau mai mare....
Este exact ce am zis eu, daca ignori acesti parametrii atunci formula este corecta, aici nu am obiectii, dar daca vrei sa tii cont de acesti parametrii atunci formula trebuie ajustata.
Poate ca am exagerat desenul, dar in fine.
Formula trebuie sa fie completata cu parametrii de diametru secundara, camp iluminat, dupa gust, iar efectul este ca distanta dintre secundara si primara difera de la caz la caz.

Daca formula este valabila in conditii de 100% iluminare pe intreg campul inseamna ca trebuie inclus in calcul si diametrul secundarei, distanta secundara primara este invers proportionala cu diametrul secundarei care se alege de catre cel care proiecteaza. Sau macar sa rezulte din proiectare, pe langa formula cu distantele, si diametrul secundarei pentru care se aplica acea formula.



 Descriere:
 Marime fisier:  60.21 kb
 Vizualizat:  de 1808 ori




Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe site-ul lui Mel Bartels există calculator online pentru optimizarea câmpului de plină lumină, l-am folosit la telescopul mic și a ieșit ceva neașteptat de bun. La tubul existent am niște limitări, cum am mai spus, de buget, din cauza asta vreau să păstrez cât mai multe componente, inclusiv focuserul. O să-i fac o altă bucșă de 2" care să rămână în tubul port-ocular, acum este o extensie în afară. Asta îmi permite să reduc cu 30mm distanța dintre secundară și ocular, o pot îndepărta puțin de primară, ceea ce se traduce într-o micșorare corespunzătoare a obstrucției. O să fac măsurătorile necesare și să văd ce zice calculatorul câmpului de plină lumină.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand nu e formula mea. Am scris de unde provine.

In al doilea rand, iar faci un desen gresit, si am scris mai sus de ce e gresit.

In al treilea rand, te cunosc de mult Vali, si stiu ca mai degraba ti-ai musca limba decat sa recunosti ca am dreptate.

Asa ca pentru lamurirea celorlalti participanti la discutie, intrati pe urmatorul site, mergeti la Specifications, iar apoi la Dimensions, si notati-va distanta de la axul focuserului la fata oglinzii primare, si lungimea tubului. Apoi intoarceti-va la specificatii si mariti doar dimensiunea secundarei la cat vreti voi. Puteti sa puneti 2'' sau 3'', nu conteaza. Si mergeti inapoi la dimensiuni sa vedeti daca s-au modificat cele doua indicate.

Se poate calcula si campul de lumina plina, si vizualiza traseul optic, se pot utiliza si milimetri ca unitate de masura, practic tot ce e nevoie pentru constructia unui newton.

https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:

Asa ca pentru lamurirea celorlalti participanti la discutie, intrati pe urmatorul site, mergeti la Specifications, iar apoi la Dimensions, si notati-va distanta de la axul focuserului la fata oglinzii primare, si lungimea tubului. Apoi intoarceti-va la specificatii si mariti doar dimensiunea secundarei la cat vreti voi. Puteti sa puneti 2'' sau 3'', nu conteaza. Si mergeti inapoi la dimensiuni sa vedeti daca s-au modificat cele doua indicate.
Ai dreptate aici, se mareste campul de plina lumina daca maresti diagonala, plus creste obstructia, restul dimensiunilor raman constante, ceea ce este corect. Dar ia incearca sa obtii un anumit camp de lumina, fara sa maresti obstructia deci diametrul secundarei, sa vezi ca trebuie sa umbli la distanta pana la focus (Focuser Minimum Height), si daca umbli la asta se modifica si lungimea tubului (Tube Length).
Asa cum am zis mai devreme, daca nu te intereseaza campul de plina lumina si obstructia atunci formula ta este corecta. Eu doar intreb daca e corect sa ignori acesti doi parametrii, iar daca nu ii poti ignora inseamna ca trebue inclusi in formula, deci formula trebuie completata sau insotita de niste ipoteze initiale.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poti sa maresti campul de lumina plina, marind secundara decat scazand tot odata inaltimea focuserului, si a umarului reductiei de la 2'' la 1,25''. Eventual cumparand reductii ingropate, cum am cumparat eu de la saiph, si m-am mirat ca nu s-au grabit altii sa le ia inainte. Dar marind secundara e posibil sa ajungi in situatia sa ai vignetare de la tubul telescopului, sau/si de la tubul focuserului.

Poti muta putin secundara inspre focuser, astfel ca axul optic al telescopului sa nu mai fie identic si/sau paralel cu axul geometric al tubului telescopului, dar vei obtine o imagine vignetata intr-o parte, si va fi mai greu de colimat. Poti sa nu ti cont nici de off-set, dar vei avea imagine putin intunecata intr-o parte.

Nu ai cum si nici de ce sa incluzi obstructia si campul de lumina plina in formula. Astea le calculezi separat, si refaci toate calculele in functie de datele noi pe care le obtii, daca vrei sa construiesti un telescop cu alte piese. La un newton obisnuit, de 200/1000, cu tub de 230mm diametru, secundara de 51mm, focuser inalt de 75mm, reductie cu umar de 10mm, plus un ecart de 6mm la ocular, nu obtii camp de lumina plina decat pentru oculare planetare, sau pentru Luna, nu pentru oculare largi de 2''. Cu aceste piese nu ai mult loc sa jonglezi. Evident, ochiul nu va face mare diferenta intre 100% si 75% pe un camp plin de stele.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2022 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Secundara existentă are 56mm. Din primele calcule nu este nevoie de a o mări însă obstrucția centrală se poate minimiza scurtând tubul focalizatorului și lungind tubul telescopului cu cei 30mm cu cât se poate scurta tubul port-ocular fără modificării importante.

Pierderea de lumină integrată pe tot câmpul este de 0.2 magnitudini ceea ce la vizual nu deranjează. Nu va fi folosit pentru foto.

Am făcut print screen cu calculele preliminare.



Screenshot from 2022-02-16 19-47-42.png
 Descriere:
newton design
 Marime fisier:  208.48 kb
 Vizualizat:  de 1728 ori

Screenshot from 2022-02-16 19-47-42.png



Screenshot from 2022-02-16 19-47-55.png
 Descriere:
newton design 2
 Marime fisier:  229.61 kb
 Vizualizat:  de 1724 ori

Screenshot from 2022-02-16 19-47-55.png



Screenshot from 2022-02-16 19-47-55.png
 Descriere:
newton design 2
 Marime fisier:  229.61 kb
 Vizualizat:  de 1726 ori

Screenshot from 2022-02-16 19-47-55.png



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Feb 2022 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: modificare Tub newtonian 8"
Raspunde cu citat (quote)

76cm? al meu are aprox 90! totusi e o mare diferenta.


20220218_120157s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  98.41 kb
 Vizualizat:  de 1675 ori

20220218_120157s.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2022 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: modificare Tub newtonian 8"
Raspunde cu citat (quote)

auriga a scris:
76cm? al meu are aprox 90! totusi e o mare diferenta.
Am masurat pana la centrul focuserului nu cat e tot tubul ca e irelevant ce este dincolo de focuser, e doar parasolar si suport spyder. Poate ca am gresit eu masuratoarea, desi daca adun 76+12+12 da 100cm, cat e focala.
La tine vad ca mai are ceva in capatul din dreapta, 1-2cm. Eu am masurat cat e tabla, in continuarea tubului mai vine suportul oglinzii, iar oglinda patrunde nitel in tub cam 1-2cm, in functie de grosimea ei.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact