Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pipe-mount-az-dual-80-90-d-s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225657
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Articol - Cum se explica precesia Pamântului?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Oct 2006 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Aveți perfectă dreptate domnișoară Lucia, haideți să ne exprimăm în limbajul tuturor, sau altfel spus, haideți să vorbim pe șleau.
........
Pe scurt, vă rog să îmi spuneți și mie, în ce carte de știință pot găsi definițiile cercului precesiei de la polul nord și a cercului precesiei de la polul sud?

Pe scurt, in nici o carte Sad Puteti gasi definitia cercului sau definitia precesiei dar "definițiile cercului precesiei de la polul nord și a cercului precesiei de la polul sud" nu cred ca le veti putea gasi pentru ca aceste notiuni nu sunt notiuni elementare care sa fie definite. Eventual pot sa fac efortul sa scriu eu acum/aici o micuta carte de stiinta in care sa definesc cercul precesiei de la polul nord:

Cercul precesiei de la polul nord este acel cerc imaginar pe care capatul nordic al axei imaginare a Pamantului se deplaseaza in cursul fenomenului de precesie.

Sper sa va satisfaca aceasta modesta contributie a mea la progresul stiintei. Despre cercul precesiei de la polul sud voi scrie in volumul doi al acestei ample lucrari de stiinta Very Happy
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Oct 2006 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Despre cercul precesiei de la polul sud voi scrie in volumul doi al acestei ample lucrari de stiinta


da.... aici voi vrea sa-ti vad maiestria, va fi o incercare grea.... Laughing
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 23 Oct 2006 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intersectia dintre axa Pamantului si sfera cereasca.
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 23 Oct 2006 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rind, axa de rotatie nu e neaparat necesar sa se intersecteze cu cea de precesie. Foarte probabil ca nu o fac, pentru ca Pamintul nu e simetric. In medie insa, cred ca lucrul asta se intimpla.
Acest gogoloi aproximativ in care cele doua axe se apropie este neaparat in interior, pentru ca toate punctele in care se aplica fortele care produc precesia se afla in interior.
Cele doua cercuri de precesie sint atit de egale cit de simetrice sint cele doua semisfere ale Pamintului, de deasupra si de dedesubtul eclipticii. Iarasi, in medie, cred ca sint foarte egale, pentru ca Pamintul nu se rastoarna.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 23 Oct 2006 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa-l vezi... te-apuca plansul/
ca numai oasele-a-u ramas/
si sufletul dintr-ansul.

evident, d-le TC, cele doua, pe interval "mic", vor fi simetrice. Dar...daca ii spuneti asha, din prima... unde e savoarea? Dl. AC se referea la oarece chestii care incep sa seamene cu dinamici haotice.
Incepe sa-mi placa: eram mica-mica, acum vre-o 10-12 ani, si Tatal meu se ocupa de asha ceva. Tatal meu nu mai e (fuma prea mult). Dar eu... e .

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Oct 2006 08:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
In primul rind, axa de rotatie nu e neaparat necesar sa se intersecteze cu cea de precesie.

Orice dreaptă care se rotește în spațiu se intersectează cu axa ei de rotație pentru că nu poate să se rotească „pe lângă” axa de rotație! Deci, și axa de rotație a Pământului se intersectează cu dreapta în jurul căreia se rotește, chiar dacă ultima nu ar avea o poziție constantă în spațiu.

Problema este dacă ați găsit vreo greșeală în articol, de orice natură ar fi ea (chiar și de ortografie) prezentați-o aici ca să nu inducem în eroare cititorii. Bănuiesc că acesta este scopul acestui forum... Smile

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 24 Oct 2006 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc domnului Dragon pentru definiția dată, precum și pentru faptul că știe când să fie rezervat în aprecieri.

Domnule TopcatBV, dacă ați fi urmărit cu mai multă atenție șirul acestor discuții, atunci ați fi putut observa că era vorba de punctul de intersecție dintre proiecția axei de precesie (pe un plan ce conține axa de rotație a Pămâtului) și axa de rotație.
Trecând peste acest aspect minor, descopăr cu surprindere în afirmațiile dumneavoastră un iz de „stângăcie”. Exemplu:

„Acest gogoloi aproximativ in care cele doua axe se apropie este neaparat in interior, pentru ca toate punctele in care se aplica fortele care produc precesia se afla in interior.
Cele doua cercuri de precesie sint atit de egale cit de simetrice sint cele doua semisfere ale Pamintului, de deasupra si de dedesubtul eclipticii. Iarasi, in medie, cred ca sint foarte egale, pentru ca Pamintul nu se rastoarna.”

Începe să-mi placă: eram mic-mic, acum vre-o 40 de ani, și tatăl meu gândea mai coerent. Tatăl meu a murit (conducea prea mult). Acest gogoloi aproximativ are o axă de rotație și evident două puncte distincte, determinate de locațiile în care axa străpunge Pământul (marele gogoloi). Încercând să închipuim fireasca călătoria prin spațiu a segmentului determinat de cele două puncte distincte (să le spunem N și S), putem să acceptăm principial două posibilități:

1. În perioade de timp egale, punctele N și S au străbătut spații perfect egale;
2. În perioade de timp egale, spațiile străbătute de cele două puncte sunt inegale.

Practica, în speță fenomenul de precesie, exclude prima posibilitate din sfera stărilor reale. Desigur că nici teoretic nu s-ar fi putut admite o simetrie fizică perfectă.

Concentrâdu-ne atenția pe cea de a doua posibilitate (rămasă în același timp și singură variantă viabilă), este normal să ne orientăm în special privirea asupra diferenței de spațiu străbătut de cele două puncte, în intervale de timp egale. Desigur că în aceste circumstanțe (având în vedre și periodicitatea fenomenului de precesie), ne este mult mai comod să elaborăm un model teoretic în care punctul ce strabate un spațiu mai mic (pe ansamblu) să fie considerat fix (imobil) în raport cu celălalt punct (evident mai mobil decât primul).

Imaginea titirezului ce se învârtește este foarte elocventă în acest sens, dar noi trebuie să ne arătăm mult mai interesați de faptul ca, punctele imaginare înșiruite pe segmentul SN au viteze de deplasare diferite în spațiu (crescătoare sau descrescătoare, funcție de sensul în care dorim să facem evaluare, de la S la N sau de la N la S).

În principiu, dacă precesia ar fi fost un fenomen determinat în mod exclusiv de forțe aplicate în interiorul Pământului, atunci centru de greutate al Pământului ar fi putut fi suspectat ca fiind „cea mai leneșă locație”. Având în vedere faptul că punctul cel mai leneș se află la periferia Pământului, trag concluzia că principiul asimetriei este cel care justifică fenomenul precesiei, împiedicând astfel Terra să se „răstoarne”.

Sper ca această scurtă demonstrație să fie suficient de elocventă, așa încât să nu fie considerată nici un moment ca „neconvențională”.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 24 Oct 2006 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:


Începe să-mi placă: eram mic-mic, acum vre-o 40 de ani, și tatăl meu gândea mai coerent. Tatăl meu a murit (conducea prea mult)



... off .. off.. Draga Iacob "rusine !" lipsa de respect ... de ce am impresia pe zi ce trece cu cat imbatraniti mai mult sunteti mai rau ... va jucati cu cuvintele, cuvinte care pentru acea persoana pot semnifica mai mult decat credeti si care e de o mie de ori mai matura decat dumnevoastra ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 25 Oct 2006 07:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Răutu, pe vremea mea tinerii erau mult mai respectuoși cu cei în vârstă. Nu știu de ce am impresia că sunteți un pic cam subiectiv. Dacă ați fi urmărit cu mai multă atenție intervențiile domnișoarei, atunci ați fi putut observa cine este persoana lipsită de respect.

PS. Și eu mi-am pierdut tatăl pe când eram tânăr. Era șofer profesionist. În momentul accidentului de mașină, era ora 5 dimineața, m-am trezit brusc și total bulversat din somn (ca niciodată). Era ziua în care tatăl meu urma să se întâlnească cu viitorii socrii (la mare depărtare de orașul natal) pentru a stabilii data nunții mele. Nu a mai venit. La ora 5 după amiază am primit vestea că a murit. Era ziua în care am avut cea mai mare nevoie de el. La servici i se spunea robotul. Muncea foarte mult. În ziua înmormântării sale un întreg oraș a sunat neâncetat. Era foarte cunoscut și stimat. Cu asemenea evenimente nu se glumește. Trebuia să va dați seama. Ar trebui să începeți să vă maturizați.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 25 Oct 2006 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule ma scuzati poate v-am suparat cu ceva ... dar prin faptul ca ati folosit ACELE CUVINTE grele ... mi sa parut interventia dumnevoastra lipsita de respect ... acuma sincer sa fiu imi pare rau cam zis acele cuvinte de mai sus ca pana la urma nu e treba mea, dar ceva mia spus ca trebuie sa intervin pentru ca eu nu pot suporta o nota ironica ( mie asa mi sa parut ) din partea cuiva mai ales pe o tema atat de sensibila ... imi pare rau pt. tatal dumneavostra dar tot cred ca nu era cazul sa folositi .....

Nu mai zic nimic .... mii de scuze, acuma nu stiu cum sa ma impart cu idea ( dumnevoastra ma credeti un tanar din aceea generatie care nu are respect fata de cei mai in varsta ) ...


P.S va rog sa nu mai continuati pe acest topic discutia acesta .... si inca o data regretele mele pt. acel mesaj ... Sad

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 13 Noi 2007 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Articolul trebuie să rămână neschimbat
Raspunde cu citat (quote)

Salut, Andi! Mulțumesc pentru că ai acordat puțin din timpul tău pentru acest subiect fascinant al precesiei. Intervențiile tale se anunță a fi demne de luat în seamă.
Pe topicul „Abordarea matematică a precesiei” Andi a scris:
De ce nu a fost corectat articolul de la rubrica "Diverse"?
Sunt multe greșeli:
Întrebarea este bună, dar răspunsul este destul de greu de dat. Am impresia că un articol publicat deja trebuie să rămână în forma în care a fost publicat, iar îmbunătățirile ulterioare care i se aduc trebuie publicate separat, mai ales când aceste îmbunătățiri nu se datorează autorului. În plus, pe acest sait avem posibilitatea minunată de a discuta pe marginea unui articol într-un topic special destinat pentru asemenea discuții. Așadar, consider că articolul meu despre precesie trebuie să rămână în forma lui inițială, chiar dacă este greșit, iar îmbunătățirile ulterioare care i s-ar putea aduce să fie postate în acest topic aferent articolului, pentru ca, în virtutea dreptului de autor, să se poată stabili paternitatea sugestiilor valoroase care se fac în legătură cu acest material.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 29 Apr 2008 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum se explica precesia Pamantului
Raspunde cu citat (quote)

Miscarea de rotatie a unui corp este o miscare periodica, care se poate asemana cu o miscare oscilatorie. se stie ca orice oscilator are o frecventa fundamentala si o serie de armonici. daca consideram miscarea de precesie o armonica a miscarii de rotatie?
Cred ca ar trebui studiata miscarea de precesie a pamantului impreuna cu miscarile de precesie a celorlalte planete.
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 25 Iun 2008 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In modul cum puneti problema, rezulta ca precesia nu ar trebui sa aiba loc. Ma intreb, si va solicit un raspuns, celelalte planete din sistemul solar au miscare de precesie?
Cred ca ar fi interesant de refacut experienta cu titirezul, in conditiile existentei unei forte centrifuge echivalenta cu cea care apare la miscarea pamantului pe orbita.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 25 Iun 2008 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și alte planete ( sateliți ) din sistemul solar au mișcare de precesie și nutație.
Condiția este: să fie elipsoizi de rotație ( și sunt candidați aici! ).
Acești elipsoizi se află în câmpurile gravitaționale ale Soarelui și ale sateliților ( planetelor ) lor.
Pentru punerea în evidență a acestor mișcări trebuie observată suprafața planetei (satelitului ) respective; cu această condiție rămân mai puțin candidați observabili !
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Iun 2008 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intre precesia Pamantului (sau a oricarei alte planete) si precesia unui titirez exista o diferenta esentiala pe care eu cred ca Abel nu a priceput-o. Un titirez primeste un impuls initial si se invarteste sprijinindu-se pe o masa. O planeta a primit si ea la un moment dat un impuls initial dar nu se sprijina pe nici o "masa". Abel credea ca "masa" respectiva trebuie sa fie Soarele pentru ca el are masa cea mai mare. Ori nu este asa. Precesia este un fenomen natural inerent tuturor corpurilor care se rotesc intr-un sistem perturbat. Si toate sistemele sunt (mai mult sau mai putin) perturbate pentru ca nu exista sistem izolat.
Abel, hai intoarce-te Smile Hai ca incep sa ma apropii in mod periculos de recordul tau ca numar de mesaje Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact