Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC434_900sec-Sandu_Val_Cosmin.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225968
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Lidl Auriol 10x50


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2024 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorin georgescu a scris:
Ce optiuni au in Bucuresti ?!

https://www.astronomy.ro/forum/Vinde-%28privat%29-f10.html
https://www.f64.ro/binoclu?_q=binoclu&...ByPriceASC
https://www.magazinphotomania.ro/binocluri.html
emag
yelowstore
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 78

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 22 Mai 2024 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

esti dragut, merci! Very Happy Stiam si eu de sectiunea "mica publicitate de aici" ....dar daca omul e din provincie.....FAN, deschidere la primire?! Ai timp si ai cum sa-ti dai seama?! Poate daca e total praf sau cioburi).
De F64 nu stiam ca au binocluri. Pana acum niste ani treceam des pe la ei, nu am vazut niciodata. Esti sigur ca te poti duce la F64 si sa probezi un binoclu INAINTE de cumparare?! (au la proba?!?!) Si cum faci?! Le spui sa astepte putin pana te duci afara in bulevardul Unirii ? (dar nici acolo nu ai cine stie ce de vazut la distante mari).
Despre dugheana asta "Focus" habar nu aveam (nici online) dar pe langa oferta subtire, oare daca mergi la dugheana poti sa le iei in maini sa te uiti prin ele.... le au acolo ... la proba ?! Rolling Eyes
https://www.google.ro/maps/@44.4594351,26.....29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sUFxfG6cMXXOWSMq0eJ3B7g!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu
La emag sigur faci proba si comparatii INAINTE de cumparare! Laughing Laughing Laughing
La shop.yellowstore imi imaginez deja cum ne asteapta pe str Mandeleev nr.5 cu ciucuri de binocluri ca bananele in pomi, numai sa le pipaim si sa le probam! (INAINTE sa facem comanda si evident, sa platim!) E spatiu mare si larg acolo, ai si ce vedea prin binoclu din casa scarii in usa liftului Laughing Laughing Laughing
Apropos, cand mi-am cumparat anul trecut facatura aia de 180 lei din talciok am probat pe turnurile Asmita si cosurile de la CET Sud. Sunt perfecte pentru proba! Ai acolo si stalpi de inalta tensiune la mama naibii si mai sunt destule de privit la distante considerabile. Ca asa cum stim, un binoclu isi dezvaluie probleme mai ales la distante mari (adica nu mici)


Ultima modificare efectuata sorin georgescu la 22 Mai 2024 19:24, modificat de 3 ori in total
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4864

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Mai 2024 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O intrebare scurta ... binoclul din topic are sau nu corp si brate metalice ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2024 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorin georgescu a scris:
esti dragut, merci! Very Happy Stiam si eu de sectiunea "mica publicitate de aici" ....dar daca omul e din provincie.....FAN, deschidere la primire?! Ai timp si ai cum sa-ti dai seama?! Poate daca e total praf sau cioburi).
De F64 nu stiam ca au binocluri. Pana acum niste ani treceam des pe la ei, nu am vazut niciodata. Esti sigur ca te poti duce la F64 si sa probezi un binoclu INAINTE de cumparare?! (au la proba?!?!) Si cum faci?! Le spui sa astepte putin pana te duci afara in bulevardul Unirii ? (dar nici acolo nu ai cine stie ce de vazut la distante mari).
Despre dugheana asta "Focus" habar nu aveam (nici online) dar pe langa oferta subtire, oare daca mergi la dugheana poti sa le iei in maini sa te uiti prin ele.... le au acolo ... la proba ?! Rolling Eyes
https://www.google.ro/maps/@44.4594351,26.....29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sUFxfG6cMXXOWSMq0eJ3B7g!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu
La emag sigur faci proba si comparatii INAINTE de cumparare! Laughing Laughing Laughing
La shop.yellowstore imi imaginez deja cum ne asteapta pe str Mandeleev nr.5 cu ciucuri de binocluri ca bananele in pomi, numai sa le pipaim si sa le probam! (INAINTE sa facem comanda si evident, sa platim!) E spatiu mare si larg acolo, ai si ce vedea prin binoclu din casa scarii in usa liftului Laughing Laughing Laughing
Intrebi pt un prieten sau chiar ai fost si nu ti-au dat sa testezi?
Pe lista mai e si decathlon, pe vremuri si instrumenteoptice.ro dar se pare ca s-a inchis.
La o parte din cele mentionate am testat exact cum vrei tu: mi-au dat, am iesit cu el in strada si m-am jucat cat am vrut.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1354




MesajTrimis: 22 Mai 2024 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Ai ajuns la patru APM-uri scumpe ?!

Sorin exact asta am remarcat si eu dupa postarea ta. Avem voie sa aflam ce modele? Numai daca se poate!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4864

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Mai 2024 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era o intrebare retorica ... prima ... iar a doua a devenit si ea retorica, desi este la subiect ...
Mai am una: ce cautati printre gunoaie ?
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 215



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Mai 2024 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
O intrebare scurta ... binoclul din topic are sau nu corp si brate metalice ?

Corpul e metalic, bănuiesc că e mai scump să-l faci dintr-un plastic mai acătării care să nu se deformeze când îl scoți din matriță. Brațele ocularelor mi s-au părut a fi din plastic dar mai rigide decât, de exemplu, praștia de X-cite pe care am cărat-o după mine ani de zile.
Evident că nu-i un binoclu bun dar Lidl își poate permite să pună un adaos comercial minim; aceeași marfă o găsești sub alt nume la 40€ sau chiar mai mult. Un binoclu porro care poate fi considerat decent sare binișor de 100€ și e încă o loterie pentru că atelierele de optică din China se reprofilează rând pe rând pe binocluri roof - asta se vinde acum - nu ai cum să știi prin ce șopron a fost asamblat.
Fiecare alege cu portofelul și, la banii ăia, e greu să găsești ceva mai bun.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9091

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Mai 2024 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E greu dar gasesti cu putin noroc.
De aici, de pe forum, am luat de la zoth un binoclu rusesc BPC 4 8x30mm = bijuterie, la jumatate din suma mentionata.

Iar amicul meu Csillag Attila a cumparat de acolo, de la hulitul talcioc, dintre gunoaie, un Habicht 7x40mm, un Habicht 10x40mm si o luneta terestra Hensoldt -Wetzlar 25x56mm, toate pentru vreo 350 lei.

Recent, tot Attila, ''si-a tras'' pentru 300 lei o luneta terestra D= 100mm cu ocular zoom de calitatea lui Mark III al meu.

Dintre gunoaie am cumparat cu 1 euro ( 5 lei mai exact) o pereche de oculare militare germane f= 38mm cu reticul, demontate chiar de catre cel care le vindea, de pe niste tunuri auto-propulsate naziste, abandonate. Eu le-am recunoscut, ce sunt de fapt, deoarece sunt un obsedat de Optica si de instrumente, ca voi. Ocularele erau acoperite de un strat de jeg, format probabil in vreo magazie de lemne, prin depuneri de praf peste roua diminetii, in zecile de ani trecuti de la sfarsitul razboiului. Coaja aceea a conservat excelent ocularele. In poza se vad dupa ce le-am dat la strungar si le-am adus la diametrul de 1,25''. Prietenii ... ''stie de ce''.

Nota: chiar daca de la incheierea WWII au trecut 79 de ani, bonetele din bachelita ale ocularelor din atasament sunt in perfecta stare, la fel ca partea optica. Nimic nu se macina, nu se topeste, nu ti se lipeste de mana de parca ai fi in barlogul lui Alien.

Mircea



1euro002.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  22.62 kb
 Vizualizat:  de 483 ori

1euro002.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2024 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
..Eu le-am recunoscut, ce sunt de fapt, deoarece sunt un obsedat de Optica si de instrumente..
Asta e cazul fericit cand cumparatorul e mai educat decat vanzatorul. Daca ingropi un diamant in gunoi, cand il gasesti tot diamant e. Dar daca cumperi un plastic tip "Svarowscky" pana la urma tot plastic este, chiar si 1 leu sa coste. Si plasticul e ok, e transparent, se reflecta/refracta lumina, e taiat relativ drept, in fond iti faci treaba cu el. Dar nu e diamant.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4864

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Mai 2024 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai, ce galagie p'aici.
mmarin a scris:
Corpul e metalic, bănuiesc că e mai scump să-l faci dintr-un plastic mai acătării care să nu se deformeze când îl scoți din matriță. Brațele ocularelor mi s-au părut a fi din plastic dar mai rigide decât, de exemplu, praștia de X-cite pe care am cărat-o după mine ani de zile.
Evident că nu-i un binoclu bun dar Lidl își poate permite să pună un adaos comercial minim; aceeași marfă o găsești sub alt nume la 40€ sau chiar mai mult. Un binoclu porro care poate fi considerat decent sare binișor de 100€ și e încă o loterie pentru că atelierele de optică din China se reprofilează rând pe rând pe binocluri roof - asta se vinde acum - nu ai cum să știi prin ce șopron a fost asamblat.
Fiecare alege cu portofelul și, la banii ăia, e greu să găsești ceva mai bun.

Adica e cam ce am banuit ?
Modelul ieftin ('basic', 'entry level'), dar cat de cat folosibil, ce altii il vand la un pret mai cauciucat ?
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 215



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Mai 2024 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e cea mai ieftină variantă care nu e complet o bătaie de joc. Obiectivele sunt dublete lipite, ocularele au un câmp aparent mai mare decât gaura cheii iar prismele sunt din echivalent BaK4. Dar apertura reală e 40mm iar obiectivele sunt montate descentrat față de axa optică, fiind mai apropiate între ele decât ar trebui să fie. Cu măgăria asta au economisit câteva grame de metal prețios și au compromis serios rezoluția imaginii.
Nu-l recomand nimănui dar nici nu știu ce aș putea recomanda la un preț comparabil...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9511

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2024 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost duminica trecută în Târgul Vitan. Era un nene care avea multe binocluri de mai multe feluri, toate vechi. Avea un Pentax 10x50 ușor decolimat pe care-l lăsa la 300 lei, nu era grav. L-am întrebat dacă nu are și ceva bun și mi-a scos din geantă un Carl Zeiss Jenoptem 10x50 ireproșabil. Cerea 1000 lei pe el. Hait, zic, ăsta se pricepe totuși. A zis că are vreo 200 binocluri acasă. Căutați-l și poate faceți vreo afacere. Eu din târg am luat un Swarovski Tirol 7x42 foarte bun cu 80 euro, dar de la Timișoara. Cei care vând lucruri preluate din debarasări de locuințe au uneori bijuterii printre gunoaie, nu toți știu ce vând. Nu am luat niciun binoclu, am destule.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4864

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Mai 2024 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant.
mmarin a scris:
Da, e cea mai ieftină variantă care nu e complet o bătaie de joc. Obiectivele sunt dublete lipite, ocularele au un câmp aparent mai mare decât gaura cheii iar prismele sunt din echivalent BaK4. Dar apertura reală e 40mm iar obiectivele sunt montate descentrat față de axa optică, fiind mai apropiate între ele decât ar trebui să fie. Cu măgăria asta au economisit câteva grame de metal prețios și au compromis serios rezoluția imaginii.
Nu-l recomand nimănui dar nici nu știu ce aș putea recomanda la un preț comparabil...

Cred ca mai degraba au facut economie la prisme.
Se vede pe pupila de iesire vignetare la 40mm ?
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1354




MesajTrimis: 23 Mai 2024 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
. Eu din târg am luat un Swarovski Tirol 7x42 foarte bun .

Scrie pe binoclu Tirol?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4864

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Mai 2024 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai uite asa avem de toate la sub 100 de euro.
La 80 iei un Swarovski Tirol 7x42 foarte bun, iar de restul un Auriol. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact