Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226038
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 36, 37, 38
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mai 2024 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Pune-l pe Gigantul sa se zbarleasca la Lambda Cyg. Este o stea mai dificila decat pare daca judeci doar dupa separatie. O fi diferenta de magnitudini, o fi culoarea primarei ... ''je ne sais pas''.

Aseara, Vineri 24 Mai , am continuat familiarizarea cu luneta RFT 60x380mm. Am folosit grosismentele si ocularele acestea : 15x / XCel 25mm + 38x / Plossl 10mm + 63x/ BCO 6mm.
Regretabil dar familiarizarea n-a durat mult, cerul s-a innorat rapid din nou.

Observatii:

- Vega, langa care la SV se zarea o steluta dar era cam prea departata sa fi fost unul dintre companioni.

-Eps 1-2 Lyr ca dubla STFA 37 cu separatie uriasa de 209''. Ma rog, nici marirea nu a fost prea mare la doar 15x. In schimb campul instelat de patru grade e ceva ce merita vazut.

- Zeta Lyr era larg separata la 15x si nu-i de mirare. Chiar si binoclul Habicht 10x40mm separa larg aceasta dubla incat Zeta Lyr nu pot sa o folosesc drept stea de comparatie la observatiile cu binoclul a variabilei Beta Lyr.
La fel face si cu Delta Cep. Vreau , nu vreau, dumnealui binoclul face dublele acestea arsice ...

- In roiul Steph 1 se vedea in primul rand Delta Lyr ca dubla H 6 3, cu primara indecent de portocalie.
Intre Delta 1 si Delta 2, se vedea o steluta de aprox. magnitudinea 9 si inca alte trei spre Sud. Deci, in total, sase stele.
Numele roiului Steph 1 provine de la astronomul francez Edouard Stephan care la 1877 a descoperit qvintetul de galaxii care-i poarta numele. Asemenea mult mai modestului roi aici discutat.

- Rho Her/ STF 2161 a fost rezolvat la 38x. La STT 329 invecinat nu s-a vazut companionul de 9,9mv.

- M13 si M29 s-au vazut ca mici obiecte de puf slab luminos.
Faptul ca nu am vazut companionul lui STT 329 o fi fost cauzat de nebulozitatea atmosferica deoarece langa M92 am vazut lantisorul de stelute. Dintre care, cea mai apropiata este de 9,8mv.

- Beta Sco a fost rezolvata si separata ca dubla H 3 7.

- Dar Niu Sco s-a vazut numai ca dubla H 5 6 nu ca o ''alta dubla-dubla'', asa cum se vede cu ''Ratusca cea urata''.

- O placa de nori a acoperit deja cerul, lasand partial liber doar coltul de Sud-Est unde se vedea Antares in acelasi camp la 15x cu un asterism triunghiular de la Nordul sau.
Azi aflu din Stellarium ca luneta RFT mi-a servit, cu acest asterism triunghiular, prima sa ''descoperire''.
Musai trebuie sa revin in acel coltisor bantuit de scorpioni deoarece pe o arie de doar patru minute se afla un mic paradis de stele duble/multiple : Rho Sco /H 2 19, cu multi companioni + SEE 251 + Burnham 1115 + KOU 63. Poate unii din companionii lui H 2 19 vor fi vizibili cu luneta RFT. Burnham 1115 cu separatia de 0,3'' in nici un caz ...

- Am admirat apoi indelung Luna intre nori afisand o paleta de culori si nuante aproape infinite intre gri albastrui, verde , ruginiu, galben si alb. Cam neastronomic dar acest spectacol de nedescris a fost si cel mai frumos.
Noua jucarie incepe sa-mi placa tot mai mult.

Mircea



IMG_20240524_111112.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  274.65 kb
 Vizualizat:  de 756 ori

IMG_20240524_111112.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2460



Localitate: Braila

MesajTrimis: 26 Mai 2024 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur ca voi pune pune pe Lambda Cygni, dar deocamdata Lambda Cyg este prea jos pe cer pentru a scapa de turbulente atmoferice, chiar si la miezul noptii, asa ca mai trebuie sa astept sa mai urce dupa miezul noptii , ori sa observ steaua intr-o dimineata senina in zori, cand constelatia Cygnus se afla mult mai sus pe cer. Smile

Interesante observatiile cu luneta RFT de 60x380mm dl. Mircea. Smile

Aseara am iesit si eu la observatii cu Gigantul de 245/1286mm dar si cu Cavalerul Negru 130/900mm pus pe montura altazimutala cu un singur brat.
Am testat doua oculare noi , unul de 3mm trimis de dl. MariusP, celalalt de 4mm mi-la adus de Erwin.
Ocularul de 3mm de la dl. MariusP este un Super Planetary de la Williams Optics , avand un camp de 52 grade dar corectat foarte bine pana la margine. Ocularul se comporta foarte bine pe telescopul Gigant de 245mm, montat direct, fara barlow, deci suporta cu brio raportul focal de f/5,25 al telescopului Gigant.
Dar ocularul de la Erwin, un TS UWA de 4mm, m-a impresionat si mai tare cu campul de 82 grade bine corectat pana la margini, fiind clona Nagler. Si acest ocular suporta foarte bine raportul focal f/5 al telescopului Gigant. Ocularul TS UWA de 4mm s-a dovedit foarte bun la obiecte de cer profund, de la galaxii , roiuri deschise mici , roiuri globulare si pana la nebuloase planetare .
Ambele oculare au farmecul lor aparte, cel de 3mm fiind mai bun la stele duble ( cred ca si la planete, urmeaza sa fac ub test dimineata caci seara nube nicio planeta vizibila), cel de 4mm este mai bun la DSO.
Pe Gigantul de 245mm obtin urmatoarele grosismente:
-428x cu ocularul Super Planetary de 3mm si
-321x cu ocularul TS UWA de 4mm.

Aseara am observat urmatoarele obiecte:

1.Stele duble, observate cu ocularul Super Planetary de 3mm:

-Izar/ Epsilon Boo. Companionul se vedea relativ bine de culoare rece foarte aproape de primara galbena.
-Rasalgethi/Alfa Herculis. Steaua primara se vedea portocalie iar componenta B galbena.
-Mu Draconis, se splita frumos, cu spatiu negru generos intre componente.
-Epsilon Lyrae. Se splitau bine ambele componpente, atat Eps 1 cat si Eps 2 in cate doua subcomponente fiecare, cu spatiu generos. In afara de acestea mai erau vizibile si compnenta I relativ bine, componetele E si F relativ greu vizibile, si componentele G si H foarte greu vizibile. Aici am folosit si ocularul TS UWA de 4mm datorita campului mare.
-95 Herculis, desi e o stea cu separatie relativ mare intre componente, a meritat observata cu Gigantul la marire mare cu ocularul de 3mm intrucat componentele aveau nuante diferite, componenta estica de culoare alb-rece ,componenta vestica de culoare alb-cald. Cu ocularul Super MA de 3,6mm diferenta de nuanta dintre componente nu prea era vizibila din cauza cromatismului. Comparativ cu ocarul TS UWA de 4mm , privitul prin ocularul Super MA 3,6mm pare ca privitul prin gaura cheii, asa de mic ce are campul vizual aparent fata de campul urias oferit de ocularul TS UWA de 4mm. Chiar si ocularul Super Planetary de 3mm are campul aprent mai mare decat campul aparent al ocularelor vechi care le am.
-Polaris/Alfa UMa. Aici s-a vazut bine companionul cu ambele oculare.
-Albireo/Beta Cygni. Desi este o stea cu separatie foarte mare pentri telescopul Gigant la mariri mari a meritat observata datorita doferetei de nuanta dintre componente, A de culoare alb - cald , B de culoare mai rece.
-Delta Herculis. Si la acesta stea ,componenta B s-a vazut relativ bine, desi era mai slab luminoasa .

2 . Obiecte de cer profund observate cu ocularul TS UWA 4mm :

-Roiul globular M 13, s-a observat bine, desi aparea destul de intunecat la grosismentul de 321x, dar se rezolva foarte bine in stele conponente
de la margine pana in centru.
-Galaxiile M 81 si M 82, se observau deasemenea bine, M 81 aparea luminoasa iar M 82 se vedea alungita. Am constatat faptul ca campul mare de 82 grade al ocularului TS UWA de 4mm, permite folosirea vederii periferice mai bine decat ocularele cu camp aparent mai mic.
Roiul deschis NGC 6910 din Cygnus, dezbaluia o multime de stele slab luminoase in afara celor mai vizibile dispuse in sir usor curbat.
-Roiul deschis M 29, se vedea si el bine, avand numeroase stele slab luminoase in componenta.
-Nebuloasa planetara M 57 din Lyra, se vedea foarte bine in ocularul TS UWA de 4mm. Structura inelara se observa bine, mai ales in combinatie cu filtrul UHC. Langa nebuloasa, spre est se vedea si o stea slab luminoasa, care insa era mai bine vizibila cu ocularul Super Planetary de 3mm.

Am folosit ambele oculare noi si pe telescopul Cavaler Negru de 130mm, observand o parte din stelele duble mentionate mai sus si imaginile sunt de neuitat, atat de clare si frumoase, cu discul Airy clar vizibil in mijloc , iar claritatea se mentine panpa la marginea campului la ambele oculare.
Pe Cavalerul de 130mm obtin grosismentele de 300x cu ocularul Super Planetary 3mm si 225x cu ocularul TS UWA de 4mm.



20240525_235322.jpg
 Descriere:
Noile oculare alaturi de arsenalul de oculare din dotare.
 Marime fisier:  499.88 kb
 Vizualizat:  de 696 ori

20240525_235322.jpg



20240525_235315.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  538.69 kb
 Vizualizat:  de 696 ori

20240525_235315.jpg



20240525_235349.jpg
 Descriere:
Doua noi oculare :
-Williams Optics Super Planeyary 3mm ,AFOV 52 grade.
- TS Optics UWA 4mm ,AFOV 82 grade.
 Marime fisier:  510.6 kb
 Vizualizat:  de 696 ori

20240525_235349.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Sky-Watcher 130/900mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mai 2024 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi exprim toata stima si respectul prietenesc pentru Marius si Erwin pentru gestul foarte frumos pe care l-au facut prin donarea ocularelor ! Sa va rasplateasca Domnul inzecit, in primul rand cu sanatate si pace !

Iulian, felicitari, gata, acum esti foarte bine dotat cu oculare, sa le folosesti sanatos !
Sa nu-ti bati capul cu ''ocularele de babe'', cum bine le-a zis maiestrul zoth adica cele dintre 10mm si 20 mm. Nu spun ca nu sunt bune dar rar vei avea nevoie de asa ceva.

Mai degraba eu, contrar celor sustinute, s-ar putea sa fiu nevoit sa folosesc mai des focale de 15-16mm.
Inca nu stiu de ce dar grangurii din domeniul stelelor variabile sugereaza ocularul de 15mm ca o mare prioritate. Probabil ca observand variabile precum R Boo, care a luat-o abrupt la vale in ultima vreme, imi voi face o idee.

Eu nu am buna vedere spre stelele joase din Sud. Ce zici, incerci o tura cu ''Gigantul'' in cuibusorul de duble din Rho Scorpii ? Ce vezi acolo ?

Cer senin, spor la observatii, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4026



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 26 Mai 2024 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
Ocularul de 3mm de la dl. MariusP este un Super Planetary de la Williams Optics , avand un camp de 52 grade dar corectat foarte bine pana la margine. Ocularul se comporta foarte bine pe telescopul Gigant de 245mm, montat direct, fara barlow, deci suporta cu brio raportul focal de f/5,25 al telescopului Gigant.

Mă bucur că ocularul își face treaba! De ce zici că WO SPL 3mm are AFoV de 52 grade? Din specificații și din măsurătorile mele, ocularul are 55 grade... Rolling Eyes
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2460



Localitate: Braila

MesajTrimis: 26 Mai 2024 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru felicitari. Smile

Bineinteles ca voi mai folosi in continuare si ocularele vechi, cu exceptia celui SuperMA 3,6mm care va trece "in rezerva" (probabil il voi folosi la alte proiecte, microscop, spectroscop etc. ) dar mai mult pe telescoapele mai mici, ca Cavalerul de 130mm sau telescopul de 114mm.
Pe Gigant de 245mm, voi folosi in continuare ocularul de 40mm ,care va servi la centrarea tintei pentru ocularele mai puternice, precum si noile oculare de 3 si 4mm si mai rar ocularul TS Plossl de 9mm, cel de 20mm RK Stock (provenit de la refractorul Bresser de 60/800mm) il foloseam rar si inainte pe Gigant, dar acum nu il mai folosi decat pe telescoapele mai mici.

Referitor la vizibilitatea spre sud, da, am ceva vizibilitate spre sud pana la declinatia de aproximativ -30 grade , dar numai dintr-un singur loc din curte, in spatele casei. Dar in perioada asta Scorpionul nu se vede prea bine din cauza copacilor spre S-E. Desigur cand voi avea vizibiltate spre constelatia Scorpionului si voi mai prinde seri cu seeing bun voi incerca sa observ dublele din zona cu Gigantul.

Dl. Marius, aveti dreptate, nu am mai tinut minte corect valoarea campului la ocularul WO Super Planetary de 3mm de cand m-am uitat la specificatii acum cateva zile , intradevar este de 55 grade.
Oricum, campul acestui ocular este mai mare decat campul aparent al celui mai "wide" ocular din cele vechi care le aveam deja, si anume TS Plossl de 9mm, care are in jur de 50 grade. Aseara am privit prin ambele oculare cu ambii ochi si am comparat campurile aparente iar campul ocularului Super Planetary 3mm este vizibil mai mare decat cel al lui TS 9mm.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Sky-Watcher 130/900mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4026



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 26 Mai 2024 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
Aseara am privit prin ambele oculare cu ambii ochi si am comparat campurile aparente iar campul ocularului Super Planetary 3mm este vizibil mai mare decat cel al lui TS 9mm.

E o metodă precisă de a determina AFoV dacă ai un ocular cu câmpul cunoscut. Cu ceva experiență poți estima cu o precizie de 1-2 grade! Wink
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2024 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Iulian, mă bucur că ocularul de 4mm se potrivește cu Gigantul, la mine în trusă mai mult șoma, nu am prea avut ocazia să-l pun la bătaie, pe telescoapele mici nu dă rezultate decât pe seeing foarte bun.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2024 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri 28 Mai, observatii cu mini-reflectorul azimutal D=72mm F/ 11, cu oglinda Csillag.
Cerul era cuprins de nori, am reusit observatii de scurta durata in peticele de cer senin dintre masele de nori. Am folosit ocularul Barium 25mm / 32x si SPlossl 10mm / 81x. La ocularul Barium 25mm se observa usoara vignetare cauzata de noua secundara, mai mica decat precedenta.
Scopul observatiei a fost validarea unei noi prisme ca oglinda secundara.

Observatii:

- Eps 1-2 Lyr numai ca dubla STFA 37 AB,CD si AI.

- Zeta Lyr

- Rho Her, rezolvata si separata dar nu si STT 329 din acelasi camp. Companionul acesteia de 9.88mv nu se vedea.

- M13 ca un mic nor circular de ceata luminoasa

- Algieba / Gamma Leo / STF 1424 AB frumos rezolvata si separata la 81x.

- Xi UMa/ Alula Australis / STF 1523 cu separatia de 2,4'' a fost excelent rezolvata si separata la 81x.

- Porrima / STF 1670 cu separatia de 3,3'' a fost un adevarat spectacol ceresc la 81x, o dubla impresionant de frumoasa !

- Alpha Her/ Rasalgheti / STF 2140, cu separatia de 4,7'' are o vraja, un farmec aparte datorita contrastului de culoare dintre primara rosiatica si companionul galben-verzui.

- Norii deveneau tot mai densi. Doar un petec de cer din zona Zenitului mai era cat de cat senin. Am incheiat cu Alcor-Mizar, rezolvat cu mare pompa la 32x si la care se zarea si Sidera Ludovicianum si cu dubla extra - larga Dubhe/ Alpha UMa adica BU 1077 AC, poate singura dubla Burnham rezolvabila chiar si cu binoclul.

Concluzie: noua prisma isi indeplineste bine rolul din punct de vedere al calitatii imaginii, mai ales ca rezolutie. Ocularele cu camp mai mare de 50 grade, precum Barium 25mm, sunt insa vignetate. Pentru evitarea vignetarii, voi folosi, pentru grosismente mici, oculare Kellner care au camp de 45 - 50 grade.

Joi 29 Mai, care la mine se va serba de azi inainte drept Ziua Internationala a Zoomurilor, adica Zoom-Zoom Day. Asta deoarece atunci au ajuns ocularele zoom Svbony, unul model SV135 7-21mm iar celalalt model SV 170 10 - 30mm.
Cerul a fost doar ceva mai bun ca cel de Miercuri iar telescopul folosit pentru primele teste ale ocularelor a fost dobsonianul Toleascop 200mm F/ 6,16.

Scopul observatiei a fost determinarea starii ocularelor si a compatibilitatii cu telescopul meu, familiarizarea cu utilizarea lor si o sumara apreciere a calitatii.

Observatii: - Izar / Eps Boo si Mu Boo, rezolvate si separate , ca dubla, respectiv ca tripla.
Ocularele nu ridica nici un fel de probleme la focalizarea efectiva si se incadreaza in plaja de focalizare a focuserului.

- M13 este deja partial rezolvat in stele la 59x / zoom 21mm si 123x/ zoom 10mm. Aceasta observatie mi-a dat aripi ...

- Rho Her si STT 329 ca dubla

- STF 1517, stea subarc cu separatia de 0,71'' de la Sud de Zosma/ Delta Leo, s-a vazut ca cifra ''8'' la 176x/ zoom 7mm

- Gamma Leo / STF 1424 a prezentat componentele A,B,C si D. Companionul E din FYM 38 CE nu a fost vizibil.

- Delta Boo, Alula Australis, Alula Borealis au fost rezolvate si separate.

- In sistemul Eps 1-2 Lyr s-au vazut componentele A,B,C,D,I.

- Steph 1 a prezentat caracter de roi stelar deschis.

- La planetara M57 s-a vazut forma de inel si zona interioara mai slab luminoasa.

- Planetara NGC 6210 de langa Beta Her a fost bine vizibila cu ambele oculare. Steaua tripla STF 2094 din acelasi camp cu planetara a fost rezolvata de ocularul 10-30mm la 123x si separata la 176x de ocularul 7-21mm.

- Am reobservat Alpha Her

- Roiul IC 4665 din Ofiucus are un diametru aparent de 70 minute, deci este prea mare pentru zoomurile testate.
La focala de 21mm/ 59x am un camp de 41 minute de arc cu modelul SV 135 deoarece campul vizual aparent este de 40 grade.
Ocularul SV 170 are la focala de 30mm un camp vizual aparent de numai 33 grade. Asadar, la grosismentul de 41x, campul real este de 48 minute. Diferenta nu pare si nici nu este mare dar IC 4665 este mult mai ''sexy'' prin acest ocular.
Cele doua stele duble din acest roi, accesibile telescoapelor pitice ( cum sunt ale noastre), adica STF 2212/ 3,3'' si STF 2216/ 27,3'', au fost rezolvate de ambele oculare, la 123x / SV 170 si la 176x/ SV 135.

- Am incheiat cu rezolvarea si separarea la 176x / SV 135 a stelei duble Lambda Oph/ STF 2055 AB cu separatia de 1,3''.

Concluzii: ambele oculare zoom sunt compatibile optic si mecanic cu dobsonianul Toleascop 200mm.
Imaginea stelelor este ceva mai stransa, mai compacta in modelul SV 135 7-21mm decat in modelul SV 170 10-30mm. De asemenea, rezolutia pare a fi usor mai buna in modelul SV 135.
Insa campul vizual real este mai mare in modelul SV 170 10-30mm.
La 41x / 30mm, campul real al modelului SV 170 este de 48 minute fata de 41 minute al modelului SV 135 la 59x/ 21mm.
La fel, la focala cea mai scurta: 25 minute la 123x/ SV 170 fata de 19 minute la 176x/ SV 135.
Aberatiile sunt bine controlate pana la marginea campului in ambele oculare, imaginea stelelor ramanand circulara pe tot parcursul tranzitarii campului vizual - telescop dobsonian fara urmarire.
Boneta ocularului SV 170 este reglabila ca inaltime, ca la ocularele Radian si Planetary, ceea ce face, dimpreuna cu campul nitel mai mare, ca experienta observationala sa fie mai placuta, mai prietenoasa.

O mica nota de atentionare: am analizat cu atentie specificatiile inainte de a comanda ocularele. Sunt bucuros sa constat ca asteptarile fata de ocularul 10- 30mm nu mi-au fost inselate.
Dar acest ocular NU este destinat telescoapelor astronomice. Acest ocular este destinat pentru observatiile ''pasararilor/ birderilor'', de pana la 60x , prin lunete terestre, unde banuiesc ca bifeaza pozitiv la toate capitolele. Este cam ca si ginul, ori iti place , ori nu ...

Mircea



Newtonian 72mm F=810mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  372.76 kb
 Vizualizat:  de 319 ori

Newtonian 72mm F=810mm.jpg



IMG_20240601_145636.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  726.72 kb
 Vizualizat:  de 319 ori

IMG_20240601_145636.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1354




MesajTrimis: 01 Iun 2024 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
. Acest ocular este destinat pentru observatiile parararilor, de pana la 60x , prin lunete terestre, unde banuiesc ca bifeaza pozitiv la toate capitolele. Este cam ca si ginul, ori iti place , ori nu ...

Mircea


Mircea mi-am sucit creerii in toate pozitiile si am ajuns la o anumita presupunere. parararilor e echivalentul maririlor?
Cu ginul a fost mai usor, prefer palinca! 😊
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2024 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib

Imi cer scuze, am gresit dar am corectat ulterior. Este vorba de ''pasarari'', cei care iubesc si observa pasarile. ''Birder'' in English.

Cand voi avea ocazia, am sa testez zoomul 10-30mm si pe luneta ''zoth'' D=90mm F= 600mm, sa vedem daca presupunerea mea cu bifatul pozitiv se va confirma. Dar nu pe ... pasarici voi face testele ci tot pe stele.
In privinta zoomului 7-21mm sunt mai relaxat, acesta a facut valuri si se scalda in review-uri si aprecieri pozitive. Celalalt este ''marea necunoscuta''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1354




MesajTrimis: 01 Iun 2024 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum e logica virgula din propozitia respectiva! 😊
Cu ocularele alea pot fi facute multe experimente.
De exemplu cele doua SV ar putea fi folosite cu un binocular pentru telescoape? Teoretic ambele acopera o plaja de focale simetrice, chiar daca inceputul si sfarsitul suna altfel.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Iun 2024 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am experienta cu zoomuri pe binoculare. Dar cred ca Mark IV de la Baader ar fi mult mai potrivit din cauza clichetului care indexeaza distantele focale. Dar doua bucati, hm, costa ceva ...

Zoom-urile Svbony ar merge eventual folosite numai la focalele extreme. Modelul SV 135 insa ar fi prea puternic la focala de 7mm.
Svbony 170 suna mult mai bine, folosit doar la f=30mm si f=10mm.
E doar o parere fara nici un experiment care sa confirme.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4871

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 02 Iun 2024 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca s-a referit sa la incombini pe amandoua, cel de 10-30 impreuna cu cel de 7-21, pe acelasi telescop, in acelasi timp. S-ar putea ca o mare parte din fotoni sa refuze sa intre in tub, daca nu chiar sa faca cale intoarsa la stelele de unde au venit, stele care poate nici nu mai exista.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1354




MesajTrimis: 02 Iun 2024 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, la asta m-am referit, ambele au o plaja comuna 10-21. Dar daca fug fotonii...

Ca un exemplu, ambele pot fi setate pe 15mm , sau orice valoare intre 10-21 mm si sa fie folosite impreuna cu un binocular pe telescop.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iun 2024 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar campul vizual aparent difera deci si cel real pe cer vazut prin fiecare tub.
Corectia aberatiilor difera. Deci ai avea senzatia in ochiul care ar privi prin ocularul mai putin corectat ca umbla prin fata lui o musca.
Nu ar dura mult si ai simti nevoia sa spargi ceva ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 36, 37, 38

Download topic
Pagina 38 din 38
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact