Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 228473
Numar de utilizatori inregistrati: 2879
Cel mai nou utilizator inregistrat: Daniel Cazacu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 552 la data de Mie Iun 26, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Verificarea colimarii binoclurilor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 391



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Iul 2024 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact cum e pt unii colimarea ca limba chineza, stiu citi si scrie dar nu inteleg nimic din ce vorbesc, in schimb invata pe altii. Smile
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5035

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iul 2024 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ooo, asta-i nimic, altii mai cer si bani ...

Chiar asa de idiot arat pentru tine ?
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 391



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 07 Iul 2024 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea te inteleg...am zis eu ceva de tine? Eu vb de tot felul de "profi" care mai de care. Normal ca cine stie cere si bani, cine nu stie nu are pt ce sa ceara bani, prima data se face scoala si abia apoi produci venit, dar scoala costa bani si timp. Totusi, nu mai exagera cu chestii de genul "Chiar asa de idiot arat pentru tine ?" pt ca nu doar ca nu cred asa ceva ci chiar sustin contrariul! Nu cred ca binoclurile si cele aferente lor, definesc o persoana, sau "Chiar asa de idiot arat pentru tine ?" incat sa crezi ca eu cred asa ceva?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5035

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Iul 2024 01:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa o fi, dar vorba lunga ... autocolimator, colimarea conditionata considerata inacceptabila, toleranta undeva pe la 2 arcmin. astia incep cu verificarea balamalelor si a perpendicularitatii/alinierii blocurilor de prisme.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5035

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Iul 2024 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez o mica introducere la materialele discuatate anterior, de la US Navy, precum si importanta pregatirii teoretice.


opticalman-1.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  55.6 kb
 Vizualizat:  de 1060 ori

opticalman-1.gif



opticalman-2.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  52.79 kb
 Vizualizat:  de 1060 ori

opticalman-2.gif


Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 25




MesajTrimis: 04 Aug 2024 01:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Verificarea colimarii binoclurilor
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Mai întâi îmi cer scuze că după sprijinul primit nu am mai activat pe aici, dar după ajutorul oferit în particular efectiv am primit mai mult decât aș fi sperat...

Am achiziționat un binoclu Lacerta Explorer 10x50 pentru fiul meu, ca și cadou de ziua lui anul trecut în august.

Omul ăsta, Om cu O mare, este mult mai mult decât pare pe acest forum.
La @Cristian Kata mă refer... Poate modul în care scrie pe aici trădează oarecare mândrie care poate fi percepută drept infatuare. Dar, personal, ca simplu user pe acest forum care am beneficiat atât de ajutorul vostru pe acest forum, cât mai ales de ajutorul (necondiționat și auto inițiat de mai sus amintitul) pot spune cu mâna pe inimă că este așa cum am spus: Om cu O mare. Dar ca să identifici acest aspect trebuie să ajungi să îl cunoști, și ca să poți realiza asta, probabil mai trebuie ca întâi să fii perceput de el just și realist cu pretențiile pe care le invoci. Și cine ar putea condamna o astfel de pretenție...

Personal, poate că ăsta a fost norocul meu... sunt începător in domeniile dezbătute pe acest forum. Deci nu pretind nimic, și deoarece caut să învăț, sunt gata să apreciez orice sprijin primit. Iar cum, din aparenta reacție ironică a lui Kata eu am extras doar realismul unor argumente, ceva a determinat probabil ca firea altruistă din inima acestui Om să vibreze și să reacționeze firesc, pentru că e firea ce Dumnezeu a pus-o în noi... iar aceasta se manifestă doar când are loc de după egoismul care în general ne domină, cealaltă sămânță care ne locuiește deopotrivă și care ne face printre altele și orgolioși sau cârcotași... dar hai că nu Biblia o discutăm aici.

Așa am avut șansa să întâlnesc acest om săritor și gata să ajute.

După finalizarea achiziției acelui Lacerta pentru fiul meu, a urmat achiziția (împreună cu serviciile aferente punerii la punct a acestora) a încă două binocluri (cei drept achiziționate SH și ieftin că, recunosc, bugetul și pasiunea mea nu sunt atât de înalte), ambele prin sprijinul total și necondiționat al lui Cristian Kata.

El însă, nu a primit la schimb nici măcar un avantaj material din partea mea, ci doar mulțumirile de rigoare pe care eu unul nu puteam să nu le mărturisesc în fața unor astfel de gesturi.

Unii oameni sunt înțeleși greșit pe forumuri... Recomand însă pe Kata ca pe un om cu personalitate deosebită dar și foarte pregătit... și dacă trebuie să fie plătit pentru serviciile sale (la urma urmei timpul sacrificat și priceperea implică și fireasca răsplată), eu unul tind să cred că ceea ce ar putea primi drept plată, este de departe pe deplin justificat.

Am scris asta aici după ce, discutând cu el recent despre colimarea binoclurilor, am vrut să mai citesc câte ceva și pe acest forum... Am rămas însă uimit când am constat aceste animozități și (aparent sper) și resentimente vizavi de acest membru (foarte valoros din perspectiva mea) al acestui forum.

Ceea ce tot încearcă să explice este că, colimarea este conform termenului în sine o pretentie mare vizavi de ceea ce majoritatea înțeleg din acest termen.

Alinierea condiționată nu reprezintă o aliniere realizată complet, adică o raportare corectă a celor două extremități laterale ale binoclului care nu trebuie să fie doar perfect paralele între ele ci, și cu axul central al binoclului. Doar așa se poate obține ceea ce numim COLIMARE. În rest, toate tehnicile care produc doar paralelismul optic a celor două perspective optice care trec prin lentilele binoclului, sunt doar alinieri condiționate.

Iar ceea ce a pretins Cristian Kata este: să se demonstreze că există sau că cineva deține o tehnică de aliniere completă adică un paralelism complet care, de exemplu să nu se piardă/modifice odată cu schimbarea distanței interpupilare. Pentru că și asta ar trebui de fapt să ofere colimarea, nu?

Îmi cer scuze dacă intervenția mea este inoportună, ori dacă ceva nu am înțeles eu bine.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5035

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Aug 2024 04:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, despre asta vorbeam ... el a zis ca nu exista carte, eu i-am zis ca exista, i-am indicat metoda 'tail-of-arc' chiar din carte, iar apoi am fost luat cu ... "deci acum hai sa vedem care stie ce vorbeste si care nu stie ce vorbeste" ... "sa vedem daca poti sau nu...." ... las-o-n palarie

Chiar exista mai multe aspecte decat paralelismul axelor ...
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 25




MesajTrimis: 04 Aug 2024 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super. Atunci poți descrie cum se aplică practic metoda asta "tail of arc" pe care subînțeleg că ti-ai însuși-o din acea carte...

...Asta ar însemna să răspunzi punctual la ceea ce ai fost invitat să demonstrezi, și așa am avea și noi un folos aici. Nu?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5035

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Aug 2024 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i nimic super.
Punctual:
1. Poate "te rog". Multumesc.
2. Ai subinteles gresit si te rog frumos sa te abtii de la alte subintelesuri la persoana
3. N-am fost invitat, ci... hai sa-i zicem altceva si ca nu ca ar fi prima data
4. Nu am de demonstrat nimic intr-un asemenea context
5. Cu totate acestea, la final, cred ca i-am raspuns tehnic intrebarilor lui Cristian Kata si cred ca a inteles destul de bine, sau cel putin asa sper, n-am mai vazut obiectii
6. Pentru alte divagatii, exista sectiunea Off-topic
7. Have a good day, Sir !

Dar ... daca chiar te intereseaza ce scrie in acea carte, pot continua sa postez si cateva pagini despre aceasta metoda. M-am oprit pentru ca am observat o totala lipsa de interes ... optic.
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 25




MesajTrimis: 04 Aug 2024 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK. No comment...
... și scuze dacă am deranjat cu ceva sau ceva ce eu personal nu am reușit să înțeleg.

Poate primim totuși ceva indicii măcar de la Kata, căci revelațiile deși vin la nivel personal pot deveni un folos și altora... dar din dar zice-se că se face Rai. Poate mai îmbunăm spiritele pe aici.
Smile
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 391



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 04 Aug 2024 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista un singur indiciu, valabil pt oricine are nevoie de ajutor, mesageria privata, alt indiciu nu este din partea mea.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5035

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Aug 2024 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@FlorinT: Mai deranjanta e tacerea, iar scuzele nu rezolva problemele. Cam asta este metoda:


10-40-colli.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  353.7 kb
 Vizualizat:  de 716 ori

10-40-colli.gif



10-41-colli.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  283.54 kb
 Vizualizat:  de 716 ori

10-41-colli.gif


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5035

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 05 Aug 2024 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci: este sau nu colimare ?


10-42-colli.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  30.47 kb
 Vizualizat:  de 604 ori

10-42-colli.gif




Ultima modificare efectuata de catre nobody la 05 Aug 2024 15:22, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10988



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2024 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Deci: este sau nu colimare ?
Depinde ce inseamna "Mk5 COLLIMATOR".
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 25




MesajTrimis: 05 Aug 2024 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. apreciez disponibilitatea ta de a continua, deși te arătasei destul de ofensat...
2. o să am răbdare și o să rumeg ceea ce am la dispoziție să citesc, dar când închei cu vacanța, și asra dacă, până la urmă ceea ce postezi va veni și cu ceva util pentru "pasionatul care caută o metodă reală de colimare acasă" (la o primă vedere eu văd deocamdată acolo este aparatură de fabrică care, presupun că nu este la îndemâna utilizatorului amator, dar răbdător o să stau și o să citesc în continuare, poate vine și cu ceea ce caut: metoda aplicabilă, relativ ușor cu dispozitive realizabile acasă ori achiziționabile, accesibile.)
3. Când simt că persoana cu care discut eschivează răspunsurile tranșante și la obiect, retragerea sau încheierea discuției este o alegere firească și înțeleaptă după părerea mea. O să rămân însă în expectativă, deci eventual o să tac până la final când e loc de tras concluzii.


Repet, cerința care (am observat eu) că a determinat iscarea acestei polemici... Soluții practice de colimare.
Iar dacă am intervenit este și fiindcă subiectul ei mă interesează, așteptam eventualele soluții... dintre acelea realizabile și aplicabile. Intretinerea unei polemici fără conținut nu are sens pentru mine.

Dacă manualul acesta aduce doar ceva noțiuni interesante legat de cum este colimarea în teorie sau in fabrică, foarte bine, dar precizezi că doar așa ceva vrei să postezi. Ori dacă, mai mult, lucrurile teoretice expuse din acel manual știi că vor progresa, va produce date, idei sau concluzii care să sugereze și ceva idei practice pentru noi, atunci precizezi de la început că răspunsul așteptat necesită puțină răbdare.

Până aici, aparent cel puțin, informațiile din manual nu oferă ceva concret vizavi de subiectul polemicii de mai sus.

Până una alta... colimatoarele precum cel din desen nu sunt cumva ustensile de fabrică? Iar acelea nu cumva sunt dedicate doar construcției unui model anume? Deci, intreb: manualul acesta nu cumva prezintă doar cum sunt realizate collimările în condiții de fabrică?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact