Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_05-05-25.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225971
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare pentru Celestron 130/650


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
kali12
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2013
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2013 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare pentru Celestron 130/650
Raspunde cu citat (quote)

De curand mi-am achizitionat si eu telescopul din titlu la care nu am decat ocularele de 10mm respectiv 20 mm. As dori sa achizitionez ocular/oculare pentru observatii planetare. Am citit pe forum si am vazut ca o varianta buna pret/calitate pentru oculare planetare ar fii TMB. Ma gandisem la cel de 4.5mm... Credeti ca ar fii o alegere buna acest ocular pentru telescopul meu ? As putea folosi si un barlow x2 ? Astept sfaturile voastre. Multumesc ancitipat Smile
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 01 Mai 2013 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un telescop scurt de 5 inch nu e foarte potrivit la planete.Unul mai lung,o focala de 900mm de exemplu ar fi o solutie mai buna.
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 01 Mai 2013 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da-mi voie sa te contrazic, eu am avut un 130/650 si m-am descurcat cu succes la observatii planetare si lunare.
Planetele au suficienta lumina pentru apertura de 130 iar focala scurta nu incurca deloc atit timp cit este bine colimat.
Un ocular de 6mm este potrivit pentru acest sistem, iar un barlow bun iti ''dubleaza'' numarul de oculare din dotare in sensul ca multiplica focala intrumentului cind il folosesti.

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
kali12
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2013
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2013 03:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt la inceput, incerc sa ma documentez cat mai bine cand fac o alegere. Telescopul l-am ales pentru ca avea cel mai mare diametru la bani pe care ii aveam alocati. Ma gandisem initial la un ocular Celestron X-cel LX dar nu stiu daca e cea mai buna alegere. Ma uitasem si la Meade seria 5000 dar sunt mai scumpe. Catre ce ocular ar trebui sa imi indrept atentia ? Exista un anume brand care ar fii mai recomandat pentru distanta focala scurta a telescopului meu ? Ma intereseaza un ocular cu "eye-relief" mai mare. Barlow pentru telescopul meu trebuie sa fie scurt ? Daca am intrebat vreo prostie imi cer scuze anticipat. Va multumesc anticipat pentru ajutor Smile
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 05 Mai 2013 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

kali12 a scris:
Exista un anume brand care ar fii mai recomandat pentru distanta focala scurta a telescopului meu ?


La luneta de 102/500 am cumparat un Bresser Plössl 9mm(5 lentile) la 89 euro anu trecut.e foarte bun si reusesc sa ating grosismente duble fata de limita (80 ori) la care apare cromatismul.
Un ocular Bresser Plössl 5,5mm+barlow daca se poate ED,ai putea atinge mariri planetare faine daca telescopul ar face fata la mariri peste 200.La mine limita limitelor este undeva la 200 ori.Asta insemnand acolo unde se termina rabdarea si telescopul este adus in casa... Smile
Ideal ar fi sa afli mai multe de la cei ce au experiente cu telescoape ca al tau
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9091

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Mai 2013 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul meu de 125x865mm are o apertura ceva mai mica decat al tau dar are focala ceva mai lunga.
Imi este insa foarte util.
Ceea ce observatorii de limba engleza numesc ''sweet spot'' este ,in cazul meu, la 236x cu un ocular Plossl Celestron ''orange'' 7.5mm care nu mai este produs de multa vreme+Barlow japonez2x.

Ia-ti un Plossl Televue de 8mm si un Barlow TeleVue.Mai apoi completezi cu un ortoscopic Kasai de 5mm sau 6mm ...si ai un set care te poate insoti pe (aproape) orice telescop.
Fii atent la ocularele cu ''eye-relief '' lung ,toate asigura acest lucru printr-un Barlow integrat.Elementele optice aditionale lucreaza impotriva contrastului si rezolutiei inalte cerute la observatiile planetare.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
kali12
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2013
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2013 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru sfaturi. O sa ma orientez catre ocularele pe care mi le-ati recomandat si in functie de buget o sa le achizitionez pe rand. O zi buna!
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 05 Mai 2013 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un ocular bun poate fi si un Hyperion zoom 8--24 mm, este chiar luminos dar functioneaza ideal pe instrumente cu raport focal mare (catadioptrice), eu am fost multumit si pe F/4,7 chiar daca atingeam limita, dar avind in vedere ca echivaleaza cinci focale cred ca merita pus in traista.
_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact