Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
north_america_original.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

TAINA STIINTEI EMINESCIENE


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Aug 2014 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As mai vrea sa mai adaug cateva lucruri, pentru ca modul in care au fost abordate cateva discutii chiar e foarte deranjant.

Stau si ma intreb, daca oricare din cei care discuta aici, ar fi invitati la un dineu la o ambasada, ar vorbi ca la un bordel de joasa speta, cum s-a exprimat cineva aici? Cred ca nu. Ganditi-va ca acest forum este ambasada astronomiei la noi in tara, si noi, cei mai activi, suntem reprezentantii ei. Si ce discutam noi aici este citit de sute de persoane zilnic.

S-a spus intr-un alt topic ca fiind o discutie intre persoane care se cunosc, se permit si ceva expresii mai colorate. Da, daca la discutia respectiva nu asista si alte persoane. Daca insa discutia este publica, atunci politetea, si respectul de sine, impun o alta conduita.

In al treilea rand, cred ca exista anumite discutii, cum e cea de fata, in care daca nu ai ceva inteligent si interesant de spus, ci doar remarci in zeflemea, mai bine taci.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Aug 2014 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un fragment din "Eminescu și poeziile lui" de Titu Maiorescu (1889):
Eminescu este un om al timpului modern, cultura lui individuală stă la nivelul culturei europene de astăzi. Cu neobosita lui stăruință de a ceti, de a studia, de a cunoaște, el își înzestra fără preget memoria cu operile însemnate din literatura antică și modernă. Cunoscător al filozofiei, în special a lui Platon, Kant și Schopenhauer, și nu mai puțin al credințelor religioase, mai ales al celei creștine și buddaiste, admirator al Vedelor, pasionat pentru operele poetice din toate timpurile, posedând știința celor publicate până astăzi din istoria și limba română, el afla în comoara ideilor astfel culese materialul concret de unde să-și formeze înalta abstracțiune care în poeziile lui ne deschide așa de des orizontul fără margini al gândirii omenești. Căci cum să ajungi la o privire generală dacă nu ai în cunoștințele tale treptele succesive care să te ridice pănă la ea? Tocmai ele dau lui Eminescu cuprinsul precis în acele versuri caracteristice în care se întrupează profunda lui emoțiune asupra începuturilor lumii, asupra vieței omului, asupra soartei poporului român.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Aug 2014 01:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
As mai vrea sa mai adaug cateva lucruri, pentru ca modul in care au fost abordate cateva discutii chiar e foarte deranjant.

Stau si ma intreb, daca oricare din cei care discuta aici, ar fi invitati la un dineu la o ambasada, ar vorbi ca la un bordel de joasa speta, cum s-a exprimat cineva aici? Cred ca nu. Ganditi-va ca acest forum este ambasada astronomiei la noi in tara, si noi, cei mai activi, suntem reprezentantii ei. Si ce discutam noi aici este citit de sute de persoane zilnic.

S-a spus intr-un alt topic ca fiind o discutie intre persoane care se cunosc, se permit si ceva expresii mai colorate. Da, daca la discutia respectiva nu asista si alte persoane. Daca insa discutia este publica, atunci politetea, si respectul de sine, impun o alta conduita.

In al treilea rand, cred ca exista anumite discutii, cum e cea de fata, in care daca nu ai ceva inteligent si interesant de spus, ci doar remarci in zeflemea, mai bine taci.


Ma simt obligat sa cer scuze membrilor forumului si nu numai , dar mai ales celor care s-au simtit ofensati pentru ca am folosit cuvantul 'gaoaza'.

Am mai fost avertizat in trecut chiar si de catre Admin in legatura cu cuvintele folosite pe forum .

Acuma , sunt putin derutat pentru ca nu stiu exact unde se termina nesimtirea mea si unde incepe ipocrizia unora care se pare ca s-au simtit scandalizati pana si de folosirea cuvantului ''draci''.

Chestia cu ''gaoaza neagra '' e mizerabila rau si mi-o asum in totalitate ca fiind una din marile porcarii scrise de mine pe forum. Inca o data cer scuze .
Din pacate poate , eu sunt mai slobod la gura si la gandire si daca de exemplu voi simti nevoia sa-l fac cretin pe vreun cunoscut , nu am sa stau pe ganduri prea mult.

Dar niciodata nu am spus sau voi spune ceva despre cineva pe care nu il cunosc.
Poate de aici se isca totul , poate ca unii membri cand dau peste cate o expresie care nu le pica bine ,o iau ca pe un afront adus propriei lor persoane , chestie care mie mi se pare putin copilareasca .

Din pacate noi latinii suntem mult prea ipocriti (spaniolii incep banana pe la coada pentru ca altfel considera rusinos Smile ) si cred ca cei mai fatarnici se afla printre moldoveni .

Se pare ca pana la urma dinamica acestui forum e data si de intransigenta celor care calca pe aici din an in paste , doar ca sa reclame vreo expresie mai neortodoxa care le zgarie retina.

Si aici nu ma refer la domnul Dragos N. pe care din pacate nu am avut onoarea sa il cunosc personal.

O sa incerc pe viitor sa mai reduc din vocabularul tabu si le raman recunoscator celor care ma suporta asa cum sunt .

A , inca ceva , legat de Eminescu , ma intreb ce fel de ura cara unii in suflet de ajung sa fie invidiosi pe geniul cuiva care a plecat dintre noi pe vremea cand nici strabunicii nostri nu erau nascuti ?...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Aug 2014 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, am facut un pic de ordine pe aici, fara sa fiu suparat pe vreunul din voi. Daca au disparut anumite mesaje care poate nu aveau nimic nelalocul lor, e datorita contextului care nu se mai potriveste.

Acum hai sa incercam sa dezvoltam subiectul (daca mai vreti, desigur) pe o pagina alba - care sa ramana si dupa ce o scriem, nepatata.

Memoria acestui exemplar om politic in primul rand (uitat intentionat din cartile de istorie la acest capitol) si urias poet, merita mentinuta vie si curata de catre cei pentru care astronomia - regina stiintelor - este o pasiune. Presupun (si din posturile voastre si din ce am vazut cu ochii mei cand ne-am intalnit in diverse ocazii) ca doar oameni cu un nivel intelectual ridicat se pot apropia de aceasta stiinta. Deci acesti oameni sunt capabili sa judece memoria lui Eminescu la adevarata valoare.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Marius Laza
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Dec 2008
Mesaje: 64



Localitate: Alesd

MesajTrimis: 04 Noi 2014 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur ca nu putem sa facem din Eminescu un om de stiinta. Putem insa remarca, continutul plin de substanta al unor versuri, care se refera la astronomie sau cosmologie. Aceste versuri reflecta omul de geniu foarte bine informat si plin de imaginatie.
In completarea versurilor prezentate deja, adaug un pasaj din Scrisoarea I, scris cu circa 50 de ani inainte de aparitia modelului Big Bang, pasaj in care pot fi surprinse multe elemente, care concorda cu teoriile moderne despre formarea si evolutia universului cunoscut. Nu in ultimul rind, se remarca si savoarea speciala a versurilor Eminesciene.

“...Iar colo bătrânul dascăl, cu-a lui haină roasă-n coate,
Într-un calcul fără capăt tot socoate și socoate
Și de frig la piept și-ncheie tremurând halatul vechi,
Își înfundă gâtu-n guler și bumbacul în urechi;
Uscățiv așa cum este, gârbovit și de nimic,
Universul fără margini e în degetul lui mic,
Căci sub fruntea-i viitorul și trecutul se încheagă,
Noaptea-adânc-a veciniciei el în șiruri o dezleagă;
Precum Atlas în vechime sprijinea cerul pe umăr
Așa el sprijină lumea și vecia într-un număr.

Pe când luna strălucește peste-a tomurilor bracuri,
Într-o clipă-l poartă gândul îndărăt cu mii de veacuri,
La-nceput, pe când ființă nu era, nici neființă,
Pe când totul era lipsă de viață și voință,
Când nu s-ascundea nimica, deși tot era ascuns...
Când pătruns de sine însuși odihnea cel nepătruns.
Fu prăpastie? genune? Fu noian întins de apă?
N-a fost lume pricepută și nici minte s-o priceapă,
Căci era un întuneric ca o mare făr-o rază,
Dar nici de văzut nu fuse și nici ochi care s-o vază.
Umbra celor nefăcute nu-ncepuse-a se desface,
Și în sine împăcată stăpânea eterna pace!...
Dar deodat-un punct se mișcă... cel întâi și singur. Iată-l
Cum din chaos face mumă, iară el devine Tatăl!...
Punctu-acela de mișcare, mult mai slab ca boaba spumii,
E stăpânul fără margini peste marginile lumii...
De-atunci negura eternă se desface în fășii,
De atunci răsare lumea, lună, soare și stihii...
De atunci și până astăzi colonii de lumi pierdute
Vin din sure văi de chaos pe cărări necunoscute
Și în roiuri luminoase izvorând din infinit,
Sunt atrase în viață de un dor nemărginit.
Iar în lumea asta mare, noi copii ai lumii mici,..”
Facem pe pământul nostru mușunoaie de furnici;
Microscopice popoare, regi, oșteni și învățați
Ne succedem generații și ne credem minunați;
Muști de-o zi pe-o lume mică de se măsură cu cotul,
În acea nemărginire ne-nvârtim uitând cu totul
Cum că lumea asta-ntreagă e o clipă suspendată,
Că-ndărătu-i și-nainte-i întuneric se arată.
Precum pulberea se joacă în imperiul unei raze,
Mii de fire viorie ce cu raza încetează,
Astfel, într-a veciniciei noapte pururea adâncă,
Avem clipa, avem raza, care tot mai ține încă...
Cum s-o stinge, totul piere, ca o umbră-n întuneric,
Căci e vis al neființei universul cel himeric...

În prezent cugetătorul nu-și oprește a sa minte,
Ci-ntr-o clipă gându-l duce mii de veacuri înainte;
Soarele, ce azi e mândru, el îl vede trist și roș
Cum se-nchide ca o rană printre nori întunecoși,
Cum planeții toți îngheață și s-azvârl rebeli în spaț'
Ei, din frânele luminii și ai soarelui scăpați;
Iar catapeteasma lumii în adânc s-au înnegrit,
Ca și frunzele de toamnă toate stelele-au pierit;
Timpul mort și-ntinde trupul și devine vecinicie,
Căci nimic nu se întâmplă în întinderea pustie,
Și în noaptea neființii totul cade, totul tace,
Căci în sine împăcată reîncep-eterna pace...”

_________________
Marius.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Ian 2023 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi, Duminica 15 Ianuarie este zi de comemorare a lui Mihai Eminescu.
Nu sunt in stare sa spun vorbe mari despre el dar, asa cum sunt, ajuns la varsta a treia, declar fara retineri ca imi place in continuare poezia lui Eminescu.

Azi, ca in fiecare Duminica, am participat la liturghia de la Catedrala Veche din Arad.
La sfarsit, am avut parte de surpriza electrizanta a unei slujbe de pomenire a lui Mihai Eminescu.
Nu a fost amintita vreo afiliere religioasa sau seculara a poetului nostru national si asa este corect. Eminescu este al nostru, al tuturor romanilor, orice credinta avem sau nu avem.
Personal, sunt recunoscator lui Eminescu pentru poeziile sale incomparabil de frumoase si de profunde. Ca astronom amator, imi plac in mod deosebit cele cu motive astronomice.

Domnul sa-l odihneasca !

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact