Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
milkyway.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224677
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pareri despre SW 70/500


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Pareri despre SW 70/500
Raspunde cu citat (quote)

Salut.

Am achizitionat o SW 70/500 Black Diamond si sunt curios voi ce ziceti de ea. Mentionez ca initial am vrut un spotting scope pentru obs terestre si pe viitor sa achizitionez un Heritage 130, dar la aceiasi bani ... ba unele modele costau mai mult ... am achizitionat acest model la care mi a dat si un barlow 2x si o prisma la 45 grade. Intrebarile mele sunt:

1. Daca la saturn cu ocularele de 10 si 25 plus barlow ul vad decent inelele la vreo marire care le ofera aceste accesorii?
2. La jupiter macar o banda stearsa sau doar cei 4 sat si o mare bila alba stralucitoare?
3. Soarele ofera detalii bune la pete ?
4. la fel si cu Luna ?

As dori daca puteti sa specificati cam la ce X se pot face obs decente pe un seeing la fel de decent pentru cele de mai sus.
Mentionez ca e pe comanda un filtru solar SW si unul lunar tot SW.
Pana acum nu am reusit sa fac obs pentru ca norii nu ma lasau. Acum se pare ca e perfect. Dar cum filtru solar nu am inca astept seara.

Astept pareri de la oricine, nu numai de la posesori. Multumesc anticipat!
Sus
micrenda
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mai 2011
Mesaje: 134



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

> 3. Soarele ofera detalii bune la pete ?

Sunt sigur ca deja știi, dar pentru orice eventualitatea, nu încerca de observa soarele fără folosirea de un filtru special proiectat pentru acest tip de observație.

Ceva genu:
http://magazin.telescop-expert.ro/filtru-solar-cu-suport.html
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10649



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce mai astepti, pune-i ocularele, pune-o pe trepied, indreapt-o spre obiectele respective si vezi ce vezi Smile.
Spor.

Atentie cu soarele, doar cu filtru special asa cum amintea si micrenda.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 01 Apr 2013 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Pareri despre SW 70/500
Raspunde cu citat (quote)

Mars Boy a scris:
1. Daca la saturn cu ocularele de 10 si 25 plus barlow ul vad decent inelele la vreo marire care le ofera aceste accesorii?
2. La jupiter macar o banda stearsa sau doar cei 4 sat si o mare bila alba stralucitoare?
3. Soarele ofera detalii bune la pete ?
4. la fel si cu Luna ?
As dori daca puteti sa specificati cam la ce X se pot face obs decente pe un seeing la fel de decent pentru cele de mai sus.




Felicitari pt achizitia facuta Smile
70/500 e un instrument portabil bun - mai ales cel din seria BlackDiamond.

Am avut si eu un exemplar oarecum similar si singurul motiv pentru care nu-l mai am este ca l-am schimbat cu un Tair3S (am vrut si foto...).
Asa cum bine l-ai incadrat, intra in categoria spotting-scopes, deci prefera campurile ceva mai largi, insa nici close-up-urile nu-i displac.
Benzile lui Jupiter sa disting destul de lejer la puteri mai mari (peste 70-100x, vreau sa zic). In caz ca imaginea devine nesatisfacatoare la o putere (mare) de la care sa nu mai fie suparatoare stralucirea discului planetei, poti folosi un filtru neutru sau unul colorat, pe o putere medie. Filtrele devin utile pe masura ce cresti puterea.

Atata timp cat nu treci cu mult peste 140-150x, n-o sa ai probleme din partea seeingului Smile mai complicat e din oras, sau din balcon Very Happy Eu il dusesem pe-al meu si pana pe la 200x, cu un filtru galben si se vedeau chiar frumos craterele lunare.
Cam la fel si pt soare, cu exceptia faptului ca seeingul pe timp de zi e de obicei mult mai afectat de turbulente decat noaptea.

Hint: daca pui barlowul inaintea prismei poti obtine mai multa putere. Trebuie doar sa vezi daca atinge focusul in configuratia asta.


Spor la observatii!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 01 Apr 2013 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Mars Boy ! Smile

Pentru ca am aceasta luneta de vreo 3 ani si am utilizat-o in diferite conditii iti spun ca este excelenta.

La planete merge foarte bine la 125 X ( ocular 4 mm ). Probabil ca merge binisor si peste dar nu am incercat.

La Luna si soare la fel, pana la 125 X se comporta minunat.

Iata mai jos niste poze facute acum o ora prin ea ( evident cu filtru solar adecvat ! ) :
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

micrenda a scris:
> 3. Soarele ofera detalii bune la pete ?

Sunt sigur ca deja știi, dar pentru orice eventualitatea, nu încerca de observa soarele fără folosirea de un filtru special proiectat pentru acest tip de observație.

Ceva genu:
http://magazin.telescop-expert.ro/filtru-solar-cu-suport.html


Zici bine. E bine sa fi precaut mai ales cu chestia asta ca e in 99 la suta din cazuri permanenta si distrugatoare treaba cu soarele. Eu deja am scris ca am pe lista de achizitii un filtru solar. Eu inainte sa incep pasiunea cu astronomia am citit pe toate forumurile importante in domeniu din Romania si nu numai si era imposibil sa nu dau de avertizari ... Very Happy
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Ce mai astepti, pune-i ocularele, pune-o pe trepied, indreapt-o spre obiectele respective si vezi ce vezi Smile.
Spor.

Atentie cu soarele, doar cu filtru special asa cum amintea si micrenda.


Mersi. Da. Azi e clar ca o sa fie o noapte fara pic de nori. O sa o folosesc azi ceva timp mai mult ca sigur. Very Happy
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai e de "bun simt" sa nu privesti prin telescop fara filtru adecvat la Soare. Altfel o vei face pentru ultima data...cel putin cu un ochi.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Pareri despre SW 70/500
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
Mars Boy a scris:
1. Daca la saturn cu ocularele de 10 si 25 plus barlow ul vad decent inelele la vreo marire care le ofera aceste accesorii?
2. La jupiter macar o banda stearsa sau doar cei 4 sat si o mare bila alba stralucitoare?
3. Soarele ofera detalii bune la pete ?
4. la fel si cu Luna ?
As dori daca puteti sa specificati cam la ce X se pot face obs decente pe un seeing la fel de decent pentru cele de mai sus.




Felicitari pt achizitia facuta Smile
70/500 e un instrument portabil bun - mai ales cel din seria BlackDiamond.

Am avut si eu un exemplar oarecum similar si singurul motiv pentru care nu-l mai am este ca l-am schimbat cu un Tair3S (am vrut si foto...).
Asa cum bine l-ai incadrat, intra in categoria spotting-scopes, deci prefera campurile ceva mai largi, insa nici close-up-urile nu-i displac.
Benzile lui Jupiter sa disting destul de lejer la puteri mai mari (peste 70-100x, vreau sa zic). In caz ca imaginea devine nesatisfacatoare la o putere (mare) de la care sa nu mai fie suparatoare stralucirea discului planetei, poti folosi un filtru neutru sau unul colorat, pe o putere medie. Filtrele devin utile pe masura ce cresti puterea.

Atata timp cat nu treci cu mult peste 140-150x, n-o sa ai probleme din partea seeingului Smile mai complicat e din oras, sau din balcon Very Happy Eu il dusesem pe-al meu si pana pe la 200x, cu un filtru galben si se vedeau chiar frumos craterele lunare.
Cam la fel si pt soare, cu exceptia faptului ca seeingul pe timp de zi e de obicei mult mai afectat de turbulente decat noaptea.

Hint: daca pui barlowul inaintea prismei poti obtine mai multa putere. Trebuie doar sa vezi daca atinge focusul in configuratia asta.


Spor la observatii!


Multumesc. Sunt sigur ca avand datele despre ea pe care le am dat poti sa calculezezi zoomurile posibile inclusiv cele cu barlow. Deci eu am 100x maxim si momentan ma uit cu ocularele astea sa vad daca imi implinesc asteptarile la planete. Daca da atunci o sa iau si altele. E bine sa aflu ca se vede ceva si la 70x. La fel si cu filtrele colorate. Momentan nici nu pot sa trec de 100 dapai 140 Laughing oricum cand o sa mai cumpar un ocular o sa tin cont de regula diametru x2. Sunt multumit cu marimile de 100 140 150 ... fata de bino meu e SF ... Laughing. O sa imi iau si un filtru lunar SW ca e util si ieftin si vad ca zici ca ajuta si la zoomuri mai mari nu numai la luna aprinsa rau. Uite ... la cat am navigat eu pana acum chestia asta nu am aflat o ... e SUPER hint nu hint. Mersi. O sa incerc sa vad ce iese. Very Happy
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Pareri despre SW 70/500
Raspunde cu citat (quote)

..din greseala am trimis 2 mesaje similare

Ultima modificare efectuata sternchen la 01 Apr 2013 17:37, modificat de 2 ori in total
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Pareri despre SW 70/500
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
..daca pui barlowul inaintea prismei poti obtine mai multa putere.


Un barlow ce mareste de 2 ori inaintea prismei are un efect de circa 3 ori marire.

Vreau sa te felicit si eu pt achizitie! Smile
Banuiam doar ca 70/500 e un instrument ce merita banul,insa acum e destul de clar.

spor la obsevatii si cer senin![/quote]
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Salut Mars Boy ! Smile

Pentru ca am aceasta luneta de vreo 3 ani si am utilizat-o in diferite conditii iti spun ca este excelenta.

La planete merge foarte bine la 125 X ( ocular 4 mm ). Probabil ca merge binisor si peste dar nu am incercat.

La Luna si soare la fel, pana la 125 X se comporta minunat.

Iata mai jos niste poze facute acum o ora prin ea ( evident cu filtru solar adecvat ! ) :


Salut Teo. Very Happy

E bine. Momentan am 50x2 zoom dar o sa mai iau un ocular mai mic sa o fortez ... mai incolo. Wow Cool Laughing Super poze ! Zici ca sunt de pe Hubble. Multi nici nu stiu ca asa arata soarele fara raze Twisted Evil Acum intrebarile : La ce zoom sunt pozele? Cele mai apropiate sunt crop din cea mai departata ? Luneta e la fel ca a mea numai ca e neagra ... normal tu i ai pus si luneta custom pe ea vad ... S-o stapanesti si tu in continuare sanatos si sa te bucuri de ea. Frumoase poze din nou ... dabia astept sa imi vina filtrele Shocked
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Pai e de "bun simt" sa nu privesti prin telescop fara filtru adecvat la Soare. Altfel o vei face pentru ultima data...cel putin cu un ochi.


Bine ca avem doi ca altora le ar parea rau sa nu mai vada astro dapai restu de TOT Cool
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2013 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Pareri despre SW 70/500
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
saiph a scris:
..daca pui barlowul inaintea prismei poti obtine mai multa putere.


Un barlow ce mareste de 2 ori inaintea prismei are un efect de circa 3 ori marire.

Vreau sa te felicit si eu pt achizitie! Smile
Banuiam doar ca 70/500 e un instrument ce merita banul,insa acum e destul de clar.

spor la obsevatii si cer senin!
[/quote]

Mersi la fel ! Very Happy
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 01 Apr 2013 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mars Boy a scris:
Acum intrebarile : La ce zoom sunt pozele? Cele mai apropiate sunt crop din cea mai departata ? Luneta e la fel ca a mea numai ca e neagra ... normal tu i ai pus si luneta custom pe ea vad ... S-o stapanesti si tu in continuare sanatos si sa te bucuri de ea. Frumoase poze din nou ... dabia astept sa imi vina filtrele Shocked



Mersi ! Smile

Nu sunt toate crop din cele mai indepartate.

Asa ca idee cele mai apropiate sunt crop din Barlow 2 X plus ocular SP 10 mm deci cam 5 mm . Asta inseama 500/5 = 100 X.

Deci cadrele "mai apropiate" ar fi cam la 100 X dar cu ceva crop se ajunge pe la echivalentul unui la 120-150 X Smile.

Cele mai mici sunt prin ocular de 25 mm SP cu ceva zoom din camera foto...sa zic pe la un 40-50 X.

Oricum luneta de 70/500 mm poate mult asa ca ai facut o achizitie foarte buna.

Acum mai ai nevoie sa te dotezi cu un ocular de 4 mm si altul de 6 mm de preferat seria Planetary si sa te apuci de treaba.

Nu uita de filtre daca vrei sa faci si observatii solare.

Spor ! Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact