Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
registax3b.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pareri despre SW 70/500


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2013 06:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Mars Boy a scris:
Acum intrebarile : La ce zoom sunt pozele? Cele mai apropiate sunt crop din cea mai departata ? Luneta e la fel ca a mea numai ca e neagra ... normal tu i ai pus si luneta custom pe ea vad ... S-o stapanesti si tu in continuare sanatos si sa te bucuri de ea. Frumoase poze din nou ... dabia astept sa imi vina filtrele Shocked



Mersi ! Smile

Nu sunt toate crop din cele mai indepartate.

Asa ca idee cele mai apropiate sunt crop din Barlow 2 X plus ocular SP 10 mm deci cam 5 mm . Asta inseama 500/5 = 100 X.

Deci cadrele "mai apropiate" ar fi cam la 100 X dar cu ceva crop se ajunge pe la echivalentul unui la 120-150 X Smile.

Cele mai mici sunt prin ocular de 25 mm SP cu ceva zoom din camera foto...sa zic pe la un 40-50 X.

Oricum luneta de 70/500 mm poate mult asa ca ai facut o achizitie foarte buna.

Acum mai ai nevoie sa te dotezi cu un ocular de 4 mm si altul de 6 mm de preferat seria Planetary si sa te apuci de treaba.

Nu uita de filtre daca vrei sa faci si observatii solare.

Spor ! Smile


Da. Am vazut seria Planetary de unde am luat luneta ... o sa cumpar si oculare mai ales ca pot fi folosite si la viitoru telescop de 130mm ... pana atunci iti urmez sfatu sa ma invat cu ea cu cele doua standard cu care vine mai ales ca am si barlowul ... daca nu il aveam ... maxim 50x ... faceam mai mult la soare si luna obs ... si DSO ... Surprised Mersi la fel Teo si multumesc pt sfaturi si mai ales pt poze. Nu in fiecare zi iti posteaza cineva poze facute de el in aceeasi zi la obiectu care ai intrebari Laughing si ce poze ... Cer Senin ! Cool
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 02 Apr 2013 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere ! Smile

Si inca ceva. Azi am experimentat luneta de 70/500 mm terestru pe mugurii unor copaci din departare.

I-am vazut frumos pana la 250 X ! Adica am utilizat un Barlow 3 X Meade plus ocular 6 mm Planetary Gold Line.

A rezultat 6/3 = 2 mm. Apoi 500 mm focala/2 = 250 X.

Imaginea era inca placuta, fara nicio exagerare ! Soarele lumina puternic acele crengi de copac aflate la peste 100 de metri de mine iar imaginea a fost frumoasa. A aparut putin cromatism albastru-violet pe marginea mugurilor dar imaginea era inca suficient de clara si placuta vederii.

Spor pe mai departe !
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2013 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Cu placere ! Smile

Si inca ceva. Azi am experimentat luneta de 70/500 mm terestru pe mugurii unor copaci din departare.

I-am vazut frumos pana la 250 X ! Adica am utilizat un Barlow 3 X Meade plus ocular 6 mm Planetary Gold Line.

A rezultat 6/3 = 2 mm. Apoi 500 mm focala/2 = 250 X.

Imaginea era inca placuta, fara nicio exagerare ! Soarele lumina puternic acele crengi de copac aflate la peste 100 de metri de mine iar imaginea a fost frumoasa. A aparut putin cromatism albastru-violet pe marginea mugurilor dar imaginea era inca suficient de clara si placuta vederii.

Spor pe mai departe !


250x suna foarte bine mai ales la luna si soare care sunt bine luminate. Avand in vedere regula diametru x2 la zoomu maxim util ... o observatie la 250x reusita pe un 70mm ( chiar si terestru ) este o realizare mare. Very Happy Felicitari ! O sa imi iau si un barlow dar sa fac niste calcule de grosisment sa vad de care iau pentru ca sunt in incremente de 0.5x din cate am vazut ... ca sa ramana calitatea rezonabila. Vad ca ai accesorii bune ... de calitate ... dar ai si lunete bune banuiesc deci nu merge sa pui roti de lemn la masina de curse Very Happy Mersi la fel. Cer senin si bafta ! Very Happy PS: O sa mai postez aici, pe viitor, impresii despre observatii si eventual niste poze cu telefonul mobil la ocular. Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 02 Apr 2013 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mars Boy a scris:


250x suna foarte bine mai ales la luna si soare care sunt bine luminate. Avand in vedere regula diametru x2 la zoomu maxim util ... o observatie la 250x reusita pe un 70mm ( chiar si terestru ) este o realizare mare.


La observatiile astronomice nu am probat-o peste 125 X. Testul la 250 X l-am facut numai terestru.

Sigur ca am timp sa fac si proba pe cer .

Regula cu 2 X diametru sa stii ca nu este batuta in cuie. La lunetele bune am mers pana la 3 X diametrul fara probleme . Este o realitate pe care am constatat-o la mai multe refractoare si nimeni nu imi poate schimba parerea personala, atat timp cat la ocular am vazut imagini bune la 3 sau 3.5 X diametrul exprimat in mm prin lunete bune.

Ramane sa faci si tu experimente la diferite mariri si in diferite conditii in functie de starea atmosferei terestre ( seeing ).

Mult succes !
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 02 Apr 2013 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Proba terestra nu se potriveste intotdeauna cu proba astronomica.din experienta cred ca terestru se vede (mult) mai bine decat pe cer,din cauza ca stelele sunt f indepartate,iar lumina acumulata este putina.

Pe un cer f bun si eu am reusit sa vad luna la peste 3 ori diametru obiectivului,rezuland o marire de 280 cu 9mm de la zoom-ocular+barlow.Superba imagine! Very Happy pana acum cea mai faina imagine vazuta la ocular.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2013 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Mars Boy a scris:


250x suna foarte bine mai ales la luna si soare care sunt bine luminate. Avand in vedere regula diametru x2 la zoomu maxim util ... o observatie la 250x reusita pe un 70mm ( chiar si terestru ) este o realizare mare.


La observatiile astronomice nu am probat-o peste 125 X. Testul la 250 X l-am facut numai terestru.

Sigur ca am timp sa fac si proba pe cer .

Regula cu 2 X diametru sa stii ca nu este batuta in cuie. La lunetele bune am mers pana la 3 X diametrul fara probleme . Este o realitate pe care am constatat-o la mai multe refractoare si nimeni nu imi poate schimba parerea personala, atat timp cat la ocular am vazut imagini bune la 3 sau 3.5 X diametrul exprimat in mm prin lunete bune.

Ramane sa faci si tu experimente la diferite mariri si in diferite conditii in functie de starea atmosferei terestre ( seeing ).

Mult succes !


Da. Mai ca in toate ... poti supratracta obiectele in sine. Very Happy Dabia astept sa imi vina si filtrul solar sa ma pot uita si la soare. Acolo fiind multa lumina n ar fi o problema zoomu mai mare ... sa vedem daca apar AC la zoomuri mai maricele. M am gandit sa imi cumpar un barlow 3x la aproape 90 lei nou ... am calculat ca fata de 100x cat am acum maxim cu cel de 2x o sa am 150. Unde mai pui ca o pot folosi si la alte instrumente optice pe viitor... Laughing Mersi la fel ! Si tie bafta !
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2013 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
Proba terestra nu se potriveste intotdeauna cu proba astronomica.din experienta cred ca terestru se vede (mult) mai bine decat pe cer,din cauza ca stelele sunt f indepartate,iar lumina acumulata este putina.

Pe un cer f bun si eu am reusit sa vad luna la peste 3 ori diametru obiectivului,rezuland o marire de 280 cu 9mm de la zoom-ocular+barlow.Superba imagine! Very Happy pana acum cea mai faina imagine vazuta la ocular.


E natural ca terestru sa se vada mai bine ca orice obiect astro. Banuiesc ca acel 280x l ai obtinut cu luneta de 1000 nu ? Very Happy
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 03 Apr 2013 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da,cu 1000 focala,ca luneta cu diametru de 1m n-am Laughing inca...
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2013 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
da,cu 1000 focala,ca luneta cu diametru de 1m n-am Laughing inca...


Am zis de focala pentru ca uitasem brandu si diametru dar tinusem minte focala si mi era lene sa dau back sa ma uit la post Laughing Normal ... dar cine o avea de 1m ... doar aia cu cupole si cu taxa la intrare ... nu de la noi din tara ... sau or fi ... privati de care nu stim noi Laughing oricum ... nu e timpul pierdut ... macar un dobson de 400mm cu flextube de preferat Shocked Laughing
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 03 Apr 2013 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mars Boy a scris:
.. macar un dobson de 400mm cu flextube de preferat Shocked Laughing


..macar.. Smile
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2013 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
Mars Boy a scris:
.. macar un dobson de 400mm cu flextube de preferat Shocked Laughing


..macar.. Smile


Da, chiar ca "macar" Laughing
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 03 Apr 2013 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mars Boy a scris:
Dabia astept sa imi vina si filtrul solar sa ma pot uita si la soare. Acolo fiind multa lumina n ar fi o problema zoomu mai mare ... sa vedem daca apar AC la zoomuri mai maricele.


Daca utilizezi filtru solar, imaginea va fi monocroma ( sau aproape monocroma) asa ca aberatiile cromatice nu se prea vad. Sigur ca pot aparea dar la mariri foarte mari cand obiectivul este fortat mult peste limitele practice.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2013 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Mars Boy a scris:
Dabia astept sa imi vina si filtrul solar sa ma pot uita si la soare. Acolo fiind multa lumina n ar fi o problema zoomu mai mare ... sa vedem daca apar AC la zoomuri mai maricele.


Daca utilizezi filtru solar, imaginea va fi monocroma ( sau aproape monocroma) asa ca aberatiile cromatice nu se prea vad. Sigur ca pot aparea dar la mariri foarte mari cand obiectivul este fortat mult peste limitele practice.


E un lucru bun de stiut. Nu ma gandeam desi e normal sa fie monocrom la cum arata foaia filtrului. Dar tu cum de ai facut pozele de mai sus in culoare ... le ai editat pe pc dupa ? Am vazut in poza ca si tu ai filtru standard. Apropo. Pentru 15x70 exista de undeva de cumparat. Eu nu prea am vazut ...
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Apr 2013 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

La Alcor are 15x70 si multe alte binocluri.

Imaginea nu e monocroma prin filtrul Baader. E lumina integrala (alba); culoarea e data de white-balance-ul setat in aparatul foto. Monocromatismul se obtine in conditii ceva mai speciale, daca se vrea precizie/detaliu, sau ceva mai simple, daca nu ai pretentii nanometrice Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2013 06:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
La Alcor are 15x70 si multe alte binocluri.

Imaginea nu e monocroma prin filtrul Baader. E lumina integrala (alba); culoarea e data de white-balance-ul setat in aparatul foto. Monocromatismul se obtine in conditii ceva mai speciale, daca se vrea precizie/detaliu, sau ceva mai simple, daca nu ai pretentii nanometrice Smile


Stiu. Eu am un Celestron 15x70. Ma refeream la filtre solare pentru el unde gasesc in Bucuresti. Deci vrei sa zici ca Teo a setat camera sa arate galben ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact