Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-55156.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

review filtre UHC, OIII, Neodymium


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 19 Dec 2015 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare. Un filtru UHC de top Astronomik, Lumicon sau DGM releva detalii suplimentare la unele DSO. Daca s-ar putea transpune in crestere de apertura, cam despre ce crestere am putea vorbi. Spre exemplu, 150mm cu un UHC imi arata o nebuloasa asa cum as vedea in 250mm fara UHC?
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Dec 2015 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
Am si eu o intrebare. Un filtru UHC de top Astronomik, Lumicon sau DGM releva detalii suplimentare la unele DSO.


1. Arunca un ochi aici :
http://www.astronomy.com/~/media/import/fi...ilters.pdf

2.Aduc la Lisa un DGM NPB daca vii.

_________________
Dob 8"
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Dec 2015 00:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, un filtru nu poate actiona ca un amplificator de lumina. Ele taie din lumina, in mod preferential anumite frecvente, si in secundar, mai taie un pic si din ce trebuie sa treaca. Si primul lucru pe care il observi atunci cand pui pe telescop un filtru pentru poluare luminoasa este ca o buna parte din stele dispar, iar imaginea capata o culoare diferita. Evident, constati o reducere masiva a luminozitatii cerului, si de aici, un constrast mai mare intre fundal si obiectele deepsky. Dar aceste obiecte nu vor fi mai stralucitoare, nu exista castig cum ar fi la o apertura mai mare. In fapt, unii fabricanti specifica faptul ca anumite filtre nu pot fi folosite decat cu telescoape cu apertura peste o anume valoare, iar altele pot fi folosite doar pentru foto, deoarece taierea unor frecvente, combinata cu sensibilitatea limitata a ochiului, duce la pierderea aproape totala a imaginii in mod vizual.

In plus, faptul ca faci observatii din balcon afecteaza vederea nocturna. Pentru asta iti trebuie, pe langa un lung parasolar, pe care ti l-am mai indicat, si o, nu stiu cum sa ii spun. O bucata de panza neagra pusa un jurul ocularului, sau mai bine in jurul focuserului, cu care sa-ti acoperi in intregime capul, eventual sa treaca vreo jumatate de metru sau mai mult, in jos, astfel incat sa te fereasca de lumina din jurul balconului. Chiar daca poate te face sa razi, acest acoperamant pentru cap este utilizat de mult timp in tarile cu traditie, in special pentru observatii solare, dar si pentru cele nocturne. Si dupa un sfert de ora de stat in intuneric total, vei observa o diferenta importanta in sensibilitatea ochiului.

_________________
Dragos N
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 20 Dec 2015 02:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Evident, constati o reducere masiva a luminozitatii cerului, si de aici, un constrast mai mare intre fundal si obiectele deepsky. Dar aceste obiecte nu vor fi mai stralucitoare, nu exista castig cum ar fi la o apertura mai mare.


Dezvolt aici pentru a fi mai clar, obiectele deepsky care emit lumina pe intervale de frecventa înguste (i'm speță nebuloasele de emisie) sunt blocate într-o măsură foarte mica (ideal filtrul ar fi complet transparent pe aceste frecvente, practic nu se poate) deci contrastul crește foarte mult. Cu filtru ai putea observa o nebuloasa de emisie într-un instrument de 150 care nu ai putea-o distinge deloc într-un instrument de 200 fără filtru, cred ca la asta se referea întrebarea, instrumentul mai mare captează mai multa lumină de la obiect dar nu o poți diferenția. Acest lucru variază însa foarte mult de la caz la caz, în funcție de compoziția nebuloasei (un OIII poate face sa dispară o nebuloasa în timp ce un hidrogen-beta o va scoate în evidenta), și va dăuna semnificativ la observarea obiectelor de banda larga (stele, roiuri, galaxii, nebuloase de reflexie, în principiu orice lumină ce provine de la o stea la origine). Sunt deci un accesoriu de nișă, dacă ești fan nebuloase (eu sunt) merită cu prisosință, UHC e cel mai bun dacă e sa ai doar unul, apoi OIII. Link-ul care mi se pare ca acoperă cel mai bine situația

De reținut însă că un filtru, oricât de bun, nu anulează efectele poluării luminoase pentru ca o blochează doar într-un anumit procent, cu cat mai puțină este de la început, cu atât mai puțină va fi după filtrare.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 20 Dec 2015 07:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok...mersi pt raspunsuri.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Dec 2015 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Dyptorden - l ai luat de pe site ul lor? Ar veni destul de bine la pret chiar cu tot cu taXe vamale si TVA.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 22 Dec 2015 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

l-am luat din State cu livrare in State cand a fost un prieten Smile .
_________________
Dob 8"
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2015 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calculul pretului pentru obiecte dinafara EU, se face cam asa, din ce stiu:

Pret+cost transport x 1,24%TVA, daca depaseste 20 Euro. Vama se adauga doar daca sare de 100 Euro

_________________
Dragos N
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 22 Dec 2015 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...ate#135045
_________________
Dob 8"
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Dec 2015 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi!
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Sep 2016 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reactualizez acest topic deoarece ma intereseaza subiectul.
Mi-am dat seama ca un observator urban are neaparata nevoie de filtre daca vrea sa vada DSO.
Desigur ca si pe mine ma framanta intrebarea : bine , bine , dar care ?
Recenzia facuta de tsa , cu cuantificare , este foarte buna ,il felicit si ii multumesc.
L-as ruga insa pe el ,sau pe un alt membru al forumului ,sa reia experimentele ,alegand mai corect de data aceasta obiectele de test.

Sa ma explic : din ce am inteles eu , nu exista filtru pentru lumina stelara.
Cu alte cuvinte ,nu exista filtru care sa te ajute sa vezi mai bine stelele si galaxiile ( formate preponderent din stele nu-i asa?!).
Deci obiecte de test precum M51 trebuie excluse de pe lista.
(Exista cei drept filtre de poluare luminoasa ,gen Neodymium care reduc benzi largi din cantitatea de lumina care ajunge in ocular si de aceea dau impresia ca imbunatatesc usor contrastul.
Acest lucru se obtine insa mai eficient prin marirea grosismentului ,fara filtru.)


Cel mai afectat de poluarea luminoasa , cel care are nevoie cel mai tare de filtre este astronomul urban.
Pe lista ar trebui sa fie incluse acele categorii de obiecte DSO accesibile observatorului urban de aceste tipuri :

-nebuloase de emisie
-nebuloase planetare
-nebuloase mixte (de reflexie si de emisie)
-obiecte asociate formate din roiuri si nebuloase

Pentru nebuloasele de reflexie ,roiuri stelare sferice , roiuri deschise si galaxii nu exista filtru.
Pentru acestea cel mai bun ''filtru'' este un obiectiv si ocular de calitate.Si cer negru ,cine are acces la el.
Obiectele de mai sus nu are rost sa le includem pe lista urbana nu pentru ca nu pot fi observate din oras ci pentru ca nu exista filtre adecvate pentru ele.
(Experimente incrucisate nu numai ca se pot face dar chiar este interesant sa fie facute.
Dar aceasta dupa ce ar exista niste recomandari clare : ''mai taticule , dupa ce ti-ai cumparat telescopul , se recomanda sa cumperi filtrul de tipul X1 pentru obiecte de tip Y1...
Pentru obiecte tip X2 iti trebuie filtrul tip Y2.
Iar daca vrei sa vezi si X1 si X2 , se recomanda filtrul tip Z3''.)

Apoi ,cu atat mai bine daca se face comparatia intre filtru UHC brand Omegon ,Astronomik, Baader ,daca acesta este filtrul X1 recomandabil pentru obiectele de tip Y1...

Ei bine, dintre ''mosierii'' forumului, dotati cu de toate , va elabora cineva asemenea recomandari foarte necesare ?

Ma intereseaza Astronomia de cateva decenii dar nici eu nu sunt in clar ce filtru sa achizitionez.
Dar atunci un amator care saptamana trecuta a descoperit hobbyul astronomic, s-a inscris pe forum si cu entuziasm vrea sa-si puna la punct o dotare buna...ce filtru va alege?!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2016 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In caz ca nu stiti articolul de mai jos, acesta contine comparatie interesanta intre 4 tipuri de filtre cu descrieri detalitate pentru fiecare obiect observat in parte.

Daca se poate achizitiona doar un singur filtru, recomandarea era pentru UHC.


http://www.prairieastronomyclub.org/resour...n-nebulae/

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Sep 2016 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Manu 72,
link-ul pus de tine mai sus m-a facut si pe mine sa aleg, acum jumatate de an, un filtru UHC. Atunci oscilam intre OIII si UHC.

Un alt link in care sunt implicate in ecuatie si filtrele si care mie imi este foarte util este si asta
http://www.lcas-astronomy.org/articles/dis...=eyepieces


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 05 Sep 2016 20:40, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Sep 2016 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Manu72

Iti multumesc tare mult pentru acest link.
Am citit oleaca in diagonala ,articolul este maricel si foarte bogat exemplificat .
Eu sunt de moda veche, am sa-l printez si am sa-l savurez pe indelete.
Este exact ce-mi trebuia.
Multumesc inca odata , stima ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2016 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Filtre
Raspunde cu citat (quote)

Manu 72,
Multumesc mult pentru articol. Foarte interesant ca de altfel si articolul trimis de Tudor. La mine in balcon, poluarea luminoasa este teribila...Va trebui sa cumpar filtre ca sa pot face observatii si la DSO...
Multumesc

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact