Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25508370872_6cd2e85c55_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO - capturi rapide la rezolutii mici


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2013 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului: DSO - capturi rapide la rezolutii mici
Raspunde cu citat (quote)

As deschide acest topic in ideea de a posta imagini DSO capturate la rezolutie mica, cu una dintre camerele mele specializate pentru DSO, imagini realizate in conditii de transparenta si poluare luminoasa bune si foarte bune.
Acum, cat sunt in concediu dar si dupa venirea in hometown, as incerca sa postez cele mai bune imagini obtinute cu o asemena camera.
Oricine s-ar inscrie intr-un asemena topic este bine-venit, desigur, sa posteze si stiu sigur ca mai sunt membrii care s-ar incadra in acest fagas. Smile
Voi reveni cat de curand cu imagini noi. Am vrut doar sa stiu sigur ca topicul e deja deschis pentru viitorul imediat .
Multumesc ! Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2013 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, transparenta si poluarea luminoasa de langa Bv nu ma lasa sa incadrez capturile mele recente in acest topic.
Totusi din spirit de colegialitate fata de foto-astronomii din toata lumea, am sa postez 2 imagini recente, capturate rapid de aceiasi camera cu rezolutie mica de care dispun si eu.
In acest fel incerc sa-mi demonstrez ca nu sunt nici un egoist. Smile
Este vorba de astronomul Don Leluja care emite live pe site-ul pe NightSkiesNetwork.
Postez cometa c / 2012 F6 Lemmon si ngc 40 Bowtie Nebula.
In acest moment cometa se afla in Cepheus si are o magnitudine "comfortabila" de 10.4 . Smile
NGC 40 - Bow Tie Nebula are insa magnitudinea 11 ceea ce o face deja dificila pt capturi.



c- 2012 F6 Lemmon Don C8 la f4.5 mcxtreme Idas lpf-agc4 Ieq45.jpg
 Descriere:
c- 2012 F6 Lemmon Don C8 la f4.5 mcxtreme Idas lpf-agc4 Ieq45
 Marime fisier:  97.4 kb
 Vizualizat:  de 18458 ori

c- 2012 F6 Lemmon  Don C8 la f4.5 mcxtreme Idas lpf-agc4 Ieq45.jpg



ngc 40 Bowtie Nebula Don.jpg
 Descriere:
NGC 40 Bowtie Nebula Don C8 la f4.5 mcxtreme Idas lpf-agc4 Ieq45
 Marime fisier:  91.73 kb
 Vizualizat:  de 18458 ori

ngc 40 Bowtie Nebula   Don.jpg


Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 11 Aug 2013 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
M57 -cate un cadru din film(CCTV Vision). Shutter-ul la x256. Telescop newt 150/750. Diferenta de la f/8(cum am mai filmat anul trecut) la f/5 este considerabila. Ma intreb cum s-ar vedea cu un astrograph f/4 de 8".
-stanga: balans AWB, imediat dupa setarea AGC off
-dreapta: balans manual, dupa cateva minute de AGC off(a crescut amplificarea dar nu la nivelul AGC low)



M57-1 frame.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  135.54 kb
 Vizualizat:  de 18412 ori

M57-1 frame.jpg


Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2013 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Dmtr69 !
Stiam ca n-am lansat degeaba topicul si ma bucur sincer ca ai postat. Smile
Imaginile sunt ok pt Ring Nebula si presupun ca ai folosit o camera precursoare familiei CCTV tip Samsung sau "Sammy" cum mai este alintata.
Ring Nebula de la poza din dreapta pusa in background-ul pozei din stanga ar fi aratat excelent, cred. In dreapta , imaginea pare sa aiba ceva zgomot pe background sau probabil ai fortat sensibilitatea intr-un mediu cu poluare luminoasa dar inelul arata mai bine.

Ring Nebula are magnitudinea 9 deci camera face fata cu bine.
Ai incercat si obiecte cu magnitudine mai mare ?
Mi-as dori sa vad si alte capturi de la tine.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 11 Aug 2013 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Am 2 camere cu care faceam capturi, fiecare cu +/- lor:
-Vision VC56H-12, senzor 1/3" Super HAD CCD II(mai sensibil decat prima generatie de ExView-cum are Sammy). Controlul AGC- 3 trepte+off. Expunerea se poate controla din Sens-Up sau din Shutter(maxim x256). Imaginea este mai zgomotoasa, insa nu folosesc DNR-ul camerei, ci trag cadre dark pentru procesare tip foto(vezi poza din astrofoto incepatori, topic "M57 cu trei camere"). Pentru live-view as folosi DNR-ul camerei.
-Samsung SCC-A2333, senzor ExView 1/2". Permite controlul manual al amplificarii, imaginea este mai putin zgomotoasa si mai uniforma, dar cu tonalitate verzuie. Sens-Up pana la x512. Satureaza repede stelele si le creaza efectul de "panda eyes".
Le-am mai incercat pe M27, insa aceasta are o zona mai difuza care nu se vede bine in live-view. Cand voi avea timp am sa pun un cadru din film(vs. stack si stretch).

Cer senin!
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 13 Aug 2013 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
M27 capturat cu ambele camere. CCTV-ul Vision a avut o performanta mai buna decat Samsung(desi aceasta are senzorul de 1/2", la aceeasi rezolutie, iar expunerea este dubla- x512). Mai mult, DSS nu a vrut sa faca stack din cadrele acesteia, chiar daca am coborat pragul la 3%(desi detecta peste 500 stele).
O poza-comparatie 1cadru-130cadre stack(cam de 5 sec fiecare) facute cu Vision; plus un cadru cu Samsung. As fi putut creste sensibilitatea acesteia cu functia XDR, dar as fi ars si mai mult stelele. Capturile au fost facute cu DNR off.
Video file M27(DNR on) : http://www.youtube.com/watch?v=WRIzOuzj0zc&feature=youtu.be
M57: http://www.youtube.com/watch?v=TOYnd7cOlqs&feature=youtu.be
Cer senin!
Marius



M27-CCTV Vision.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  190.44 kb
 Vizualizat:  de 18271 ori

M27-CCTV Vision.jpg



M27-samy.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  92.05 kb
 Vizualizat:  de 18271 ori

M27-samy.jpg


Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2013 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Marius! M-ai "blocat" cu imaginea ta luata cu CCTV ( cea din dreapta). Este excelenta ! Asa ar tb sa faca si Mallincam-ul Xtreme in conditii bune. Pentru cine nu vrea sa creada sau sa admita: DA , se face postprocesare (stacking si procesare ca si la dslr, daca este cazul - orice tip de "toaletare") si in cazul capturilor DSO cu rezolutie mica iar cine stie sa opereze corect are satisfactii mari. Smile
Ma bucur mult ca exista si Dmtr69 pe acest forum . Smile
Sunt pt moment in concediu la munte si urmaresc mai greu postarile (semnal Net pandit si "furat" de prin vecini). Uitandu-ma la filmuletele de pe Youtube referite de tine inteleg ca si procesarea avut o contributie substantiala si asta in special deoarece as paria ca ai avut ceva poluare luminoasa.
Marius, ma gandesc la niste obiecte ceva mai dificile, anume cat de mult poti impinge lucrurile cu o asemenea camera pentru magnitudini mai mari (nebuloase sau clustere). M-ar intresa sa stiu ce filtre ai folosit la imaginile postate si desigur m-as gandi la Andromeda macar, scoasa cu camera ta CCTV. Smile

Cer senin si multumesc pt sustinerea topicului.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 15 Aug 2013 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-Am poluare luminoasa, sa zicem de nivelul "orange zone"(daca orasele mari au "red zone"). La asta se adauga transparenta proasta din zilele caniculare(cele mai bune perioade sunt primavara si toamna-atunci cand nu ploua).
-de asemenea temperatura mediului are o influenta majora in nivelul zgomotului. Carcasele din otel le-am schimbat cu tabla de aluminiu- am incercat si o racire cu Peltier a intregii camere, o solutie ineficienta totusi. Am ajuns la o diferenta de temperatura de 10 grade, zgomotul si numarul pixelilor "fierbinti" scazand considerabil. Dar intr-o seara am ramas fara semnal video-probabil din cauza condensului- asa ca am renuntat la racire(Samsung-ul costa vreo 1000 lei!).
-am folosit numai un filtru IR/UV cut(Baader), ambele camere avand filtrul original scos.
-am sa incerc Andromeda intr-o seara(din pacate s-a stricat vremea si Luna este in crestere). Va trebui oricum sa incerc un mozaic. As fi vrut un M51 sau M63, dar nu mai este sezonul lor. O sa caut in Stellarium ce pot gasi in sud.

Cer senin!
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2013 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Marius, o racire controlata ar fi mai buna. O sa-ti trimit prin SMS o schema de acest tip (cand ajung acasa).
Filtrul IR/UV cut(Baader) chiar numai el, macar te asigura de o claritate buna. Sigur ti-ar trebui si un H-alfa si un O III, pt DSO. Aici sunt inca ploi, asa ca voi posta 2 imagini deosebite, culmea, la rezolutia de 480x360 facute cu Mallincam Xtreme la rezolutia de 640x480 de catre Steve in MI, precum si cateva imagini la 640x480 facute cu aceiasi camera, de Chuck, Don in PA si Chris in TO (reamintesc, toti membrii NSN).
Sper sa placa.



2013.08.14.004304 steve in MI.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  71.84 kb
 Vizualizat:  de 18130 ori

2013.08.14.004304 steve in MI.jpg



Steve in MI.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  75.59 kb
 Vizualizat:  de 18130 ori

Steve in MI.jpg



BLACK EYE _ DON.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.03 kb
 Vizualizat:  de 18130 ori

BLACK EYE _ DON.jpg



Chris M51.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.45 kb
 Vizualizat:  de 18130 ori

Chris M51.jpg



Chuck - M64.png
 Descriere:
 Marime fisier:  418.81 kb
 Vizualizat:  de 18130 ori

Chuck - M64.png



Chucky Trifid.png
 Descriere:
 Marime fisier:  203.19 kb
 Vizualizat:  de 18130 ori

Chucky Trifid.png



NGC7635 with Mallincam - sample.png
 Descriere:
Chris in TO Mallincam Xtreme
 Marime fisier:  364.7 kb
 Vizualizat:  de 18130 ori

NGC7635 with Mallincam - sample.png


Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2013 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabi sunt tari pozele si felicitari pentru initiativa.

Sper sa inspire pe multa lume sa foloseasca ce au la indemana.

Spor1


Ultima modificare efectuata de catre Catalin Paduraru la 17 Aug 2013 09:53, modificat de 1 data in total
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2013 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Catalin.
Eu tocmai asta voiam sa fac: sa incit... si inca abia sunt la inceput. Smile
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 17 Aug 2013 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uau! Pozele sunt cadre din live-view(neprelucrate)?! Zgomotul este foarte mic si backgroundul negru, doar putin amp-glow in coltul din stanga-sus. Eu trebuie sa fac stack si stretch ca sa iasa asa.
-Am dat de un site cu camere modificate: . http://www.astro-video.com/index.html .Din pacate nu am gasit camera originala( LN-300) pe plan local.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2013 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius, doar cele de mai sus care nu prezinta efectul de Ampglow (cateva) au beneficiat de noul soft de captura (Mislick) care face si stacking "live" pe 5-10 ciclii(cadre integrate) consecutivi, avand si o functie de anulare totala a efectului de Ampglow. Beneficiez si eu de acest soft. In rest, toate sunt live-view, la o camera care raceste controlat si pe zone, cipul, functie de zgomotul determinat in timp qvasi-real.
Am sa caut insa niste exemple scoase pe o camera Sammy racita (varianta hand-made), ca sa vezi cat de mult conteaza aceasta racire pentru un background negru.
Schema de racire pt Sammy se gaseste in Cloudynights si e a unui Australian, pe nume Ken.
Cu siguranta, camera ta modificata si racita corect, ar putea scoate imagini mult mai bune.

Spor ! Smile
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2013 07:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doua exemple de capturi pe Luna plina (cea de aseara), in Halpha, facute de Chris in TO, NSN: Bubble Nebula si Scary Face Nebula. Softul de captura a facut stacking pe parcursul a 4 ciclii de integrare (pe 4 imagini deci), a eliminat efectul de Amp glow si a scos automat pixelii incinsi, pe baza unui dark-frame. Rezolutia 640x480. Aceiasi camera mai sus amintita. Evident, lipsa culorilor este justificata din plin de lumina generata de Luna. Camera este folosita in mod CCD si timpii de integrare sunt de cate 3 minute pentru fiecare nebuloasa.


FULL MOON THE BUBBLE NEBULA Chris in TO.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  124.65 kb
 Vizualizat:  de 17953 ori

FULL MOON THE BUBBLE NEBULA Chris in TO.jpg



FULL MOON SCARY FACE NGC 7538 Chris in TO.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  115.84 kb
 Vizualizat:  de 17953 ori

FULL MOON SCARY FACE NGC 7538 Chris in TO.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2013 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uranus ar fi interesant sa incerci si din bucuresti, din balcon, sunt curios daca la tine iese ceva. Asa pe cer bun poate oricine Laughing Laughing Laughing
Spor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 29
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact