Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lupli.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PROMETHEUS


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Aug 2013 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului: PROMETHEUS
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta seara HBO a transmis filmul ''Prometheus''.
Mie mi-a placut acest film fara rezerve si fara fitze.
Daca m-as forta as putea veni cu comentarii acidulate dar nu o fac.Alternativa o formeaza filmele romanesti in care ori nu intelegi dialogurile urlate sau pline de injuraturi jegoase.
Filmul pune intrebari nelinistitoare:de ce ne-au creat ''Inginerii''?
De ce apoi au vrut sa ne starpeasca cu fiinte -arme biologice infernale?Fata de unele dintre ele fiorosul Alien fiind un catelus Bubico de promenada!

Raspunsul meu este acesta:Inginerii au creat rasa umana ca pe o arma biologica avansata.
Aceasta arma biologica a fost apoi evaluata ca fiind un experiment fie ratat ,fie prea periculos.
De aceea au decis sa ne distruga.
Faptul ca am vazut filmul din aceasta seara demonstreaza ca nu au reusit.
Iar convingerea mea inclina spre ipoteza a doua.
Desigur,unii nu stiu ca gena razboiului este iremediabil grefata in codul nostru genetic...

Mircea (de profesie Inginer Smile)



1222-prometheus-derelict.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.25 kb
 Vizualizat:  de 12056 ori

1222-prometheus-derelict.jpg



prometheus_hd_stills_dead_jockeys.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  341.64 kb
 Vizualizat:  de 12056 ori

prometheus_hd_stills_dead_jockeys.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Aug 2013 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate faptul ca extraterestrii nu ne (mai) viziteaza, cel putin oficial, se datoreaza celor spuse mai sus. Suntem intradevar o rasa periculoasa, violenta, razboinica, de o cruzime uneori incredibila. Dar, totusi, suntem si buni, intelegatori, iubitori, dornici sa ajutam, capabili de sacrificii, uneori, sau unii dintre noi.

Interesanta imi pare acum, prin prisma acestei discutii, importanta pe care in antichitate, oamenii, la indemnul ''zeilor'', o dadeau sacrificiilor, de diverse feluri. Inclusiv Dumnezeu da o mare importanta sacrificiilor. Oare de ce? Ceva se pare ca am uitat, sau poate nu am inteles niciodata cu adevarat.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2013 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că abia contactul direct și recunoscut oficial cu o altă civilizație extraterestră ar putea să ne deschidă ochii cu adevărat asupra acestei întrebări existențiale. Sau poate să ne pună la locul nostru, să ne înfrânăm potențialul distructiv și să clădim o lume mai bună, self-sustenabilă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Aug 2013 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca e bine ca specia noastra este violenta si mereu pe picior de razboi.

Asta pare sa fie reteta succesului si a perpetuarii unei specii.

Probabil ca extraterestrii aia cu capul cat o banitza se uita uluiti la noi , la cat suntem de trogloditi si la cat de departe am ajuns totodata.

Nu uitati ca singura diferenta majora dintre ei si noi este faptul ca noi nu putem stapani inca gravitatia in esenta ei.
Acesta este ultimul mare salt pe care il avem de facut. Tot ce va rezulta ulterior, direct sau indirect din asta , ne va pune pe picior de egalitate cu oricare specie avansata , daca aceasta intr-adevar exista.

Exista o sinergie a progresului pe care nimic nu o poate impiedica.

Singura mea mare parere de rau e faptul ca nu avem o lege internationala prin care indivizii care au
un IQ sub o anumita limita sa nu aiba posibilitatea de a se reproduce.
Cred ca ar fi scutit de multa suferinta ciudata noastra istorie.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2013 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu mă refeream la natură, la distrugerea ei, la casa noastră... Sunt de acord că stările conflictuale stau la baza progresului. Cele mai mari progrese ale omenirii au fost făcute pe timp de război. Am ajuns pe Lună pentru că Von Braun a construit rachete cu care să bombardeze Londra de la distanță. Dar la ce bun că avem arsenale cu care putem distruge planeta de 100 ori? Ne trebuie mai multă minte pentru a o proteja și a ne conserva habitatul. Niciunde în Univers nu mai există un alt Pământ.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Aug 2013 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O specie mereu pusa pe picior de razboi, nu are decat o singura perspectiva, in opinia mea. Distrugerea proprie. Fie prin razboaie interne, fie printr-un conflict cu o alta specie mai avansata, fie, cazul nostru actual, prin atentia foarte mare data dezvoltarii capacitatilor materiale, capabile sa genereze la randul lor capacitati de distrugere, fara sa se ia in calcul cantitatea resurselor.

Anul acesta, pe 20 august a fost ''serbata'' data la care resursele regenerabile ale planetei pe un an, au fost epuizate. Traim restul anului imprumutand din resursele generatiilor viitoare. si in fiecare an, aceasta data se serbeaza mai devreme.

Aceasta teorie, dupa care in timp de razboi s-au inregistrat cele mai mari progrese in tehnica, uita sa mentioneze doua lucruri. Unul este motivatia. Al doilea este alocarea resurselor, care e cu totul alta in timp de razboi, decat in timp de pace. Daca la al doilea, lucrurile cred ca sunt clare pentru toti, la primul lucrurile sunt mai complicate. Putem traii toata viata doar cu resursele materiale? Hrana, inbracaminte si atat? nu avem nevoie si de altceva. Pretuim acum tunurile create in vremea lui Shakespeare, sau al lui Van Gogh, sau operele de arta ale acestora?

Cat despre IQ, am si aici niste observatii. Mi-a fost masurat in urma cu niste ani. Era in partea superioara a zonei 120-140. Stiu exact cat, dar nu are nici o importanta. M-a facut asta mai fericit pe parcursul vietii? S-a indragostit vreo femeie de mine ca eram destept? Poate ca una, poate niciuna. Urca cineva in ierarhia sociala doar pe baza de IQ, sau mai degraba pe pupat in ....?

Am sa va mai spun doua opinii, care pe unii ii vor contraria.

1. Elitismul este baza nazismului, dupa parerea mea.

2. Am ajuns sa cred in Dumnezeu, cu mult inainte de a pune mana pe Biblie, doar pe baza Fizicii, care ne arata unitatea Universului. Aceeasi atomi, aceleasi molecule, formate pe baza unor legi, aceleasi oriunde. Dar, unde exista unitate, nu exista elitism, ci doar trepte de dezvoltare, pe care le parcurgem incet incet, unii mai devreme, altii mai tarziu. Oamenii care fac curatenie, cei care stau la volan si fac aprovizionare sau livrare, strungarii, frezorii, electricienii, si toti ceilalti, se presupune ca au un IQ inferior CEO-ului din firma. Ce-ar fi daca intr-o zi, CEO-ul ar ramane singur in firma, fiind el cel mai destept, sa faca toata treaba singur. Va spun eu ce ar face. Si-ar trage un glonte in cap in urmatoarele 3 zile. Daca nu ar muri de foame si de epuizare pana atunci.

Asa ca, priviti cu simpatie pe cei care sunt mai mici in IQ decat voi. Au aparut mai tarziu. Si nimeni nu garanteaza ca cei ai tineri ca noi nu vor ajunge, unii din ei, mai INTELEPTI ca noi. Si suntem toti parte a unui intreg, numit Dumnezeu, sau Univers, sau ....

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Aug 2013 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu degeaba am scris ''IQ sub o anumita limita''.

Cand vad pe la stiri ce grozavii mai fac unii prin propria gospodarie , nu pot sa nu ma intreb de ce naiba ai lasa D-zeu sa se inmulteasca.

Doar ca sa chinuie pe altii ??

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 27 Aug 2013 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va recomand si filmul " Oblivion". L-am vazut acum o luna si mi-a placut destul de mult.

In distributie : Tom Cruise si Morgan Freeman.

Este in acelasi stil cu Alien sau Prometheus ori Moon (2009).

Sursa filmelor...o stiti si voi... ( ca sa va dau un indiciu...YIFY). Calitatea este HD .Wink

Iata si un trailer :

http://www.youtube.com/watch?v=XmIIgE7eSak


http://www.imdb.com/title/tt1483013/
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Aug 2013 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine nu l-a vazut sau doreste sa-l revada, ''Prometheus'' este retranmis maine ,Miercuri 28 August , HBO/ 20:00.
Omul privit ca arma biologica este in continuare o ipoteza fascinanta si care explica multe si uimitor de bine.
Lucrurile despre care a scris insa dragos.n pot fi cele pentru care Inginerii au decis sistarea experimentului si distrugerea prototipurilor.
Cu trecerea timpului insa , sansa ca Inginerii sa fi avut dreptate scade vertiginos.
Foarte slab dotat in colti,ghiare si agresivitate directa,Omul se dovedeste a fi un exterminator exceptional.
Probabil ca gena razboiului din Om este mai agresiva decat cea a creatorilor sai.
Combinata cu inclinatia spre transcendenta , formeaza reteta rasei imperialiste supreme.
Care v-a ucide tot ce nu-i seamana,pe Ingineri ca si toate creaturile lor.
In cele din urma,Omul nu accepta stapani dintre cei ce au trup.
Nici eu nu plec genunchiul decat in fata Dumnezeului si adevaratului Creator.
M.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Aug 2013 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am citit tot ce ati scris mai sus (si am infulecat juma` de punga de alune Embarassed ) imi dau si eu cu parerea: am temerea ca din momentul in care omenirea a descoperit armele de distrugere in masa si notiunea de razboi asimetric am pasit cu totii fix peste marginea prapastiei.

Sau... nu cumva tocmai cele de mai sus ne vor ajuta in caz de invazie din "afara" ? (a se vedea Independence Day).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Aug 2013 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am niste mici dubii ca o civilizatie care ar fi capabila de zbor interstelar, aflata poate cu 1000 sau mai multi ani in avans fata noi, ar putea fi tinuta departe de niste bombe atomice.

Si la audierile care au avut loc anul acesta la clubul presei din Washington, cu participarea unor membrii ai Congresului American, un fost militar de la o instalatie de lansare a rachetelor, a povestit cum odata cu aparitia in zona a unei luminite neidentificate, toate rachetele intercontinentale din siloz au fost in mod inexplicabil blocate, reintrand in functiune dupa plecarea acelui vizitator. Si se pare ca au fost mai multe incidente de acest tip.

Cat despre inmultirea oamenilor, de toate felurile, cred ca se datoreaza unei greseli de design. Suntem singura specie de pe pamant care nu are un mecanism, intern sau extern, de control demografic. Lacomia, prostia, si consecinta lor directa, razboiul, nu sunt suficiente pentru a tine numarul oamenilor in limite sustenabile. Si mie teama ca momentul in care insasi cresterea populatiei va genera autodistrugerea nu e la distanta mai mare de 3 generatii. Iar un razboi atomic ar duce la distrugerea vietii in ansamblu pe pamant, nu doar a civilizatiei umane.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2013 00:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Viața nu va dispărea cu totul în urma unui război atomic. Există niște mici creaturi care rezistă și în spațiul cosmic. O serie de vietăți unicelulare vor supraviețui, poate și unele mai mari ca gândacii de bucătărie. Probabil că vor rămâne câțiva oameni pe Marte, înscrierile pentru prima tentativă de colonizare sunt în toi. [/url]
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2013 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Omul nu e chiar asa de inspaimantator. Viata in totalitatea sa este. Procesele biologice sunt unicele care sfideaza entropia. Mecanismele instinctului de supravietuire (a individului si a speciei) sunt teribile. Pe langa multe alte idei preconcepute avem si unele legate de anumite animale care ni se par blande si dragalase. Am citit candva pe undeva ca daca cineva ar observa cu atentie comportamentul vrabiutelor, turturelelor sau al cerbilor si caprioarelor ar fi ingrozit Shocked Ne inspaimanta fiintele din PROMETEUS sau ALIEN doar fiindca sunt complet necunoscute, au fost create special sa provoace groaza. Nu cred ca vreo specie inteligenta ar crea asemenea fiinte doar ca sa ne extermine pe noi pentru ca apoi sa ramana pe cap cu asemenea dihanii. Noi oamenii suntem mult mai creativi. Dupa bomba A am creat bomba H si dupa aia bomba N (neutroni). Dar nici astea nu-s chiar asa periculoase Smile Pe mine ma ingrozeste Kaufland Rolling Eyes Animalele obisnuite ies la vanatoare, omoara pe cineva si-l mananca. Noi suntem in stare sa facem crescatorii, abatoare si sa depozitam la frig sa fie acolo ... in caz ca ni se face foame Laughing Nu cred ca Universul e chiar asa simplu cum e prezentat in PROMETHEUS. Mai degraba cred ca se apropie filmele care prezinta mai multe rase de fiinte inteligente care sunt in competitie galactica. Iar noi suntem prinsi la mijloc Twisted Evil
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2013 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sintem doar un Program genetic al zeilor. Ciclic.
Restul e...fantezie umana.

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2013 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezonez cu ultima postare, singura necunoscuta fiind "scopul".
Insa dece ciclic? Sau la ce te referi cand zici "ciclic"? Evolutia nu prea are cum sa fie ciclica, variabilele variaza invariabil.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact