Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PROMETHEUS


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
adic
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2010
Mesaje: 67



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 28 Aug 2013 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate suntem doar personaje in jocul care ruleaza pe
calculatorul unei entitati superioare. Si poate ca in acest
moment respectiva entitate se pregateste sa opreasca
calculatorul ...
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2013 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ciclic - adica se "insaminteaza" niste ADN pe niste maimute primate (ah, veriga lipsa...) de catre un "zeu"" si apoi se recolteaza peste citeva generatii. CE se recolteaza si pentru ce ? Aici sint multe de spus...
Fiecare "zeitate" in alt areal are programul sau genetic. Uitati-va la programul genetic evreiesc, Legea lor (care au inteles-o foarte greu si cu multa durere-impusa de catre zeul respectiv) este una foarte simpla: cea a non-hibridarii, a "'stricarii" ADN-ului lor prin incrucisare/casatorie cu altii din alte popoare. Acele legi ale lui Moise (valabile doar pentru evrei) au fost ridicate la rang de Legi universal valabile, chiar si pentru noi, cei care il aveam pe Zamolxe...

Vine sorocul recoltei, gata: un potop, un Noe (individ artificial creat - de vreme ce a trait atitea sute de ani), o Sodoma si Gomora, niste lagare de concentrare pentru evrei, etc. Se iau iar indivizii cit mai puri (adica aceia care nu si-au amestecat genele prin casatorie cu alte popoare) si se "cresc" iar citeva generatii. Si tot asa, pina ii va opri vreo higher-power, ca noi nu putem. Am fost si vom ramine experimente, nu sintem lasati sa ne dezvoltam cum vrem noi, totul e controlat - si aici nu vorbesc doar de masoni, guvern mondial, intra-terestrii, reptilieni si tot tacimul. Zeii au puterea de a calatori in timp, au Vazut deja cum se termina: nu prea mai e nimic pur de recoltat.

P.s. Sint prea multe intrebari de genul:
- cum sau macar cand "intra" sufletul intr-un produs din burta unei mame ?
- de ce avem un umar atit de mic de gene ? Sau...CINE ne-a redus numarul de gene ? Musculita de otet detine 13.000 de gene, un vierme A. thaliana (25.000 de gene), detin un numar apropiat de gene de cel al omului (28-000 - 35000). Deci, genele cit mai putine la numar de manipulat - visul oricarui inginer genetician, uman sau zeu. Dar noi o "dam" intr-una cu...superioritatea omului. A, da, noi putem face nenumarate biserici si sa ne tot rugam la zeitati in loc sa gandim/muncim/face ceva util in timpul ala - iar viermii nu.

Pentru cei care INCA biblia (apropos, oare are din intimplare culoarea...neagra ?) evreiasca - caci da, este o carte despre programul genetic evreiesc dus la indeplinire de catre un zeu - mai are in secolul 21 o importanta covarsitoare asupra vietii lor...citeva randuri mai jos.

"De departe, cea mai interesanta perioada a istoriei biblice a evreilor este cea petrecuta în desert. În acest interval de 40 de ani, poporul este despartit de alte neamuri, cu care ar fi avut un risc de hibridare si este asezat în cele 12 serii genetice. Acest lucru se datoreaza nu numai condicilor preotesti, ci în special dotarii comunitatii evreiesti cu aparatul denumit chivot, instalat în “cortul adunarii”... acest aparat era un scanner capabil sa analizeze structura A.D.N. a corpului spiritual si sa încadreze membrii comunitatii în una din cele 12 serii genetice sau sa dovedeasca o structura genetica hibrida. Tot în aceasta perioada poporul evreu primeste un pachet consistent de legi, bine gândite, spre reusita mentinerii si dezvoltarii seriilor genetice cu puritate crescuta. Dintre ele se detaseaza prin importanta legea non-hibridarii (a interzicerii amestecului cu alte popoare), continuta în legile lui Moise. În desert au loc si primele recolte de evrei, mascate sub pedepse primite de la Domnul pentru motive puerile. Este folosita intensiv toata gama de procedee menite sa asigure puritatea genetica a seriilor, cresterea compatibilitatii genetice cu marca A.D.N. standard a supercivilizatiei...."

Unii pot considera randurile de mai sus povesti de adormit copiii. Nu e nici o problema. Rugati-va cit mai mult, platiti-va la timp taxele unui stat/guvern care nu va ofera NIMIC. In definitiv, fiecare crede ce vrea - asta cica reprezinta cea mai mare libertate...inca.
14.000 de biserici si doar 4000 si ceva de scoli ?... Destul de trist.

Sper din tot sufletul sa nu supar pe nimeni. E atita energie si frumusete in Universul asta (noi, cei care privim stelele stim atit de bine) si ne tot intrebam, ca si celelalte civilizatii disparute fara nici o explicatie logica ci doar presupuneri, care ne e rostul si scopul pe amarita asta de roca...
Devine interesant totusi cum apar din ce in ce mai multe filme care ne pun imaginatia la incercare privitor la Scopul Vietii Omenesti. Ma am timp sa ma mai intreb atunci cind imi platesc factura la curent, cum ar fi fost Omenirea daca murea Edison si traia...Tesla ?

Si ca sa inchei dintr-un film (The Matrix): Stiti care este scopul vietii ? Sa se sfarseasca...

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2013 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau poate ca nu ? Twisted Evil
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2013 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intalnit o parte din ideile de mai sus in cartea lui Toni Victor Moldovan.
O prezentare relativ palida aici:
http://toni-victor-moldovan.blogspot.ro/20...at_06.html

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Aug 2013 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Opinia mea este ca viata are un sens. Altul decat moartea.

In natura observabila este o gradatie, de la materie amorfa, apoi cristale, virusi (ceva intre cristal si fiinta vie), bacterii, apoi diverse organisme, plante, animale, si apoi omul. Din ce in ce mai multa organizare, si in acelasi timp, as indraznii sa spun, cu un grad de constiinta mai inalt, pana la constiinta capabila de abstractizare si creatoare a omului. Probabil ca aici multi vor spune ca animalele sau plantele nu au constiinta de sine. E parerea fiecaruia. Eu cred ca cel putin animalele au un nivel de constiinta de sine, si chiar temperament, diferit chiar intre frati.

Ce urmeaza dupa, nu stiu exact. Dar in scrierile tuturor civilizatiilor antice, apar, pe langa zeitati, niste hibrizi, numiti uneori semizei, alteori giganti, sau eroi, fiinte nascute din impreunarea acelor ''zeitati'', sau fii ai lui Dumnezeu, cu femei umane. In plus exista descrieri ale unor ierarhii ceresti. Si in cam toate religiile avem cam aceeasi reteta pentru trecerea omului pe o treapta superioara. Un grad cat mai inalt de constiinta.

14000 de biserici in Romania, plus alte sute de mii de constructii de tot felul pe tot globul, inchinate toate unui Dumnezeu care ne-a spus de la inceput ca el nu are nevoie nici de cort, nici de casa, nici de templu, deoarece casa lui este in inima omului. Dar marea majoritate a oamenilor au nevoie de o reprezentare palpabila pentru a percepe inexprimabilul.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2013 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Stiti care este scopul vietii ? Sa se sfarseasca...

Observand cum functioneaza pare defapt pe dos: moartea sprijina viata, sau mai bine zis pt. ca sa fie viata trebuie sa fie si moarte. Ce va ramane la sfarsit urmeaza sa vedem in episoadele urmatoare.
Sus
Cata Mircea
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2009
Mesaje: 117



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 29 Aug 2013 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
Dupa ce am citit tot ce ati scris mai sus (si am infulecat juma` de punga de alune Embarassed ) imi dau si eu cu parerea: am temerea ca din momentul in care omenirea a descoperit armele de distrugere in masa si notiunea de razboi asimetric am pasit cu totii fix peste marginea prapastiei.

Sau... nu cumva tocmai cele de mai sus ne vor ajuta in caz de invazie din "afara" ? (a se vedea Independence Day).


Laurentiule , este aproape o certitudine ca imediat ce o civilizatie descopera ca E = mc ( patrat ) Very Happy ...praful se alege .

In alta ordine de idei , sunteti prea idealisti. Acum miliarde ce ani , cand o lighioana gelatinoasa a iesit din oceanele pamantului pe uscat , s-a uitat in stanga si in dreapta ...si brusc s-a facut intuneric . De ce ? Raspunsul nu are nimic filosofic. In spate era o alta lighinana , ceva mai mare , care a papat-o de foame.
Ce ne mana in lupta ? Instinctul de suprevietuire , acelasi care ne-a facut sa trecem peste multe greutati de-a lungul istoriei rasei noastre.
Om fi noi arma biologica , asa cum orice specie poate fi considerata in sistemul in care este nevoita sa omoare pentru a supravietui ...este tot arma biologica.
Ce este nasol si adanc inradacinat in psihicul colectiv , este faptul ca toti ne imaginam ca am fost creati pentru alte lucruri ...si anume marete ...doar pentru ca suntem dezamagiti de ce inseamna existenta in momentul prezent. Nu ne palce cum traim si asta ne face filozofi.
Bucurati-va de micile placeri ale vietii , traiti clipa ca asta este tot ce aveti , nu lasati sa treaca viata pe langa voi sperand ca in alta viata sau lume veti fi ceva luminos si sclipitor ...ca pierdeti trenul si este un tren unic. Cand crapam , se stinge lumina ...si probabil ca peste miliarde si trilioane de ani , atomii care ne compun se vor reorganiza intr-o fiinta vie ( presupun ca va avea multe picioare ) ...si abia atunci o sa mai vedem lumina si sa simtim caldura.
Imi aduc aminte de ce spunea profesorul Higgs celor care numeau bosonul lui ca fiind "Particula lui Dumnezeu " . Le zicea verde in fata : " nu mai spuneti prostii , Dumnezeu nu exista " ! .
..Si DA , Prometheus este un film bun dupa o idee geniala , insa atat.

_________________
Celestron Omni XLT 120
Binoclu SkyWatcher 12X50
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Aug 2013 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unii oameni aleg sa fie idealisti, si isi exprima opiniile in acest sens si e foarte bine. Altii aleg sa fie materialisti, isi exprima si ei opiniile lor, si este foarte bine. Fiecare alege ce vrea. Inclusiv din aceasta discutie.

Insa indemnurile de genul ''nu mai fiti asa, ci fiti cum va spun eu'' isi au locul pe alt tip de forumuri.

Sa lasam ideile sa curga in continuare, liber.

_________________
Dragos N
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 29 Aug 2013 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
In natura observabila este o gradatie, de la materie amorfa, apoi cristale, virusi (ceva intre cristal si fiinta vie), bacterii, apoi diverse organisme, plante, animale, si apoi omul. Din ce in ce mai multa organizare,
După părerea mea, existența noastră în Univers este legată de entropia acestuia (entropie în sens de măsură care indică gradul de organizare al unui sistem). Iar organizarea înseamnă concentrarea informației. Iar concentrarea informației este făcută de materia vie, în special prin ADN. Probabil există o constantă universală care exprimă gradul de organizare al Universului, iar noi sîntem consecințe ale acestei constante.

L.E. iar Higgs să-și vadă de bozonii lui. Faptul că e o autoritate în fizică arată doar că este hiperspecializat. Asta nu garantează faptul că exte expert și în altceva.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2013 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi discutam discutii dar unii isi iau rolul in serios, vad ca vor sa umble la entropie:
http://science.hotnews.ro/stiri-stiintele_...lanete.htm
Sus
Cata Mircea
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2009
Mesaje: 117



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 29 Aug 2013 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa lasam ...sa lasam ( ideea sa continue ) , dar , in alta ordine de idei , de unde anume reiese din film ideea ca omul a fost creat ca si arma biologica ? Eu nu am inteles asta si l-am vazut de 4 ori.
_________________
Celestron Omni XLT 120
Binoclu SkyWatcher 12X50
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Aug 2013 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
14.000 de biserici si doar 4000 si ceva de scoli ?... Destul de trist.

Cand incepi sa faci statistici comparative intre doua chestii care nu au nici o legatura (dar am observat ca este foarte uzitata aceasta comparatie) trebuie sa vi cu niste argumente care sa dezamorseze din start orice posibila inflamare a spiritelor vis-a-vis de chestiunea stiinta/religie, care asa cum se stie, nu are o rezolvare si este /va fi o problema ireconciliabila intre sustinatorii celor doua tabere.
Din articolul asta http://www.gandul.info/stiri/dupa-revoluti...v-10754452 , reiese ca sunt 21.000 de scoli si 18.500 de biserici.
Care este insa legatura intre ele?

Sa plangem unul pe umarul celuilalt ca nu se fac mai multe scoli? Pai pentru cine sa se faca? Pentru raurile de copii avortati care curg prin canale de la un cap la altul al tarii - 250.000/an ( http://avort.wikispaces.com/4.2+Statistici+avort+Romania )? Cine sa predea in ele? Suplinitorii cu 8 clase care pica examenele de titularizare cu note de tot rasul? Care sa fie rostul scolilor nou construite in tara noastra in afara aceluia de a se incasa niste spagi consistente de catre cei care semneaza contractele? Pana si invatamantul superior a ajuns un ras... Am avut angajati care abia stiau sa scrie corect romaneste si au plecat sa faca o facultate si culmea, au si terminat-o. Circ, nu alta. Bineintales ca toate astea se intamplau dupa '89.

Si de ce sa ne plangem ca se fac multe biserici?... Vin bani de la buget pentru ele? Eroare... Si sunteti mentinuti intr-o totala eroare de mass-media care v-a intoxicat viata cu prostiile ei gen Sexy Braileanca si filme gen Rambo sau Prometheus. Banii vin de la oamenii care fac donatii. Stiu asta mai bine ca oricine de aici de pe forumul asta fiindca o parte din ceea ce fac la firmele mele este adresat "pietei" - ca sa-i zic asa - bisericesti. Nu va lasati prostiti de ceea ce vi se baga pe gat cu lingurita zi de zi (sau cu polonicul pentru cine are pofta).

Nu intentionez sa fac aici un apel "pro-domo" pentru cei care nu cred ca exisista Dumnezeu daca nu l-au vazut pe cer cand se uitau ei seara prin telescop. Dar nici nu pot sta deoparte cand se incearca prin argmente absolut nefondate sa se puna problema bisericii si a crestinismului la coltul de rusine, doar asa, ca da bine si asa e la moda, ca sa apari ca fiind mai om de stiinta si ca cei care mai cred in existenta lui Dumnezeu sunt prostii lumii (sau ai forumului).

Nu am sa intru in polemica cu nimeni, aceasta fiind singura mea postare in topicul asta. Nu fac nici un atac la persoana (cum ar fi tentati unii mai vocali de pe forum sa ma acuze), iar daca cineva se simte mai mult decat cred eu vizat de postul meu, imi cer scuze anticipat. Doar incerc sa va fac sa intelegeti ca problema este este tratata cu mult prea multa superficialitate si simplism. Daca era o problema asa de simpla, isi gasea rezolvarea de mult si nu ar fi fost in zilele noastre o lupta atat de acerba impotriva Bisericii daca lucrul asta nu ar fi fost atat de important.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Aug 2013 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, din filmul Prometheus, pe care l-am vazut si eu de vreo 3 ori, nu am desprins ideea ca omul ar fi o arma biologica, ci doar ca ar fi creat de acei ingineri. Cu ce scop? Probabil autorii filmului nu vor intarzia mult cu o continuare, doua. Dar opinia mea e ca nu au intentia de a face filosofie pe tema destinului omenirii, ci doar bani pe o reteta - Alien - care inca promite.

Ca pasionat de SF, nu pot sa spun decat ca sunt oarecum dezamagit de ce a aparut pe ecrane in ultimii ani. Doar John Carter a fost ceva mai sus, chiar daca iese mult din Science, si e mai mult Fiction.

_________________
Dragos N
Sus
Cata Mircea
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2009
Mesaje: 117



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 29 Aug 2013 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu riscul sa creez ceva valuri ( desi mentionez din start ca nu este aceasta intentia mea ) va rog sa imi raspundeti la cateva intrebari . Ma adresez acelora care pot accepta faptul ca stiinta si religia pot coexista. Din punctul meu de vedere ... acest lucru nu este posibil , dar este doar opinia mea si respect orice alta idee , diferita , atata timp cat este minim si de bun simt argumentata . Intrebarile sunt punctuale si sunt urmatoarele :
1) faptul ca in zone diferite de pe glob exista religii diferite , cateodata opuse flagrant , faptul ca sunt zone in care procentajul de atei sau agnostici este majoritar , nu va genereaza nici un fel de indoieli ?
2) faptul ca religia la care va referiti are ca figura centrala o divinitate care nu s-a mai aratat de mai bine de 2000 de ani , si atunci cand ar fi facut-o ( sub forma unui tufis in flacari si o voce tunatoare Very Happy ) , i-a cerut unuia , intr-un desert sa isi omoare copilul...ca sa ii testeze credinta ....nu va genereaza nici o mica indoiala ?
3 ) Faptul ca sunteti pasionati de astonomie , care este o stiinta matematica , in primul rand , faptul ca priviti prin telescoape performante si ca intelegeti modul in care este format universul ...precum si realitatea ca intelegeti argumentele stiintifice , matematice si fizice , ale modului in care este descris universul cunoscut ....nu va pune un semn de intrebare ?
4) nu ve deranjaza ca sustineti o religie ce are la baza o culegere de .... fabule ...pe care nici Vaticanul nu o mai considera venita pe cale divina si recunoaste ca este scrisa de niste slujitori ai bisericii .
5) cum se impaca ...cele 7 sau ...9 ceruri pline cu heruvimi descrise de religie ...cu faptul ca vedeti fizic ca ele nu exista ?
6) cum puteti fi atat de rationali, rigurosi si matematici in stiinta si in pasiunea voastra pentru astronomie ...si atat de naivi ( folosesc cuvantul fara intentia de a jigni pe cineva ) cand vine vorba de a explica , de a argumenta , de a avea disponibilitatea sa priveasca deschis realitatea , atunci cand vine vorba de partea ...sufleteasca.

Va rog sa ma credeti , ca nu am nici cea mai mica intentie sa jignesc pe cineva cu acest post. Incerc de mult timp sa inteleg cum pot asocia unii oameni doua lucruri aparent ( cel putin pentru mine ) incompatibile. Probabil ca voi aveti ceva ce mie imi lipseste si incerc sa descopar ce este acel ceva . Nu ca i-as simti lipsa ...eu sunt multumit de existenta mea si fericit , in felul meu , fara sa pun aceste lucruri pe seama vreunei divinitati , dar am mania clasificarilor si incerc sa inteleg aceasta categorie de oameni care nu-s nici atei , nici habotnici , nici agnostici .

Va multumesc acelora care imi veti raspunde si va garantez ca nu o sa le port pica nici celor care nu o vor face. Va consider pe toti cei pasionati de astronomie , niste persoane speciale , cu niste pasiuni speciale si cu o deschidere a mintii deosebita .

_________________
Celestron Omni XLT 120
Binoclu SkyWatcher 12X50
Sus
SkyWalker
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Mai 2010
Mesaje: 26

Motto: Mintea nu percepe ce percepe ochiul.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2013 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1)Daca imi aduc aminte, de curand un psiholog sau ceva de genu de la o universitate din Anglia declara ca religia o sa dispara in curand din societatea noastra,sau cel putin credinta intr-un Creator.Nimic mai eronat.Atat timp cat exista moartea si saracia omul mereu va crede in Dumnezeu.Probabil ca zonele unde sunt concentrati aceste mase de oameni o duc bine,bine de tot.Saracia si frica de moarte te imping sa mai treci pe la biserica si sa mai aprinzi o lumanare.
5)Trec in fiecare zi pe langa stalpi de inalta tensiune de 110000 Volti,si nu vad nimic.Asta nu inseamna ca nu exista electricitate acolo.Asa si cu "lumea nevazuta" cum scrie in Biblie.Ce e asa greu de inteles?.Regula pe care omenirea ar trebuii sa sa axeze cat mai mult de azi inainte suna ceva de genu:"Daca nu vezi nimic nu inseamna ca nu exista nimic"
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact