Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24545651713_eb4abc2109_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224480
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PROMETHEUS


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2013 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Offtopic
Vă rog să punem capăt discuției despre religie vs. știință. Nu are loc aici și nici pe forum, chiar dacă există intenții bune. Sigur vor veni unii care să tulbure apele. Este un subiect mult prea "inflamabil".

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Aug 2013 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu prea cred in ideea ca suntem un experiment al cuiva.
In cel mai rau caz , am putea fi un experiment scapat de sub control.

Oricum am impresia ca cei de pe 'History' au cam luat-o razna la capitolul asta.

Dar sunt convins spre exemplu , ca piramidele nu au fost construite de egipteni.Sau daca da , (prin absurd), in nici un caz cu unelte de cupru. Ar fi trebuit ca toata zona inconjuratoare sa aiba un sol de culoare verde de la cocleala lasata de particulele de cupru desprinse in urma uzurii daltilor. Carbonatul de cupru e un pigment foarte eficient.

Cam ca la bisericile acoperite cu tabla de arama care-si lasa conturul acoperisului pe trotuarul din jurul perimetrului.
Pentru cine nu crede , sa afle ca verdele datorat sarurilor de cupru imbibate in piatra dispare foarte greu chiar si expus vreme indelungata la lumina soarelui.

Sper ca nu am deviat prea tare de la subiect.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Aug 2013 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as ruga o echipa de arheologi sa traga ei un bloc de piatra de 100 de tone, pe butuci de lemn, pe un sol neamenajat special, intarit cumva. Cred ca nu ar putea sa il miste nici un centimetru. Iar odgoanele necesare, facute din in sau canepa, ca nu ar fi din otel, probabil ar cantarii atat de mult ca de abia le-ar ridica. Nu mai zic, sa si traga de ele. Ei au facut o ''demonstratie'' cu un bloc de o tona, de parca ar fi acelasi lucru o tona cu 100.
_________________
Dragos N
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2013 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.catchpenny.org/movebig.html sau de ce nu http://www.youtube.com/watch?v=pCvx5gSnfW4
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Aug 2013 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante linkuri. Am vazut si eu cum se mutau blocuri de locuinte, biserici si alte cladiri, in ultimii ani ai lui ceausescu. Si tocmai de aceea am mari dubii privind solutiile date de arheologi.
_________________
Dragos N
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2013 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Taica-meu a fost arheolog. Daca as fi curios cum se pot muta blocuri de 100 tone, n-ar fi chiar primii pe care i-as intreba Smile Ei pot cel mult sa emita teorii pe baza dovezilor gasite (hieroglife, unelte de cupru, alte izvoare), care-s relativ putine. Dar dupa cum vezi, exista solutii simple pentru probleme de genul asta. Ne par noua dificile intuitiv pentru ca nu mai sunt comune in ziua de azi, atata tot.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 30 Aug 2013 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avem tendința să-i considerăm pe antici mai proști ca noi. Eu cred că erau chiar mai inteligenți, deoarece erau permanent siliți să rezolve mult mai multe probleme decît noi, cu mijloace puține. Cît despre egipteni, aceștia aveau deja vreo mie de ani de civilizație în spate, atunci cînd s-au apucat de piramide.
Legat de antici, știați că amfiteatrele romane erau prevăzute cu fluxuri de evacuare rapidă în caz de necesitate și că în epoca contemporană a devenit obligatorie această soluție abia după carnagiul din 1985, de pe stadionul Heysel?
Sau știață că egiptenii falsificau bijuterii, acoperindu-le cu aur, prin electroliză?
Sau, să ne gîndim și mai departe, la "primtivii" din epoca metalelor. Oare cîți dintre noi ar putea obține măcar un gram de fier, nu din fier vechi, bineînțeles, ci doar din resurse pur naturale?
Oare cîte alte lucruri știute de antici, am redescoperit noi ulterior?

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2013 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cmatei, tot respectul pentru tatal tau care este arheolog.

Daca tot s-a plecat de Prometheus si s-a ajuns la piramide, am luat niste date:
2,3 milioane blocuri / 7.300 de zile de munca = 315 blocuri de piatra pe zi.
20,000 de muncitori / 315 = 63 de muncitori au la dispozitie 1 zi intreaga sa se ocupe de 1 bloc.
2.5 tone (greutate medie a unui bloc) / 63 = 39.6 kg/muncitor

Vreau sa VAD ca civilizatia noastra actuala reproduce acelasi lucru. Nu mai pun la socoteala nivelul tehnologic al secolului 21.
Unii s-au apucat de demonstrat, cica. Au ridicat citeva blocuri si s-au lasat pagubasi dupa citeva
zile, venind cu argumentul ca da, este posibil. Dar nu au ridicat nici macar 50 M inaltime un bloc ! Da, da...este posibil. VREAU sa vada ochii mei mei ca se poate face astazi ceea ce o aburesc mediile academice ca faceau egiptenii aia atunci. Ca sa nu zic ca as dori sa le faca cu aceleasi metode pe care le tot vintura ei pe sub ochii nostri naivi si noi credem tot.

Sau alta : Egiptul fasona cristale de cuart de dimensiunea 3x3 METRI ! Ce facea ?!? Da, dadea gauri in cristale de cuart cu scule de cupru, fix o gaura perfect cilindrica si fara spargeri. S-a mai gasit o piesa tot din cuart. Aceasta este perfect cilindrica, are aproape 1,2 M diametru cu fetele perfect drepte iar circumferinta nu are nici o ciobitura. Si marmota cica invelea ciocolata Smile

Tablitele de la Tartaria cand le-au datat le-a iesit cu...virgula, ceva imposibil pentru mediile stiintifice. Se va rescrie istoria (care oricum nu e cea adevarata) ? Cum sa accepte lumea ca aici este un areal atit de vechi ?

Tot ce este unanim acceptat nu inseamna ca este si adevarat.
"Adevarul" predat trebuie sa fie filtrat de pareri, credinte, capacitatea noastra de intelegere, convingeri personale. Orice situatie intotdeauna are cel putin 2 versiuni...nu ?
Trebuie sa renuntam odata pentru totdeauna de a lua tot ce ne baga astia de sus pe gat ca fiind adevarat. Adica stupizenia argumentului autoritatii "recunoscute".
Ati vazut careva filmul "Forbidden archaeology" ? Rezumatul e cam asa : citiva idioti idealisti au crezut ca pot dezvalui descoperirile lor marii mase de academicieni. Rezultatul? Iesiti afara din tagma noastra! Sinteti niste cretini si nu meritati atentia noastra. Afara de la muzeu, de la catedra de predat, nerecunoasterea diplomelor si a altor descoperiri facute inainte, etc.

Cu alte cuvinte "fa ce face popa nu ce zice popa". Apropos, popa e pus in biserica pentru faptul ca in seminar face 1 an religie si 3 management din 4 ani de..."invatamint". Alesii Domnului ? Va rog.


Nici pe departe nu vreau sa intru intr-o polemica fierbinte, stiinta versus biserica. Insa dogma stiintifica se asemuie foarte straniu cu dogma religioasa...din pacate. Ce urme de stiinta sa mai ramina dupa ce Biblioteca din Alexandria a fost arsa de 2 ori din ordinul bisericii ? Odata de musulmani si alta data de crestini. Mda...anticii erau idioti dar stiau mai multe despre spatiu decat stim noi astazi...chiar daca privim prin telescoape.


Sint un credincios in...Ceva insa nu un religios.

P.s. Am luat acel nr. de biserici de pe internetul cel de toate zilele, care e mincinos.
http://www.incont.ro/infografice/infografic.html
Nu mi-am pus intrebarea de ce sa nu se construiasca scoli si de ce biserici. Nu vad rolul bisericilor. Punct. Ca sa ajungi la GOD nu ai nevoie de nici o biserica sau de puzderia de popi - poti sa te rogi si cind esti pe wc, la o adica - scuze de comparatie dar in esenta asta este.

Acelasi Matrix, cu bune si rele.
[/b]

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2013 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ce facea ?!? Da, dadea gauri in cristale de cuart cu scule de cupru, fix o gaura perfect cilindrica si fara spargeri.

Am auzit si eu, cica unii cu mainile goale si un pumn de nisip prelucreaza suprafete cu precizie sub 1/30 din lungimea de unda a luminii, probabil ceva sub 1m finete Smile. Cred ca sunt extraterestrii.


Ultima modificare efectuata valy la 30 Aug 2013 18:29, modificat de 2 ori in total
Sus
Cata Mircea
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2009
Mesaje: 117



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 30 Aug 2013 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin , daca am inflamat ceva , regret. Sper ca nu s-a intamplat asta. Dar , ca si explicatie suplimentara ( cateodata nu reusesc sa exprim exact ceea ce doresc ) , am observat ca de multe ori , o descoperire stiintifica este dublata de o explicatie cu tenta religioasa. O idee interesanta si de avangarda , este repede suprapusa peste o interpretare bisericeasca. Fara sa ma ating de credinta cuiva , in orice doreste el , mie mi se pare fascinant faptul ca mintea umana poate fi in acelasi timp ancorata si in material si in spiritual . Ciudat este cum functioneaza perceptia individului . Primesc o informatie noua ( de exemplu , o idee de scenariu ca cea din Prometheus ) care nu are nimic de a face cu ideea de divinitate ( aseara am revizionat filmul , ca banuiam ca mi-a scapat ceva ) si vad ca unii oameni transpun , suprapun , interpreteaza si interfereaza niste informatii mai vechi de care dispun ( care in cazul de fata au legatura cu religia ) .
Credeti ca aceasta este o "dotare" intelectuala superioara , ca urmarea a posibilitatii de a asocia mai multe variabile , sau credeti ca este o "frana " pusa de teama ca nu ne-am putea adapta la ceva cu totul nou ?
Mie personal mi se intampla frecvent sa dau inapoi in faca unor lucruri absolut noi si la care nu le vad imediat utilitatea . Dupa ce un numar relevant de apropiati adopta " noutatea" ma cam fortez si eu sa o inteleg si sa o includ in viata mea. Teama pe care o am este ca nu am sa reusesc niciodata sa ma adaptez atat de repede , raportat la avalansa de chestii noi .

_________________
Celestron Omni XLT 120
Binoclu SkyWatcher 12X50
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 30 Aug 2013 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cata Mircea a scris:
Fara sa ma ating de credinta cuiva , in orice doreste el , mie mi se pare fascinant faptul ca mintea umana poate fi in acelasi timp ancorata si in material si in spiritual .
Avem 2 emisfere în creier, una-i cu logica, cealaltă-i cu chestiile subiective, inclusiv cele mistice. Așa este normal. Deal with that.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Cata Mircea
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2009
Mesaje: 117



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 30 Aug 2013 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha ...sa inteleg ca perceptia mea asupra lumilor materiale si spirituale este determinata de partea pe care dorm ?
_________________
Celestron Omni XLT 120
Binoclu SkyWatcher 12X50
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Aug 2013 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mflorian a scris:
Avem tendința să-i considerăm pe antici mai proști ca noi.


Nu este vorba de prostie ci doar de faptul ca posibilitatile tehnologice ale anticilor erau in mod sigur mai limitate .

Daca faceau placari cu aur prin electroliza , probabil sursa de curent era pila electrica cu electrozi de fier si cupru , sau zinc si cupru , iar ca electrolit fiind folosita zeama de lamaie sau otetul .

Chiar daca rezultatul e remarcabil , mai e mult pana la placarea prin cianurare cu surse de curent inteligente si temperaturi strict controlate.

De cate ori ma uit la un film cu intriga dusa departe in istorie , ma frapeaza un lucru .

Mereu am senzatia ca personajele din film sunt prea bine imbracate pentru epoca respectiva.

Prea multe tesaturi si prea de calitate . De parca femeile antice nu faceau altceva toata ziua decat sa teasa ca dementele.

Chiar si taranii din evul mediu , mi se par prea bine imbracati in filme.
Asta e un alt aspect care pare a ne fi indus , probabil neintentionat , de catre cei care incearca sa ne serveasca pe tava istoria dar nu o cunosc prea bine.

Cred ca acum 800-1000 de ani , cei mai multi umblau in curu' gol , cu doar vreo blana trasa peste umeri si cu sandale grosolane din pielea cea mai groasa de pe porc.

Poate eschimosii si vikingii erau imbracati ceva mai dichisit , din cauza conditiilor climatice.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Aug 2013 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot vorbim de tehnologia antichitatii, priviti aceasta fotografie, si plimbati-va prin Machu-Pichu.

http://gigapixelperu.com/Welcome.html

O sa vedeti cum la inceput, in centrul sitului, mai ales in dreapta, a fost folosita o tehnica, pe care eu o numesc, ''a pietrei topite'', cu imbinari perfecte, desi pietrele au forme neregulate. Dupa care brusc, zidurile sunt continuate, atat pe verticala cat si in extinderea constructiilor, de o alta tehnologie, mult mai primitiva, cu pietre nefasonate, intre care se afla umpluturi diverse, inclusiv ceva ce pare un fel de mortar. ca si cum intr-o zi, constructorilor li s-ar fi luat uneltele perfectionate, si au continuat cum au putut, fara ele.

Cata Mircea, sper ca pe viitor sa nu mai faci referi la membrii forumului, indiferent de ce cred ei.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 30 Aug 2013 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta romaneasca functioneaza deja de 24 de ani si se numeste Proiectul Promiteus.

@Cata Mircea: mai culca-te si pe partea cealalta ca sa nu spuna lumea ca esti intr-o ureche Wink

With hydraulic machinery to replace human and animal muscle, and hardened steel substituting for wood, it is well within our modern-day ability to perform the mechanics of constructing the Great Pyramid. What we lack today is the motivation to put the plan into effect and the resources to carry it out, both abundant in ancient Egypt during the Pyramid Age.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact