Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PROMETHEUS


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2013 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Am auzit si eu, cica unii cu mainile goale si un pumn de nisip prelucreaza suprafete cu precizie sub 1/30 din lungimea de unda a luminii, probabil ceva sub 1m finete Smile. Cred ca sunt extraterestrii.
"

Valy, imi cer scuze, una e sa freci o suprafata si alta e sa o gauresti...Pentru a da o gaura PERFECTA la asemenea dimensiuni intr-un bloc de cuart (care se poate sparge la cea mai mica pocnitura), la vremea respectiva mie mi se pare utopic. In fine, daca luam totul in gluma...

"What we lack today is the motivation..."

De ce au construit o asa imensitate de "cladire" si, mai ales nu numai una ?! DOAR pentru preamarirea faraonului? Niciodata in lume nu s-a intamplat asa ceva pentru un conducator. Chiar de talie mondiala. Dar preamaritii egipteni au facut asa ceva pentru prima oara. Si mai ales pentru ce ? Eu nu cred asa ceva. Daca nu cred, ce sa fac ?
Bineinteles ca tot ei stiau si faptul ca granitul fata de marmura are niste proprietati electrice diferite. De aceea au construit peretii exteriori dintr-un anumit fel de calcar, peretii interiori ai camerei regelui din granit rosu...etc.

Învățații Egiptului antic spuneau că piramida a fost acolo dintotdeauna, prin celebra zicală "omul se teme de Timp, dar Timpul se teme de Marea Piramidă"... Se prea poate ca egiptenii sa fi "gasit" piramidele mari, acestea servindu-le ca model construirii celor mici.

Poporul egiptean avea o religie politeistă și credea în viața de după moarte. Mai mult decit tracii care se duceau razand in razboi, nestiind ce e frica pentru ca Zamolxe le-a "spus" ca exista viata dupa moarte ? E mult de spus, am citit o groaza de carti doar pentru a-mi forma propria parere si tot nu stiu nimic... Dar am o inclestare cind mi se tot baga pe gat, inca din scoala, tot felul de ipoteze duse la rang de suprema recunoastere. Simt o tendinta defetista, o frica de presupunere in ciuda tuturor dovezilor inexplicabile pentru perioada respectiva... Presupunerea se spune ca e mama esecului DAR daca nu presupunem nu putem lega in nici un context pentru ca in final tot ce este "descoperit" astazi, are ca baza o presupunere care se numeste bineinteles, observatie...
Chiar si Darwin a venit cindva cu o teorie in brate ce a sucit lumea... Dar "spuma" academica si-a batut joc de el. Nu mai zic de...biserica. Vai, dar ce surpiza: in final i s-a aprobat teoria desi nici acum NU exista nici o dovada fizica ca un elefant poate evolua intr-o balena pe parcursul a milioanelor de ani...

Nu voi spune sau gandi cu toata fiinta mea ca piramidele au fost construite de catre cine stie ce civilizatie imaginara/extraterestra dar iau in calcul (chiar daca sint singurul care crede acest lucru) ca de fapt omenirea poate fi mult mai veche ca varsta ! Pe baza acestei idei acesti egipteni din ziua de azi care se jura ca ei au construit piramidele sunt DOAR o ramasita a unei civilizatii mult mai avansate, atit tehnologic cit si cultural.

Proba de gandire: cam cum o sa fie peste vreo 3.000 - 5.000 de ani "chestia" cu ajunsul americanilor pe Luna in caz ca are loc un cataclism la nivel planetar ? Civilizatia actuala va intra intr-o perioada "dark"... Bineinteles ca pentru cateva generatii o sa ramana un fapt, apoi o sa fie o poveste spusa din batrani si va deveni pina la urma un mit fabulos din negura vremii...

Sint atit de multe de spus...Si daca nu ne-am mai baga unul altuia pumnul in gura la auzul/cititul unor randuri sau ganduri care nu ne convin sau care ne zgandare "lectia predata la scoala" am putea fi atit de mareti...de buni...de altfel.

Imi cer inca o data scuze daca am deranjat pe cineva, departe de mine acest lucru.
Va invit sa revenim la subiectul topicului.

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 31 Aug 2013 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In privinta ca Terra adaposteaza experimentele(oamenii,animalele,plantele) ale zeilor si-au exprimat asa mari Arhiologi/lingvisti ca Zecharia Sitchin in cele peste 12 carti ale lui despre zeii din trecut,toate constructiile stravechi,popoare stravechi,razboaie ,cele doua razboaie ale piramizilor intre zei pe pamint,si ce au cautat ei pe Terra(recomand sa-i cititi toate cartile,chiar ca lectura inainte de somn daca nu aveti timp,recomand sa incepeti cu Zecharia Sitchin,chiar daca nu veti fi deacord cu el) si alt arheolog care a scris carti pe tema aceasta Alan F. Alford ,ceva mai fantastic si nu chiar concret erich von daniken
zecharia sitchin genesis revisited -in aceasta carte se incepe cu cum au aparut planetele in sistemul nostru solar,si de ce au anomalii unele planete,traduse din textele poporului sumer si comparate cu datele date de NASA prin ajutorul satelitilor artificiali care au vizitat toate planetele .Deci ei sumerii mii de ani in urma stiau mai multe decit noi cu toata tehnica spatiala de acum
o sa va dati seama ca filmul Prometheus are ceva legaturi cu teoriile lui Zecharia Sitchin si cu toate scrisurile lasate nou de catre stravechi,,,pare nu a fi atit de fantastic filmul,inafara de Alien pentru a ne nimici

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2013 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand se vorbeste de piramide se pare ca unii uita faptul ca in Egipt nu sunt doar cele 3 mari (si celebre) piramide de la Gizeh. Sunt multe altele, mai mici, mai vechi si mai prost contruite fapt care dovedeste ca a existat o perioada destul de lunga de experimente, de evolutie in tehnologia constructiilor.

Daca au fost extraterestrii cei care le-au construit asta ar fi o dovada ca nu se prea pricepeau nici ei la treaba asta foarte bine si au fost nevoiti sa o ia de la capat de mai multe ori.

Adica ei erau capabili de calatorii interstelare dar nu stiau, de la bun inceput, sa faca o amarata de piramida din piatra.

E cam trasa de par povestea asta.

Cum zicea mai sus mflorian, exista tendinta de a subevalua capacitatea intelectuala si mai ales cea de mobilizare a oamenilor din vechime. Si principalul motiv este nevoia de senzational (care se si vinde bine Smile )

Faptul ca nu se gasesc prea multe unelte pe acolo este explicabil, cred eu, prin faptul ca in mii de ani au mai trecut si altii pe acolo care le-au "reciclat" (si atunci, ca si acum, era mai usor/economic sa reciclezi decat sa topesti minereu).

LE wikipedia da un numar de 138 (!!!) de piramide in Egipt ( http://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_pyramids )

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2013 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si o gluma (buna): http://www.timesnewroman.ro/it-stiinta/101...l-prostiei
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2013 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu, noroc cu gluma aia pe care ai pus-o, ca ma luase durerea de ochi de cum am deschis topicul azi. Dar, conform indicatiilor, nu facem comentarii la gramatica textelor.

Pe de alta parte, din ce stiam eu, piramidele de la Gizeh sunt cele mai vechi, cu o singura exceptie, ce in trepte de la Sakaraf (nu mai stiu daca asa se scie).

Oricum, nu prea ne putem baza pe datele pribind vechimea lor, mai ales de cand au fost relevate urme de hidro-eroziune pe Sfinx.

_________________
Dragos N
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 31 Aug 2013 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu cele doua tipuri de a construi din piatra,la monumentele antice din America de sud,probabil ca partea de la baza dateaza dintr-o perioada mai veche,iar partea de deasupra a fost adaugata intr-o perioada istorica relativ mai recenta,reutilizandu-se temelia vechilor constructii.Faptul ca partea de la baza a fost realizata din pietre masive,asamblate prin prelucrari greoaie,intensive din punct de vedere al efortului depus,iar cea de deasupra foloseste o tehnica mai facila(mortar si pietre mai mici,relativ mai usor de carat)arata o diferenta de "abundenta" a resurselor utilizate(forta de munca umana,timp)intre cele doua perioade istorice.Sunt de parere ca diversele caracteristici invocate aici(masivitatea constructiilor,"perfectiunea" prelucrarilor diverselor elemente)sunt realizabile prin mult efort chiar cu mijloacele simple de care se dispunea atunci,asemanator de pilda cu slefuirea manuala a unei oglinzi de telescop.Cat despre perioada istorica in care s-au realizat asemenea mari constructii,e demn de mentionat faptul ca vechile civilizatii de pe valea Indusului si din Sumer,erau deja "batrane" in mileniul IV inainte de Hristos,cand tehnica irigatiilor,diversele mestesuguri si constructia unui oras-stat ca UR demonstrau ca nu era vorba de niste "iesiti din pesteri".Probabil ca istoria nescrisa a umanitatii a cunoscut cateva zeci de milenii de dezvoltare culturala inainte de a se ajunge la perioada "antica".
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2013 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista vreo baza pentru afirmatia ca intre cele doua tipuri tehnici de constructie a trecut o lunga perioada de timp. Nu. E doar o presupunere. Continuitatea planurikor vine in sprijunul ideii ca aceeasi constructori au facut tot, dar cu mijloace diferite.

Iar despre tehnologia, necunoscuta, a prelucrarii pietrei in America de Sud, cred ca se poate discuta foarte mult.

Si apropo de piramide. Piramida lui Keops este a lui, in aceeasi masura in care Babele de pe Bucegi sunt ale lui Costica si Vasilica, care si-au scrijelit numele pe ele. Keops nici atat nu s-a obosit, si-a scris numele cu vopsea.

_________________
Dragos N
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2013 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://superweb.rol.ro/video/d7a85dab5fb59...4c3e8.html

Este perfect "on topic".
Vizionare (si dezbatere) placuta.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 01:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exceptional film ai pus, Cristi.

Imi aduc aminte de bunicul meu, foarte pasionat si el de misterele antichitatii, si in special de piramidele din Egipt, si care atunci cand eu aveam vreo 10-12 ani, cu mai bine de 40 de ani in urma, imi spunea despre ciclurile creatie-distrugere, despre existenta unor alte civilizatii, anterioare celei actuale. Probabil ar fi fost incantat sa vada acest film.

Recunosc totusi, ca am un singur lucru in comun cu acel arheolog din acest film, membru CNRS, dar cu talentul unui politician, adica mincinos. Cred mai degraba in prezenta extraterestrilor in antichitatea noastra. Desi una nu exclude pe alta. Si ajung astfel la:

MAREA MINCIUNA TELEPATICA

Dupa cum stim, toate civilizatiile antice, de pe orice continent, ne spun ca zeii au venit din ceruri, calare pe vehicule care scuipau foc si fum, cu mult zgomot. Ne-au invatat diverse mestesuguri, ne-au spus cum sa ne organizam, si apoi au plecat. Si ne descriu cu multe amanunte aceste intamplari.

Noi, cu ''ratiunea'' noastra, spunem ca toate aceste povestiri sunt minciuni. Culmea, ca desi despartiti de mii de km, toti anticii au spus cam aceeasi istorie. Probabil ca erau telepatici in ale minciunilor, dar cam limitati in imaginatie, si nu au stiut sa inventeze ceva diferit. Norocul nostru este ca avem oameni de stiinta dependenti de salariul de la STAT, - era sa scriu de la STAZI - rationali si priceputi, si nu e vorba doar de arheologi, sa ne spuna ca asta nu e adevarat. Ah, cat de norocosi suntem ca stim adevarul Mr. Green

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca avem intrebari si n-avem raspunsuri inseamna ca suntem incapabili. Faptul ca incercam sa le gasim in extraterestri (sau alte chesti mai mult sau mai putin divine) confirma.
Legat de film, o explicatie tine probabil de natura umana, si aici ma refer de exemplu la numarul de aur care pare intiparit in mintea noastra, deci nimic surprinzator. Ca ei le-au facut ca era in natura firii lor (adica erau la moda) sau ca "asa trebuia" ramane de vazut. Posibil sa fie si mesaje, (mai) posibil sa fi fost ei niste observatori foarte fini ai lumii inconjuratoare (stele, nord/sud, orientare, simbolistica, numere), oricum ce altceva sa observe, tv n-aveau, nici pe net/feisbuc nu stateau toata ziua. Cel mai interesant e ca par toate avand aceeasi sursa, si aici probabil e cheia. Desi nici teoria cum ca toti vedeau, traiau in aceleasi conditii si fiind "programati" similar au ajuns la aceleasi concluzii n-ar fi de neglijat, pe principiul ca cea mai simpla explicatie e si cea corecta. Insa toate intrebarile ne duc tot la ideea de la inceput.
E greu de zis ce ne rezerva viitorul, deocamdata vad ca probail incepe un nou razboi.

Parerea mea.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, stai linistit, nu incepe nici un razboi. Doar continua. Forma evoluata a razboiului din ''1984'' a lui Orwell.

Totusi, da-mi si mie o explicatie la aceasta Mare Minciuna Telepatica. alta decat aia cu limitarea, ca pe aia o observ la toti adeptii teoriilor conventionale.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 01 Sep 2013 02:17, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 02:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la ala din Siria.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 02:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa vezi intreaga scena, in spatiu si timp, relativ la Siria.

Vezi ca am mai pus o completare la mesajul anterior

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 02:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil nici ei n-aveau raspunsuri si le-au cautat in ceruri. Insa un sambure de adevar tot o fi: viata cred ca a venit din spatiu, poate nu neaparat viata dar samburele. Si el a adus cu el si diverse "informatii".

PS: in ce context au zis de "zeii au venit din ceruri, calare pe vehicule care scuipau foc si fum, cu mult zgomot". Au zis ei asta sau sunt interpretarile noastre ca au zis?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai citeste sa vezi tu.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact