Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pleiade_1~0.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimare Orion


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 21 Feb 2007 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimare Orion
Raspunde cu citat (quote)

Am o problema.
oricit as incerca sa colimez telescopul (Orion Dobson 12") nu reusesc sa centrez toate "cercurile".
1. centrat secundara in focuser
2. centrat principala in secundara
3. aici apare problema: nu pot centra imaginea focuserului in secundara vazuta in principala
4. punctul negru (gaura din capacul de colimare) l-am centrat cu inelul alb (autocolantul din centrul oglinzii principale)
5. rezulta ceva ca si imaginea atasata.
E colimat sau nu? N-am apucat sa-l scot la un test pe o stea.

Poate fi din cauza asta:
Vazut de sus (img 2), se vede foate clar cum oglinda secundara e foarte descentrata de centrul tubului, 5-6mm. De fapt e prinsa excentric pe spider. Daca deformez bratele spiderului, se mai centreaza putin dar tot mai ramin vreo 3mm. Hm?
S-o las asa?

Nu stiu daca e relevant in cazul asta dar la o vizualizare pe timp de zi a unui bloc vecin (~100m) imaginea nu e clara. E prea aproape tinta vizualizata sau e din cauza colimarii sau...?

Dati-mi niste idei ca deocamdata sint cam dezamagit.



orion_col.jpg
 Descriere:
1
 Marime fisier:  25.77 kb
 Vizualizat:  de 8652 ori

orion_col.jpg



orion_sus.jpg
 Descriere:
2
 Marime fisier:  26.05 kb
 Vizualizat:  de 8652 ori

orion_sus.jpg



_________________
Luci
www.redsky.ro
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Feb 2007 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Colimare Orion
Raspunde cu citat (quote)

Luk a scris:
Am o problema.
oricit as incerca sa colimez telescopul (Orion Dobson 12") nu reusesc sa centrez toate "cercurile".
1. centrat secundara in focuser
2. centrat principala in secundara
3. aici apare problema: nu pot centra imaginea focuserului in secundara vazuta in principala
4. punctul negru (gaura din capacul de colimare) l-am centrat cu inelul alb (autocolantul din centrul oglinzii principale)
5. rezulta ceva ca si imaginea atasata.
E colimat sau nu? N-am apucat sa-l scot la un test pe o stea.

Poate fi din cauza asta:
Vazut de sus (img 2), se vede foate clar cum oglinda secundara e foarte descentrata de centrul tubului, 5-6mm. De fapt e prinsa excentric pe spider. Daca deformez bratele spiderului, se mai centreaza putin dar tot mai ramin vreo 3mm. Hm?
S-o las asa?

Nu stiu daca e relevant in cazul asta dar la o vizualizare pe timp de zi a unui bloc vecin (~100m) imaginea nu e clara. E prea aproape tinta vizualizata sau e din cauza colimarii sau...?

Dati-mi niste idei ca deocamdata sint cam dezamagit.


Daca arata colimaera ta, cum arati in img2. atunci ESTE colimat bine Smile , numai prin justarea oglinzii primare, ai putea sa centrezi 100% amandouo cercuri, adica punctul negru in cercul alb central.
La fiecare Newton se pune un off-set ce insemna ca grosimea materialului de oglinda (secundara) trebue sa fie adunata la cercul care iese din elipsa pusa pe 45° (umbra neagra in centru in img. 2)

Daca arata colimarea ca in img 1, atunci trebue numai sa incerci sa prinzi cercul negru (de la colimator) cu cercul alb (de la primara) concentric, si totul iese bine.

Prevazand la observarea de zi la bloc vecin, se poate ca din cauza aerului cald (atmosferic seeing) joaca un rol mare, nici cu instrumente mici nu merge cate o data sa pui imaginea sharp.
Cum arata stelele? le primesti sharp si daca le defocusezi putin in amandouo directii, arata ele cercuri concentrice?

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 22 Feb 2007 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
La fiecare Newton se pune un off-set ce insemna ca grosimea materialului de oglinda (secundara) trebue sa fie adunata la cercul care iese din elipsa pusa pe 45°

Asta n-am prea inteles-o.

In prima imagine (2) e telescopul vazut de sus.

Blocul vecin vazut printr-un junk de binoclu 20x50 se vede "cristal sharp". Ma asteptam sa se vada mai bine cu asta mare.

Stele n-am apucat sa vad inca.


Totusi, de ce nu se pot centra cele doua imagini?? Punctul negru NU e in centrul reflectiei secundarei.

_________________
Luci
www.redsky.ro
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Feb 2007 00:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luk a scris:
Citat:
La fiecare Newton se pune un off-set ce insemna ca grosimea materialului de oglinda (secundara) trebue sa fie adunata la cercul care iese din elipsa pusa pe 45°

Asta n-am prea inteles-o.

In prima imagine (2) e telescopul vazut de sus.

Blocul vecin vazut printr-un junk de binoclu 20x50 se vede "cristal sharp". Ma asteptam sa se vada mai bine cu asta mare.

Stele n-am apucat sa vad inca.


Totusi, de ce nu se pot centra cele doua imagini?? Punctul negru NU e in centrul reflectiei secundarei.


Daca te uiti in telescop ca in img. 1, atunci trebue sa stea construcita asta secundarei, central. Asta poti sa aranjezi cu spider-arms, le masori distantele de la randul tubului la mijloc (surubul central), si incerci sa centrezi.

Uitand prin colimator si daca vezi imaginea 2. atunci esti aproape 100% colimat bine. Daca punctul negru nu sta exact in mijlocul cercului alb, poti sa-l centrezi cu primara.

Un "junk" binoclu nu aduna si nu mareste seeing-ul cum poate asa un telescop mare. Asa ca este bine ca se vede cu un instrument mic care nu mareste asa de mult, mai bine, CAND atmosfera nu permite mariri mari.
Observa stele si incearca sa defocusezi intra- si extrafocal la fel si uita-te daca steaua defocusata ramane rotunda.
Pune-o intai central in ocular.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 22 Feb 2007 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Asta poti sa aranjezi cu spider-arms, le masori distantele de la randul tubului la mijloc (surubul central), si incerci sa centrezi.


Pai asta incerc sa spun. Ca oglinda secundara NU e montata in centrul spider-ului. E decalata foarte mult. De ce???

Ce trebuie sa stea in centrul (axa) tubului? Oglinda secundara sau suportul ei? Mie mi se pare logic ca oglinda.

_________________
Luci
www.redsky.ro
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Feb 2007 00:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luk a scris:
Citat:
Asta poti sa aranjezi cu spider-arms, le masori distantele de la randul tubului la mijloc (surubul central), si incerci sa centrezi.


Pai asta incerc sa spun. Ca oglinda secundara NU e montata in centrul spider-ului. E decalata foarte mult. De ce???

Ce trebuie sa stea in centrul (axa) tubului? Oglinda secundara sau suportul ei? Mie mi se pare logic ca oglinda.


Nu Smile
In primul rand trebue sa stea suportul centric, si cu el surubul ala centric al suportului.

Secundara este pusa cu un off-set si ea nu poate apare centric, daca te uiti din sus pe ea.

Important este, daca iese img. 2 dupa colimat. Daca ai aproape aceasta imagine in colimator, atunci este ok.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 22 Feb 2007 01:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa o las asa?


orion_sus_.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  26.46 kb
 Vizualizat:  de 8627 ori

orion_sus_.jpg



_________________
Luci
www.redsky.ro
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Feb 2007 01:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luk a scris:
Sa o las asa?


Cum am scris, asta nu este cam important.
Important este, daca te uiti prin colimator, daca vezi ca img.2. Daca da, lasa asa cum este.

poti sa pui o poza facuta de la telescop, trasa din fata (ca img. 1)?

Maine ma duc jos si ma uit in newton de la mine, dar sant sigur, ca nu o sa arate altfel Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 22 Feb 2007 01:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa incerc sa fac miine o poza dar arata exact ca si in imaginea din ultimul post.
Mie mi se pare complet aiurea, dar daca tu zici ca asa TREBUIE sa fie... asa o fi.
O mica decalare de 1-2mm inteleg sa fie (probabil din cauza conului imaginii sectionat oblic?) dar nu aproape 1cm.

Confused

_________________
Luci
www.redsky.ro
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Feb 2007 01:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luk a scris:
O sa incerc sa fac miine o poza dar arata exact ca si in imaginea din ultimul post.
Mie mi se pare complet aiurea, dar daca tu zici ca asa TREBUIE sa fie... asa o fi.
O mica decalare de 1-2mm inteleg sa fie (probabil din cauza conului imaginii sectionat oblic?) dar nu aproape 1cm.

Confused


Crede-ma ca nu este important, vazand de sus in telescop, cum sta secundara, DACA in focusser/collimator sta cum aratat in img.2.
Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Feb 2007 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La newtonurile mari totdeauna este un offset al secundarei fata de primara (explicatia momentan nu imi vine in minte). Deci nu asta e problema. Cel mai probabil instrumentul tau trebuie doar putin colimat din oglinda primara astfel incat punctul negru care e gaura din capacul de colimare sa fie centrat in cercul alb lipit pe oglinda primara. Din poza vazuta prin capacul de colimare se vede ca oglinda secundara este centrata in cea primara (se vad simetric clemele de prindere a oglinzii primare). Nu iti mai ramane decat sa centrezi oglinda primara. Cere ajutorul cuiva: tu te uiti prin capacul de colimare si dai indicatii celeilalte persoane ce surub sa stranga/desfaca si asa merge usor, cel mult 5 min la ce ai tu in imagine.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 22 Feb 2007 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Treaba cu reglatul oglinzii principale merge cel mai bine in 2
o spun ca si io am patit-o
Sus
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 23 Feb 2007 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De reglat principala, am reglat-o. Asta nu a fost o problema. Clar ca fara sotie nu ar fi durat un minut ci cel putin o ora. Wink
Dezaxarea imagini focuserului (capacului de colimare) in imaginea secundarei m-a intrigat pentru ca niciunde nu scria de asa ceva. In manual, toate sint concentrice.
Oricum, dupa ce m-am apucat sa construiesc in acad toate oglinzile si razele mi-am dat seama de unde vine decalarea secundarei. Exact de unde banuiam mai sus: planul ei taie oblic conul de raze ce vin din principala.
Abia astept s-o* scot la "aer".


edit: *sa-l Embarassed

_________________
Luci
www.redsky.ro


Ultima modificare efectuata de catre Luk la 23 Feb 2007 00:22, modificat de 1 data in total
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Feb 2007 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Abia astept s-o scot la "aer".


Smile mult succes si multa bucurie cu telescopul

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2007 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ma scuzati, dar nu ma pot abtine...

Citat:
La newtonurile mari totdeauna este un offset al secundarei fata de primara (explicatia momentan nu imi vine in minte).


la TOATE newtonurile exista acest offset al secundarei fata de primara, doar ca el e mai vizibil la instrumentele cu raport focal mic.
acest offset ajuta la centrarea spotului dat de principala pe suprafata secundarei. nici macar nu trebuie acad pentru asta, e nevoie doar de o hartie si un creion...
ei, vedeti acum la ce e buna si teoria?
VA AJUTA IN PRACTICA!!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact