Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m52_bubble.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Unde sunt extraterestrii?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 14, 15, 16  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
raudetot
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 12 Mai 2008
Mesaje: 105



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 26 Mai 2008 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation
http://www.activemind.com/Mysterious/Topic...ation.html

_________________
I have to know
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 27 Mai 2008 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revenind la textele din biblie (Iezechiel),apare inca un pasaj interesant care pare sa descrie o calatorie in afara pamantului la care a fost supus respectivul;
Și iată, Eu voi pune pe tine legături, ca să nu te poți întoarce de pe o parte pe alta, până nu vei împlini zilele împresurării tale.
9. Ia-ți grâu și orz, bob și linte, mei și orzoaică, toarnă-le într-un vas și-ți fă din ele atâtea pâini, câte zile ai să șezi culcat pe partea stângă; că trei sute nouăzeci de zile ai să mănânci din ele.
10. Hrana ta, cu care te vei hrăni, să o mănânci cu măsură, câte douăzeci de sicli pe zi, dar s-o mănânci din timp în timp.
11. Și apa să o bei cu măsură, câte a șasea parte de hin pe zi și tot din timp în timp.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Mai 2008 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu inteleg decat ca l-a legat sa-l pedepsesca Confused Sunt multe fantasmagorii in Ezechiel. Chiar in versurile de inceput e un pasaj care e dat deobicei exemplu despre niste extraterestri (ingeri) zburatori.
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 27 Mai 2008 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate interpreta oricum dar pare real. Daca o civilizatie ar fi trimis niste statii automate ,una dintre misiuni ar fi sa aduca si o monstra vie cu o mica naveta.Iar 390 de zile se incadreaza bine undeva in sistemul nostru solar.
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 27 Mai 2008 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
padme, ma faci sa rad.
De unde ideea asta ca cei de demult erau primitivi, idioti, abia-si tarau zilele si nu stiau decat sa se sperie de fulgere si sa se cafteasca cu sabii de bronz?
Se dezgroapa mereu chestii care ne fac sa ne intrebam> "cum naiba au facut asta, ca doar n-aveau de unde sa stie ce stim noi ?"
"cum naiba au ajuns la concluzia asta, ca doar n-aveau pe Decartes, ca sa stie cum sa gandeasca"
"cum au slefuit, cum au ridicat, cum au..."
Adevarul e ca habar n-avem ce stiau, cat de mult sau de putin ii speria sau uimea o masinarie.
Infatuarea noastra meschina si lipsa informatiilor ne face sa credem ca s-ar fi speriat de un elicopter.



Ma bucur ca te-am facut sa-ti incepi ziua razand ! dar nu ai inteles ce am spus, bineanteles imi asum intreaga vina pentru ca nu am fost explicita ! in primul rand in fata descoperirilor arheologice la care te referi nu se pune problema cat de inapoiati erau ci cat de avansate erau civilizatiile care au existat inaintea noastra. in al doilea rand deschizatorul topicului s-a referit la un anumit fragment din biblie, carte in care este descris foarte explicit modul de viata al personajelor ei si cat de avansati erau din punct de vedere tehnologic, la asta contribuind si arheologia. plus ca in biblie se face referire la aparate de zbor care vin intotdeauna din cer, iar cei ce coboara din ele sunt asemanatori oamenilor. Wink
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 27 Mai 2008 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cris, ceea ce descrie Ezechiel mie mi se pare descrierea unei nave din care se desprind alte 4. e posibil sa ma insel, nu am fost de fata Very Happy
poate ca este cea mai explicita descriere dar nu singura ! mai apar mentionate sub denumirea de "nor" sau "sul", ca sa nu mai zic de mentioanarea "fiilor de dumnezeu" care nu numai ca s-au impreunat cu fiicele oamenilor, lucru total interzis, ci l-au mai ajutat in cuptor pe unul din insotitorii lui Daniel.
Ezechiel nu este singurul care face o asemenea calatorie, noul Israel i se arata si lui Ioan in Apocalipsa, precum numeroase date despre astfel de calatorii sunt descrise in Cartea lui Enoch, carte deosebit de importanta care nu a fost inclusa in biblie, dar au fost luate din ea cateva pasaje si incluse in geneza. uite un fragment mai explicit: "Si ei m-au luat si m-au dus intr-un loc in care cei ce se aflau acolo erau ca focul arzator si atunci cand doreau, puteau sa ia infatisare de oameni..."
o alta descriere foarte importanta este acea a nasterii lui Noe fiul lui Lameh:"Am zamislit un fiu neobisnuit ce nu are asemanare cu omul ci cu fii Dumnezeului din cer, firea lui e diferita si nu seamana cu a noastra, ochii sai sunt precum razele soarelui cu un chip stralucitor", descrierea facuta de Enoch" fiul sau era alb ca zapada si rosu precum floarea de trandafir, iar parul de pe capul sau si buclele sale lungi erau albe ca lana si ochii sai erau frumosi. Cand acesta si-a deschis ochii a dat lumina in toata casa precum soarele si toata casa stralucea cu putere".
de altfel Enoch si descrie in cartea sa potopul precum si faptul ca Noe si familia sa vor fi singurii supravietuitori. Mai descrie notiuni de astronomie, foarte explicit despre luna si rolul sau, soare, fulgere si stele cazatoare etc.
date despre crearea omului precum si vizitarea pamantului mai apar in scrierile sumeriene, desene ale navelor au fost gasite pe sarcofagul unui faraon- nu mai imi amintesc cine.
alt lucru interesant descrierea a cum a fost despartita marea-care nu a fost despartita de Moise cu toiagul, cred ca ridicarea toiagului a fost de fapt un semnal.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Mai 2008 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lumea actuala este dominata de diverse forme de fanatism. Una dintre ele este desfintarea sistematica a tot ce se leaga de extraterestri si, mai ales de eventualele contacte, acum sau in trecut, intre oameni si alte civilizatii. Am urmarit dea lungul timpului acest fenomen si pot sa spun ca adeptii non- contact au foarte putine argumente, nu vor sa discute despre argumentele preopinentilor, in general au o atitudine de credincios fanatic. Din fericire din cate vad pe acest forum nu se intampla asta.

Intrebarea este de ce au acesti oameni o astfel de atitudine. Or fi cumva extraterestri si nu vor sa fie divulgati ?:lol:
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 27 Mai 2008 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

un fragment interesant scris de cineva pe un alt forum"Acum cativa ani am fgacut o inregistrare video cu un asa zis aparat de zbor pe care nici in ziua de azi nu mil pot explica.am luat legatura cu un post de televiziune din romania pentru al da pe post fara nici o pretentie materiala dar din pacate acest material nu a fost dat si inca mai mult de atat am fost contactat de niste persoane dubioase care desi ma aflam in romania vorbeau stricat romaneste.nu vreau sa spun nimic de discutia pe care am avuto doar ca in final ei au plecat cu convingerea ca eu nu mai am nici o dovada si este bine ca au ramas cu asta.in ceea ce priveste o alta rasa ca cea umana ea exista si nu doar una.cea mai apropiata se afla la o distanta relativ mica de pamant dar ei nu vin aici decat pentru a se alimenta.nu spun cu ce pentru ca oricum nimeni nu mar crede poate dar eu ce am vazut cu ochii mei asa ramane"
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Mai 2008 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apai nici eu unul nu prea as avea incredere in cineva care scrie in halul asta Laughing Alta rasa decat cea umana se afla la o distanta foarte mica, pe partea cealalta a Pamantului asta plat Shocked stau cu capul in jos atarnati ca liliecii si se hranesc conform mitului ... Laughing
Cea mai mare parte a pamantenilor au dificultati de intelegere cu cei din familia lor (nevasta, copii, rude apropiate) cu vecinii iar cu ungurii ... nici nu mai vreau sa aduc vorba Cool Laughing Entuziasmul celor mai multi dintre noi ar dura foarte putin dupa un contact direct cu eventuali extraterestri. Poate de aia ne-a plantat si Dumnezeu asa de rar prin spatiu.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Mai 2008 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar putea fi facuta o Impartire

Oameni care nu cred in extra.

Oameni care spun ca ei cred, dar nu au vazut asa ceva.

Naivi, care spun in gura mare ca ei au avut o oarecare experienta, si constata repede ca mai bine taceau.

Oameni care tac.

Nu e bine, dar asta e.
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 27 Mai 2008 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ma bucur ca nu va lipseste simtul umorului, dar : vederea nu este conditionata de vorbirea corecta a unei limbi, iar pentru o camera de filmat nu trebuie sa dai test de gramatica, nu trebuie nici macar sa stii sa scrii sau sa vorbesti, trebuie sa ai bani Laughing ! omu' s-a exprimat cum a stiut el mai bine, acum sa nu-l credem doar pentru ca nu stie sa foloseasca o cratima ? Laughing
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Mai 2008 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Folosirea cratimei vorbeste despre nivelul de educatie iar acesta la randul lui vorbeste despre credibilitatea unui martor. Cea mai mica incredere o am in cei care nu au educatie dar au bani sa-si cumpere o camera Smile De ambele parti ale clopotului nivelul neincrederii scade Very Happy Am incredere mai mare in cei care n-au educatie si sunt saraci sau un cei care au bani proveniti din educatia care au acumulat-o Laughing
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 28 Mai 2008 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-le Dragan, amuzant ca de obicei ! daca e sa o luam pe credibilitatea unui martor s-ar putea sa aveti dreptate, intr-un fel ar fi descris intalnirea respectiva o batrana sa zicem fara scoala si in alt fel un Ufolog. asa cum respectivul cu gramatica proasta, daca nu avea camera putea fi luat drept mitoman cu imaginatie, iar eu nu cred ca l-a dus capul sa falsifice filmul, lucru care se poate si dovedi. in fine, nu are sens sa ne pierdem timpul mai ales ca nici nu am vazut filmarea respectiva.

pentru cei interesati- http://xfacts.com/x.htm- madonna paintings- niste tablouri destul de interesante.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Mai 2008 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu detinem monopulul sandokanilor : Mai sunt si prin alte parti :
http://www.hotnews.ro/stiri-international-...restri.htm
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 29 Mai 2008 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si stargate era plin de asgarzi... probabil chiar erau extraterestrii Rolling Eyes
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 14, 15, 16  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 16
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact