Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Omul_si_Galaxia.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224654
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Unde sunt extraterestrii?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Dec 2012 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti dai seama ce implica "Pamantul de marimea planetei Jupiter" ?
Adica un Pamant de 1321 mai voluminos, cu o gravitatie la suprafata de 11 ori mai mare si de 4 ori mai masiv decat Jupiter. Asta in cel mai fericit caz.

Drum bun ...
Ah, era sa uit, vizionare placuta la evenimente de genul Shoemaker–Levy 9.
Good luck !
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 17 Dec 2012 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
Despre alte fabulații, cum ar fi teleportarea, găurile de vierme sau alte obiceiuri populare, ce să mai spunem.
Cine știe nițică fizică n-o ia pe arătură.
Mie îmi par la fel de realizabile ca și uploadul minții dintr-un creier într-un supercomputer, adică, o himeră. Știu, sunt zevzeci care au lansat idei de-astea (ce-i costă?), în virtutea dreptului la exprimare (prost înțeles), permițându-le să pară "vizionari" în ochii altora care au "pus botul". Dar să fim serioși: mai e mult până departe. Dac-o fi să fie.


Nu te supara dar fizica contemporana exista de cca. 200-300 de ani si de cca. 10-20 de ani se schimba puternic.

Nu pot fi de acord cu tine deoarece prezentul nu poate fi un etalon nici pentru trecut nici pentru viitor, fizica prezentului nu este alfa si omega, deci ceea ce spui tu este pur si simplu limitare, reductionism, la moda si in epocile anterioare cand se spunea ca omul nu poate zbura, ca lumea e plata, ca e singura lume, ca nu exista America, ca nu pot exista automate fara forta animaliera, s.a.m.d

Fizica de altfel a evoluat, are mai multe ramuri si subramuri ce cresc si se dezvolta pe zi ce trece.
Este neadecvat a compara fizica cuantica si insepararea cuantica cu mecanica celesta si fizica fluidelor.

Einstein arata ca viteza luminii este limita pentru orice obiect material in conditile medii din univers.
Tot el a aratat ca un obiect poate depasi aparent viteza luminii desi nu o depaseste chiar deloc, daca acesta utilizeaza niste scurtaturi prin spatio-timp. In aceste conditii stranii timpul trece foarte incet, ceea ce face ca parcurgerea acestor structuri sa dureze foarte putin chiar daca traversarea se face aparent la viteze sub-luminice.

Nu trebuie sa-l crezi pe Einstein, este suficient sa constientizezi faptul ca ne gasim inca departe de limitele fizicii si de limitele stiintei in general. Very Happy

_________________
evrika
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 17 Dec 2012 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Iti dai seama ce implica "Pamantul de marimea planetei Jupiter" ?
Adica un Pamant de 1321 mai voluminos, cu o gravitatie la suprafata de 11 ori mai mare si de 4 ori mai masiv decat Jupiter. Asta in cel mai fericit caz.

Drum bun ...
Ah, era sa uit, vizionare placuta la evenimente de genul Shoemaker–Levy 9.
Good luck !


Ai scos o analogie din context ca sa ce, ... sa-mi arati ca Zmeul din poveste nu a fost consemnat in nicio cronica domneasca ca ar fi domnit vreodata in vreo tara din lume la un moment dat?!

Normal ca nu poate exista un Pamant de marimea lui Jupiter, nici macar de marimea lui Neptun.

_________________
evrika
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Dec 2012 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ah, analogii intre lucruri care nu exista ... scuze.
Atunci merge si asta: "asadar de ce nu am putea realiza tunele in spatio-timp precum realizam prin munti, pe sub pamant, ... ".
O analogie la fel de "logica".
- Tata, mai e mult pana la bunicu ?
- Taci si sapa !

Se mai poate lua "una bucata de vierme galactic", pus la treaba in directia si sensul dorit si s-a rezolvat problema. Dar de unde luam viermele ? Trebuie sa fie si suficient de mare ca daca intra numa' piciorul iar capul nu trece, n-ai facut nimic. Adica nu chiar nimic, doar ca ti-ai bagat piciorul in ea de fizica cuantica cu toate gaurile ei. Si cine stie unde-l bagi si unde iese. Ca de bagat e usor. Dar ce iese este impredictibil. Ma opresc aici.

Resurse intelectual-practico-volitive ?
Despre resursele acestea se spunea ca sunt infinite. Despre Univers nu-i sigur.
Da, si ai nevoie de o energie infinita pentru a depasi viteza luminii.
Iar dupa aceea cam greu sa te mai opresti ...

Scuze inca o data de deranj. Continua, te rog ...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Dec 2012 02:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce imi amintesc, aceasta sectie se numeste SF.

Si din ce cunosc eu, ironia nu este un argument stiintific.

Oricum, il astept pe nobody sa realizeze unificarea teoriei relativitatii cu teoria cuantica, si dupa aceea sa ne demonstreze plin de argumente proprii, explicate pe intelesul nostru, cum mai bat unii campii cand viseaza tehnologii neinventate inca.

Norocul lui Jules Verne ca nu s-a intalit cu nobody. Si norocul nostru.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Dec 2012 05:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am voie sa aberez ?
Ca tot vine sfarsitul lumii si suntem la SF.
Apropo, ce inseamna SF ?

Uite, eu sunt de parere ca extraterestrii s-au jucat cu gaurile de vierme si au ramas numai gaurile. Sau a iesit cu supernova. Oricum, doar fotonii s-au ales de ei. Problem solved.

Am explicatie si la extraterestii pamanteni. Pe astia i-a ros in partea dorsala sa se teleporteze in trecut si au sfarsit mancati de dinozauri. Iar dinozaurii au pierit de indigestie. Povestea cu asteroidul este doar o conspiratie a masonilor care au scapat nemancati de dinozauri. Iar aia au vanat ultimii dinozauri ce n-au murit de indigestie. Pe urma, s-au congelat de foame iar la ultima iesire din glaciatiune s-au dus sa se joace cu gaurile de vierme. Problema rezolvata in paragraful de mai sus.

Demonstrati ca nu-i asa. Laughing

Nu-i SF ? Ori PSF ?

Norocul lui Einstein este ca nu a apucat sa citeasca ce se scrie pe aici, ca-si facea seppuku si nu mai aveati CCD-uri in ziua de azi si nici fotoni de luat peste picior. Si nici idei despre gauri de vierme. Deci nici Einstein nu si-ar fi facut seppuku. Dar atunci iarasi descoperea fotonul. Hmm ... ma opresc aici.

Vise placute !
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 18 Dec 2012 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate gresim cand facem apel la stiinta in situatile "superluminice", poate ar trebui sa ne limitam strict la imaginatie, metafore, s.a.m.d

Chiar daca am lasa stiinta in pace tu tot sub noi ai fi, deoarece esti reductionist, esti asemenea savantilor din timpurile postrenscentiste care avand la indemana doar balonul ca mijloc de zbor, isi imaginau baloane tot mai mari si mai sofisticate care s-ar plimba prin eterul dintre planete.

Tu singur presupui ca cineva ar dori sa consume energie infinita pentru a atinge viteza luminii, fara sa te intrebi la ce i-ar folosi viteza luminii. Zborurile interstelare nu devin mai practice la viteza luminii decat la cateva procente din viteza luminii, deoarece tot acolo este daca astronautii zboara 10 ani 20 sau 50 de ani, pana la urma tot nerentabil este, iar problema radiatilor, aceleratia-desceleratia, hrana, asistenta medicala ...

Tot tu marele fizician ignori voit efectele relativistice si mai ales consideri ca stiinta a ajuns la limitele sale absolute.

Nu este important cum fabulam noi in maniera Star Wars sau Star Gate, important este ca noi acceptam faptul ca stiinta va progresa si pe mai departe.

_________________
evrika
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Dec 2012 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginatia fara o baza reala este doar fabulatie. Deci parca nu mai e SF.
Iar daca nu facem apel la stiinta, atunci la ce ne mai ramane sa facem apel ?

In rest, Luminatia Ta, te rog sa ne explici noua, astora mai obtuzi, reductionisti, "postrenscentisti", care ignoram in mod voit efectele relativistice in mod samavolnic, muritori de rand, napastuiti de soarta, doar privitori de stele (stai sa respir) ... cu multa umilinta te rog, sa ne explici tainele efectelor relativistice asupra zborurilor interstelare. Sau ce legatura are cu tot. Se poate ?

Sau macar sa respunzi la subiectul topicului: "Unde sunt extraterestrii?"
Scurt si cuprinzator.
Lumineaza-ne !
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2012 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum se vede, ironia naste ironie. Iar trimiterile la persoane, nasc alte trimiteri la persoane.

Cred ca e bine sa fie oprit aici sirul raspunsurilor de acest tip, si sa se revina la subiect, fara a mai face trimiteri la cei care posteaza.

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2664

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Dec 2012 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inainte de a visa macar o fractiune din viteza luminii , omul (lui peshte) modern ar trebui sa studieze conceptul 'eliminarii masei' .

Chestia asta nu e noua si probabil ca inca ne depaseste. Dar de undeva tot trebuie inceput. Altfel, zborul interstelar va ramane o himera garnisita cu eforturi colosale pentru o specie care inca nu stie exact ce doreste.

Eu cred ca suntem de ceva timp intr-un impas tehnologic , conceptual , inventiv , etc...

Nu prea mai avem ce descoperi in materie de legi fundamentale ale universului.
Ne raman la dispozitie acele fenomene fizice nepredictibile pe care le numim efecte. Cateva zeci s-au descoperit deja si cred ca ar trebui sa mai fie vreo cateva sute de descoperit si de pus in practica.

Din pacate , efectul prostiei , efectul de turma si inca vreo doua din astea , le-au precedat pe celelalte si din cauza asta stiinta are un handicap serios.
Sunt prea putini cei care se gandesc cu adevarat la viitor.

catalin.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 19 Dec 2012 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bunul simt al lucrurilor ne-a oferit deja multe dovezi ca Universul functioneaza mult mai simplu. Din pacate solutia pentru acea simplitate ne este inca inaccesibila.
Fotonul indiferent ce viteza ar avea (putea la fel de bine sa fie si 1000 x actuala viteza c) este adaptat prin natura sa ca particula pentru acea viteza. Noi niciodata nu vom fi adaptati prin prisma fizicii newtoniene in care suntem "captivi" indiferent ce am construi. Tocmai asta incearca sa se realizeze prin teleportare sau macar ideea a ceea ce presupune ea. Pe foton nu il "intereseaza" daca poate incetini sau nu pentru a ajunge undeva in bune conditii, orice ar insemna aici "bun". El este constant in viteza sa de la sursa pana la destinatie pentru ca este adecvat creat pentru o astfel de deplasare. Presupunand ca un mijloc de deplasare construit de om ar vrea sa atinga viteza luminii aceasta ar insemna descompunerea acelui obiect in particule "adecvate" acelei viteze. Orice considerente de acceleratie sau deceleratie sunt total inutile in contextul atingerii vitezei luminii atat timp cat se pune problema pastrarii integritatii structurale a mijlocului de deplasare in cazul atingerii chiar si a unei viteze mult mai mica decat cea a luminii. Acum legat de integritatea structurala fotonii poate ca se deplaseaza in "grup" dar asta nu inseamna ca exista vreo legatura intre ei in afara de cea impusa ca directie de deplasare de sursa lor de emisie. La actualul stadiu de dezvoltare tehnologica o astfel de descompunere nu este posibila inca decat la nivel subatomic. Parerea mea este ca cel putin prin prisma cunoasterii actuale problema trebuie abordata altfel. Cum? Imposibil de spus acum dar cel putin dupa parerea mea in mod sigur altfel.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Dec 2012 01:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sincer sa fiu nu cred ca se intampla ceva(poate doar se face intuneric in spate ) la viteza luminii pana nu vad un experiment . asta tot spuneam daca nu aparea pe lume Einstein si altii nu-si dadeau seama de problema Laughing
cred ca s-a mai discutat aici in trecut dar am uitat concluzile daca pleaca de pe pamant doua nave in directie opusa cu jumate din viteza luminii intre ele ce se intampla ca este viteza luminii intre ?
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 20 Dec 2012 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai tocmai asta e si problema. Experimentul respectiv are sens atat timp cat nu se depaseste teoretic 99.(9)% din viteza luminii. Dar viteza c (chiar daca si o viteza mult mai mica decat c) nu va putea fi atinsa FIZIC niciodata de corpurile in cauza din motive de integritate structurala. Aceasta neconcordanta dintre datele problemei si cerinta ei este cea care induce in eroare si o regasim si la baza paradoxurilor logice.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 20 Dec 2012 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 20 Dec 2012 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ursa: ce crezi tu că reprezintă acel "F" din acronimul SF?
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Urmatoare

Download topic
Pagina 13 din 16
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact