Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
12.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Unde sunt extraterestrii?


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 30 Aug 2007 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Unde sunt extraterestrii?
Raspunde cu citat (quote)

Cunostintele despre univers ne arata ca e greu sa calatoresti pe distante mari chiar cu tehnologii avansate.Pe alta parte avem informatii ca cel putin in trecut am fost vizitati de alte civilizatii.Cine sunt si de unde vin?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 30 Aug 2007 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De unde aveti acele informații ? Cine sunteți cei care le aveți și nu le divulgați ?
Care sunt acele informații ?
Cartea lui Davidovici ?
Biblia ?
Desenele de la Nazca, piramidele, calul alb și Atlantida ?
Stonhenge ?

Dacă peste 2000 de ani un arheolog o să găsească "Doando" - a lui Anania , parcă - printr-o grotă, uitată acolo de vre-un excursionist, o să facă vâlvă de câte contacte extraterestre aveau primitivii anului 2000 Laughing Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Aug 2007 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am citit romanele "Rama" de Arthur C. Clarke ma intreb de ce nu se intampla ca acolo... E o idee plauzibila ca niste extraterestrii foarte avansati sa trimite nave spatiale in toata galaxia pentru a captura alte specii pentru a le cerceta. De ce nu am primit inca o astfel de vizita ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Aug 2007 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Extraterestrii au fost si inca sunt aici printre noi. Ne viziteaza de multa vreme si ne tin sub observatie. Nu se dau de gol deoarece standardele inalte de etica le interzic interactiunea cu civilizatiile subdezvoltate. Smile
Suntem pe topicul SF asa ca am tot dreptul Very Happy
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 30 Aug 2007 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un exemplu ar fi acest tex din biblie (Iezechiel) care departe de a semana cu un vis pare o descriere a unor tehnologii avansate facuta de un om primitiv.

4. Eu priveam și iată venea dinspre miazănoapte un vânt vijelios, un nor mare și un val de foc, care răspândea în toate părțile raze strălucitoare; iar în mijlocul focului strălucea ca un metal în văpaie.
5. Și în mijloc am văzut ceva ca patru fiare, a căror înfățișare semăna cu chipul omenesc.
6. Fiecare din ele avea patru fețe și fiecare din ele avea patru aripi.
7. Picioarele lor erau drepte, iar copitele picioarelor lor erau cum sunt copitele picioarelor de vițel și scânteiau ca arama strălucitoare, iar aripile lor erau sprintene.
8. De cele patru părți ele aveau sub aripi mâini de om și toate patru își aveau fețele lor și aripile lor.
9. Aripile lor se atingeau una de alta, și când mergeau, fiarele nu se întorceau, ci fiecare mergea drept înainte.
10. Fețele lor? - Toate patru aveau câte o fată de om înainte, toate patru aveau câte o față de leu la dreapta, toate patru aveau câte o față de bou la stânga și toate patru mai aveau și câte o față de vultur în spate.
11. Fețele lor și aripile lor erau despărțite în partea de sus, și, la fiecare, două din aripi erau întinse, iar două le acopereau trupul.
12. Fiecare fiară mergea drept înainte și mergea încotro îi dădea duhul să meargă și în mersul său nu se întorcea.
13. Înfățișarea acestor fiare se asemăna cu înfățișarea cărbunilor aprinși, cu înfățișarea unor făclii aprinse; printre fiare curgea foc, iar din foc țâșneau raze și fulgere.
14. Fiarele alergau înainte și înapoi iute ca fulgerul.
15. Când mă uitam eu la fiare, iată am văzut jos, lângă aceste fiare, câte o roată la fiecare din cele patru fețe ale lor.
16. Aceste roți, după înfățișarea lor, parcă erau de crisolit, iar după făptură toate aveau aceeași înfățișare. Și după alcătuirea și după făptura lor ele parcă erau vârâte una în alta.
17. Ele înaintau în toate cele patru părți, și în timpul mersului nu se întorceau.
18. Obezile lor formau un cerc larg și de o înălțime înfricoșătoare și aceste obezi la toate patru erau pline de ochi de jur împrejur.
19. Când mergeau fiarele, mergeau și roțile de lângă ele, și când se ridicau fiarele de la pământ, se ridicau și roțile.
20. Ele mergeau încotro le da duhul să meargă și roțile se ridicau împreună, căci duh de viață era și în roți.
21. Când mergeau acelea, mergeau și acestea, și când acelea se opreau, se opreau și acestea; iar când acelea se ridicau de la pământ, atunci împreună cu ele se ridicau și roțile, pentru că duh de viață era și în roți.
22. Deasupra capetelor fiarelor se vedea un fel de boltă, întinsă sus, deasupra capetelor lor, care semăna cu cristalul cel mai curat;
23. Iar sub bolta aceasta erau întinse aripile fiarelor una spre alta, și fiecare fiară mai avea câte două aripi, care le acopereau trupurile;
24. Când mergeau fiarele, auzeam fâlfâitul aripilor lor, ca un vuiet de ape mari, ca glasul Celui Atotputernic zgomot strașnic, ca zgomotul dintr-un lagăr ostășesc; iar când ele se opreau, își lăsau aripile în jos.
25. După ce fiarele se opreau și își lăsau aripile în jos, zgomotul se auzea încă sub bolta ce se întindea deasupra capetelor lor.
26. Pe bolta de deasupra capetelor fiarelor era ceva care semăna cu un tron și la înfățișare era ca piatra de safir; iar sus pe acest tron era ca un chip de om.
27. Și am mai văzut ceva, ca un metal înroșit în foc, ca niște foc, sub care se afla acel chip de om și care lumina împrejur; de la coapsele acelui chip de om în sus și de la coapsele chipului aceluia în jos se vedea un fel de foc, un fel de lumină strălucitoare care-l împresura de jur împrejur.
28. Cum este curcubeul ce se află pe cer la vreme de ploaie, așa era înfățișarea acelei lumini strălucitoare care-l înconjura. Astfel era chipul slavei Domnului. Și când am văzut eu aceasta, am căzut cu fața la pământ.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 30 Aug 2007 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Pasajul e discutat în "Deocamdată enigme" și numai. Concluzia - un elicopter. Bine. Ce-i așa de extraterestru la un elicopter? Confused
Mie mi se pare că e un aparat foarte terestru.

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Aug 2007 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista foarte multe ciudatenii in Biblie chiar daca nu descriu nave cosmice. De exemplu in Geneza cap. 6 unde se spune ca "fii lui Dumnezeu" au constatat ca femeile oamenilor erau bune si si-au luat neveste. Atunci Dumnezeu a limitat varsta oamenilor la 120 de ani. Si in urma acestor mariaje s-au nascut uriasi. Si Dumnezeu si-a dat seama ca a cam zbarcit-o cu creatia omului si a decis sa-i omoare pe toti prin potop. Si ... Noe ... etc. Straniu ... ciudat ... foarte ciudat...
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Aug 2007 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Părerea mea este că civilizațiile foarte avansate pot apărea doar la marginile galaxiilor, acolo unde există suficientă stabilitate pentru ca viața să aibă timp să se adapteze la mediul înconjurător. În apropierea centrului unei galaxii există prea multă instabilitate, prea multă schimbare încât viața să aibă timp să se adapteze.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2007 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiind greu sa intelegem ce e diferit de noi (de ex, poti intelege mai usor ce vrea de la tine un on, decat ce-i comunica o ratza altei ratze), cred ca ar fi dificil sa ercunoastem o inteligenta extraterestra.

Cred ca problema se pune in ce priveste comunicarea si nu existenta.

Pentru ca asa cum nu avem dovezi ca ar exista extraterestri (aka viata inteligenta in afara Terrei), nu avem dovezi nici ca nu exista.

Si daca nu avem dovezi pentru nici una dintre ipoteze, cu atat mai mult nu putem avea dovezi despre locul unde ar fi acestia de gasit.

Dar, in nota optimista, citind pe profesorul lui Lorentz (un sociolog zeflemist de prin Austria, al carui nume nu mi-l amintesc): "Ceea ce gandim e gresit, dar ceea ce stim e adevarat!"
Sus
raudetot
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 12 Mai 2008
Mesaje: 105



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 21 Mai 2008 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Da. Pasajul e discutat în "Deocamdată enigme" și numai. Concluzia - un elicopter. Bine. Ce-i așa de extraterestru la un elicopter? Confused
Mie mi se pare că e un aparat foarte terestru.

http://news.yahoo.com/s/ap/20080513/ap_on_re_eu/vatican_aliens

O alta enigma a acestui secol! Smile

_________________
I have to know
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 21 Mai 2008 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vaticanul are un obicei de a reacționa într-un ritm total diferit. Într-un fel au avut "noroc" că studiile solului marțian sunt extrem de greu de efectuat cu roboții și că eventualele fosile nu sunt evidente. Preocupările prelaților legate de statistică, la nivelul sociologiei și psihologiei maselor i-a făcut mai deschiși la posibilitatea (numerică momentan) existenței vieții inteligente în Grădina Domnului. Însă, cu excepția fanaticilor, comunitatea catolică va considera această luare de poziție ca o treaptă necesară în lărgirea orizonturilor umanității.
_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 22 Mai 2008 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Da. Pasajul e discutat în "Deocamdată enigme" și numai. Concluzia - un elicopter. Bine. Ce-i așa de extraterestru la un elicopter? Confused
Mie mi se pare că e un aparat foarte terestru.
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 22 Mai 2008 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

buna ziua ! domnule Radu M m-ati facut sa rad ! normal ca in sec 21 nu e nimic anormal la un "elicopter" dar acum cca 4000 de ani ? Laughing

imi cer scuze daca trimit mesaje aiurea, trebuie sa ma obisnuiesc putin cu folosirea forumului, care tb sa recunosc pt mine e putin complicata Very Happy
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 23 Mai 2008 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

padme, ma faci sa rad.
De unde ideea asta ca cei de demult erau primitivi, idioti, abia-si tarau zilele si nu stiau decat sa se sperie de fulgere si sa se cafteasca cu sabii de bronz?
Se dezgroapa mereu chestii care ne fac sa ne intrebam> "cum naiba au facut asta, ca doar n-aveau de unde sa stie ce stim noi ?"
"cum naiba au ajuns la concluzia asta, ca doar n-aveau pe Decartes, ca sa stie cum sa gandeasca"
"cum au slefuit, cum au ridicat, cum au..."
Adevarul e ca habar n-avem ce stiau, cat de mult sau de putin ii speria sau uimea o masinarie.
Infatuarea noastra meschina si lipsa informatiilor ne face sa credem ca s-ar fi speriat de un elicopter.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
raudetot
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 12 Mai 2008
Mesaje: 105



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 26 Mai 2008 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://video.google.com/videoplay?docid=-8...&hl=ro
_________________
I have to know
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 16
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact