Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
saturn_color_16-10-2022.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cracoviene


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 01 Dec 2020 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si inca un soare, de azi, tot acelasi setup, de data asta cu grupul de pete din zona activa 2785 & 2786. Vreo 45 de cadre - din vreo 70, pt ca deh, nu m-am prins ca trag printre crengi ... Laughing


sun-01122020_p_p.jpg
 Descriere:
Sunspots in AR2785 & 2786
Tair 3S (@f/8) + 1.5x TC + 2x TC; ND5; 550D
 Marime fisier:  856.81 kb
 Vizualizat:  de 6065 ori

sun-01122020_p_p.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 22 Dec 2020 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noroc chior, sau mana divina Very Happy Oricum a fost, cert e ca am avut parte de o fereastra de senin ieri, fix la apusul soarelui, asa ca n-am mai stat pe ganduri, am pus Makul pe Twilight si am tras cateva cadre la mult-asteptata conjunctie Jupiter-Saturn.
Atat s-a putut, doua stive de 400 cadre pt fiecare planeta in parte (in sensul ca am folosit parametri usor diferiti, data fiind diferenta de magnitudine a celor doua - abia se zarea Saturn pe cadrele expuse corect pt Jupiter, iar pe cadrele unde Saturn era ok, Jupiter era ars de-a binelea), culoarea este cea naturala a cerului, am fardat nitel cu noise reduction stivele atent manevrate in PS dupa ce-au iesit aburinde din Registax Smile
Pe cat de uimitor a fost la ocular sa le vad pe amandoua in camp la 200x, prin haze-ul crepusculului timpuriu, fara prea mult contrast, pe atat de ciudat a fost sa pregatesc clipurile pt prelucrat, intrucat PIPP nu stie sa centreze dupa doua planete Laughing



J_S_conj.png
 Descriere:
Conjunctia Jupiter-Saturn, 21.Decembrie.2020
Cracovia
 Marime fisier:  21.24 kb
 Vizualizat:  de 5851 ori

J_S_conj.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 22 Dec 2020 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ochiul iarta multe, camera, nu. Date fiind conditiile, e OK. Good job! Wink
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Dec 2020 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super! Deci pana la urma am vazut si eu conjunctia prin intermediul pozei tale!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 02 Iul 2021 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Momentul ala cand, pentru a-ti regasi ultima postare din topic, trebuie sa dai "next" la lista cu mesajele proprii :facepalm:
Da, pai ce sa zic, macar in preajma solstitiilor sa mai trec si eu pe-aici, ca in rest, prafu' de doua degete.. Laughing
Am mai tras cate o poza-doua la Soare, iar la deep sky, de cand zic ca reiau pozatul "pufoseniilor lesinate", fac ca in Stan si Bran - ei tot ziceau "bye-bye! bye-bye!", dar masina nu inainta nici un metru, ca trebuia reparata..
Asadar, pun o poza, pt consemnare la catastif, cu eclipsa de pe 10 iunie (vazuta ca o mini-partiala de aici, un tranzit mai mult, aproape un "graze"); si inca o poza cu pata si zona activa 2835 trasa ieri.
Ambele sunt facute prin Tair, cu filtru folie ND5; cea cu eclipsa e facuta afocal cu telefonul, prin ocular zoom 8-24mm, cea cu pata e facuta cu dslr-ul in focar, dar extins hat departe cu trei teleconvertoare.

Pana data viitoare, mai fac niste joc de glezne, ba invatand sa folosesc noul setup de foto deep sky, ba asteptand noul setup de vizual, oricum nu mai e mult si voi iesi la planete, ca doar suntem in plin sezon, iar makul are montura "noua" si un Barlow shugubatz Very Happy



SE_RM_KRK_20210610_130526_p.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  385.55 kb
 Vizualizat:  de 5260 ori

SE_RM_KRK_20210610_130526_p.jpg



sun_300621_Tair.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  889.36 kb
 Vizualizat:  de 5260 ori

sun_300621_Tair.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Iul 2021 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimic special de data asta, doar o simpla remarca:

Aseara mi-am permis luxul sa pot vedea de la fereastra M5, cu binoviewerul pe luneta C80ED, Twilight I - lejer, de vara. Am pus si filtrul Baader Moon & SkyGlow ca sa mai contrasteze nitel cerul imbacsit de lumini; din cand in cand mai strabatea lumina vreunui fulger ce se dezlantuia la Est, unde se refugiasera norii nu cu mult timp inainte.

Dar... unde voiam sa ajung: in cele 5 minute cat am stat cu ochii efectiv lipiti de roiul globular, prin campul ala ingust de numai doua grade au trecut pe putin 5 sateliti, in directii si cu viteze diferite. Si bonus, dupa ce s-a mai deplasat in camp roiul, tot prin aceeasi pozitie unde fusese cu numai 5 min inainte, a trecut si ISS - cam stralucitoare la numai 24x si fara prea multe detalii vizibile, dar s-a vazut clar ca e vorba despre ea, forma generala a dat-o de gol, magnitudinea, viteza, si in cele din urma Stellarium Smile

Deci, vorba cantecului - traim decenii de impliniri marete Very Happy astrofoto a devenit sport extrem, facem slalom printre "cutii", zi de zi.

Apropo de nimic, saptamana trecuta i-am facut o surpriza sotiei Laughing tare s-a mai bucurat...



n8f5skt2_surp.png
 Descriere:
 Marime fisier:  325.58 kb
 Vizualizat:  de 5156 ori

n8f5skt2_surp.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 13 Iul 2021 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Macar la vizual nu deranjeaza "cutiile" astea, unele-s chiar spectaculoase... Wink

saiph a scris:
Apropo de nimic, saptamana trecuta i-am facut o surpriza sotiei Laughing tare s-a mai bucurat...
Ce bucurie mare exprima fizionomia ei! Laughing Laughing
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Iul 2021 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oarecum, da. Dar tot... Smile Vrei sa ramai cu o amintire de la observatii, faci niste poze, si constati ca pe jumatate din ele ai "zgarieturi". Destul de neplacut. Ca sa nu mai mentionam cazurile cand Kappa-Sigma nu e o optiune prea utila (observatii la asteroizi). In fine Smile Ne bucuram ca macar mai putem vedea cerul, din cand in cand, si nu ne-am batut joc si de atmosfera, sa ii dam peste cap (mai mult decat e deja) compozitia.

Pozele cu cei doi sunt dintr-un meme pe care l-am tot vazut pe FB (in special pe grupurile de productie muzicala - acolo ii prezenta sotiei / iubitei noua camera, devenita studio). Poza de langa cei doi e reala, cu asta micu', un Newt de 8" f/5, reabilitat, facut initial (acum mai multi ani) de CFF pentru un bun prieten care insa nu a mai avut posibilitatea sa il utilizeze; asa ca a ajuns la mine, cu mici modificari. Skytee-ul pare sa faca pereche buna cu tubul asta, nu foarte greu, ce-i drept. Si, da, cam aceeasi expresie a avut in realitate si "jumatatea mea (mai) buna" Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Aug 2021 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De data asta foara poze, doar taclale Smile
Am reusit sa ies cu noul setup pt vizual. Dragut, n-am ce sa reprosez Smile Aproape si uitasem cum se vede printr-un 8". Si desi am uitat sa iau cu mine si ceva filtre de poluare luminoasa ca sa vad pufoseniile lesinate mai clar, am vazut niste Jupiter si Saturn chiar fain la 360x si 415x; a fost o noapte mai calma, cum a fost si cea de sambata cara tocmai a trecut, cand, pe un seeing de 5/5 si conditii perfecte, ce s-a gandit bateria laptopului meu (vrusesem sa iau niste imagini cu camera planetara, cu Makul 127 pe eq3-2, ce era gresit in asta..?) "ia sa vedem cum mai tragi tu planete fara pic de curent. ce daca m-ai incarcat acu' do'o zile.. na, ia si trage-o pe-asta".... M-am consolat doar cu niste vizual, destul de bogat in detalii la 250x si chiar 300x (dap, a fost genul ALA de seeing..).

In fine, pe o nota mai pozitiva, cu doua nopti inainte, intrucat conditiile nu erau chiar de iesit, am stat comod in casa, m-am uitat de la fereastra, am prins si cativa perseizi, dar parca cel mai mult m-a bucurat ca am reusit cu binoclul Tento 12x40, caruia i-am adaptat filtrele SkyGlow de 2" pe obiective (aceleasi pe care la pun si pe Lacerta Explorer 8x45), sa vad M11, M10 si M12, ba chiar si M16 si un foarte pic de M17 Smile Me happy as zice, ca din oras, cu o piticanie ca asta (40mm nu e tocmai o apertura de astro, mai ales din oras), am reusit sa vad, cam la limita dar nah.., niste obiecte asa difuze. Bine, M11 nu e chiar asa difuz, ba e chiar dragut, mai ales in luneta C80ED cu binoviewer, dar ca idee.


Sper tare mult ca urmatoarea postare sa fie cu poze Smile nu de alta, dar ma aplatizez de tot daca mai stau asa pe uscat..

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata saiph la 16 Aug 2021 12:16, modificat de 2 ori in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Aug 2021 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai avut ceva activitate pentru observatii din oras!
Salutari din metropola si sa stapanesti sanatos noul instrument!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Sep 2021 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si un pic de Jupiter de aseara, alaturi de Io - cu Mak 127, camera cu IMX224, Barlow 2.5x, DIY ADC, pe EQ3-2 cu tracking manual (reductorul planetar 1:15 e chiar eficient). Seeingul a permis sa depasesc bariera de 200 pixeli dimensiune a planetei pe imagine, insa nu a fost chiar asa bun cum se prognosase.
Mai am cateva videouri de procesat, poate iese de-o animatie. Plus cateva cu Saturn.
Mai aduc, ca-s calde Smile



Jupiter_07092021_Mak127_imx24.png
 Descriere:
 Marime fisier:  214.2 kb
 Vizualizat:  de 4905 ori

Jupiter_07092021_Mak127_imx24.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Sep 2021 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana se coace animatia cu Jupiter, am scos si un mic Saturn din clipurile trase aseara.
N-o fi el cel mai cel, dar atat a iesit.. trei stive, vreo 7000 cadre, fara extensie la Barlow.



saturn_mak127.png
 Descriere:
 Marime fisier:  42.18 kb
 Vizualizat:  de 4881 ori

saturn_mak127.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Sep 2021 13:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au iesit bine!
7000 de cadre Shocked

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Sep 2021 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si animatia, ca tocmai ce s-a copt, e aburinda Smile
Se vede cum a variat seeingul pe durata a 15-20min cat a durat inregistrarea celor 7 secvente (cu mici pauze, datorate stricarii conditiilor pt scurte perioade).
Am ramas placut surprins sa constat ca se disting oarece detalii in pata, in special prin ultimele cadre - nu asa clar cum s-ar fi vazut printr-un 16 inch de pe un cer de <1 arcsec seeing, dar tot, ceva parca e acolo Smile si nu e pus in Paint

L.E.: cam asa s-a vazut live - decupat si stabilizat in pipp doar.



jup070921-ani-fast.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  877.28 kb
 Vizualizat:  de 4838 ori

jup070921-ani-fast.gif



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 14 Sep 2021 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un mic Saturn (sau "saturnian", cum imi place sa-i zic; sau "s-atarn", cum ii zice un prieten tiz de-al meu) Smile tras sambata seara, prin mak, cu camera cea noua. Vreo 4000 de cadre, din doua stive. Probabil am cam exagerat cu barlowul, supraestimand conditiile de seeing, dar am vrut sa vad cat de mare se poate obtine planeta pe imagine.
Urmeaza sa lucrez la o noua animatie cu Jupiter, tras cu acelasi setup.
Note to self: data viitoare sa ma tin de programul pe care mi l-am propus, daca tot am ocazii asa rare sa ies......

L.E. - si o varianta cu drizzle, de control, daca tot.. sa vad ce altceva se mai poate scoate din el; probabil untul, daca mai insist mult Laughing



saturn-asi462-mak127.png
 Descriere:
 Marime fisier:  40.45 kb
 Vizualizat:  de 4773 ori

saturn-asi462-mak127.png



saturn-asi462-mak127-drizzle.png
 Descriere:
 Marime fisier:  306.28 kb
 Vizualizat:  de 4752 ori

saturn-asi462-mak127-drizzle.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 9 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact