Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic405.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

120ED vs 150F5 pentru DSO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2017 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cu GoTo am voie? Rolling Eyes
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Sep 2017 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oho , daca ai asa ceva , esti ''Stapanul Inelelor'' ! Very Happy

Dupa NGC 6207 incearca si NGC 6196.
Nu vezi oricand galaxii aflate -dupa unii , la peste 400 milioane de ani-lumina iar dupa altii la peste 600 milioane de ani-lumina !

Bafta ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Sep 2017 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zilele astea am dat pe net peste o mica prezentare a lunetei SW 150 f5:

Citat:
I read some reports on the performance of F/D 5 versions, as full reviews, reports in webpages, or comments intermingled in discussion forums threads. There were people very pleased whereas others were horrified. How the conclusions could be so different? I think that the negative reports had two origins: some people made their reviews based on an exaggeratedly purist standpoint, whereas others concentrate their analysis on the planetary performance. In my opinion, both standpoints are unfair: these are neither APOs nor planetary telescopes. Any potential owner should have in mind that they are specialized deep sky instruments, and that CA will be present at certain extent.


Descrierea completa si observatii facute cu ea gasiti in linkul de mai jos (incepand de la jumatatea paginii):

http://www.uv.es/jrtorres/Synta.html

Sunt descrise acolo si ceva observatii DSO pe care le poate analiza Mircea mai in detaliu si in baza carora poate da si un verdict despre instrument, e bun sau nu pentru observatii DSO. Chiar as fi curios despre comentariul lui.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 30 Sep 2017 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot nu inteleg in ce consta specializarea DSO (DSO fiind un termen destul de foarte general).
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Sep 2017 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai corect era "Damn Spread Objects"
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2017 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody: "rich field" suna mai bine decat DSO ?

Am scos aseara ocheanele la cer .... degeaba.... Confused Luna a sters totul de pe cer, pacat ca seeingul era bunicel. Am privit Luna la 200x lejer (cu C8 ) dar altceva nu prea impresiona.

M13 l-am vazut prin amandoua ota cu stele dar era foarte stearsa imaginea. Nu se vedea nici un obiect enumerat de Mircea.
M12 cu cateva stelute vizibile.
M2 vag avea niste stelute.
M31 se vedea nucleul si M110, in rest nimic. Mai frumos s-a vazut cu binoclu.
La M45 am luat teapa , ca asa cum era pusa montura aveam un salcam care imi obtura directia. Am incercat sa vad printre crengi si frunze.... irelevant.
M81 & 82 se vedeau forma fara detalii. In ambele ota.
M57 inelul fara steluta.
Roiul dublu din Perseu foarte frumos in luneta. Adica mai frumos decat in C8. Dar cu alta ocazie l-am vazut mai frumos in luneta 120, dar pe un cer semnificativ mai bun.
M33 n-am vazut practic nimic.

Slab de tot.

La Luna, cu luneta, am vazut-o in culori, cum era de asteptat. Era sharp imaginea dar aveai clar violet si galben la greu deja de la 57x .... pe langa ca iti ardea retina.
In schimb cu C8 si Tak10 (200x) a fost o incantare sa ma plimb printre cratere si munti. Pe la 1 am strans bulendrele si m-am bagat la somn ca eram inghetat deja...

Voi reveni.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2017 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Tot nu inteleg in ce consta specializarea DSO


Dupa mine specializarea DSO ar consta in capabilitatea unui instrument de a reda ochiului imaginea unor obiecte de magnitudine cat mai mare si cu deschidere deasemenea cat mai mare. De aici rezulta doua conditii pe care instrumentul trebuie sa le indeplineasca: sa culeaga cat mai multa lumina si sa aiba un contrast cat mai bun. Cum reuseste instrumentul sa gestioneze lumina culeasa trece pe un plan secundar (nu mai este impusa functionarea la limita de difractie).

E clar ca pentru cantitatea de lumina culeasa este responsabila apertura instrumentului iar pentru deschidere cat mai mare e nevoie de un grosisment cat mai mic. Acest grosisment 'cat mai mic' nu se impaca totusi cu un contrast bun din cauza poluarii luminoase. Daca adaugam si scaderea contrastului din cauza obstructiei centrale vom vedea ca in cazul newtonienelor avem nevoie de grosismente mai mari decat in cazul lunetelor pentru a vedea/discerne un obiect dat.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Oct 2017 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild

Nu-i de mirare , cand Luna e puternica , e vremea pentru stele duble , pentru planete si pentru observatii selenografice.
Ramane pe alta data.

zoth

Multumesc pentru link , abia am deschis PC-ul , inca nu l-am citit.
Nu ca m-as simti eu calificat sa clasific un instrument dar am sa va spun parerea mea.
Comentariul tau de mai sus despre refractoare-reflectoare este fara nici o indoiala corect.
Nu ma mir ca pe Liviu ''l-a vrajit'' o luneta de camp mare.

nobody

Nedumerirea ta are o baza reala si sunt de acord cu tine , nu exista ''obiecte DSO''.
Acronimul DSO nu are nimic a face cu Walter Scott Houston ,parintele si inspiratorul miscarii ''Deep Sky''.
Articolele sale au aparut timp de 50 de ani sub titlul de ''Deep Sky Wonders'' nu ''Deep Sky Objects''.
La noi a fost publicata o carte de popularizare al carei titlu a fost foarte inspirat : ''Cosmosul apropiat,Cosmosul indepartat''.
Astfel ,mi se pare mai corecta impartirea in arii observationale de ''Shallow Sky'' adica obiectele Sistemului Solar ,adica cerul apropiat , de mica adancime.
Dincolo de care exista cerul profund , ''Deep Sky'' sau ''Cosmosul indepartat''.
Obiectele care se pot vedea acolo sfideaza cam orice clasificare.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Oct 2017 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin

Si traducerea ta este foarte buna , aplicabila mai ales la galaxiile spirale vazute in vedere frontala.
Printre cele mai afurisite obiecte posibile...mai ales cele mari si foarte slab luminoase.

zoth

Multumesc pentru linkul la recenzia amatorului spaniol,l-am citit.

Am citit articolul ,observatiile DSO descrise sunt excelente.
Cine ''prinde '' o asemenea luneta - vreau sa zic un asemenea obiectiv - este un norocos.
Ofera imagini memorabile, cu contrast excelent , lipsit de aberatii sesizabile la toate categoriile de obiecte : stele punctiforme pe tot campul , detalii in nebuloase , roiuri , galaxii si chiar si rezolvarea stelelor duble de pana la 1'' separatie.
Consideratiile de la final ,despre corectia aberatiei cromatice reziduale nu este interesanta la un asemenea instrument.
Luneta descrisa in articol este un instrument DSO foarte bun.
Ramane de vazut daca lunetele importate in Romania reproduc aceleasi performante.
Nu ''umblu cu periuta'' dar acesta este adevarul , cele descrise in review imi par cunoscute deoarece reproduc la o apertura considerabil mai mare comportarea lunetei ''zoth'' 90x600mm.
As vrea si eu o luneta de 150mm F/5 ca cea descrisa in articol.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2017 05:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca adaugam si scaderea contrastului din cauza obstructiei centrale vom vedea ca in cazul newtonienelor avem nevoie de grosismente mai mari decat in cazul lunetelor pentru a vedea/discerne un obiect dat.


Pentru îmbunătățirea contrastului la newtoniene contează mult ca diametrul secundarei să fie cât mai mic și câmpul de plină lumină cât mai mare, două lucruri care nu prea se împacă unul cu altul. Nu știu cum a calculat David Hinds când a proiectat oglinzile newtonianului meu, probabil după o îndelungată experiență și mă bucur că a făcut-o. Am contrast excelent și stele punctiforme pe tot câmpul chiar și cu oculare mai slăbuțe. Evident contează și raportul focal, înegrirea tubului, diafragmarea focuserului sau alte metode de eliminare a reflexiilor parazite. Nu în ultimul rând calitatea opticii.

Silviu, nădăjduiesc că o să ai ocazia să te uiți prin el cândva, poate o să înceapă să-ți placă reflectoarele! Mircea poate confirma. Very Happy

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2017 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi, sunt convins ca este asa cum spui Smile Cand am facut afirmatia pe care ai citat-o aveam in gand comparatia intre doua instrumente cu acelasi raport focal, adica f/5. Ei bine la acest raport un newton este obligat la o obstructie mai mare indiferent ca vrem sau nu acest lucru.

Multumesc pentru invitatie Smile ... dar tocmai de asta mi-e teama ... ca s-ar putea sa-mi placa!
Am vazut zilele trecute pe un site de socializare, sigur nu mai stiu unde, un prim plan cu tine si cu telescopul tau la Lisa ... am ramas fara cuvinte, mi-a placut grozav, sincer! Daca si merge cum arata (si sunt sigur de asta) merita tot respectul impreuna cu fauritorul lui!

Multumesc si lui Mircea pentru evaluarea instrumentului din linkul gasit de mine.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Oct 2017 05:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Printre alte comparatii iubitorii de imagine buna e bine sa cunoasca ca un refractor perfect de 150mm este ajuns la contrast de un Newtonian de 200mm sigur cu un filtru neutru ca tot strange mai multa lumina iar cerul gol va parea mai alb la reflector. am facut mai demult o simulare la 1m focar cele doua
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Oct 2017 02:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numai ca un acromat 150 f/5 nu este nici pe departe perfect.
Chiar si autorul articolului spune ca la contrast este mai slab decat acromatul de 120 f/8.3.
Iar pierderile de contrast din cauza obstructiei centrale sunt mai mult la detalii apropiate de limita de difractie (planetare), nicidecum la nivel "DSO" AKA "Damn Spread Objects" observate la de 5-10 rezolutie mai mica (ca sa nu se vada cartofii stelari).

P.S. Daca tot stergeti mesaje pe furis, aveti bunul simt sa lasati macar o notificare.



achro_apo.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  46.59 kb
 Vizualizat:  de 8057 ori

achro_apo.PNG


Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 28 Noi 2017 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutati de contrast newton vs. refractor in general dar discutia trebuie sa ia neaparat in considerare felul in care ochiul percepe imaginea. Mai precis, este vorba de diferenta de luminozitate dintre obiect si fundal si in general ochiul o percepe cu atat mai usor cu cat fundalul se apropie de zer0 (negru absolut). In orice fractie cand numitorul tinde la zero, fractia tinde la infinit. Cred ca o aluzie la aceasta situatie a facut dl. Pteancu atunci cand a povestit cum cresterea magnificatiei facea vizibile obiecte putin luminoase. Consider ca un accesoriu foarte util pentru DSO ar fi un ocular zoom performant (nu am incercat alta metoda de a aduce in mod analog, fara trepte bruste fundalul cerului catre negru absolut in afara de cresterea magnificatiei). Merita incercata si sugestia din articol - filtru dublu de polarizare - care cred ca functioneaza in acelasi mod.
_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2018 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu deschid topic separat ptr luneta 150F5 (daca considerati ca ar fi mai bine, rog un moderator sa creeze un topic si sa mute post-area acolo).
Fiind destul de evident ca focuserul standard pe 2" interfereaza cu conul de lumina, am decis sa fac upgrade la focuser. Astfel ca am achizitionat un focuser Lacerta 2.7" pe care sa-l montez.

Momentan adaptorul arata ca in pozele de mai jos. Cand il finalizez si am cotele finale toate, am sa pun aici si desenul, in caz ca va mai avea cineva nevoie.
N-am idee daca sa vopsesc negru interiorul, sau sa-l las asa. Eventual sa pun pe ici pe colo velur autocolant?



15354455273213.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  162.16 kb
 Vizualizat:  de 7335 ori

15354455273213.jpg



15354455060970.jpg
 Descriere:
vazut din lateral
 Marime fisier:  183.4 kb
 Vizualizat:  de 7334 ori

15354455060970.jpg



15354455061801.jpg
 Descriere:
vazut din lateral
 Marime fisier:  192.16 kb
 Vizualizat:  de 7334 ori

15354455061801.jpg



15354455062232.jpg
 Descriere:
cremaliera aia m-a cam incurcat, acuma e la 0.2mm distanta fata de peretele adaptorului. Daca vopsesc peretele interior al tubului tare imi e ca se va reduce sau chiar va disparea "jocul"... cred ca voi mari putin diametrul gaurii ca sa fiu sig
 Marime fisier:  191.6 kb
 Vizualizat:  de 7334 ori

15354455062232.jpg



_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact