Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare Reflector 200mm


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2018 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Pteancu, in gaura zenitala (la AZ) sau in cea Polara (la EQ) nu ajuta mai nimic cu exceptia unei doze mari de rabdare, in afara gaurilor mentionate gasesc foarte folositoare controalele de miscare fina

In rest, aveti mare dreptate in legatura cu abilitatile ascunse ale trepiedelor, ma refer in special la piedicile perfide.
As mai mentiona si perfidia cablului de alimentare a monturii, dar deja cred ca divagam prea mult.

@andrei.sandu: mult succes la observatii si asteptam cu interes primele rapoarte

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
andrei.sandu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2018
Mesaje: 20



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Feb 2018 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Presupun ca e si timpul sa aduc primele rapoarte ale telescopului Very Happy
Pun aici raportul first-light pentru a functiona si drept review al telescopului + montura NEQ-5.

Telescopul in sine este foarte bun. Tubul nu este foarte greu, si, in caz de ajunge ocularul sau luneta auxiliara intr-o pozitie neplacuta, pot sa desurubez putin telescopul din "inelele" sale si sa-l rotesc intr-o pozitie mai ergonomica. Telescopul a venit gata colimat.
Nu am constatat acea vibratie la focusare; totul se simtea foarte lin cand il manevram. Intr-adevar, zbarnaia imaginea putin, dar nu mai mult de o secunda (ceea ce mi se pare perfect firesc).

Despre montura acum... Nu prea am cu ce sa-i fac comparatie, dar, dupa cum am manevrat-o, consider ca este o montura buna. Cu exceptia faptului ca, daca as fi trait in intervalele de latitudine (0, 30) si (70, 90), as fi injurat montura in ultimul hal, intrucat pare sa fie ajustabila latitudinea doar in intervalul [30, 70]. Pentru a merge mai sus de 70, se pare ca trebuie sa scot o placuta (care in sine are un surubel pentru fixarea latitudinii), dar nu gasesc solutie pentru coborat sub 30.
E destul de usor de montat telescopul cu tot cu montura: cam in 15 minute totul este gata, inclusiv balansare si aliniere polara. Pentru marimea telescopului, mi se pare destul de repede.

Despre sesiunea de observatii propriu-zisa: Nu am reusit sa ajung intr-o locatie lipsita de poluare luminoasa si care sa aiba o bolta cereasca libera. Asa ca am montat telescopul in spatele casei, unde cam jumatate de bolta era obturata de casele din jur, si cealalta jumatate avea orizontul plin de lumini stradale. Nici macar Polaris nu era vizibila, asa ca am incercat sa fixez montura cu o busola si cunoscand latitudinea locului de pe internet. Asadar, a trebuit sa lucrez cu montura ecuatoriala intr-un stil "barbar", gasind obiecte in functie de ce stiam, nu de declinatia si ascensia lor exacta (intrucat eroarea la latitudine nu avea cum sa fie mai mare de 2 grade, as fi putut sa setez cele doua coordonate si sa ajustez dupa cu luneta auxiliara).
Am reusit sa observ Luna (cand era aproape de orizont, am pus un filtru si nu am avut probleme), Betelgeuse, Sirius (chiar daca nu am vazut Sirius B nici cu ocularul de 4mm, macar arata frumos Smile ), M42 si M45. Am incercat sa gasesc M1, M78 si M31 (si am pierdut cam o ora pe ele), dar nu am reusit doar cu luneta auxiliara sa le gasesc. Acum ca verific pe Stellarium, imi dau seama ca eram destul de aproape de M31, dar nu am mai rezistat frigului...

Despre Astroshop.ro: Mi se pare ca sunt o firma destul de serioasa. Au livrat totul la timp, si au preluat comanda repede... doar ca au uitat sa puna ocularul de colimare, si, cand m-am trezit ca pretul e cu 150 de lei mai ieftin, m-am mirat destul de tare.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Feb 2018 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei

Bun venit in lumea telescopistilor !
Daca tie iti place telescopul , atunci e foarte bun.
Cu cat il vei folosi mai mult , cu atat iti va placea mai mult.
Evident ca-i vei gasi si puncte slabe dar pana al urma orice telescop are asa ceva.
Daca vibratiile sunt amortizate in doua secunde sau mai putin , e perfect.

Despre gasirea obiectelor : pe un cer urban , foloseste neaparat binoclul pentru orientare.

Sa-l folosesti sanatos si la cat mai multe observatii, te invit cu rapoarte la sectiunile de observatii !
Povestim ca intre prieteni ce am reusit , ce dorim sa observam ,discutam ce probleme avem.
Te rog sa retii ,noi suntem amatori , rapoartele noastre nu trebuie sa zguduie temeliile stiintei.

Toate cele bune,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Feb 2018 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari !

Ca sa te lamuresti ce-i cu placuta aceea, vezi aici:
https://nightastronomy.wordpress.com/2013/11/22/starting-off/



low-latitude-fix-04-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  197.31 kb
 Vizualizat:  de 4846 ori

low-latitude-fix-04-2.jpg



low-latitude-fix-01-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  184.77 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

low-latitude-fix-01-2.jpg


Sus
andrei.sandu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2018
Mesaje: 20



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Feb 2018 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea

Cum reusesc sa observ ceva, voi posta pe topic. Voi urma niste teme de observatii, asa, mai de incepatori, dar voi trece si pe ceva mai avansat Very Happy
Multumesc!

@nobody

Pare destul de util articolul acela. Multumesc mult!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Feb 2018 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O idee foarte buna este sa descarci cartea lui Consolmagno ''Turn Left At Orion'' ,editia IV si sa o folosesti.
Are sfaturi ,harti de identificare detaliate si pentru observatii cu dobsonian de 200mm.

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact