Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Orion_si_Sirius_19-02-2006_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un nou Observator Astronomic in Bucuresti


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Ce parere aveti despre proiectul construirii noului Observator Astronomic in Bucuresti?
Foarte buna, trebuie sustinut si pus in practica
53%
 53%  [ 7 ]
Foarte buna, dar numai ca idee
0%
 0%  [ 0 ]
Buna, trebuie sustinut
23%
 23%  [ 3 ]
Buna, dar prea scump
0%
 0%  [ 0 ]
Nu prea buna
0%
 0%  [ 0 ]
Nu prea buna, cu aceeasi suma de bani putem construi un adapost pentru cainii comunitari
0%
 0%  [ 0 ]
Deloc buna
7%
 7%  [ 1 ]
Deloc buna, cu aceeasi suma de bani putem construi un azil pentru batrani
0%
 0%  [ 0 ]
Nerealizabila
15%
 15%  [ 2 ]
Nu sunt interesat
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 13

Autor Mesaj
Tercu Jan Ovidiu
Vizitator








MesajTrimis: 11 Sep 2005 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Planetarium - Galati
Raspunde cu citat (quote)

Planetariul din Galati este cel mai nou planetariu din Romania, dar care are cea mai mare activitate din tara. Pe linga el functioneaza si un astroclub bine organizat, primul club de astronomie din Romania care functioneaza pe linga un planetariu. Avem in proiect constructia celui mai mare observator destinatul publicului din Romania, care va avea un telescop de 400 mm si va aduce trei premiere nationale. In curind o sa dam drumul la site si sa vedeti activitatea de aici care este complexa si la standard european. Este si normal sa fie asa, pentru ca muzeul din Galati s-a investit pina acum 10 milioane de dolari si mai trebuie investit inca 3 milioane. Vizitati muzeul si nu o sa va para rau, este cel mai modern din Romania.

Ovidiu Tercu
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Sep 2005 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Avem in proiect constructia celui mai mare observator destinatul publicului din Romania, care va avea un telescop de 400 mm si va aduce trei premiere nationale. In curind o sa dam drumul la site si sa vedeti activitatea de aici care este complexa si la standard european.


Va doresc succes in realizarea planurilor voastre. Sa stii ca oricand puteti conta pe ajutorul echipei astronomy.ro (daca ne sta in puteri)
Sa ne tii la curent cu stirile de la Galati ok?
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 13 Sep 2005 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari proiectului de la Galati!!!
Asteptam in continuare mesajele initiatorilor, aici pe forum.

De asemenea daca doriti, scrieti-ne o scurta prezentare a proiectului si a obiectivelor propuse si atunci o sa va facem o rubrica speciala pe site (nici imagini nu ar strica).
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Vizitator








MesajTrimis: 18 Sep 2005 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

In curind o sa fie gata si site-ul Complexului Muzeal din Galati si o sa descoperiti foarte multe lururi interesante, inclusiv proiectele noastre de viitor.
Sus
ARES
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Ian 2006
Mesaje: 3




MesajTrimis: 05 Feb 2006 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E gata site-ul sau trebuie sa mai asteptam ?! Tell me, tell me, tell me ... Oricum pana se da drumul la ceva eu am sa fiu mort ... de curiozitate! Rolling Eyes
_________________
YOU see things and say WHY ?
I dream things and say WHY NOT ?
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 16 Mar 2006 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului: vrajeala
Raspunde cu citat (quote)

hai domnu Tercu, ca stim noi cum s-au dat milioanele alea ... pt apropiatii pesedeului, pe calculatoare pentru sefi .. jdemii de specii de pesti ..etc ..

Ce mai ruleaza pe proiectoru de la voi luna asta ? Ca n-am mai fost de vreo 6 luni..

Intre noi fie vorba, planetarium e mult spus (oricine are un proiector de 1000$ poa sa faca ce faceti voi ... Smile

oricum imi place de tine ca esti baiat pasionat Smile Ai facut treaba buna ...

Cand ajung la Galati poate mai iesim la o bere Smile
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 17 Mar 2006 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ARES a scris:
E gata site-ul sau trebuie sa mai asteptam ?! Tell me, tell me, tell me ... Oricum pana se da drumul la ceva eu am sa fiu mort ... de curiozitate! Rolling Eyes


Site-ul inca este in constructie, dar eu am vazut deja cum o sa arate.
Pot sa spun, ca o sa fie asa cum este facut Complexul, foarte interesant si frumos.

Daca doresti sa gasesti un alt forum uita aici.
http://calin-popovici.uv.ro/site/e107_plugins/forum/forum.php

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Mar 2006 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eh, cand este vorba de saituri intervin si eu.....
Saitul este intr-adevar interesant ... asta la categoria continut.
Cat despre design:
Le recomand conducatorilor sa contacteze vre-un freestyler sau vre-o firma care se ocupa cu asa ceva.
Se vede ca este facut in Dreamweaver de un incepator. Poate de unul dintre elevii membri ai complexului(si pt asta ii respect pe acei elevi). Designul lasa de dorit. Faptul ca este situat pe unul din domeniile uv.ro(domeniu gratuit) nu inspira incredere si seriozitate, iar paginile se incarca mult mai greu. Mi-a placut skinul folosit pentru forum.

Le recomand elevilor care au facut acel site(de fapt si eu faceam primele mele saituri in Dreamweaver in acest mod) sa citeasca cu "foarte mare" atentie Help-ul de la program(altii fac prostia de a cumpara carti de la teora de vre-o 600 pagini cu "initiere in Dreamweaver". De fapt Helpul contine tot ce trebuie sa stii). Acolo vor afla ce este un comp-fail, cum sa faca elemente grafice(fie cu photoshop sau fireworks...), cum sa lucreze cu tabele, cum sa lucreze cu css, cum sa optimizeze saitul si alte chestii de acest gen.

Cred ca aceasta versiune a saitului este decat un inceput(un fel de demo-test)si in viitor vom vedea o versiune imbunatatita a acestuia... si cine stie, poate un domen privat.

Oricum, este admirabil faptul ca au inceput proiectul acestui sait, probabil presati de conducere care nu are bani sa plateasca o firma sa faca saitul. Bafta
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 01 Apr 2006 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Am sa va raspund pe rand la toate problemele ridicate:

1. Site-ul planetariului este: www.planetarium.lx.ro

2. Site-ul astroclubului Calin Popovici, care functioneaza pe langa planetariu il puteti gasi la adresa: www.calin-popovici.uv.ro
Ambele site-uri sunt facute de un membru al astroclubului pe nume Alex Dumitriu, iar site-urile nu sunt facute cu dreamweaver, ci cu sistemul de site e107; precizez in continuare ca Alex este elev in clasa a X-a la unul dintre liceele din Galati.

3. Avem in constructie site-ul muzeului, dar din motive obiective, este vorba de timp, nu este disponibil. Avem server, exista un coleg care a facut site-uri si se pricepe bine la informatica, dar in acest moment colegul meu este acum director stiintific si nu prea are timp sa realizeze acest site al Complexului Muzeal de Stiintele Naturii Galati.

4. Proiectorul folosit la planetariu nu este de 1000 Euro, ci a costat, in urma cu 4 ani, 400.000.000 lei, fiind un proiector Sanyo.

5. Nu stiu daca oricine poate sa faca ceea ce fac eu la Galati, pentru ca acele spectacole sunt create de mine si cauta sa fie pe gustul publicului larg.

6. Ceea ce vizitatorii de toate varstele pot vedea la planetariu sunt: proiectii, lectii tematice de astronomie, programe educationale, si se pot gasi pe site-ul planetariului.

In final, am sa fac cateva precizari:
- daca in urma cu 3 ani, nu as fi propus conducerii de atunci sa facem proiectii cu un proiector obisnuit, digital, astazi, planetariul Galati nu ar fi existat, si nici observatorul care in acest moment este in constructie.

- site-ul planetariului este facut provizoriu, pana in momentul in care va fi gata site-ul complexului muzeal si are rolul de a informa publicul larg de activitatile care se desfasoara aici.

- in curand veti vedea si foarte multe imagini de la actiunea de cultura si educatie organizata cu ocazia eclipsei, unde am avut peste 2000 de vizitatori.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 02 Apr 2006 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tercu Jan Ovidiu a scris:

- in curand veti vedea si foarte multe imagini de la actiunea de cultura si educatie organizata cu ocazia eclipsei, unde am avut peste 2000 de vizitatori.


2 000 vizitatori Shocked . Daka in Galati au venit 2 000 de oameni dornici sa vada eclipsa inseamna ca astronomia mai are un viitor in Romania.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Apr 2006 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu proiectul construirii unui nou observator astronomic in Bucuresti. E o prostie! Exista deja doua. Daca se mai face unul ar trebui facut la cel putin 50-60 km de la marginea Bucurestiului sau poate chiar mai bine undeva pe un deal cat de mic. Ce-ati zice de Poiana Brasov sau Tapului sau ...
In legatura cu entuziasmul de la Galati. De obicei la evenimente spectaculoase participa o multime de gura-casca. Interesant e cati raman a doua zi, cati sunt dispusi sa piarda o noapte sa faca observatii la meteori, stele variabile etc.
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Apr 2006 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca entuziasmul creat este cel care conteaza. NU are importanta daca respectivii vizitatori vor avea sau nu o pasiune pt astronomie. Conteaza imaginea pe care acestia si-o fac despre astronomie.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact