Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
73P-Schwassmann-Wachmann.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Membru nou


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 28 Iul 2018 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chitac anuntul ala de pe OLX e f vechi si nu a luat nimeni telescopul ca e o bomba . A stat ani de zile in praf Exclamation , tu nu citesti :

"Este bun pentru observat luna, si cam putin greu de folosit pentru observarea ok a lui Jupiter.. ( se vede impreuna cu cele 4 luni , dar nu se disting petele/ dungile de pe planeta) . "

Ti-am zis ca arunci banii . Sub 150mm D , oglinziile nu se prea fac parabolice si nu conteaza daca are lentila "barlow" sau nu in focuser . Vezi asta sa nu aiba joc focuserul si poate mai negociezi . ]
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=175980#175980
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Iul 2018 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca un newtonian are barlow intre secundara si focuser intotdeauna prezenta acestui barlow este un indiciu ca instrumentul nu e de calitate optica, iar de oglinda parabolica nici nu se mai pune problema. Dar oglinda parabolica este obligatorie doar la newtonienele cu rapoartele focale mici (gen f5 sau mai mici). La un instrument cu raport focal mare (gen f9 sau mai mari) oglinda principala nu se face parabolica pentru ca oricum razele de lumina vor fi paralele pe suprafata oglinzii si nu este nevoie de parabolizare.

chitac, ca sa nu te zapacim, la achizitionarea unui newtonian indiferent de apertura trebuie urmarite urmatoarele caracteristici:

1 sa fie cu oglinda parabolica numai daca are f mic (sub f5 inclusiv) lucru foarte important pt calitatea optica; Daca f este mai mare de f9 nu mai conteaza daca este sau nu parabolica
2 pozitia oglinzii secundare sa poata fi reglata din "spider" pentru colimare (foarte important pt ca unele instrumente ieftine si proaste vin cu oglinda secundara prinsa de tub fara nici o posibilitate de reglare a colimarii)
3 newtonienele cu tubul scurt si focala foarte lunga sunt ieftine si proaste optic pt ca au incorporat barlow-ul de care am vorbit. Acest lucru il fac producatorii doar pentru portabilitatea instrumentului in detrimentul calitatii optice.

Cum te-au sfatuit si colegii, cauta un newtonian cu apertura cat mai mare; Dar daca vrei portabilitate si apertura mare nu se poate. Tocmai pentru asta mai toti impatimitii cerului au cel putin doua instrumente: unul cu apertura mai mare care "devoreaza" multa lumina, iar unul foarte portabil cu focala mai mica care "musca" din cer campuri vizuale mari si pe care-l poti lua si pe vf. Omu. Deci sunt doua tipuri de instrumente care fac lucruri diferite si deci se completeaza foarte bine. Acum Tu trebuie sa te hotarasti pe care-l cumperi primul. Si nu face rabat la calitate!
Sus
chitac
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2018
Mesaje: 21



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iul 2018 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunusuri.
@2Sky am vazut descrierea lui dar am crezut ca o fii un Mead uitat de lume ce necesita putina atentie, colimare... si stativul arata cat de cat ok comarativ cu EQ1;

@Tudor eu credeam ca Barlow e un ocular Razz si mai mult, nici nu ma gandeam ca exista reflectoare fara parabolica.. asta suna ca si "un refractor fara lupa".
Si da, de asta caut si eu unul "micut" mai portabil la pret relativ accesibil (vreau sa incep sa fac observatii, sa il iau cu mine...) si unul cu apertura mare - 250mm - care momentan, pana in iarna, nu pot sa il achizitionez.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2018 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei mic si portabil vezi si un Mak, incape in buzunar.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Iul 2018 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele mai portabile sunt lunetele de camp larg (ca exemplu ar fi o luneta 70/400, care este cam cat un telobiectiv foto mai mare). Dar portabilitate nu inseamna doar lungime si volum, portabilitate inseamna si greutate. Pentru ca, daca instrumentul depaseste 5 kg vei avea nevoie de o montura zdravana greu de transportat. De exemplu degeaba ai un Mak de 150mm cu tubul compact si scurt dar de 6kg, pentru ca trebuie pus musai pe o montura EQ 3 care doar ea are vreo 13Kg; Deci ajungi la o greutate 13kg+kg6= 19Kg, care nu este o greutate tocmai portabila.
Dar o luneta 70/400 care are pana in 2kg o poti pune pe o montura alt azimutala de 4kg. Deci in total maxim 6kg de carat in spate si... hopa sus pe varf de munte! Smile
Dar, pentru incepatori luneta de camp larg si cu apertura mica pare ca limiteaza, si astfel poate fi descurajanta doar pt incepatori, tocmai pentru asta de multe ori recomandarile pentru incepatori converg catre un instrument cu apertura de cel putin 150mm; O varianta de mijloc unde ai ceva portabilitate dar si cu ceva apertura sunt newtonienele colapsabile. Iti poti lua un newtonian f5 colapsabil de 130mm foarte compact si usor, care are si un camp vizual maricel si care va face "echipa" buna cu un viitor instrument de focala mai lunga si apertura mai mare; Nu exista instrument bun la toate asa ca bine faci ca te informezi inainte.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 29 Iul 2018 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chitac poti sa vezi si aici diferenta dintre oglinda sferica si cea parabolica .
http://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=...c751fac2f0
este altceva , ceva ce merita banii .
Sus
shaft
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2018
Mesaje: 46



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Aug 2018 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
zoth a scris:
No Mihai, imi pare rau ca o interventie un pic mai relaxata te-a suparat asa rau...
Pe unde am umblat si am instalat lunetica de campanie am observat ca atmosfera pune o bariera atat de dura observatorului vizual incat ar trebui sa fii sadic sa mai adaugi de buna voie inca una ... dar asta e doar parerea mea.


eei, da.. era la modul amuzant, cum sa ma supar Smile tocmai pe tine.. doamne fereste. de-aia am si pus "Laughing" ca sa subliniez ca asta chiar facusem, o luasem ca pe o gluma.

nu, dar adevarul ramane, ca doar e testat si para-testat - la naiba, la cati bedroom astronomers avem Very Happy lol.. si stim ca una din cele mai mari cucoane e lenea - cate ne invata ea pe noi Laughing inclusiv microclimatul de dormitor (sau balcon, dupa caz). sau in alte cazuri instinctul de autoconservare



Despre asta vorbesti cand zici de mak 127?
https://www.spy-shop.ro/telescop-maksutov-...=eb43dd0cf
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 11 Aug 2018 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

shaft a scris:

Despre asta vorbesti cand zici de mak 127?


Ceva in genul ala. Sunt cateva variatii pe tema, dar in linii mari da - 127/1500. Al meu e SkyWatcher, dar nu cred ca conteaza asa mult producatorul la capitolul asta.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
chitac
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2018
Mesaje: 21



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mar 2019 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Parere
Raspunde cu citat (quote)

Va salut cu respect. Am revenit dupa o perioada de absenta.

Vreau sa va rog sa ma ajutati cu o parere:

https://www.leboncoin.fr/sports_hobbies/1578940826.htm/

Merita? Sunt pe cale sa il comand, dar tin si la parerea celor experimentati.

Multumesc!
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 05 Mar 2019 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am citit in prezentare, instrumental pare OK. Pretul este atractiv mai putin de 1300 lei.
Acum instrumentul este un refractor acromat de camp larg, raport focal F5, desigur cu un cromatism mai mult sau mai putin suparator (depinde si de calitatea optica , dar si de gustul-experienta - observatorului). Proprietarul ii lauda calitatile optice, s-ar putea sa aiba dreptate in limitele in care se incadreaza acest acromat. Pentru campuri stelare, roiuri deschise, roiuri globulare, comete este un instrument care te poate incanta. Pana la grosismentul de 100x concureaza cu refractoare ED mult mai scumpe. Merge si la planete insa la Luna, Venus, Jupiter cromatismul te-ar putea deranja
Acum vine partea a doua. Pe ce pui acest instrument- care este greu.Iti trebuie o montura (cel putin) HEQ5, sau o montura azimutala de acelasi calibru (mai intuitive) care intrece ca pret valoarea instrumentului achizitionat Colegul nostrum Liviu are un topic dedicat acestui instrument. Il caut si revin cu un mesaj. Oricum ar fi bine sa parcurgi forumul cel putin pe subiectele care te intereseaza - daca nu ai facut-o deja.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 05 Mar 2019 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Topicul este www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=180621#180621. Vei gasi o analiza la obiect asupra performantelor acestui instrument cat si niste impresii generale sub stele facute de mai multi prieteini care au, sau au privi printr-un astfel de acromat.
_________________
mihai
Sus
chitac
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2018
Mesaje: 21



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mar 2019 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Multumesc
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru raspuns.

Eu sunt incepator, nu am mai avut decat binoclu cu care am facut observatii in limita posibilului.

Vreau un telescop cu camp larg pentru ca mi-ar placea incet sa fac si astrofotografie... am access si la un DSLR si as incerca sa vad ce as putea scoate.

Drept este ca mi-ar placea sa observ si planete, cat mai aproape si cat mai in detaliu.

Cat despre montura, vreau ca in 2 sau 3 luni sa mai fac o investitie. Motivul pentru care nu le iau de odata este ca acest telescop mi-a parut o oferta buna... si nici nu am o caruta de bani Smile)

Nu mi-a raspuns inca la telefon dar maine il va suna prietenul meu din Franta si ii spun sa ii ofere 250 euro cu tot cu cot-ul acela (nu stiu denumirea).

Postez update-uri cand am Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2019 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Multumesc
Raspunde cu citat (quote)

chitac a scris:

Vreau un telescop cu camp larg pentru ca mi-ar placea incet sa fac si astrofotografie... ..
Drept este ca mi-ar placea sa observ si planete, cat mai aproape si cat mai in detaliu.

Un citat din unul din posturile din linkul prezentat de colegul theogon zice "..these are neither APOs nor planetary telescopes.."

Pt. astrofotografie (cu timpi lungi) iti trebuie montura motorizata.
Sus
chitac
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2018
Mesaje: 21



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Mar 2019 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit intr-un final sa iau legatura cu francezul, foarte de treaba domn.

Nu mi-a raspuns la telefon pentru ca a crezut ca e ceva frauda, si i-am scris pe Whatsapp.

Am povestit destul de mult despre telescoape si mi-a zis si de luneta ce voiam sa o achizitionez.

A spus ca e buna la toate dar nu e excelenta la nimic...

Am decis sa nu o cumpar pentru ca ieseam putin cam scump cu tot cu transport + montura + oculare.

Asadar, ma voi orienta in continuare spre un Dobson de 250mm.

Zi frumoasa!
Sus
chitac
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2018
Mesaje: 21



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2019 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebare
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca s-a mai postat:

A accesat sau a incercat sa acceseze cineva in Ro fonduri europene pentru cercetare in astronomie (orice ramura)?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact