Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45_4klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Atacul teroristilor solari


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Sep 2018 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Atacul teroristilor solari
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca ati aflat, dar in ziua de 13 (se putea altfel?), luna curenta, anul asisderea, un grup pe teroristi solari au atacat pamantul vrand sa intre pe teava observatorului national solar din New Mexico. Din fericire, o vasta echipa a FBI-ului a descins din doua elicoptere, a evacuat astronomii, si a inchis zona, inclusiv cladirea postei locale, de unde teroristii planuiau sa atace mai departe ascunsi in plicurile cu facturi la lumina (cum zice mama). Ca masura de precautie, o serie de alte observatoare solare, de pe mai multe continente au fost inchise.

https://www.youtube.com/watch?v=Ys1o1d69ln...mp;list=WL

Avand toata increderea in explicatiile oficiale, toata comunitatea internautica se intreaba ce a fost de fapt. O explicatie incearca sa ne dea o doamna care a surprins intr-o fotografie in infra violet sau ultra rosu, (nu stiu exact ca eram cam ocupat sa imi cos o perechie de pantaloni, care se descususe intr-o zona crepusculara) cateva zeci de obiecte de diverse forme de nave extraterestre care zburau in apropierea soarelui. Doamna cu pricina a postat fotografia pe pagina ei de feisbuck. Care a fost ulterior inchisa. Pagina, nu doamna.

https://www.youtube.com/watch?v=9tLlaNc39gM

Pe masura ce alte amanunte vor iesi la lumina, va voi tine la curent. Sau e invers?

Ma duc sa-mi incarc bateriile.


Erata: Nu a fost pe 13, ci mai inainte.

_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 15 Sep 2018 02:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La inceputul clipului pe YT zice ca sint metalice . Cea mai mica nava ar fi mai mare ca Terra ..... Nu are sens , sint si alte cazuri tratate de aceasta jurnalista de scandal , https://www.google.com/search?q=gina+marie...&dpr=1
Dar culmea ca are acces la astfel de date , care normal ar fi strict stiintifice si produce haos , banii ,faima , pe spatele , prostia pina la urma a Americanilor . Nu cred sa fie reale acele "nave " , au mai fost cazuri si s-a dovedit a fi artefacte sau erori tehnice . Asa un caz face sa provoace si mai mare reticenta fata de cazuriile , totusi reale .
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Sep 2018 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca presupui ca acele obiecte sunt in dreptul soarelui, da, ar fi mai mari decat pamantul. Dar faptul ca par a fi in lumina, nu e neaparat o garantie ca sunt asa departe. Si se intampla destul de des ca pe fotografii de la SOHO sa apara diverse ciudatenii. Am vazut odata o astfel de fotografie in care se vedeau cinci puncte asezate in triunghi, poza care ulterior a fost blurata de NASA, pentru ca sa nu se mai vada triunghiul.

Pe mine ma intereseaza mai mult ce s-o fi intamplat de au inchis observatoarele? Pe motive de securitate??? Cel putin asta a fost prima explicatie.

PS. O alta relatare despre inchiderea observatorului din New Mexico.

https://www.sciencealert.com/a-solar-obser...yandex.com

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Sep 2018 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da' cate "observatoarele" s-au inchis ?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 15 Sep 2018 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine are cont de facebook , poate afla mai multe despre Gina Maria Colvin Hill , care baba , pare ca are 65ani , nu este totusi jurnalist , dar posteaza pe mai multe siteuri , ce i se pare si ce mai primeste din surse ciudate . Alte..... zic unii "observatii " https://www.facebook.com/maria.g.hill/vide...YyOTE5Njk/
In spatele ei este cineva si o baga' n fata . Acesta intreaba :

Disregarding the validity of Hill's weird photos would you ever expect to see them from official sources if they were true?

Cred ca FBI stie bine ce cauta , si acolo exista ceva secret , care pare amenintat , au scos angajatii (cred cu legitimare) apoi au scotocit tot observatorul .
Citeva comentarii jos in pagina.
https://www.reddit.com/r/conspiracy/commen...ich_shows/
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Sep 2018 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Da' cate "observatoarele" s-au inchis ?


De ce ar trebui sa repet eu ce se spune in primul video? Nu mai stii engleza?

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Sep 2018 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa verificam daca intr-adevar s-au inchis, sa nu cumva sa propagam niste minciuni nerusinate.

Deci, care observatoare s-au inchis ?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Sep 2018 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E posibil sa fie niste informatii adevarate, sau poate sunt eronate. Din verificarile mele sunt exacte. Dar ar fi frumos sa folosesti un limbaj prietenos, nu unul dusmanos, inchizitorial, ca nu suntem la tribunal, nici la ''sectie''. Si, din ce stiu a trecut si vremea tribunalelor inchizitiei, si chiar si cea a celor staliniste. Daca tu doresti sa te transpui intr-o astfel de epoca, te rog nu ne baga pe noi in chestia asta.

Ca sa folosesti termenul de minciuni nerusinate, ar trebui sa il definesti. Sa stim si noi, astia care nu facem politia vorbirii, sau politia internetului, de ce sa ne ferim (si de cine). Si de asemenea, sa ne spui de ce califici niste informatii ca fiind minciuni nerusinate, si in acest fel jignesti, si incerci sa denigrezi un membru care a postat un pamflet. Probabil ca trebuie sa-ti amintesc faptul ca postarea mea a fost sub forma unui pamflet. Trebuie sa-ti explic ce inseamna un pamflet?

Si inca ceva. Daca membrii acestui forum vor vedea ca le sunt analizate in acest fel postarile, s-ar putea sa se cam fereasca sa mai dea informatii pe aici. S-a mai intamplat asta acum cativa ani, cand mai multi membri fie au plecat, fie si-au sters din profil multe date, inclusiv dotarile astronomice. Imi mai aduc aminte cine a provocat asta atunci, dar poate imi fac timp sa verific, sa nu fac vreo confuzie. Oricum, tu acum vrei sa ocupi locul lasat gol de acel individ?

Eu totusi cred ca ar fi mai bine pentru toata lumea, si in primul rand pentru tine, sa fi mai prietenos, mai relaxat. Asta in cazul in care nu ai alta agenda.

_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 16 Sep 2018 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca au dat si televiziuniile stirea , este mai mult decit adevarat . Au fost inchise 6 observatoare + Soho .Din ce am inteles acestea nu sint ale NASA (exceptie SOHO) si acea asociatie care le conduce , a fost acuzata ca nu dezminte si nu verifica ce se intimpla la acestea . Asadar e normal ca toate sa se inchida la ordin . Acum vreo 10 - 12 ani a fost inchis SOHO , (numa ce a fost lansat ) exact din aceasta cauza , a unei imagini cu o presupusa nava . Poate este vorba de revizii si nu de conspiratie .
Sint acestea 6



snapshot.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  53.02 kb
 Vizualizat:  de 7410 ori

snapshot.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Sep 2018 02:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca-i pamflet (PAMFLET, pamflete, s. n. Specie literara in versuri sau in proza, cu caracter satiric, intr-un limbaj violent si agresiv), atunci n-ai nici un motiv sa te simti jignit. Laughing
Oricum, eu ma refeream la ce abereaza, ma rog, "informeaza" aia in filmuletul "WTF IS GOING ON!?!" ... Chiar ma intrebam cum naiba a reusit FBI-ul sa inchida in 2018 un mic observator privat care a fost inchis inca de prin 2015, sau un alt observator care a fost tranformat in muzeu inca din 1982, s.a.m.d. E clar ca au masinarie de umblat in timp. Laughing
Acu' mai tre' doar sa-i aresteze pe toti care au folii solare Baader, si sa sparga toate Lunturile, Coronadurile si Solarmaxurile. Are sens. Laughing

Noa, e doar un pamflet.

Nobody dusmanosu', inchizitoru', securistu', stalinistu' ...
(mai pune si altceva ca astea-s deja plictisitor de prietenesti) Laughing

P.S.
@2SKY: "webcam" nu insemna observator.
Cauta lista pe net (la conspirationisti) si vezi ca link-rile sunt gresite/invechite.
Camerele si observatoarele sunt functionale (desigur alea care se presupun a fi functionale).

Exemplu: SOAR Observatory
link gresit: http://www.soartelescope.org/about-soar/webcams-1/
link functional: http://www.ctio.noao.edu/soar/content/weat...ring-tools
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 16 Sep 2018 03:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La cele solare e posibil sa le spuna webcam , deoarece transmit imagini onlime si se invata pe baza lor . Oricum sint imaginile lor in clip , sint turnuri solare in toata regula , nu un amarit de trepied . Acolo si spune "toate aceste camere spatiale/solare", adica alea ce preiau. imaginea nu cele ce transmit live .
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Sep 2018 05:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau ca nu vrei sa intelegi, Nobody. Asa ca te las sa-ti porti marile tale razboaiele in continuare, fara mine.
_________________
Dragos N
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2018 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pot sa nu remarc ca suntem totusi in sectiunea SF, iar titlul topicului aduce cat de cat cu un alt titlu de senzatie - Atacul cesiumistilor de Sergiu Farcasan
_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Sep 2018 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit, observatorul solar din New Mexico se va deschide. Probabil chiar azi. Am aflat si data exacta cand s-a inchis. Pe 6 septembrie. Explicatia este aceeasi. Motive de securitate. Drept pentru care FBI-ul a lasat la fata locului doi paznici, foarte eficienti, avand in vedere ca inca de acum 2 zile, localnicii au intrat pe teren, au cercetat toata zona, ba chiar unul din ei a gasit o usa deschisa si s-a plimbat prin laboratoare.

Asa incat putem dormii linistiti. Cazul a fost rezolvat. Verdictul e strict secret.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2018 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
..In sfarsit, observatorul solar din New Mexico se va deschide...

Am deschis mai tarziu internetul si nu sunt la curent, exista observator solar in New Mexico?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact