Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_2009-09-04_00-48_0005_st900_pts4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Razboiul Stelelor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mai 2018 04:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Razboiul Stelelor
Raspunde cu citat (quote)

Cam asa suna in limba romana Star Wars, cel putin in prima traducere, atunci cand filmul a ajuns la noi in tara, prin 1981 sau 82, nu imi mai aduc aminte exact.

In videoul de mai jos, am gasit una din cele mai interesante analize ale acestui film. Din pacate, nu am timp sa o traduc. Vizionare placuta.

https://youtu.be/Bk9wAf4uXdc

_________________
Dragos N
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 18 Mai 2018 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În 1981 când l-am văzut am rămas un pic pe gânduri, dar m-a trezit din visare un spectator din spate care grohăia ca „urâtul” din film. Smile

Realitatea reală este mult mai stranie decât realitatea virtuală.

Natura este mai prolifică decât noi.

Rolling Eyes

PS
Până la urmă războaiele nu sunt ale stelelor; aici e prima greșeală.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2018 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

L-am vazut (de 3 ori) cand a aparut la noi in cinematografele ceausiste, la Favorit in Drumul Taberei.
Eram copil si primul lucru care m-a impresionat, inainte sa intru la film, a fost coada la bilete... Nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut asa cozi, nici atunci, nici dupa... nici macar la telecabina din Busteni in weekend...

Revenind la analiza mentionata... pff, bullshit
Nu e o analiza a Star Wars mapata pe realitatea curenta ci invers. Analizeaza societatea curenta folosind elemente din universul StarWars pe post de click-bait.
Putea sa faca acelasi lucru, mult mai la obiect, analizand Al Treilea Reich si pe cancelarul/imparat Hitler

PS. si nu uitati sa faceti donatii individului...

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 19 Mai 2018 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant este faptul ca din 1977 cand a aparut primul film SW pana in prezent singura evolutie tehnologica in realizarea acestei serii a avut-o calitatea audio/video. Efectele speciale folosite in acest film din anii '70 socante la acea vreme raman inca o referinta in domeniu iar dupa parerea mea nu au fost depasite cu mult prin trecerea la grafica digitala atunci cand vorbim de aproape 40 de ani de la aparitie. Personal imi place ca s-a reluat folosirea de actori necunoscuti pentru a nu fi asociati cu roluri din alte filme, asta pe langa prezenta celor clasici deja in acest film - vezi Harrison Ford, Mark Hamil sau Carrie Fisher (reprezentata partial chiar digital in partea a 8-a) care pana la acest film au fost aproape necunoscuti. Singura exceptie notabila de la anonimat in prima trilogie a fost Alec Guinness, o celebritate cu mult inainte de acest film.
Per ansamblu acest film este facut pentru a face bani pe toate continentele reprezentand prin analogie esenta, moduri de viata si personaje din cele patru religii dominante (crestinism, budism, hinduism si islamism), fiecare religie gasindu-si adepti in functie de locatie si public. Alte analogii cu societatea contemporana sunt inutile. Cand vorbesti de razboi (chiar titlul Razboiul Stelelor e suficient) atunci vorbesti de armata si consecintele guvernarii sale asupra societatii civile. Filmul acesta iti prezinta la modul extrem ce se intampla atunci cand orice altceva nu mai functioneaza si care e soarta natiunii respective. Macar aici noi o ducem mai bine decat in film, acolo se vorbeste de sisteme planetare intregi ( long time ago, in a galaxy far, far away Smile ) ...
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 20 Mai 2018 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deja risca sa devina serial , oare in care parte apare bunica lu' Vader ? asta ca sa mai aiba legatura de singe cu star wars si am inteles ca YODA avea 800 ani , deci pana sa apara copil sa invete jedi .... schimba si citiva regizori . Ca si realizare e bun , dar cind incepi sa schimbi ceea ce era consacrat si nu mai ai idei totul se vede . Rolling Eyes
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Mai 2018 06:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Meritul, dupa parerea mea, a acestei analize a seriei de filme Star Wars este ca scoate in evidenta ce a ce realizatorii au trecut in subtext. Respectiv manipularea maselor cu scopuri si rezultate nefaste.

Lucrul acesta il vedem din plin azi. Banda de hoti din randurile 2 si 3 striga ''uite hotul'' aratand cu degetul spre randul intai, cand de fapt randul intai nu fura nici 1%. Inventarea unor dusmani inchipuiti, inregimentarea fortata in alb si negru pe sistemul ''cine nu e cu noi e impotriva noastra''. Si lista poate continua.

Toate fiind facute folosindu-se de buna credinta, dar mai ales de lipsa de atentie (si de experienta) a omului de rand.

Din cand in cand apare cate un film sau o alta creatie care incearca sa atraga atentia oamenilor. Apar si astfel de analize, care spun lucrurilor pe nume. Si totusi, multi nu vad, si nu inteleg. Sau nu vor.

E un proverb care spune ca fiecare pasare pe limba ei piere. Si noi ne tot intrebam de ce mor oameni tineri pe sosele, sau in spitale, de ce nu avem aia sau cealalta. Raspunsul e simplu. Pentru ca manipulare ca la noi, (si orbire) nici in filmele SF nu vezi.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact