Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m8182aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sky Watcher Star Travel 120/600 - impresii, pareri


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2019 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Sky Watcher Star Travel 120/600 - impresii, pareri
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Pentru "noua" montura (e second hand) NexStar SE8 pe care am achizitionat-o, vreau sa imi iau o luneta SW Star Travel 120/600. De ce neaparat luneta asta???
Sa expun intai conditiile:
1. Am folosit pana acum Celestron 102/660...si vreau sa fac pasul spre ceva mai mare de max. 6kg cat este capacitatea monturii NexStar SE 8
2. Timp de 5 zile pe saptamana fac observatiile dintr-un parc aproape de blocul in care lucuiesc. Nu stau mai mult de 2 ore ...2 ore jumate. N-am timp de aclimatizat...de colimat... In principiu tin montura si luneta in portbagaj (protejate cat de cat). Un newtonian sau chiar un catadioptric nu le-as tine 5 zile pe saptamana in portbagaj...chiar daca drumul zilnic la serviciu este de doar 10km...
3. Am C8-ul dar nu ma indur de el sa il scot la bataie...sa il frec 5 zile pe saptamana intr-un portbagaj...unde mai pui ca ii mai trebuie si aclimatizare si colimare.
4. Nu fac astro foto. Fac observatii la duble, DSO si eventual la planete...
5. Am lunete mai lungi (C4-R102/1000, 90/900, 120/1000, 152/1200) dar toate astea sunt prea lungi si cand te duci spre zenit...lovesc montura. Deci nu le pot folosi eficient...

M-am gandit si la un Mak de 127 sau la un C5...ma lovesc tot timpul de ...aclimatizare...colimare. Sincer sa fiu, din calculele pe care le-am facut, imi da fara rest...SW Star travel 120/600...

Ce vreau sa stiu este:
1. Ce parere au cei care o folosesc...performante...
2. Ce lungime are tubul cu focuserul la minim si ce lungime cu focuserul la max.(nu reusesc sa gasesc dimensiunile astea pe net)
3. Inteleg ca focuserul este foarte slab mecanic (probabil ca in timp il voi schimba cu un Crayford...) s-a mai lovit cineva de problema asta?
Si mai este ceva foarte interesant...priviti specificatiile tehnice de la cele doua lunete...in afara de lungimea focala, sunt identice...nu trebuiau sa difere in ceea ce priveste posibilitatea de magnificatie?
120/600
https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...r_1_select

120/1000
https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...r_1_select

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mar 2019 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut eu una și pot spune că e bunicică dar sunt alternative mai bune. În primul rând, nu-s sigur că o poți îndrepta spre zenit pe montura aia; are centrul de greutate mai aproape de obiectiv decât de focuser (parasolarul e mare și greu)
În al doilea rând, aclimatizarea durează cam o juma' de oră, chiar la o diferență mică de temperatură iar imaginea e afectată puternic. Când se stabilizează e o trecere atât de rapidă că te aștepți să auzi sticlele trosnind Laughing Focuserul e prost dar poate fi îmbunătățit adăugând câteva fâșii de pâslă sau alt material textil impregnate cu vaselină. De fapt ar fi acceptabil dacă suprafața tubului n-ar fi eloxată - chestia asta mănâncă ghidajele din plastic extrem de rapid.
Personal, cred că ar fi mai avantajos un newton de 150mm, nu tre' să șurubărești la el atât de des pe cât se vorbește iar imaginile pe care le oferă sunt incomparabil mai bogate în detalii. Aclimatizarea durează cam tot atât dar calitatea imaginii e mai puțin afectată. Exisă și un dezavantaj care trebuie menționat aici: curenții de aer în interiorul tubului nu se opresc niciodată; chiar în condiții atmosferice perfecte vei avea un ușor tremurat al inelelor de difracție. Un alt aspect demn de reținut este că nu mai trebuie să extinzi picioarele trepiedului la maxim și vei avea un plus de stabilitate.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 08 Mar 2019 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Situatia ar fi cam asa:

E un instrument F/5 si din experienta mea indirecta in acest caz cu un newtonian F/5 vei avea pretentii la oculare bine corectate optic cu camp vizual aparent peste 50 de grade (a se citi "scumpe") sau poti folosi "sfintele" ortoscopice sub 50 de grade. In cele din urma dar nu ultimele poti folosi ocularele Ploessl cu rezultate bune. Apoi mai sunt aberatiile cromatice specifice unui acromat la observatiile planetare. Alta corectie, alti bani. La DSO nu vei avea problemele cromatice. Mai multe detalii ofera colegii care detin acest instrument. Legat de magnificatie te referi de fapt la puterea de marire utila maxima care se calculeaza strict in dependenta de apertura D, mai exact 2xD iar asta numai in conditii bune de seeing. Magnificatia se refera la puterea de marire a instrumentului in raport cu ocularul folosit si este dist. focala instrument / dist. focala ocular iar valoarea ei maxima este tocmai parametrul mentionat anterior, puterea de marire utila maxima.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2019 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am un 120/600 dar am un triplet ed 80/560
E drept, luneta mea este un pic mai scurta, dar se preteaza foarte bine la montura Nexstar 8SE cu mentiunea ca ed-ul meu echipat are sub 4kg.

informatii despre subiect gasesti si aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...hlight=120

cat despre observatii la stele duble si/sau planete cu un acromat f5... poate doar cu un filtru gen Baader Contrast Booster - adica un filtru minus-violet destul de agresiv.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.


Ultima modificare efectuata de catre Manu72 la 08 Mar 2019 18:25, modificat de 1 data in total
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2019 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Sky Watcher 120/600 impresii, pareri
Raspunde cu citat (quote)

Da, incurcata treaba.
Unii spun ca este OK daca schimbi focuserul, altii ca e un stift...
Nu am bani de ED...din pacate...
Din experienta pe care o am cu lunetele mele si din ce am citit...timpul de aclimatizare, este foarte mic (aproape zero, mai ales ca o parte din ele le tin in garaj intr-un dulap, sau chiar in portbagajul masinii...care sta in strada...).
Montura NexStar SE8 tine cam 6 kg si ma gandeam sa prind luneta un pic spre focuser (adica sa nu fie echilibrata 100%). Poate ca nu incape sa ma uit la zenit (nici nu vreau asta) dar sa mai castig cateva grade...
Cum eu ma uit in proportie de 65% la duble, 25% la DSO si mai rar la planete...Si la duble centrez mereu "tinta" pe centru...nu cred ca m-ar deranja mult aberatiile de pe marginile campului...
Nu stiu. Grea decizie. Poate daca as putea sa ma uit o data la stele cu o luneta ca asta, poate ca as putea lua decizia mai usor...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mar 2019 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Din discutiile lunetistilor de pe CN am pus deoparte pentru sufletelul meu diagrama anexata.
Conform acestei diagrame ,luneta 120x600mm este in ''offside'' deoarece are un nivel inacceptabil de aberatie cromatica reziduala.

Ce inseamna acest nivel inacceptabil ?
Inseamna ca la obiectele luminoase si cu suprafata aparenta gen Venus , Jupiter ,Saturn,la bordul Lunii si la limita zi-noapte a formatiunilor de pe Luna , vei vedea un halou colorat sau/si o dunga colorata.
Detaliile de pe obiecte ,sa zicem benzile lui Jupiter iti vor aparea ''albite'' , cu contrast mai scazut decat in lunetele lungi.
Aceasta inseamna ca un asemenea telescop este nepotrivit pentru observarea planetelor.
Le tai frumos de pe lista , esti bine dotat , vei face observatii planetare cu alte instrumente.
(Nimeni nu-si cumpara tractor ca pe urma sa se sparga in figuri sa-l tot transforme si sa-l tuneze si sa-l ''pimpeze'' ca sa participe cu el la Formula 1,nu-i asa !?)

Tu vrei sa faci in primul rand observatii de stele duble.
Putine stele duble sunt atat de luminoase incat spectrul secundar sa te deranjeze.
Diagrama nu spune nimic despre ceea ce te intereseaza pe tine , poti sa iti faci o idee numai folosind luneta respectiva la duble.
Sau sa iti spuna adevarul cineva cine a facut observatii extinse de duble cu o asemenea luneta.
Asta deoarece ceea ce te intereseaza pe tine in primul rand este corectia la aberatie de sfericitate.
Daca luneta este bine corectata la aceasta aberatie ,atunci va fi buna la stele duble si nici ca-ti pasa de aberatia cromatica reziduala.
Atata timp cat sezi fain-frumos in tara stelelor duble.

Parerea mea este ca asemenea lunete sunt foarte bune pentru observatii de camp mare si grosisment scazut.
Ele pentru asa ceva au fost construite.
Eu as incerca deci sa aflu cat de bine este corectata luneta aceasta pentru alte aberatii decat aberatia cromatica reziduala, mai ales aberatia sferica.
Discutia despre filtre corectoare pentru aberatia cromatica te duce intr-o directie gresita.
Pentru aberatia de sfericitate ,un obiectiv ''este'' sau ''nu este'' corectat , nu exista filtre.

Luneta zoth 90x600mm prezinta la obiectele luminoase otara de halou mov.
Din diagrama ,rezulta ca la F/6.6 are nivel filtrabil de aberatie cromatica reziduala.
Nu ma intereseaza subiectul.
Aberatia de sfericitate este corectata impecabil si cu aceasta luneta vad discurile Airy ale lui Eta Ori cu separatie de 1.8''.
Iar in campurile vizuale largi de 3 grade este intrutotul la ea acasa.

Am muncit sa iti scriu parerea mea si sa o argumentez deoarece apreciez la modul superlativ observatiile tale de stele duble ,iti urez din inima sa iti gasesti instrumentul dorit.
Pentru aceasta repet : intereseaza-te despre corectarea aberatiei de sfericitate la luneta dorita.

Iti urez succes,Mircea



Aberatii cromatice echivalente.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  99.64 kb
 Vizualizat:  de 9359 ori

Aberatii cromatice echivalente.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2019 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Sky Watcher Star Travel 120/600 - impresii, pareri
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi domnule Pteancu. Am sa incerc sa gasesc ceva despre cat de corectata este luneta asta la aberatia de sfericitate...Am citit si eu pe CN...dar si acolo parerile sunt impartite.
Inca o data multumesc de sfaturi.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2019 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Presupunand ca nu este corectata, nu se poate face finetunning? Luneta zoth este asa pentru ca a fost lucrata.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2019 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut luneta de 120/600 de la Skywatcher. Mi-a placut ca era compacta, nu foarte grea si nepretentioasa la montura. Atributele astea (foarte importante pentru mine) imi confereau atat comoditatea de scos la observatii cat si un grad mare de manevrabilitate in timpul sesiunilor la ocular.

Nu o consider insa potrivita pentru observatii planetare si lunare din cauza cromatismului mare care estompeaza semnificativ detaliile imaginii si scade contrastul imaginii. As avansa un grosisment maxim de 60-80x pentru astfel de observatii si pentru imagini relativ decente. Stiu ca vor exista voci care vor spune ca se poate merge mai sus ... evident ca se poate insa "departe" de rezolutia unui instrument de 120mm.

Deasemeni nu o consider potrivita pentru observatii de stele duble. La acest capitol analiza poate fi usor mai nuantata: daca stelele vizate au magnitudini mai mari si companionii lor magnitudini apropiate, luneta se poate descurca onorabil. In rest mai putin ...

Trebuie retinut faptul ca pentru ambele tipuri de observatii: planetare/lunare si duble, un randament bun il au instrumentele care pot lucra la limita de difractie. Luneta de 120/600 nu indeplineste acest criteriu.

Pentru campuri stelare largi, obiecte slab luminoase de cer profund, luneta este in mediul ei si se descurca onorabil. Pentru asta a si fost gandita!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 09 Mar 2019 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin, vezi aici (daca nu ai facut-a deja) www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=15297
Teo are pe pagina a doua un comentariu privind acest instrument

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Mar 2019 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, deci luneta 120mm F/5 ar trebui eliminata de pe lista de optiuni.
Care este optiunea B ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2019 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Sky Watcher Star Travel 120/600 - impresii, pareri
Raspunde cu citat (quote)

Mak 127/1500 sau C5 (sau 6)...
M-am uitat si eu dupa ce domnul Pteancu a postat tabloul de mai sus. Nu ma cramponez de luneta, vreau ceva sa fie usor, sa nu stau o ora sa se aclimatizeze... Se pare ca lunete nu sunt mai apropiate de SW 120/600...Am luneta C4-R 102/1000 (Celestron) de care sunt multumit dar cand am pus-o prima data pe NexStar SE8...de cateva ori era sa loveasca baza monturii (ca e lunga...). Am si SW 120/1000 care s-ar incadra la limita ca grutate cu montura asta...
Vroiam luneta, pentru ca sincer imi plac lunetele pentru contrastul care il au pentru timpul redus de aclimatizare...fara probleme de colimare (daca ai grija sa nu o trantesti...).
Contrastul care chiar conteaza la duble...
Contrastul la Catadioptric este mai redus...timp mare la aclimatizare...colimare (mai putin Mak-urile)...
Dar se pare ca nu am de ales. Bani sa imi iau ED nu am. Deci care este parerea dumneavoastra...Mak 127 sau C5 (6)? Eu as opta pentru Mak...
Sau sa incerc sa fac un paralelipiped dintr-un plastic dur si totusi usor prin care sa fac doua gauri pentru suruburi si sa prind luneta (sa zicem 102/1000) la un capat al paralelipipedului iar la celalalt capat sa pun sina Vixen, astfel incat sa ma indepartez 10...15cm de baza...
Sunt cel putin doua probleme care ar aparea:
1. As mai putea apoi sa fac alinierea si sa folosesc montura ca goto? Nu se "supara" ca m-am departat de bratul monturii?
2. Vibratiile...
In cazul in care ar merge...as putea folosi ce am si n-as mai cumpara nimic...

Oricum va multumesc tuturor ca incercati sa ma ajutati cu sfaturi.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2019 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poti aclimatiza fortat un mak/cass cu niste ventilatoare?
Iti iei o lada frigorifica de masina, e 100 de lei ... Smile.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2019 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Sky Watcher Star Travel 120/600 - impresii, pareri
Raspunde cu citat (quote)

Da Vali ai dreptate. Amandoua solutiile sunt posibile si cu siguranta am sa le utilizez. Multumesc pentru idei.
Am citit pe CN ca multi prefera C5-ul Mak-ului 127...Este mai versatil, se aclimatizeaza mai repede este mai compact... C5 este insa si mai scump. Am vazut ceva prin State ...sh...dar cu transport si probabil taxe, ajunge ca unul nou aici...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Mar 2019 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as merge pe C6 , scurt ,compact,usor,apertura mai mare la acelasi focal cu Makul.
Obstructia e ceva mai mare ce-i drept la SCT decat la Mak dar cred ca si aclimatizarea e mult mai rapida.
Intr-o seara am facut observatii cu Sorin aka sorini cu C6 al sau, mie mi-a placut acel instrument.
Sorin a vandut C6 pentru ca isi permite apo-uri si d'alea ca burghezo-mosierii ... Wink
Focala de 1.5 metri e foarte misto.
Amaratul de Plossl 25mm deja iti ofera un camp de aproape un grad iar cel de 6mm un grosisment de 250x.
Ce alte pohte si fantezii mai poate sa aiba astronomu' ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact