Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Harta Star Trek


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 722



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 30 Iul 2012 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zodiak merita sa te uiti la ST-TOS. Este un serial superb cu niste idei avansate fata de perioada cand s-a transmis prima data. Si daca te deranjeaza efectele speciale slabe exista acum si cu efecte speciale moderenizate. Insa ideea este ca SW se bazeaza mai mult pe povestile Grimm, cu elemente clasice de poveste mai ales dpdv ca binele invige raul intotdeauna. SW este puternic bazat pe epoca feudalista, a fost chiar spus de George Lucas. In schimb Gene Roddenberry s-a bazat mai mult pe epoca Western, mai ales la TOS, iar la TNG desii prezinta intr-un ton optimist viitorul toata puterile au fost o analogie din anii 80: Federatia fiind SUA, Romulanii prezentand URSS, Zona Neutrala a fost analogie la Razboiul Rece, Klingonienii au prezentat cat de cat asiaticii s.a.m.d. Oricum vorbim despre seriale, si totul depinde de gust si cum le interpretezi.

Eu personal cred ca sunt doua universuri superbe, si imi place serialul Star Trek la nebunie, noul blu-ray la TNG arata absolut demential si imi ofera o senzatie de parca as vedea un serial nou.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 30 Iul 2012 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MrMxyzptlk a scris:
zodiak merita sa te uiti la ST-TOS. Este un serial superb cu niste idei avansate fata de perioada cand s-a transmis prima data. Si daca te deranjeaza efectele speciale slabe exista acum si cu efecte speciale moderenizate. Insa ideea este ca SW se bazeaza mai mult pe povestile Grimm, cu elemente clasice de poveste mai ales dpdv ca binele invige raul intotdeauna. SW este puternic bazat pe epoca feudalista, a fost chiar spus de George Lucas. In schimb Gene Roddenberry s-a bazat mai mult pe epoca Western, mai ales la TOS, iar la TNG desii prezinta intr-un ton optimist viitorul toata puterile au fost o analogie din anii 80: Federatia fiind SUA, Romulanii prezentand URSS, Zona Neutrala a fost analogie la Razboiul Rece, Klingonienii au prezentat cat de cat asiaticii s.a.m.d. Oricum vorbim despre seriale, si totul depinde de gust si cum le interpretezi.

Eu personal cred ca sunt doua universuri superbe, si imi place serialul Star Trek la nebunie, noul blu-ray la TNG arata absolut demential si imi ofera o senzatie de parca as vedea un serial nou.


Imi place ST si SW, altfel nu mi-as fi pus Enterprise ca avatar, dar sunt critic la adresa fiecaruia dintre ele.

Intr-adevar creatorii lor si-au imaginat lucrurile asa cum ai aratat tu, am urmarit si eu doc. in care Lucas explica acestea, sau pt. ST ceilaltii.

Eu mi-am expus propria parere, caci una este cum vad creatorii lucrurile si cum iese filmul la final.
Da, SW are o anumita filosofie si religiozitate, pe cand ST este ceva mai nihilist /ateist, laic, dar tine si de ceea ce observam noi in film, bunaoara eu nu am fost impresionat de chestia cu jedi, forta, ... filosofia yoda, s.a.m.d ci de imaginea de ansamblu.

Nu stiu daca in SW binele invinge raul ca tot timpul situatile se complicau, era ca o lupta cu morile de vant, un echilibru fragil.

Chestia care m-a deranjat la SW a fost acelasi lucru ca la ST, societatea corporatista plina de politrugi si obladuitori (in ST erau amiralii, senatorii, cpt., ...iar in SW erau senatorii, regii, conducatorii de ordine razboinice).

Din acest pc. dvdr prefer societatile din Andromeda Ascendant, Babylon 5, Cruciade, etc.

PS: partea cu USS. Enterprise sau URSS /SSSR ... americani si rusi la comanda, ceva negrii si cate un asiatic ... nici un german, rom^n, ...?! Neutral

_________________
evrika
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 30 Iul 2012 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 31 Iul 2012 06:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:
SW - 6 sau 7 filme, o poveste pentru copii, cu impărați și regine, cu forțe paranormale și eroi boemi. ST - 11 filme (al 12-lea se filmează chiar acum), plus sute de episoade cu zeci de personaje bine conturate și explorate, în mii de acțiuni, care mai de care mai palpitante.
Universul Star Trek nu poate fi comparat la modul serios cu lumea Star Wars, pur și simplu pentru micul amănunt privind complexitatea (calitatea) scenariilor dar și cantitatea lor, impresionantă în cazul ST (în toate cele 5 serii).
Nu putem compara o poveste cu sute de nuvele. E ca și cum am încerca o comparație între Harap alb , sau Făt-frumos și mere de aur, și opera lui William Shakespeare.
Ca și o curiozitate, serialul Andromeda, denumit și Gene Roddenberry's Andromeda, conține scenarii ce nu au mai intrat în seria Star Trek.


Serialele ST sunt slabute, in majoritatea cazurilor bla-bla-uri politice interstelare, nimic spectaculos, ca si cum ai trage de un elastic sa-l faci mai mare.

Filmele ST sunt comparabile cu filmele SW dar mult mai slabute, totusi SW pare o mare magarie deoarece mai ales in ultimele filme totul e pe fuga precum in filmele de ultima ora, ... adica dai o palma la un ... si el se imprastie, ... "new generation"!

Forte supranaturale domina si ST, este suficient sa ne gandim la entitatea Q din primul sezon ST-TNG, dar ele apar si in filmele ST, in unul apare un fel de fals zeu in mijlocul galaxiei, in altul o supraentitate misterioasa de tip electronic, iar in altul acei cilindrii misteriosi cautatori de balene ...

_________________
evrika
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 31 Iul 2012 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 01 Aug 2012 07:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:
Citat:
Serialele ST sunt slabute


Și care anume mă rog sunt "serialele tari" ?

Universul Star Trek, este un univers tocmai pentru că generează o viziune complexă a unui viitor dezirabil, spre deosebire de Star Wars, ce ne arată cum unii buni se luptă cu cei răi.


Am fost fan ST, doar ca am o perspectiva critica. Multe filme SF sunt interesante, iar ST se gaseste oricum pe podium.

Nu inteleg unde vezi tu univers dezirabil, pasnic si non-conflictual in ST?!... borgii ce erau?!, dar klingonienii, romulanii (aici discutam despre conflicte permanente pe frontiera, genocidul unor colonii intregi, experimente periculoase, ...?!), nu mai vorbesc despre razboiul temporal cu Xinti, cu cazonii, kardasienii, etc (sa nu uitam conflictele doar mentionate colateral dintre regiuni, rase, imperii, ...).
Twisted Evil

_________________
evrika
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2012 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil se referă la atitudinea membrilor Federației Stelare care, la fel ca americanii, și-au asumat rolul de forță stabillizatoare în lumea ST, care aplanează conflicte și nu le produce.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 01 Aug 2012 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Probabil se referă la atitudinea membrilor Federației Stelare care, la fel ca americanii, și-au asumat rolul de forță stabillizatoare în lumea ST, care aplanează conflicte și nu le produce.


O facut si Picardu cateva prostii, a distrus o astronava a federatiei ce a fost furata de cativa oameni non-conformisti, in conflict pierind si foarte multi civili de la bord care nu aveau nici o vina ca s-au aflat la mijloc, in plus nava era inferioara Enterprisei, parca nici macar nu avea armament, dar pt. Picard ordinele Federatiei erau sfinte asa ca a facut-o fara prea multe remuscari (daca tin bine minte, careva de pe nava aia USSReliat? era chiar bun prieten cu Picard ...) Very Happy

Alte faze tari in ST-TNG, DS-9 si Voiager cand Federatia masacreaza accidental planete intregi, Picard cade la mijloc, apoi alte faze cand lui Picard i se cere ajutorul din partea mai multor planete de colonisti, dar etica ... asa ca aia raman pe cont propriu si dupa cateva saptamani se primeau stiri pe Enterprise cum ca mii sau milioane de suflete au fost macelarite de catre fortele extraterestre, inclusiv copii, batrani si femei !!! Mad

In ST-Voyager problema acelor colonisti manquise? de la limita cardasiana sau romulana devine acuta si e prezentata in nenumarate episoade.

_________________
evrika
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 02 Aug 2012 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 02 Aug 2012 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:
Universul Star Trek propune o lume bazată pe meritocrație. Este vorba despre un model de societate, ce deși nu este perfect, în lumea de azi ne pare aproape o UTOPIE.

Episoadele individuale au subiecte realiste tocmai pentru a arăta că nici aceea lume nu este perfectă. Zodiak, tu critici decizii individuale, dar uiți contextul general al Federației.

Am putea dezbate fiecare episod în parte, și sunt sigur că de fiecare dată mesajul general este unul de toleranță și înțelepciune. Și să nu uităm că sistemul ierarhic de pe Enterprise preupunea implicit libertatea tuturor membrilor din conducere de a judeca singuri.

apoi..
Citat:
Alte faze tari in ST-TNG, DS-9 si Voiager cand Federatia masacreaza accidental planete intregi

Te rog să specifici episoadele cu pricina.


Probabil in locul meritocratiei sub papuc, prefer libertinajul oriental-negustoresc din SW, unde negociezi, cumperi si vinzi, iti achizitionezi propria astronava, iti gasesti proprile ascunzatori, proprietati, ... iti traiesti viata, iar a trage in piept Imperiul este chiar fun! Laughing

_________________
evrika
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 02 Aug 2012 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 03 Feb 2017 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cineva , tocmai a suprins prin telescop nava Enterprise Very Happy
https://www.astrobin.com/full/282444/0/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact