Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Luna-28_10_2004.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie Telescop


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Dec 2019 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raportul pret/apertura este cel mai bun la newtoniene pe montura dobson. Daca nu te deranjeaza sa cari aceasta montura voluminoasa de colo-colo, si pentru inceput te multumesti doar cu observarea vizuala, acel dobson este foarte bun chiar si pe viata Smile
La foto incepe sa conteze foarte mult montura, iar montura dobson nu e buna la foto. Dar nu-i nimic, pentru ca in schimb e foarte buna la vizual si iti va da rezultate foarte bune, si zic eu ca merita pentru inceput sa ramai pe partea vizuala. Observatiile vizuale te vor invata mai bine obiectele ceresti, si apoi, cu timpul daca mai simti nevoia, sa incerci si foto cu alte instrumente...Oricum observatiile vizuale au farmecul lor de neegalat! Incearca sa privesti inainte printr-un telescop similar ca sa iti faci o idee cam cum se vede!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 30 Dec 2019 14:30, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2019 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acel dobson mi se pare si mie una din cele mai bune solutii, e destul de voluminos si greu si se poate deplasa mai dificil mai ales daca nu ai masina. Insa daca il vei folosi cu precadere dintr-o singura locatie este cam greu sa gasesti ceva mai bun in acesti bani (desi chestia cu "mai bun" este foarte relativa).
Legat de astrofoto ar trebui spus ca poti face totusi poze cu el la Luna sau planete folosind chiar si un telefon, vei avea ocazia sa testezi, daca vei fi multumit de rezultate este ok combinatia asta, dar daca nu discutam atunci ce anume vei dori sa faci.
Sus
Alin_Boro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2019
Mesaje: 7



Localitate: Simeria

MesajTrimis: 30 Dec 2019 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baieti va sunt foarte recunoscator pt sfaturi. Incep sa realizez ca am intrat pe un taram frumos si infinit Very Happy

Am masina, am de gand sa il folosesc in doua locatii stabile: Tg Mures si la tara la parinti. Sunt invatator iar elevii mei cred ca vor fi super incantati sa vada, ce de obicei vorbeam sa priveam pe proiector. De asemenea si copiii mei vor fi foarte entuziasmati.

Va intreb, la acel tub de telescop, cu timpul, se poate atasa o montura ecuatoriala sau asa ramane, nu mai poate fi modificat?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2019 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tubul propiuzis se poate detasa de montura dobson (cutia aceea patratoasa de jos), pus pe o montura ecuatoriala achizitionata separat va arata cam ca mai jos:
https://www.teleskop-express.de/shop/Bilde...r-1000.jpg
doar trebuie niste inele de prindere si o sina:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...meter.html
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Dec 2019 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca exista pe forum la Bazar acelasi telescop la jumatate pret. Sunt si eu de parere ca noua ta alegere are cel mai bun raport calitate/pret (nemaivorbind de varianta second) Ai intrat intr-un domeniu fascinat si daca vei utiliza instrumentul in locuri lipsite de poluare luminoasa, multe imagini te vor lasa realmente uimit.
_________________
mihai
Sus
Alin_Boro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2019
Mesaje: 7



Localitate: Simeria

MesajTrimis: 30 Dec 2019 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pacat ca nu am descoperit mai devreme Bazarul. Il puteam achizitiona la jumatate de pret. Any way.

Tot din nepricepere va intreb. Am inceput sa imi dau seama ca si ocularele sunt importante. In nepriceperea mea, nu am realizat asta crezand ca acele oculare ce vin la pachet cu telescopul sunt suficiente, in rest...pace buna. Telescopul sa aiba caracteristici bune. Chiar ma gandeam la inceput de tot cand am intrat pe un site sa vad modele, de ce sunt atatea tipuri de oculare si nu prea ieftine.
Ce oculare imi recomandati la acest tip de telescop?
Multumesc
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Dec 2019 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Alin,si bine ai venit:)

Ocularele pe care le ai sunt bune in prima faza,pina te obisnuiesti cu instrumentul.Va trebui sa citesti cite ceva ca sa iti dai seama de ce ai nevoie in materie de oculare.De multe ori,alegerea lor e o chestie de preferinta personala.Eu,de exemplu,nu concep sa folosesc pentru planete/Luna/DSO-uri luminoase altceva decit binoviewer.Altii folosesc ortho-uri in acest scop,sau oculare cu zoom.Unii poarta ochelari si au nevoie de oculare cu eyerelief mare.Odata cu virsta iti scade si deschiderea maxima a pupilei,la fel,va trebui sa cauti un anumit tip de ocular care sa iti ofere confort la observatii.
Ca regula generala,ti-as recomanda ceva de 2" pentru wide field,undeva in zona de 25-32 mm.Asta va fi calul tau de munca cu dob-ul,pentru DSO-uri cel putin.De asemenea,un Barlow de calitate,2X,care iti va reduce la jumatate distanta focala a fiecarui ocular din colectie,pastrind in schimb eyerelief-ul original.
Recomandari concrete nu pot face,totul depinde de buget.
Aici gasesti informatii detaliate despre oculare,cum sa le alegi,ce caracteristici au,etc:
https://telescopicwatch.com/best-telescope-eyepieces/
Aici cam acelasi lucru,dar video:
https://www.youtube.com/watch?v=m7u9Q5hV7yc
Vin des la Simeria,chiar saptamina viitoare am programata o vizita acolo.Daca ai chef sa povestim,lasa un contact prin mesagerie.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Ian 2020 02:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dobsonul este si cel mai stabil , si cel mai usor instrument complet , pentru observatii & astro foto la nivel de incepatori . Am observat cam la toate diametrele de telescoape , montura Dobson cintareste cam
cit ~OTA . Pentru astrofoto trebuie sa te reinventezi , total alte dispozitive , alte piese sint necesare , nu mai vorbesc de timp ....studiu , in prelucrarea datelor .
Astronomia mai ales de amatori , este pentru oameni modesti , nu poti face expozitii prea usor , am vazut ca si HUBBLE este supus corectiilor de contrast , culori , nuante , ETC .
In domeniu multi au fost , putini au ramas . Eu zic ...ia legatura cu V. Istvan , si vezi ce inseamna si la ce te poti astepta de la acest Hobby , DEOSEBIT de scump , si mai ales pe viitor .
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Ian 2020 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Alin si LA MULTI ANI! Si eu cred ca dob-ul de 8" este o alegere buna pentru observatii vizuale. Eu am inceput cu unul de 6" (tot la 1200 focala).
Se spune ca "the aperture rules". Cel mai important factor in observatii vizuale este apertura (cumpara cea mai mare "galeata de fotoni" pe care ti-o poti permite (un newton are cel mai bun pret pe apertura). Ajuta nu numai la nebuloase si galaxii, dar si la planete (nu poti scote o "marire" de 600 ori cu o apertura de 150mm, indiferent de calitatea ocularului si barlow-ului). Iar cea mai ieftina si mai comoda montura este de tip dobson. Stai frumos pe scaun si te uiti in ocular.
O montura ecuatoriala pentru un newton 200/1200 ar trebui sa fie cel putin HEQ5, pentru vizual. Tubul cantareste 9Kg, fara inele, sina, finder. Pe langa greutatea tubului, mai este problema lungimii acestuia, care introduce stres suplimentar in dintii/melcul monturii la goto si cand bate vantul. Pentru poze trebuie sa te gandesti la EQ6. Dupa parerea mea, combinatia montura ecuatoriala + newton, mai ales unul lung, este probabil mai proasta pentru vizual. Fie trebuie sa te urci pe ceva ca sa te uiti in ocular, fie trebuie sa rotesti tubul in inele ca sa nu-ti sucesti gatul. Iar montura trebuie pusa in pol de fiecara data cand o muti.
Pentru astrofoto ecuatoriala este obligatorie (intri in alta categorie de preturi, un sac fara fund). Un dobson poate fi pus si pe o platforma ecuatoriala: https://www.teleskop-express.de/shop/produ...--N-S.html
Setup-ul poate fi foarte diferit pentru poze. Aici intra in calcul timpul de expunere.

_________________
Marius
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 01 Ian 2020 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani si un an nou fericit cu mult cer senin !

Alin, dupa cum vezi alegerea unui telescop poate fi dificila si in egala masura provocatoare iar fiecare decizie are avantajele si dezavantajele sau mai degraba limitarile ei. Vei avea nevoie sa-ti definesti alegerea in functie de caracteristicile si optiunile de desfasurare pe care le ai la dispozitie si sa reduci pe cat posibil dezavantajele. Pe de alta parte banii pot rezolva multe dezavantaje sau limitari, depinde de cat esti dispus sa cheltuiesti iar acest fapt inseamna upgrade-ul sau schimbarea ulterioara a componentelor dupa cum s-a mentionat deja si mai ales fara a fi presat de timp.

Mult succes in continuare !
Sus
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 19 Ian 2020 06:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

felicitari pentru achizitie.
insa, ce nu am vazut pe aici, ar fi despre procedura de colimare a telescopului. deoarece acest instrument este format dintr-un sistem de oglinzi, alinierea acestora intr-o pozitie "perfecta" de transmitere a luminii se cam deranjeaza in timp. ceea ce este absolut firesc in aceste conditii. pentru a corecta ai nevoie sa realiniezi aceste oglinzi. se numeste colimare. pentru asta poti folosi un capacel gaurit, un laser de colimare sau un ocular cheshire. tutoriale sunt multe de unde poti sa te inspiri. un instrument necolimat nu ofera o imagine clara, corecta, uneori chiar inutilizabila.
aceste descentrari nu reprezinta defect al instrumentului in sine. ci mai degraba un "defect" constructiv, de design al instrumentului.
la inceput, trebuie sa stai binisor cu rabdarea, pana te familiarizezi cu elementele, reperele de care trebuie sa ti cont in realizarea colimarii, ulterior, devine rutina.
succes in noua activitate.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact