Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42-color-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Forme ale scurgerii timpului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2020 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
.. postarea anterioara.
T=-1?
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 08 Feb 2020 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Repet

Spatiul + timpul + materia sunt un tot. Deci nu se poate vorbi de ele decat impreuna, altfel, cum zice Iacob, este nesemnificativ.

n-am folosit litere mari, decat acolo unde trebuie

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsã între zero și infinit
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 09 Feb 2020 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa vorbim un pic despre frustrari.
Sa presupunem ca avem acces la toate informatiile posibile, ce urmeaza?
Nimic!
Dar nimicul nu are solutie teoretica.
Toate mesajele primite din Univers sunt neestompate, sunt clare, sunt limpezi, sunt prezent, sunt noi nascuti. Timpul nu a putut afecta aceste mesaje.
De ce?
Pentru ca timpul nu poate afecta mesajele, timpul nu e un killer. Timpul este un aliat, singurul. Timpul are instinct de conservare.
Scurgerea timpului aduce mai multe informatii, in paralel evolutie si implicit lupi care sa le ingurciteze, sa le rumege.Timpul nu poate afecta relatiile, erorile de interpretare. Erodarea este in fapt evolutie.
Feedback.
Intrebarile si inclusiv frustrarile sunt perene.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Feb 2020 10:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
“Spatiul+timp+materie e un tot”

Perfect!
Vorbind de materie, vorbim in fapt de corpusculi ce nu au un contur perfect delimitat, ei fiind rodul 100% a unor campuri electromagnetice, a unor inductii.
Pentru cine nu a observat:
• Protonul se comporta ca o pompa ce pare ca absoarbe spatiul din jurul sau;
• Electronul se comporta ca o pompa ce pare ca injecteaza spatiu in jurul sau;
La distanta la care energia necesara de catapultare a doi protoni unul spre celalalt este egala cu mc2 (unde m este masa unui electron), cei doi protoni:
• Se resping intre ei;
• Se atrag cu electronul generat de respingerea lor (ca si cand acesta s-ar afla intre cele doua sarcini pozitive);
• Devine evident efectul de “defect de masa”.
Sarcina negativa coexista in nuclee alaturi de sarcina pozitiva (efectele de respingere si atractie dintre sarcini nu inceteaza), chiar daca in mintea noastra electronii (ca si corpusculi pur materiali) par sa aiba dimensiuni ce nu permit prezenta acestora in perimetrul relativ restrains al nucleului.
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2020 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu voia D-voastra, am sa iau aceasta postare de mai sus si am sa o printez pe o coala de hartie. I-o va da baiatul meu profesorului de fizica la ora, sunt foarte curios ce ii va spune.

P.s. Sper sa nu ma cheme profesorul sa vorbeasca personal cu mine Smile

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Feb 2020 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe vremea lui Ceasca spuneam ca securitatea face si drege, acum ne e teama sa le pomenim numele.
Nu intamplator suntem pe SF, aici nu ne asculta nimeni.
Postarea anterioara este pentru cei ce vor veni, cu putin noroc si pentru copilul dumneavoastra, nu e pentru profani.
Pe baza celor spuse in postarea dumneavoastra am calculat masa atomica a elementelor chimice, practic nu am indoiala in ceea ce am afirmat.
Este absolut nou si eficace modul de abordare, profesorul copilului dumneavoastra nu va avea nici o vina, dumneavoastra da.
Sa zicem ca am dreptate si peste ani copilul va citi postarea lipsita de contraargumente, ce veti spune atunci?

Postarea mea a devenit postarea dumneavoastra, pentru ca practic ati negat-o.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 16 Feb 2020 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Barza aduce un matrix electron la fiecare presupus neutron evadat!
Uau!
Ce va spune profesorul copilului din noi?
No offence.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Feb 2020 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimic nu poate ecrana efectul de atractie/respingere a sarcinilor electrice ce definesc structura a doua corpuri de masa m1 si m2.
Atractia gravitationala este rezultatul efectului de sarcina electrica extins in spatiul din jurul corpurilor m1 si m2.
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2020 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a continua civilizat si fara urma de ironie,pe care o citesc printer randurile D-voastra (chiar am fost curios cu ce raspuns se va intoarce de la liceu): cuvintele profesorului au fost: "te rog sa nu mai vii cu prostii de-astea la mine". Asadar copilul mi-a returnat foaia. Degeaba I-am spus ca profesorul nu are nici o deschidere catre alte idei ce nu ii convin, ce ii clatina stabilitatea cunistintelor... baiatul a ramas cam trist dupa asemenea raspuns.
_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Feb 2020 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa ne mire Smile
Profesorii inca au, in marea majoritate (se pare) o rigiditate pana si in a discuta deschis despre niste teme ce pot fi curiozitati autentice. Le catalogeaza ca prostii si te trimite-n banca ta.
Am avut astfel de exemple si eu in clasa, la liceu - vreo 3-4 colegi chiar aveau intrebari serioase despre chestiuni deja bine batute in cuie de decenii bune in lumea academica si nu numai. Si totusi, nu cred ca le-ar fi zdruncinat cu nimic scaunul (jobul, titlul) daca ar fi incercat macar sa le explice ce e gresit in abordarea respectiva.
Si in ziua de azi la fel, vad ca avem parte de aceeasi teama, as zice. Pare prostie - bun, dar macar incearca sa te faci inteles de student ("tu", ca profesor), sa-i explici de ce intrebarea sau afirmatia lui nu are temei in lumea reala, in acceptiunea ta sau in acceptiunea celor care ti-au conferit titlul academic.
Buna/rea, o intrebare de la un elev/student nu poate fi excelenta sau prosteasca. Sunt intrebari venite din curiozitate, din dorinta de a cunoaste. Esecul de a te face inteles de catre cel care intreaba (inclusiv astfel de "retezari" ale intentiei) n-ar trebui sa consolideze scaunul pe care stai, ci din contra, te fac doar mai usor de ocolit de catre elevi, un bun motiv ca ei sa nu isi doreasca sa studieze materia/disciplina pe care o predai.

Just my 2 cents Smile

// end of "off-topic()"}

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 19 Feb 2020 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e usor sa intelegi cum unda devine particula. Toata viata am incercat sa imi raspund la cateva intrebari esentiale.
Am expus ideile mele unor studenti de la Magurele, acestia si-au facut cruce.
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 19 Feb 2020 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:

Am expus ideile mele unor studenti de la Magurele, acestia si-au facut cruce.


Cruce sa-si faca si pentru entanglementul cuantic.
Sau daca este oficial, nu ne mai facem? Very Happy

_________________
The truth is out there
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2020 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Am expus ideile mele unor studenti de la Magurele, acestia si-au facut cruce.
Probabil trebuie expus mai mult decat ideea.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 21 Feb 2020 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incurcate sunt caile domnului, important este ca ele exista.
Sa dam lui Dumnezeu ce e a lui Dumnezeu si Cezarului ce este al Cezarului.
Putem face aceasta separare?
Instinctul ne indeamna sa credem ca cele doua personalitati apartin unor planuri ale observatiei total diferite, misiune usoara la prima vedere.
Unii condidioneaza realitatea de rodul mintii noastre si nu a existentei sale in fapt.
Altii afirma transant ca prezenta noastra este un inexplicabil accident.
Existenta primordiala a fiecarui plan observational in parte este incerta, certa este doar interferenta lor.
Interferenta este dovada numitorului comun, cale de comunicare intre un asa-zis plan material si un asa-zis plan virtual.
Practic, interferenta, comunicarea, calea este certitudinea, realitatea pura.
Realitatea, intregul este determinat, definit atat de interferenta ce are loc in acelasi plan observational cat si de interferenta ce are loc intre planurile observationale.
Nici vorba de delimitare absoluta si implicit de contact direct, contact direct cu ceva ce practic nu exista si nici nu poate exista.
Crucea e protectoare, nimeni nu doreste sa se expuna unei adevarate traume intelectuale.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 03 Mar 2020 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum sa nu te crucesti atunci cand trebuie sa iti explici caracterul unda/corpuscul?
Se vorbeste de foton, la singular. Nimeni nu a putut si nici nu va putea surprinde in mod direct imaginea sa. Experimentele scot in evidenta caracterul dual al oricarei particule.
In realitate, fotonul este mai mult decat o unda/particula, mai mult decat o simpla inertie mecanica sau oscilatie electromagnetica.
Fotonul este o entitate ce evalueaza, observa, are personalitatea, trairea sa ce il face unic in timp si spatiu.
Descrierea simplista a fotonului:
• Contractie/expansiune sistematica spatiu in mod asimetric;
• Starile de expansiune si spatiu sunt sucesive;
• Volumul ce se extinde/contracta reprezinta domeniu de manifestare a unei singure legi, a unei singure relatii (relatie monotona captiva);
• Prin contractie/expansiune succesiva fotonul se propaga intr-o directie longitudinala cu viteza luminii si transversala (rotatie in acelasi sens);
• Practic, exista doua extremitati ale fotonului ce devin succesiv repere cu viteza de deplasare aproximativ zero (aproximativ nemiscate, fixe);
Inchipuiti-va o rama ce are extremitatea cozii nemiscata si corpul alungindu-se in jurul axei imaginare de deplasare din planul longitudinal, dupa care coada devine activa (rama se contracta spre cap).
In plan transversal, rotatie asimetrica, extremitatea cea mai avansata din planul longitudinal executa o rotatie aproape completa urmata de contractie, niciuna dintre cele doua rotatii nu este completa.
Faptul ca nu poate fi executata o rotatie completa transforma domeniul in care se manifesta relatia intr-o bariera, delimitare, granita, cochilie, corpuscul, oscilatie, feedback.
Tot demersul anterior reprezinta extrapolarea ideii ce sustine imposibilitatea preciziei maxime in determinare, imposibilitatea delimitarii absolute, imposibilitatea existentei unui reper fizic perfect simetric, imposibilitatea existentei unui reper fizic absolut nemiscat.
Lege universal valabila, lege unica din care declina toate celelalte legi fizice:
Orice plan imaginar imparte Universul si orice particula in parti inegale.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact