Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M101aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care este cel mai mare camp vizual cu un MAK 127?


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 125



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2020 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Care este cel mai mare camp vizual cu un MAK 127?
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!

De ceva vreme m-am hotarat sa merg un nivel mai sus in astronomie, dincolo de binoclul Tento rusesc,20 x 60, pe care il am cred ca de vreo 15 ani, si de care ma leaga amintiri frumoase din studentie
Primul pas l-am facut deja- am comandat un binoclu Celestron 20 x 80, pe care il astept. In toata aceasta perioada am experimentat, evident, doar puteri mici/ campuri largi si luminoase. Binoclul proaspat comandat aduce, cel putin asa sper, o imagine mai buna fata de ce am acum, cu un camp mai larg si o magnitudine in plus pe cer.

In plus vreau si un instrument mai puternic, care insa sa aiba si un camp vizual decent, cu un exit pupil la fel de decent ; in prima instanta mi-a picat pata pe refractorul Skywatcher 120/600, pentru un camp larg/ imagini luminoase insa am ramas putin dezamagit cand am vazut imaginile la o putere de 100 x
https://www.youtube.com/watch?v=-xz556TYwbA

Intrucat un APO (la bugetul de 4,000 RON) este pana la maxim 80 mm diametru, cu montura cu tot, si in afara de o putere mai mare/ imagine mai clara, nu cred ca aduce foarte mult in plus fata de binoclul Celestron, m-am hotarat sa merg pe un Skywatcher MAK de 127, cel in configuratia de mai jos (mai multa lumina/ rezolutie + portabilitate):

https://telescop-expert.ro/telescop-skywat...-35_114972

Intrucat sunt putin “blocat” pe campuri largi, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie- care este cel mai larg camp vizual pe care il pot obtine cu acest instrument? Din ce am citit pe net, puterea minima pe care o pot obtine ar fi de 38 de ori, cu un ocular de 40mm; din experienta proprie, pot folosi un ocular de 40mm cu un camp de 69 de grade (Lacerta ED, sau mai mare?), care sa genereze camp vizual de 1.87 grade cu un exit pupil de 3.39mm? Am inteles ca acest telescop exceleaza pe puteri mari/ campuri inguste insa as vrea sa stiu daca pot efectua observatii si pe campuri mai largi.

Astept ca nerabdare sa ajung in viitorul (apropiat) intr-un magazin unde sa-l pot testa cu adevarat (presupun ca este ceva total diferit fata de un binoclu), insa pana atunci m-ar ajuta axeprienta voastra pe subiect.
Multumesc!
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3146

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 06 Iun 2020 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Stellarium ai un simulator in care poti configura tu insuti telescoape (focale, aperturi etc.), oculare (focale, campuri vizuale etc.), chiar si senzori fotografici. Simulatorul acesta te poate ajuta sa vezi cam cum s-ar vedea astrii celesti in diferite setup-uri.
Din ce citesc te cam contrazici: vrei camp larg, dar vrei Mak, desi o luneta cu focala mai scurta ar fi mai indicata. Regula e: focala lunga/camp ingust, focala scurta/camp larg. Mak-ul e un planetar prin excelențã. Eu il am si sunt foarte multumit de el. Iar cu un Super Plossl APO taiwanez de 40 mm, ma multumeste si la ceva DSO, nu foarte multe, ce-i drept.
Daca, in schimb, te referi la campul ocularului, aia e alta treaba.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 125



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2020 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
ai dreptate, inca nu sunt hotarat in ce directie sa merg, am facut mai multe simulari insa am citit ca la puteri mici/ campuri larg ale ocularului poate sa apara fenomenul de vignetare.

intrebarea ramane valabila, care ar fi ocularul care sa produca cel mai larg camp vizual; inteleg ca ocularul de 40mm produce o putere mica, camp larg, acum ramane de vazut care ar fi cel mai larg camp al ocularului care sa produca cel mai mare TFOV

multumesc anticipat!
marian
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3146

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 06 Iun 2020 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia citeste pe-aici:
https://stargazerslounge.com/topic/324154-...e-for-mak/
https://www.cloudynights.com/topic/150134-...-eyepiece/
Vezi ca Mak 127 vine in doua "arome": pe 2" si pe 1.25". Evident, cel pe 2" e mai scump. Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 125



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2020 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe cel de 2 inch l-am ochit si eu, evident mai scump Smile

Foarte bun primul link, multumesc frumos! Concluzia este ca merg si la magazin si incerc direct un 40mm cu camp de 60-70 de grade, apoi revin aici cu concluzii

Sugestie pentru montura, EQM-35 sau EQ 5? Teoretic ambele ar trebui sã fie suficiente

Toate bune!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1525

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Iun 2020 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca esti din TM, vezi ca ai astrovest.ro in Timisoara, vorbeste cu Andrei sa mergi la el sa vezi pe viu instrumentele, poate va intelegeti sa mergi intr-o seara sa si privvesti prin instrumente. Bafta!
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 125



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Iun 2020 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbit, multumesc frumos, maine cred- prima experienta cu un Mak Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iun 2020 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am auzit ca pe Makul de 5 inch sa poti folosi oculare de 2''.
Din cate stiu eu merg doar ocularele format 1.25'' dar poate am ramas eu in urma cu stiinta.

La ce te intereseaza pe tine - deoarece un apocromat de 5'' e prea piperat la pret - ar corespunde un Newton-Maksutov de 5''.Acela iti ofera si imagine cristal si camp larg pentru ca este scurt dar si marire cat biruie ocularele ,cand vrei.
Fa ce vrei dar eu cred ca Mak-Cas de 5'' n-o sa-ti placa,nu este un telescop de camp larg.

Dar daca Newton-Mak este scump (a fost unul excelent SH aici pe forum in categoria de pret acceptabila pentru tine), eu as incerca un OTA newtonian 150x750mm.
Combinat cu o montura azimutala Giro ca aceasta

http://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=196118#196118

pusa pe un trepied topo care se gaseste SH la 150 lei/buc = DINAMITA !

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3146

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 07 Iun 2020 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista Mak127 si cu iesire pe 2".

La montura Giro (pe care o vand) pot oferi si eu un trepied, la cerere. Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iun 2020 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF

Multumesc pentru informatie, nu stiam !

Doar de dragul discutiei...
Ceva oricum nu-i kosher la combinatia aceea.
Deci oglinda primara are 127mm diametru.
Gaura din oglinda n-o fi de 50mm dar trebuie sa aiba macar 42mm ca sa ilumineze ocularele cu campuri de 80 grade sau mai mult.
Altfel n-are rost sa aiba focuser de 2''.
Secundara/spotul aluminizat de pe menisc oare ce diametru are, 50mm sau 55mm ?
Cam acestea ar fi intrebarile mele retorice inainte de a sari ''fejes'' in ape necunoscute.

Doar ca opinie,oferta de Giro+trepied suna foarte bine,combinata cu un OTA de 150x750 ar iesi un telescop de amator de nota 10.
Dotat cu RDF+RACII si trei oculare bine alese ar deveni un telescop de nota 11+.
Dar ma opresc,sa nu spuna lumea ca suntem ''pe felie''...

M.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3146

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 07 Iun 2020 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
GunDALF

Multumesc pentru informatie, nu stiam !

Doar de dragul discutiei...
Ceva oricum nu-i kosher la combinatia aceea.
Deci oglinda primara are 127mm diametru.
Gaura din oglinda n-o fi de 50mm dar trebuie sa aiba macar 42mm ca sa ilumineze ocularele cu campuri de 80 grade sau mai mult.
Altfel n-are rost sa aiba focuser de 2''.
Secundara/spotul aluminizat de pe menisc oare ce diametru are, 50mm sau 55mm ?


Cu placere. Smile

Chiar zilele trecute cautam pe aiurea cateva informatii despre Mak-ul meu, vandut ca 127 mm @ 1500 mm focala, fiindca am luat un reducator de focala, iar rezultatele (cel putin la vizual) nu ma satisfac deloc. La camere cu chip mic reducatorul de focala e foarte bun, la vizual... meh! Sa continui ideea anterioara... s-au pus unii sa-i masoare atat apertura, cat si focala. Surpriza! Apertura le-a iesit pe la vreo 118 mm, iar focala mult peste 1500 mm. Daca cu prima valoare poate as fi de acord, la cea de-a doua nu-s foarte sigur ca au masurat-o corespunzator. De aici o multime de discutii: apertura e diametrul corectorului sau al oglinzii principale? Real, corectorul chiar are 127 mm. Oglinda numai 118 mm... Cine o avea dreptate? Chinezul a dat ca apertura valoarea elementului dinspre lumina, deci teoretic n-a mintit.
Asa ca le-a potrivit el astfel incat sa functioneze si cu oculare pe 2". Laughing

PS: evident, luand in calcul o oglinda micsorata, si obstructia ia valori... astronomice de ~40%. Confused
PPS: in orice caz, instrumentul e unul excelent. Personal, nu ma voi desparti de el niciodata, poate doar daca m-atinge nebunia de a vrea unul de 6".

Vezi aici discutiile foarte interesante ale colegilor de peste ocean: https://www.cloudynights.com/topic/570068-...r-127-mak/

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 07 Iun 2020 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar si cu un colt din principala daca prinzi imaginea /cimpul dorit , vei avea marirea asteptata , ce nu vede ochiul , este lumina pierduta . Makurile si in general catadioptricele nu sint pentru incepatori , sint instrumente ce necesita monturi rezistente , de precizie datorita lungimi focalei , FR care corecteaza si cimpul facindu-l plat ...vs Newton , oculare pretentioase , focale mari , si totul costa . De la binoclu la asa instrumente sint anii lumina distanta , cineva 0 la instrumente a confundat binoclu cu periscopul , dar nu l-am corectat . Si mai sint si scumpe pentru incepatori . Vechea perceptie instrument BUN LA TOATE , MIC , USOR , IEFTIN , IMAGINI COLOR , CIMP , FARA COLIMARE , ETC...

Am luat de la colegul sycorax din TM ocular TMB 4mm 1.25" Planetary Type II excelent , in 2014 , el avea Mak de 127mm folosit la vizual cu minime sanse . Deci mai bine ramii pe Binoclu si te gindesti ce vrei
1. planete /DSO .
2.refractor /reflector
3.vizual /astrofoto
4.loc observare
Suma maxima disponibila , si cind lasi din pretentii scade pretul .
(Nu cred ca trebuie sa treaca decenii ca sa mai creasca aperturilii si la romanii)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2020 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
in orice caz, instrumentul e unul excelent. Personal, nu ma voi desparti de el niciodata


De acord, makul de 127 e un instrument foarte reusit si care da multe satisfactii. La observatii lunare este extraordinar. Lasa, ca asa ziceam si eu ...


Citat:
apertura e diametrul corectorului sau al oglinzii principale?


Apertura este data de pupila de intrare a instrumentului. Ea poate fi limitata mecanic (diafragma/inel de strangere) sau nu. Nici in cazul newtonienelor care nu au nimic in fata, apertura nu este data de diametrul oglinzii principale.
In cazul makului apare o situatie mai speciala, orice lentila menisc expandeaza fascicolul de lumina ce intra in instrument si pentru a beneficia de toata apertura definita de inelul de strangere ar avea nevoie de o montura speciala cu diametrul posterior de asezare mai larg. Acest lucru nu se intampla in practica si din cauza asta pupila de intrare in instrument este mai mica decat inelul frontal de strangere al meniscului, fiind dictata indirect de diametrul posterior de asezare al meniscului.
Am facut un desen in OSLO din care puteti intelege fenomenul.
Din desen putem vedea ca o raza marginala de intrare ar ajunge in montura meniscului sau chiar pe cantul lui. Din aceasta cauza se pierd cativa mm buni. Corect era ca orezarii sa faca un inel de strangere cu diametrul frontal mai mic dar probabil ca aici intervin si ratiuni de ordin comercial.



menisc mak.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  36.86 kb
 Vizualizat:  de 9304 ori

menisc mak.jpg



_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3146

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 08 Iun 2020 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Like! 👍 Corect, zoth! Smile

Dar eu chiar n-o sa-l dau decat, eventual, tot pe un alt Mak. Pentru partea cu DSO, am in plan un APO de 70-80. Mai mult pentru foto. Asta mai spre pensionare... mai e timp. Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Iun 2020 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu fiu inteles gresit , ''am dat in scris'' aici pe forum ca despre Mak-Cas de 127mm am citit numai lucruri bune.
Dar cred ca acest instrument trebuie folosit si acceptat cu port de 1.25''.
In acest caz, obstructia centrala si gaura din OP se mentin in limite normale.
Cine vrea accesorii de 2'' ar trebui sa se indrepte spre aperturi mai mari.

Din cate-mi amintesc , atat Makul cat si Schmidt cer OP de diametru mai mare decat corectorul.
La camera Schmidt fotografica , cea originala ,oglinda principala este uriasa fata de corector.
O camera Schmidt de 120mm avea o oglinda principala sferica de 200mm diametru deoarece :

40mm + 120mm + 40mm = 200mm

Aceasta se facea pentru a avea o iluminare completa, de 100% a cliseului din planul focal.
Asadar valoarea de 118mm citata trebuie inteleasa ''pi dos'' : cat din diametrul corectorului este folosit de catre oglinda principala de 127mm diametru.
Aceasta arata din nou ca Makurile de 127mm sunt adecvate pentru planete si stele duble deoarece :

127mm - 118mm = 9mm

Campul de plina lumina este deci cam de 20 minute de arc la focala de 1.5 metri ( 6mm/metru de focala).

Cred ca am demonstrat ca acest camp de plina lumina fiind de 9mm, nu vad rostul folosirii unui ocular de 2'' cu diafragma de camp de 30mm (cum este LV 30mm al meu), darmite de 42mm cum au unele unele oculare Nagler sau Explore Scientific.

Mai sus mi-am demonstrat mie Razz ca un Mak de 127mm este bun cu port de 1.25''.
Dar daca a venit cu port de 2'' ...''selavi''.
In nici un caz nu doresc sa stric bucuria de a folosi un instrument care place.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact