Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna__051009_04+05.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Burse doctorale astrofizica IAC + proiect propus de noi


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Evenimente educationale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 03 Iul 2020 13:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Burse doctorale astrofizica IAC + proiect propus de noi
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Daca exista cineva interesat sa candideze pe una din cele 6 burse doctorale IAC (Instituto de Astrofisica de Canarias din Tenerife) in care eu impreuna Dr. Marcel Popescu suntem asociati si am propus incepand din Sep 2020 o teza de doctorat in proprietati fizice de asteroizi NEAs, anuntul oficial si pagina IAC mai jos.

Din cate cunosc, orice student din EU se poate inscrie la acest concurs, deci va incurajez sa luati in considerare si sper sa avem cel putin o aplicatie si din Romania.

Atentie, pe 10 iulie (in doar o saptamana! anuntul fiind intarziat anul acesta din cauza virusului) este data limita pentru aplicatii, si sper ca aplicatia sa accepte ulterior traducerea si recunoasterea diplomei de master sau/si licenta din Romania. Nu cunosc exact procedura, este prima oara cand aplic(am) la IAC pentru a conduce astfel de teza de doctorat (de data asta spaniol, si nu craiovean, in ceea ce ma priveste).

Din cate cunosc, bursa ofera cca 1200 Euro/luna net pentru 3 ani, iar cazarea in La Laguna este in jur de 500 Euro/luna, care poate iesi la jumatate daca impartiti cu alt student, plus ca veti deveni rezident canarian care va permite sa economisiti 75% la toate deplasarile locale sau pana in peninsula (incl bilete de avion cu 75% mai ieftine decat ce vedeti voi pe net ca si straini), deci in cei 3 ani veti putea economisi substantial dupa parerea mea!

Desi inca in RO din pacate nu avem nici un MSc sau BSc in astrofizica (.....), cred ca o diploma in fizica, matematica sau poate altele related (ex informatica) v-ar califica.

Desi programul PhD nu este in engleza, este posibil sa nu treabuiasca sa luati nici un curs (de obicei predate in spaniola la universitatea vecina ULL), dar va asigur in calitate de romani, ca in doar cateva luni veti intelege si incepe sa vorbiti spaniola!

Puteti afla din linkul de mai jos mai multe despre oferta, bursa si procedura pentru a aplica. Va doresc mult succes!

CC: Marcel

---------

Buenos días;

Les informamos que se ha publicado en la web del IAC, la convocatoria para 6 Contratos Predoctorales dentro del "Programa de Astrofísicos Residentes 2020".

El plazo para presentar solicitudes finaliza el 10 de Julio de 2020.

Pueden ver toda la información en: https://www.iac.es/es/ofertas-de-trabajo/s...-en-el-iac

Saludos;
Area Enseñanza Superior IAC

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 03 Iul 2020 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

.... Tot eu, dupa ce am citit foarte rapid docul Convocatoria (in spaniola):

https://www.iac.es/system/files/documents/...signed.pdf

Mai exact, IAC ofera 5 burse de cercetare (astrofizica) plus una de inginerie (instrumentatie) aplicata in astrofizica.

In plus, aceste burse doctorale dureaza 4 ani (in care cred ca e posibil ca IAC/ULL sa ofere si cateva cursuri de astronomie in primii 1-2 ani, in special daca nu ati facut asa ceva in RO!).

In plus, daca studentul e serios si lucreaza rapid, intregul doctorat poate dura 3 ani (in loc de 4) dupa care studentul poate sa-si caute/gaseasca un contract aditional de min 1 an la IAC sau alte centre.

Salariul mai exact cred ca este 1273 Euto/luna net daca doctoratul dureaza 4 ani sau 1650 Euro/luna daca doctoratul dureaza doar 3 ani.

Cei posibil interesati, incepeti sa cititi cu atentie (eventual sa-l traduceti automat) acest document anuntul (Convocatoria) din linkul de mai sus! Acolo veti gasi si lista tuturor proiectelor de teza propuse de IAC (pare ca si noi profesorii avem concurenta, vad acolo 51 de science si doua de instrumentatie).

Imi mai puteti scrie eventual in privat, mie si/sau lui Marcel.

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Evenimente educationale

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact