Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_6.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Travelscope de 8" cu montura single pole


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2020 06:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi-a fost frică să găuresc în țeava de carbon mai mult din cauză că nu aveam condiții pentru protecția muncii la acea vreme, citisem că pulberea de carbon este foarte periculoasă dacă cumva o inhalezi accidental. Așa că am inhalat mult rumeguș de mesteacăn în loc, am făcut cleme duble la partea de jos, demontabile, iar la partea de sus a țevii am lipit colierele din placaj direct pe țeavă. La partea inferioară am prevăzut un dop din placaj cu un mecanism cu camă pentru reglarea unghiului țevii și o plăcuță pentru înălțime. Odată colimat telescopul cu aceste elemente la montaj-demontaj se putea ajunge întotdeauna în același punct.

O complicație inutilă dacă țeava ar fi găurită. Ca să nu crape se poate insera un tub potrivit și lipit cu rășină.

Trebuie simulat dacă ai posibilitatea, care este flexura transversală în structură, datorită faptului că oglinda primară este elementul cel mai greu. Oglinda ta este mult mai mică decât a mea. Merge sigur și cu un singur pole dacă focuserul și secundara nu sunt grele. Recomand un focuser elicoidal în locul unuia clasic sau Crayford.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2020 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Mie mi-a fost frică să găuresc în țeava de carbon mai mult din cauză că nu aveam condiții pentru protecția muncii la acea vreme, citisem că pulberea de carbon este foarte periculoasă dacă cumva o inhalezi accidental.
De obicei se baga in apa si se lucreaza acolo ca sa nu se imprastie pulberea in aer.
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Aug 2020 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
De ceva vreme nu am avut timp sa ma ocup de acest proiect. Progres zero din pacate.
Incepand cu Luni, Marti saptamana viitoare sper sa pot reveni cu noutati.
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Sep 2020 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A trecut ceva timp, a trebuit sa ma ocup de alte lucruri mai prioritare.

Am reusit sa tai la CNC piesele din placaj de 18mm, le-am finisat si am facut o prima incercare de asamblare.



20200909_212741.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  97.71 kb
 Vizualizat:  de 4448 ori

20200909_212741.jpg



2020-09-09_22-1-P.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.09 MB
 Vizualizat:  de 4448 ori

2020-09-09_22-1-P.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2020 07:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos. Sunt curios cât va cântări la final și cât va fi de rigid. Spor!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Sep 2020 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Erwin, ... si eu sunt la fel de curios. Smile
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Sep 2020 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa asamblez mai toate piesele monturii. Mai am partea legata de optica care se face mai tarziu cand suntem OK cu montura si felul in care se comporta.

Toate piesele s-au potrivit fara ajustari. Mi-a salvat mult timp la asamblare. Montura este compacta si usor de asamblat/dezasamblat ( folosind doar o cheie inbus). Am montat si oglinda principal pentru proba si potriveste la fix si ea.

Pentru azimut am folosit rulmenti ( D15mm ) si merge bine. Mai trebuie sa adaug folie de formica intre baza si azimuth. Se comporta bine, se invarte usor si nu pare sa aiba jocuri.
Partea de altitudine e mai problematica - dupa cum ne asteptam. Axul de teflon facut la strung nu are jocuri dar teflonul sau bratul de placaj de 18mm flexeaza putin. In plus axul de Teflon are frecari destul de mari si cand miscam bratul, partea opusa (rulmentul de Alt Dobson) se ridica de pe pad-uri. Nu e bine. Poate problema se mai atenueaza dupa ce se monteaza oglinda si restul si se adauga greutatea lor.
Atunci cand se miscam bratul in altitudine, se ridica montura de pe baza. Va trebui sa fixez placate pe baza (pe unde sunt placutele de aluminiu ) care sa se prelungeasca peste azimut ca sa oprim ridicarea monturii.

Suportul pentru secundara si focuser - va trebui sa fac un inel din profil de aluminiu. Ce se vede in poza am facut doar sa ma pot centra cu suportul oglinzii principale.

Apropo, ma ajuta cineva, … pe unde pot gasesi o folie de formica sau similar >400x400mm?



20200913_211343-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  65.78 kb
 Vizualizat:  de 4357 ori

20200913_211343-1.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2020 06:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Începe să arate a telescop. Nu găsești la noi formica și nici ce folosesc americanii mai nou (și cică e mai bun), plăci decorative din poliester armat cu fibră de sticlă cu care se plachează pereții clădirilor, băilor în loc de faianță. Eu am folosit textolit de 3mm la ultralight. Nu patinează la fel de bine ca formica dar nici nu se înțepenește așa că doar trebuie să tragi un pic mai tare de el. La ultima montură Dobson construită am pus o foaie de Komadur (PVC dur) lucioasă de 3mm grosime și merge foarte bine. Se găsește la magazinele cu materiale pentru reclamă și publicitate.

Problema ridicării se rezolvă de la sine când va fi echipat cu tot ce trebuie, practic i se va dubla greutatea. Dar sper că ai prevăzut să poți regla frecarea în pivot? Eu am făcut pur și simplu o gaură în placaj prin care trece șurubul. Sprijinul este aproape exclusiv axial, pe șaibele late de teflon-textolit. Prin strângerea-destrângerea piuliței se reglează frecarea dintre șaibe. Restul face greutatea proprie a subansamblului.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Sep 2020 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru baza, rotirea in azimut, ma bate gandul sa folosesc rulmenti (bile) de transfer. 3 buc rezolva problema Formica, KomaDur, ... de-astea care nu se gasec.

O problema care am observat-o si trebuie rezolvata este ca furca (jumate de furca) pe care e montat bratul de ALT cu telescopul - flexeaza vizibil. Va trebui sa-l ranforsez. Ma gandesc sa fac 2-3 canale si sa inserez si laminez cu rasina platbanda de carbon (v. poza) . Poate aplic si la bratul de ALT tehnica.

Partea cu flexibilitatile din lemn se vor mai atenua dupa tratarea (infuzia) cu rasina epoxy. Ma astep sa absoarba lac pe 1-2mm in profunzimea materialului iar dupa ce rasina a polimerizat sa devina mai "stiff"



20200710_161906.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  820.32 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

20200710_161906.jpg


Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 14 Sep 2020 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nordas a scris:
O problema care am observat-o si trebuie rezolvata este ca furca (jumate de furca) pe care e montat bratul de ALT cu telescopul - flexeaza vizibil. Va trebui sa-l ranforsez. Ma gandesc sa fac 2-3 canale si sa inserez si laminez cu rasina platbanda de carbon (v. poza) . Poate aplic si la bratul de ALT tehnica.


Flexeaza furca in sine sau flexeaza si in zona de legatura cu baza?
Eventual poate inclusiv baza flexeaza cand e furca in tensiune.

Daca e furca in sine atunci ar merge cu platbanda dar nu as face taietura pe toata lungimea. Un 1.5 poate chiar mai multi mm grosime ar putea fi ok (in functie de cat flexeaza).

Epoxi-ul ar trebui sa mai intareasca structura dar nu stiu in ce masura va penetra in lemn. Eventual poti face un test pe o bucata de material ramasa si tai ulterior sa vezi cat a intrat.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2020 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil trebuie un contrafort perpendicular, sa prinda si baza orizontala. Si probabil va fi mai eficient versus epoxy raportat greutate/rigiditate.


IMG.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.72 kb
 Vizualizat:  de 4301 ori

IMG.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2020 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am făcut o structură dreptunghiulară, goală pe dinăuntru, destul de groasă, pentru ambele părți. Flexura apărea la îmbinarea dintre cutia oglinzii și montantul care ține țeava, oglinda având în jur de 7Kg. Nu cred că rezolvi mare lucru cu niște nervuri suplimentare. Este vorba de momentele de inerție, sunt proporționale cu brațul forței. Dacă brațele sunt prea mici nu au cum să preia un moment mare.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Sep 2020 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, ... revin cu ceva progrese…
- Facut inelul suport oglinda secundara - a iesit surprinzator de bine cercul.
- Montat oglinda principala + secundara + focuser si un reglaj rudimentar ( dupa ochi). Dupa ce dau straturile de protectie (lac pe baza de diluant sau epoxy) am sa fac reglaje mai bune pentru colimare.
- Am adugat al 3-lea rulment pe azimut. Mege f. bine pe AZ – sunt multumit.
Din nou, totul s-a potrivit manusa, exceptie alinierea oglinda principala cu secundara care mi-a creat ceva dificultati. Am fost lenes si nu le-am pregatit de pe computer. M-am gandit ca masor-tai-gauresc manual. Deocamdata pare ok – dar vedem cand colimam prima data.
Am fost surprins ca e bine echilibrat. Pentru inceput m-am gandit sa folosesc un ocular Zoom 7-21mm sau 8-24mm + barlow cand e cazul asa incat masa focuser+ocular va fi constanta. Mai tarziu vom face si alte teste.

Sunt si ceva problem de rezolvat:
1. Rulmentul (bucsa) de Teflon de ALT este prea stransa, ansamblul se misca greu pe ALT, ca urmare se ridica baza (azimut) si sina de ALT Dobson – chiar si dupa ce am montat oglinda principala. Bucsa se poate ajusta la prietenul care a facut-o la strung.
2. Ridicare baza in situatia cand se misca ansmblul pe ALT. Cred ca si dupa ce rezolvam bucsile de teflon sa mearga mai usor, aceasta problema o sa ramana.
3. Inca nu am reusit sa gasesc un material inlocuitor pentru Formica. Cred ca am sa incerc textolit de 1mm sau 1.5mm.
4. Flexarea furca - se pare ca vine de la jonctiunea dintre brat si baza. Se pare ca suprafata de contact intre brat si baza e cam mica. Multumesc de sugestii - am sa ma gandesc la ceva solutii ca sa reducem flexarile in mod relevant.
5. Lungime teva aluminiu - nu e chiar o problema. Sistemul optic pentru acest telescop l-am "imprumutat" de la un OTA Skywatcher 203/1000. Cand am lucrat la dimensuni, am luat ca distanta intre oglinda si secundara aceeasi distnta (masurata) pe OTA. Sper sa fie ok.

Cam astea pana in acest moment ...



20200914_163339.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  84.3 kb
 Vizualizat:  de 4234 ori

20200914_163339.jpg



20200915_150948.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  109.88 kb
 Vizualizat:  de 4234 ori

20200915_150948.jpg



20200915_194421.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  72.4 kb
 Vizualizat:  de 4234 ori

20200915_194421.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2020 07:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am folosit un spider din tablă de aluminiu mai lată și bordurată care ține secundara și "pălăria" împotriva luminii parazite care se află chiar în câmp. Este mult mai ușoară decât un inel rigid cu spider complet iar spike-urile de difracție seamănă oarecum cu litera PI. Pentru vizual nu este niciun impediment. Echilibrarea este fixă dar compensarea greutăților ocularelor diferite se face din strângerea variabilă a lagărului de altitudine. Telescopul rămâne unde-l pui, fără hopuri sau înțepenire.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Sep 2020 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin,
Citat:
spider din tablă de aluminiu mai lată și bordurată

Nu imi dau seama cum e tabla la care te referi. Ma ajuti te rog cu o poza?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact