Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Debitare tabla inox pentru spider?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Oct 2021 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Debitare tabla inox pentru spider?
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
In lipsa unor scule profesionale, ce modalitate ar fi pentru a taia precis niste brate pentru un spider din tabla subtire din diverse aliaje din fier; am cateva surse subtiri si semielastice, dar de exemplu cu flexul taietura iese extrem de urat.
Nu am incercat cu un pendular dar cred ca se indoaie din nou urat tabla.

Mersi.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2021 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti fixa flexul intr-o menghina ceva si plimbi foaia sub el usor, drept. Invers, poti pune foaia pe ceva drept si plimbi flexul pe deasupra ghidat de ceva drept.
Sau tai cu un bomfaier. Eventual la final retusezi cu un polizor.
Sau cauti un atelier cu o ghilotina sau ceva asemanator.
Un exemplu: https://youtu.be/mKK9VP1kBcg?t=452
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2021 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am o foarfecă pentru tablă cu care am tăiat brațele pentru spiderul de la newtonian din tablă de inox de 0.6mm. Le-am îndreptat cu un ciocan, tăietura cu foarfeca produce ondularea tablei. Tabla mai groasă se poate tăia cu ferestrăul (bomfaier sau de traforaj cu pânză pentru metal) dar este anevoioasă procedura. Cu o ghilotină mare iese mult mai bine.

Le-am învelit apoi în Solartex, un material negru folosit în modelism care se lipește cu fierul de călcat.

Tabla de inox are coeficientul de dilatare ceva mai mic decât fierul moale și mult mai mic decât aluminiu așa că se pretează la așa ceva. Dar există și alte variante, am folosit lamă de ruletă la unul dintre spiderele construite. Se poate folosi riglă metalică din care tai doar la lungime, platbandă de oțel folosită la ambalarea pachetelor mari pe paleți sau alte platbande gata făcute cu dimensiuni potrivite. Din riglă poți face spider tip arc de cerc care produce spike-uri de difracție mai mici.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Oct 2021 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarfeca manuala de tabla - daca-i de 0,5mmm sau 0,7mm.
Cu ciocan de guma indrepti dupa taiere pe scandura si netezesti taietura cu pila fina.

In Sky and Telescope a aparut candva recomandarea sa ne straduim ca toate muchiile regulate care se vor afla in fluxul de lumina sa fie zimtate deoarece aceste mici neregularitati produc un fel de apodizare adica perturba in mod favorabil difractia.
Exemplul dat era al unei secundare Cassegrain al carei suport era zimtat pe conturul circular exterior, ca o roata dintata cu dinti foarte mici.
Asta m-a dus atunci la gandul de a folosi lame de bomfaier pentru paianjen dar nu am testat practic niciodata aceasta solutie.

Totusi nu inteleg de ce iti rezulta taietura urata cu flexul.
Mie la dobul de 200mm mi-a fost lene sa tai cu foarfeca, am taiat cu flexul tabla de 0,5mm si uite cum a iesit.
Te rog sa nu o iei cumva ca ironie: fa cateva exercitii in prealabil ca sa se imbuntateasca calitatea taieturii.
Indrepti cu ciocan si o mica bucata de lemn pe fund de lemn, netezesti cu pila.

Spor la munca, Mircea



2017-07-26 15.45.01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  509.67 kb
 Vizualizat:  de 2906 ori

2017-07-26 15.45.01.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2021 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La flex folosește un disc mic ca diametru (eventual unul uzat) și subțire de 1mm. Vei avea precizie mult mai bună. Pentru piese mici am mai folosit o minifreză tip Dremel (clonă chinezească luată din Metro). E mai ușor de manevrat decât un flex și riscul de accidente este mult mai mic dar discul mic se uzează repede.

Mai este o metodă dar necesită mai multă muncă manuală de ajustare după aceea: decuparea cu dalta pe o placă metalică mai groasă. Avantajul este că se pot decupa forme mai complexe și dacă lucrezi cu grijă tabla nu se ondulează ca la foarfecă.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Oct 2021 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte corecte precizarile Erwin: flexul meu are disc mic, cu diametru nominal de 115mm cand este nou, apoi se micsoreaza.
Am folosit deci disc de debitare pentru asemenea flex.
A rezultat o bavura care a fost usor de indepartat cu smirghel de granulatie mare.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2021 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, spiderul tău este foarte solid, presupun că este de la un newtonian mare.

Când nu am sculele necesare ca să fac o operație mecanică apelez des la cotrobăirea prin magazinele de bricolaj, pe la târgurile de vechituri sau chiar la firme de reciclare unde caut obiecte gata făcute pentru un alt scop din care pot obține piesele pe care le doresc cu un minim de efort și cheltuială. Căutarea nu dă roade totdeauna așa că unele proiecte stau cuminți deoparte până la găsirea unei soluții, uneori cu totul alta decât cea inițială. Deși mă inspir după proiecte existente, de cele mai multe ori îmi pun la treabă imaginația ca să le fac după posibilitățile mele, nu mă cramponez niciodată de desene de execuție făcute de alții. De obicei nici desene nu fac, merg din aproape în aproape.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Oct 2021 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru interes! Cred ca am sa ma descurc cu ajutorul vostru Smile
La un Celestron 130mm as dori sa-i schimb spiderul, mi se pare ca au facut o proasta (dar ieftina) alegere.
Ce ziceti, ar merita?



20211007_065001s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  689.19 kb
 Vizualizat:  de 2862 ori

20211007_065001s.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2021 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Plastic+mecanica fina/solida nu este egal love.
E ceva de munca acolo, mai ales ca trebuie inlocuit suportul secundarei, spyderul dar si inelul de pe tub ca sa reziste cand vei intinde/tensiona bratele spyderului.

auriga a scris:
Ce ziceti, ar merita?
O vorba din batrani ar zice "Nu repara ceea ce merge".
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2021 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic că merită înlocuit subansamblul. Aș face un spider cu 3 brațe în arc de cerc. Acestea nu vor presa deloc tubul. Aș prelungi tubul cu o bucată de 100mm. Așa cum este acum intră multă lumină parazită. Merită velurat cel puțin în prima secțiune de tub. Hub-ul central poate fi un triunghi echilateral din aluminiu plin. Brațele se pot face din tablă rulată pe o țeavă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Oct 2021 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La constructia unui spider eu nu as lua in calcul inoxul, pentru ca este elastic. Trebuie un material rigid, care sa nu se indoaie, si sa nu vibreze. In al doilea rand, sa fie un material al carui coeficient de dilatare sa fie egal, sau foarte apropiat de cel al materialului tubului de care este prins.

De asemenea, nu cred ca are importanta grosimea bratelor spiderului, si in acest sens dau exemplul telescoapelor Takahashi, si nu numai.

Cat priveste solutia marginilor zimtate, semnalata de Mircea, este de discutat, si mai ales. de experimentat. Totusi, experienta obiectivelor foto, care formeaza un fel de raze de difractie in cazul surselor puternice de lumina, chiar daca au lamelele diafragmei curbate, ma face sa cred ca nu e o solutie. Pentru ca o diafragma cu lamele curbate nu ar trebui sa genereze aceste raze. Explicatia mea este ca exact punctele de intersectie dintre lamele, unde acestea formeaza un unghi genereaza aceste raze.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 08 Oct 2021 22:17, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Oct 2021 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucian, discutia asta mi-a dat niste idei. Poti sa faci un experiment simplu cu spiderul actual. In fapt, poate sa o faca oricine citeste acest topic. Fa o fotografie la luna, un singur cadru, la mare rezolutie cu un DSRL, nu film, si una la o stea foarte puternica, astfel incat sa obtii niste raze de difractie bine reliefate. Si apoi lipeste velur autocolant pe bratele spiderului, astfel incat sa acoperi bine lateralele si muchiile, si fa din nou aceleasi fotografii. Apoi compara fotografiile lunare, sa vezi daca ai castigat sau ai pierdut in claritate, si cele ale stelei pentru a vedea ce se intampla cu difractia.

Am sa incerc si eu sa fac, dar nu stiu cand voi gasi timp. Pana atunci, eu cred ca razele de difractie se vor diminua, dar rezolutia va scadea si ea. Insa e posibil sa ma insel.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2021 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E vorba de un newton de 130, probabil tubul are 150mm diam, impartind la doi, scazand partea centrala, mai raman 5-6cm de tabla, cat sa fie influenta metrialului sau a temperaturii la un astfel de instrument?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Oct 2021 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos

Ai dreptate, lamelele curbate nu ar trebui sa produca raze.
Unii de aceea folosesc spidere curbate ca sa scape de egretele produse de bratele drepte.
Desigur se exagereaza cand se spune ca bratele curbate elimina difractia, aceea nu poate fi eliminata.
Bratele curbate o imprastie ca sa nu mai fie vizibila.
Probabil cum ai zis, la intersectia lamelelor se intampla ceva de apar acele raze.
N-am mai citit despre continuarea acelui experiment iar eu nu am telescop Cassegrain ca sa experimentez.

Lucian

La un reflector de 150mm am aceeasi problema.
Eu am ales solutia radicala si voi inlocui tubul propriu-zis cu unul mai lung, calculat cu Newt in asa fel ca sa indeplinesc conditia ''diafragmei de secundara'' definita de Mel Bartels.
Voi putea de asemenea sa inalt oglinda fata de fundul tubului ca sa circule aerul pe sub ea; aceasta va fi lipita pe trei puncte conform Plop la 0,4R.
Tubul mai lung va permite si apropierea planului focal de tub cu cel putin 30mm deci marirea considerabila a campului de plina lumina.
Pastrez inelul frontal care este metalic, nu plastic dar voi taia bratele care avand 6mm grosime reprezinta un raport de D/25 fata de maximul admisibil de D/60.
Cum a zis insa Dragos, poti merge pe obstructie mai mare.
Eu voi folosi bara filetata de 4mm si voi face paianjen cu trei brate folosind butucul original.
Deci voi merge pe un raport D/40.
Dupa ce voi taia bratele originale cu flexul.

Tare o sa-mi placa ... vajjjjj .... vajjjj ... in direct ... Dr. Frankenstein Mircea Moreau facand iar chirurgie telescopica cu flexu' in Da Hauz O' Pain !!! Rolling Eyes Wink Razz

Noa, ti-am zis tot, succes, Mircea

Edit: mi-am dat seama ca nu voi putea folosi flexul, se schimba doar ca va fi brrrrr ... drrrr.... trrrrr in loc de vajjjj .... deoarece voi folosi pendularul ... placerea si bucuria de a modifica si imbunatati un telescop va fi aceeasi

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2021 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din câte știu, acel inel metalic este turnat din zamac sau alt aliaj de aluminiu turnabil. Pendularul poate face stricăciuni nedorite. E mai cuminte să le tai manual, cu bomfaierul. Se montează pânza după ce este trecută prin cerc.

În acest mod simplu, nu vom mai vedea un film de groază ci unul de adormit copiii... Twisted Evil

Spor la bricolat!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact