Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1_640_web~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vixen dovetail clamp - adaptare SW Heritage130 trepied foto


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2020 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Vixen dovetail clamp - adaptare SW Heritage130 trepied foto
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

Deschid topicul acesta dupa ce am cautat deja pe forum, dar nu am gasit nimic asemanator. Pe scurt, ideea este asta: vreau sa montez un SW Heritage 130p flextube pe un trepied foto. Trepiedul este o replica Manfrotto, dar cu review-uri destul de bune (Zomei Q666). Declarativ sustine 10kg, deci probabil ca in realitate maxim 5. Tubul are 3.7kg, asadar ma gandesc ca ar fi ok.

Pentru adaptare trebuie un dovetail clamp (clema prismatica), si m-am gandit ca cea mai rapida metoda ar fi sa fac una la strung.
Atasez schema tehnica mai jos. Sina are 4,75 cm. Surubul de jos (cel care va trece prin piesa si se va prinde pe trepied are 1/4"). Surubul de fixare dintre sina si piesa poate avea orice dimensiune, teoretic, iar al doilea surub de prindere ma gandesc ca poate fi optional, 1 din modelele de pe piata are doar 1 surub. Piesa trebuie sa aiba orificiile filetate.

Modelele disponibile ar fi:
https://www.teleskop-express.de/shop/Bilde...-level.jpg
https://www.teleskop-express.de/shop/Bilde...klemme.jpg

A mai incercat cineva sa faca asta, e realizabil, sau mai degraba dau comanda de una si astept cele 1-2 saptamani aferente? Desi poate nu e cea mai buna idee, vreau sa fac trecerea la trepied, cu riscul vibratiilor accentuate. Heritage-ul este o bijuterie de telescop, dar montura de mini-dob nu ma prea incanta.

Orice sfat, sugestie sau critica va fi apreciata. De asemenea, daca are cineva cunostinta de un strungar ce poate face lucrarea asta, va raman profund recunoscator.

Cer senin si spor la proiecte,
Regulus



Piesa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.28 kb
 Vizualizat:  de 4237 ori

Piesa.jpg


Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 01 Sep 2020 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ar fi mai simplu sa incerci sa prinzi placa de baza a mini dob-ului la trepied? Dai jos ball head-ul, si fixezi cumva mini dob-ul?
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2020 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da, insa am vazut pe forumurile dedicate telescopului ca varianta asta e mai degraba pretabila pentru niste monturi mai "tapene" Eq2-3+. La una ca a mea vibratia ar fi destul de mare, din ce am citit. Mai era varinta cu un cornier pe profil de L sau U, dar din ce am vazut, majoritatea apeleaza la adaptoare de genul dovetail, cel putin pt monturile foto.

Multumesc pentru idee, daca nu reusesc cu piesa la strung, incerc si varianta cu base-plate-ul si cornierul si revin cu feedback.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2020 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Piesa se poate face mai simplu, pe freză, nu trebuie să fie rotundă, poate fi dreptunghiulară. Dar astfel de cleme se găsesc de cumpărat la magazinele astro.
https://www.astroshop.ro/sine-si-placi-de-...mm/p,18702

Se poate face și o simplă placă cu filet 1/4-20 (foto) pe care o fixezi pe tubul telescopului cu niște șuruburi sau coliere dacă nu vrei să fie permanentă și astfel poți pune tubul pe montura foto.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2020 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai curand ridici montura dobson pe un scaunel. Vrei sa prinzi tubul de capul bila? Nu cred ca tine, mai ales ca dupa ce il strangi tubul va trage intr-o parte si pierzi tinta din ocular. Sau faci un cap/montaj AZ care sa vina pe trepied, gen montura pipe (a mai fost facuta aici pe forum).
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Sep 2020 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca posesoare a unui Heritage 130 pe trepied foto, n-as recomanda metoda sugerata de tine - telescopul asta e facut ca sa ai ocularul intr-o pozitie convenienta atunci cand sina e pe lateral, nu sub el, cum ar sta daca l-ai pune pe un cap foto. Incearca mai degraba sa cautzi o montura alt-az cat mai usoara amplasabila pe coloana trepiedului foto (adica conexiune 1/4'' sau 3/8''). Eu am un Berlebach Castor pt ca daca tot nu se mai fabricau Dwarfstarurile m-am gandit sa iau ceva cu cap dublu sa incapa si binoclul, si is multzumita. Dar da, se balangane. Eu mi-am asumat asta pt ca am vrut un kit cat mai usor, dar daca nu-l cari in spate, poate ar fi o idee sa iei direct o alt-az mai de doamne ajuta.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2020 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Piesa se poate face mai simplu, pe freză, nu trebuie să fie rotundă, poate fi dreptunghiulară. Dar astfel de cleme se găsesc de cumpărat la magazinele astro.
https://www.astroshop.ro/sine-si-placi-de-...mm/p,18702

Se poate face și o simplă placă cu filet 1/4-20 (foto) pe care o fixezi pe tubul telescopului cu niște șuruburi sau coliere dacă nu vrei să fie permanentă și astfel poți pune tubul pe montura foto.


Am gasit niste baieti care se ocupa cu CNC, astept acum sa imi dea o cotatie de pret. Mai am ca varianta un adaptor in L sau in U si sa folosesc 2 piulite, una pe interior si una pe exterior, ca sa nu mai filetez corpul, sunt curios daca ar fi suficient cat sa tina. Da, si ideea cu niste coliere e buna, am sa o iau in seama.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2020 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
Ca posesoare a unui Heritage 130 pe trepied foto, n-as recomanda metoda sugerata de tine - telescopul asta e facut ca sa ai ocularul intr-o pozitie convenienta atunci cand sina e pe lateral, nu sub el, cum ar sta daca l-ai pune pe un cap foto. Incearca mai degraba sa cautzi o montura alt-az cat mai usoara amplasabila pe coloana trepiedului foto (adica conexiune 1/4'' sau 3/8''). Eu am un Berlebach Castor pt ca daca tot nu se mai fabricau Dwarfstarurile m-am gandit sa iau ceva cu cap dublu sa incapa si binoclul, si is multzumita. Dar da, se balangane. Eu mi-am asumat asta pt ca am vrut un kit cat mai usor, dar daca nu-l cari in spate, poate ar fi o idee sa iei direct o alt-az mai de doamne ajuta.


Perfect de acord cu pozitia, insa ideea mea implica exact folosirea trepiedului ca o alt-azimutala improvizata, avand ca "monobrat" ball-headul. Las o poza pt exemplificare. https://stargazerslounge.com/uploads/month...462060.jpg

In alta ordine de idei, e destul de compact si portabil, mi se pare super bine gandit si echilibrat telescopul, dar mergand la cer negru mai mult cu motocicleta, spatiul e limitat si montura de minidob e surprinzator de voluminoasa. Ca o sa pot transporta, o desfac in 2 bucati. Trepiedul foto pe care il am ar ocupa infinit mai putin loc, dar ma intreb daca merita, sau vibratiile mai rau te frustreaza? In experienta ta, ce recomandare ai avea? Cei de pe SG Lounge jura ca e satisfacator.

@valy: am testat prinzand de capul cu bila o forma de plumb de aprox 4 kg, mai grea ca tubul. Odata blocat pe pozitie, nu oscileaza deloc, e destul de fix, in pozitia asta de "monobrat" ca in poza atasata. Bine, acum asta e o simulare pe genunchi, ce va fi real in campul ocularului nu am cum sa stiu pana nu fac adaptarea efectiv. Masuta si scaunel am, asa observ din Bucurest, dar ma gandesc sa fac un setup portabil cu ce am prin casa, inainte sa investesc intr-o montura dedicata.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Sep 2020 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa chiar nu-i rea ideea, si pui mult mai putina solicitare pe ball head-ul propriu zis decat cum m-am gandit eu. Daca iti iese bine, mai ca as incerca si eu versiunea asta, macar de comparat cu Berlebachu'.

Cu vibratiile, eu zic ca merita. E o mizerie sa observi cu tabletop dob-ul ala oriunde nu sta pe o masa dragutza (si am fost cu el asa pe muntzi, prin zapada, deci nu-i din lipsa de bunavointza din partea mea) si calitatea 0 a unui setup de astronomie e sa te uiti prin el. Cu vibratiile te obisnuiesti sa nu pui mana pe telescop sau daca o pui sa n-o mai iei cat timp te uiti prin el. Devine foarte problematic daca vrei sa bagi o marire mai mare (ocular de 8 - fain; ocular de 3 - mai greu Very Happy) pt ca pana se atenueaza vibratiile ti-a zburat obiectul din cadru, dar e destula treaba si la mariri mai mici pentru ani buni. Daca mai tarziu o sa simti neaparat nevoia, iei un Mak din ala cat un termos si il pui pe montura minidob, ca luna planetele si planetarele tzin la cer poluat Laughing O chestie totusi, testul ala cu bila de plumb nu e neaparat relevant, pt ca nici telescopul nu o sa vibreze la 1x vizibil. La 80x prin ocular in schimb, alta treaba. Dar mi se pare ok in final, si daca ai drum prin Iasi zi si facem o proba.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 06:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai este o problemă. Telescopul _trebuie_ să se miște ușor și fluid, nu să stea fix pe poziție și să rămână unde îl lași fără să alunece sau să necesite mișcări de strângere/destrângere care îi pot strica poziția. Capul cu bilă sau orice altă montură foto nu asigură repoziționarea fină necesară pentru observațiile astronomice, chiar dacă e de marcă. Vestea bună este că există monturi anume pentru trepiede foto care au reglaj fin pe azimut și pe altitudine. Am văzut la cineva însă nu știu exact denumirea și unde se găsește.

Later edit:
https://astrovest.ro/site/index.php/msw2/montura-avant-detail

Poți lua doar capul alt-azimutal Avant și să-l pui pe trepiedul foto. E mic, ușor și merge lin, nu știu sigur dacă ține tubul de 130mm dar cred că este posibil cu o mică contragreutate.

Dacă nu ține, există alternative de care nici nu știam:
https://astrovest.ro/site/index.php/msw2/montura-az-pronto-detail

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Sep 2020 07:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau, mai usor, Lacerta-ul asta https://astrovest.ro/site/index.php/msw2/c...rta-detail (daca exista pe vremea cand am luat Berlebachu', cumparam). Intr-adevar, ce zice Erwin o sa fie problema...
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Sep 2020 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la ce a zis Erwin. Capul cu bila este util doar daca fixezi camera sau o mica luneta intr-o anumita pozitie. Nu merge sa faci " sky surf" cu asa ceva. Pe langa faptul ca trebuie sa strangi surubul dupa ce schimbi pozitia ( si asta duce inevitabil la deplasarea de pe tinta), mai este problema echilibrului sistemului, centrul de greutate se va deplasa inafara capului bila, deci trebuie sa stangi foarte tare ca sa nu plece. Aceeasi problema cu centrul de greutate o au monturile azimutale tip AZ3.
Eu am vrut sa-mi pun un video-finder pe telescop, cu fixare si centrare pe tinta prin cap-bila. Cu toate ca greutatea camerei era de doar 150-200g, iar lentila era de camp larg (16mm), cand strangeam surubul de fixare, tot pleca de pe steaua-tinta. Inchipuie-ti ce se intampla cu un telescop.
Capul montura Lacerta ( asemanator cu sistemul "pipe") este o optiune buna.

_________________
Marius


Ultima modificare efectuata de catre dmtr69 la 02 Sep 2020 09:49, modificat de 1 data in total
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Sep 2020 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot sistemul se poate face "home-made":
Montura tip Vixen Porta: www.astronomy.ro/album/displayimage.php?pid=1363&fullsize=1
newt 114 pe montura: www.astronomy.ro/album/displayimage.php?pid=1361&fullsize=1
Montura tine si refractorul 100/600, partea slaba fiind trepiedul de EQ1.
Si clema se poate face (eu am facut pentru jucariille mele mai usoare, atat pentru sina Vixen, cat si pentru sina finder). Ai nevoie de o placa de Al (textolit sau un plastic mai tare) cu o grosime de 5-10 mm si de doua bucati de bara de Al de lungime 5-7cm si sectiune 15x15mm. Una din acestea trebuie pilita (sau frezata) pe o latura cu unghiul corespunzator al sinei vixen. In cealata trebuie sa dai o gaura la mijloc si filet (M8 este suficient) pentru surubul de fixare. Ambele bare se fixeaza pe placa cu cate doua suruburi ( M5-M6) la distanta corespunzatore latimiisinei Vixen.

_________________
Marius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu mai e nevoie neaparat sa stranga bila, daca il foloseste ca in pozitia de mai jos (buna ideea!) e practic o montura ALTAZ veritabila relativ stabila, ca gatul acela al capului bila sta fix in suport, orizontal. Poti echilibra telescopul, eventual daca are dezechilibru poti rezolva strangand putin, sau mai mult, bila.
Regulus a scris:

Perfect de acord cu pozitia, insa ideea mea implica exact folosirea trepiedului ca o alt-azimutala improvizata, avand ca "monobrat" ball-headul. Las o poza pt exemplificare. https://stargazerslounge.com/uploads/month...462060.jpg
.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Sep 2020 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ar putea merge in pozitia asta, desi clema fiind chiar deasupra capului trepied, cand te uiti la zenit, telescopul se va lovi de piciarele acestuia.
_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact