Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vixen dovetail clamp - adaptare SW Heritage130 trepied foto


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Pai nu mai e nevoie neaparat sa stranga bila, daca il foloseste ca in pozitia de mai jos (buna ideea!) e practic o montura ALTAZ veritabila relativ stabila, ca gatul acela al capului bila sta fix in suport, orizontal. Poti echilibra telescopul, eventual daca are dezechilibru poti rezolva strangand putin, sau mai mult, bila.
Regulus a scris:

Perfect de acord cu pozitia, insa ideea mea implica exact folosirea trepiedului ca o alt-azimutala improvizata, avand ca "monobrat" ball-headul. Las o poza pt exemplificare. https://stargazerslounge.com/uploads/month...462060.jpg
.


Asa este Valy, dar Regulus nu are tocmai placuta aia gradata care va da miscarea pe altitudine (pentru ca din bila nu se mai poate regla altitudinea ca este fixata in pozitia foarte stabila dupa cum ai observat si tu). Poza nu este cu trepiedul lui, este data ca exemplu. El tocmai placuta aia o cauta

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dece zici ca nu poate regla altitudine? Bila se roteste liber in lagarul ei, sau mai putin liber daca o stragi nitel, poti orienta telescopul pe ALT in sus si in jos fara probleme, si, daca nu este echilibrat, il blochezi din surubul de strangere a bilei. https://youtu.be/2A-vO9PR0RI?t=232

Unii folosesc pentru echilibrare un magnet pus pe tub (daca e din tabla), sau o greutate mobila (ca la cantarele mecanice), dar din strangerea bilei cred ca se rezolva si nici nu se deplaseaza prea mut de la tinta in timp ce strangi bila. Daca ai deja trepied cu cap bila merita incercat, dar daca nu ai prefer montura dedicata astro, eventual cu posibilitate de reglaj fin.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 02 Sep 2020 10:37, modificat de 1 data in total
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiam eu ca va fi o idee excelenta sa pun intrebarea aici pe forum. La metodele astea nu m-as fi gandit. Ideea cu Vixen porta-ul e de luat in seama, acum ma intreb daca amaratul asta de trepied are rigiditatea si stabilitatea unui eq1.

Fixarea pe pozitie e anevoioasa, si daca sunt destul de sigur ca nu s-ar misca ballhead-ul odata prins, cel putin nu la greutatea asta a tubului, miscarea fina pe cele 2 axe pe care o are trepiedul cred ca va fi un mare obstacol. Mai simplu spus, cred ca miscarea aceea fina va fi inutila si va trebui sa blochez de fiecare data cand fixez un obiect. La marimi mari, asadar, va trebui sa repet operatiunea dupa cateva zeci de secunde. Incep sa reconsider putin toata ideea.

Cat despre montura, m-am documentat si pe viitor as vrea sa achizitionez un mak 127, in complimentarea Heritage-ului. Si cum Mak-ul in general "cere" un go-to, raportul cel mai bun calitate pret, mai ales avand in vedere ca ar functie EQ furnizata de Skywatcher (cu wedge aferent) este SW Az GTi. Am citit si se impaca excelent cu Mak-ul si binisor cu 130 p-ul. Unii zic ca ar duce si un 130pds cu un aparat foto mai usor, pt imaging. Va multumesc pt ideile de montura, dar desi efortul financiar ar fi mai mare, din motivele enumerate as prefera o motorizata.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Regulus a scris:
.. acum ma intreb daca amaratul asta de trepied are rigiditatea si stabilitatea unui eq1.
.
Ia trepiedul si du-te la un magazin care are expus un EQ1 (sunt si magazine gen Altex. Emag cu showroom), si compara/testeaza. Dar parca nu as folosi in aceeasi fraza expresiile "rigiditatea ", "stabilitatea " si "EQ1" Wink
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Dece zici ca nu poate regla altitudine? Bila se roteste liber in lagarul ei, sau mai putin liber daca o stragi nitel, poti orienta telescopul pe ALT in sus si in jos fara probleme, si, daca nu este echilibrat, il blochezi din surubul de strangere a bilei. Unii folosesc pentru echilibrare un magnet pus pe tub (daca e din tabla), sau o greutate mobila (ca la cantarele mecanice), dar din strangerea bilei cred ca se rezolva si nici nu se deplaseaza prea mut de la tinta in timp ce strangi bila. Daca ai deja trepied cu cap bila merita incercat, dar daca nu ai prefer montura dedicata astro, eventual cu posibilitate de reglaj fin.


Corect, altitudinea se poate regla, in eventualitatea in care folosesc capul cu bila in pozitia aia. Problema va fi cu urmarirea obiectului din miscarile fine, unde s-ar putea sa fie prea greu tubul si sa nu mearga. Dar ai dreptate, in pozitia din poza, trepiedul + un adaptor de tip clema prismatica pt dovetail transforma trepiedul intr-o montura Alt-azimutala. @ tudor: trepiedul e un Q666, se poate misca pe ambele axe si are si suruburi de strangere pt miscare fina. Acoo e buba, alea nu cred ca vor fi suficiente pt urmarire, dar miscare si blocaj Alt-az are.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Leaga tubul cu sarma de placa de la bila, dar vezi sa nu cada, si testeaza miscarile fine, urmarirea obiectului la focala/magnificatie mare. Cu ocazia asta testezi si ergonomia, s-ar putea sa lovesti cu tubul de picioarele trepiedului. Daca merge cumpara/comanda la CNC adaptor, daca nu merge cauta un cap de montura si pune-l pe trepied sau ia o montura completa astro.
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asta e urmatorul pas.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am construit monturi alt-azimutale din piston de Dacia pentru mak și lunetă și din piston de tractor pentru telescoape mai mari și mai grele. Dar nu am folosit trepied foto ci unul mai solid de EQ2 sau home-made. Montura din piston de Dacia s-ar putea adapta la un trepied foto dacă înlocuiesc șurubul central cu unul mai scurt și adaug o placă ce se poate înfileta pe platforma trepiedului foto și nu mai folosesc capul cu bilă. Mai ales că trepiedul de EQ2 l-am donat mai demult.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2020 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc ideea cu placa si surub. Daca nu merge, investesc intr-o montura dedicata. Suna interesanta montura din pistoane. Banuiesc ca e cea din poza de profil. Foarte faina executia.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2020 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le-am prezentat la vremea lor pe ATM. Nu știu dacă se mai văd pozele, dar cea din poza de profil a fost prima, pe urmă le-am îmbunătățit. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2020 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu finalitatea proiectului, poate se va mai lovi cineva de problema aceasta.

Dupa 3 discutii cu 3 persoane diferite, costurile la strung, CNC sau alte metode de fabricatie au fost cuprinse intre 350-600 RON. Am optat, asadar, pentru a cumpara un vixen clamp de pe teleskop express. Costuri totale de 235 ron.

Intre timp am vandut instrumentul, dar ca idee, rezultatele au fost decente:

- Vibratia era tolerabila, am imbracat in cauciuc picioarele trepiedului. O fi fost placebo sau nu, dar parea ca ajuta.
- Miscarea "alt-azimutala" era ok, ca minus fiind repetarea slabirii/strangerii suruburilor la schimbarea tintelor.
- Suruburile de miscare fina ale trepiedului erau frustrante, dar isi faceau traba cat de cat ok. La magnificari mari, se schimba situatia, dar per total era ok.
- Exclusa folosirea aparatului foto, telefonului sau a orice altceva in afara de o camera web usoara. Desi trepiedul in teorie putea duce tubul si un aparat foto, practic la cea mai mica atingere era "miscare bowniana" in camp. Nici cu declansator nu am obtinut rezultate mai bune, asadar pentru ideea de astrofotografie improvizata, un nu hotarat.

Am facut upgrade la un instrument motorizat, tot de incepatori, ce e drept, dar fara doar si poate pentru vizual si astrofotografie de expuneri limitate rezultatele sunt din alta liga.

Daca aveti intrebari sau nelamuriri, va stau la dispozitie. Per total cred ca varianta trepied si clamp daca ai deja trepiedul e ok. Altfel, daca vrei sa o iei de la 0, poate un dobsonian sau un newtonian cu montura, fie si cu apertura mai mica sunt solutia.

Multumesc tuturor pentru suport si idei. Cer senin!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact