Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Milu din Langenenslingen


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Milu
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Sep 2020
Mesaje: 11



Localitate: Langenenslingen

MesajTrimis: 18 Sep 2020 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Milu din Langenenslingen
Raspunde cu citat (quote)

 Buna!
De când ma știu ,îmi place astronomia sau mai bine spus,sa privesc cerul. Pana acum nu am facut nimic pt pasiunea mea,dar m-am hotarat sa fac ceva in aceasa directie.
Mi -am cumparat o luneta Achromatic Refractor Telescop 152/760 f/5 de la Bresser si o montiura cu trepied EQ 5 de la Sky Watcher.Pana aici toate bune ,dar la oculare ,filtre ,accesorii e nebunie ,nu pre inteleg nimic.Vreau sa invat (aseara am citit 5....6 ore pe forumul acesta )sa cunpsc oameni,parerile celor buni in asta si sa ma dezvolt si eu .
Cred ca am gasit oamenii potriviti si locul potrivit pt a ma dezvolta in aceasta directie .
Am 44 ani si nu vreau sa mai pierd timpul.
Multumesc !
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 19 Sep 2020 07:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine ai venit , 152/760 f/5 e telescop bun dar are 10,6kg , montura EQ5 duce 10kg , daca e manuala te vei chinui cu ea . Ai fost sfatuit sau ai mers dupa aparente ?. La Interese , apare astrologie .. Astrologia nu e totuna cu astronomia , se mai fac greseli la inceput , dar poate iti place si astrologia , stiinta nu e , dar unii se lasa dusi de povesti cu zodiacuri. Daca ai putea schimba ori montura ori telescopul astfel incit sa corectezi greseala , ar fi bine . Ocularele se iau ori set si devin mai ieftine , ori cite unul mediu si in timp vei avea o trusa f buna . Depinde de ce vei face pe parcurs , de buzunar, de cum se comporta pe telescop . Bafta .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2020 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Milu din Langenenslingen
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai vent!

In primul rand trebuie vazut ce observatii vrei sa faci, terestre, astronomice planetare, camp larg, obiecte DSO, etc. In functie de asta alegi ocularul. Mai este util si bugetul disponibil, ca sumele se intind de la 50 la 1000 Euro.
Montura este motorizata?
Nu cred ca trebuie schimbata, mie mi-a tinut un tub newton 200/1000, nu s-a rupt.

Milu a scris:
 Langenenslingen
Cum se pronunta? Smile
Sus
Milu
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Sep 2020
Mesaje: 11



Localitate: Langenenslingen

MesajTrimis: 19 Sep 2020 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montiura e manuala si la incercarile mele deja ma chinui cu ea. Nu am fost sfatuit,am luat telescopul iar la descriere imi recomanda un eq5.Am luat o luneta deoarece intretinerea e mai usoara si problema cu reglarea oglinzilor si curatirea lor la reflectoare e mai grea (din ce am citit). Asa e ,ai dreptate,astronomia ma intereseaza si stiinta nu astrologia cu zodiacurile ......bla bla.La pachet cu telescopul a venit si un ocular Super Plossl de 26mm cu care cred eu ca se vede bine,dar am mai cumparat un set tot plossl de la Olivon de 32/17/10 si 6,3 cu un 2xbarlow si filtre si astea le-am luat tot dupa ureche crezand ca stiu ce fac .Aseara am reusit sa vad bine,zic eu ,Andromeda cu cel de 26mm si 32 mm nu si cu celelalte.Spre ce ar tb sa ma indrept (sa cumpar pe viitor)ca sa pot vedea nebuloase si galaxii?Ce imi recomandati?Deocamdata vreau sa fac observatii nu si foto,poate mai tarziu......
Sus
Milu
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Sep 2020
Mesaje: 11



Localitate: Langenenslingen

MesajTrimis: 19 Sep 2020 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare valy !
Se pronunta greu dar eu m-am obisnuit Smile Smile Smile
Ceia ce cred ca imi trezeste interesul si curiozitatea sunt: nebuloase ,galaxii, cred ca se incadreaza la cer profund.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Sep 2020 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru viitor, daca vei vrea sa schimbi luneta, pentru nebuloase si galaxii ai nevoie de apertura cat mai mare. Fiind corpuri difuze, cu cat apertura e mai mare, cu atat lumina captata e mai multa. Dar nu te astepta sa vezi ce arata fotografiile (gen Hubble sau amatori). Wink
La preturi mult mai bune decat refractoarele (lunetele) vei gasi newtonienele. Unul de 200mm f/5 e un compromis intre performanta si portabilitate. Daca il vei lua doar pentru vizual, il poti achizitiona cu montura Dobson. Daca e si pentru foto, treaba se complica, iti trebuie minimum HEQ5. Bugetul va trebui sa fie generos, ca mai intra si muuuulte alte accesorii. Ti-o spune unul "pățit". Laughing

Apropo de prununtie... https://www.howtopronounce.com/german/langenenslingen
Sus
Milu
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Sep 2020
Mesaje: 11



Localitate: Langenenslingen

MesajTrimis: 19 Sep 2020 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat aseara sa vad Nebuloasa California, dar nu am reusit sa vad nimic .Cerul era ,zic eu destul de bun
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Sep 2020 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incepe si tu cu roiuri, ca sunt mai luminoase, pana iti formezi okiu'. Vezi de M13, de pilda, ca e numa' bun de vazut acum. Wink
Baga Stellarium sau alt soft si vezi ce magnitudine au. Daca e prea mare, lasa-le in plata Domnului. Laughing Laughing Laughing
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 19 Sep 2020 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai echilibrat telescopul pe ambele axe ? altfel merge greu si uzezi rotile dintate . Pt DSO ai tot ce trebuie , dar rabdarea trebuie sa fie mult mai mare la o montura EQ decit la una ALT/AZ . Daca ai vazut Andromeda M31 , M42 , M45 , poti continua cu rioiurile deschise , globularele , incet iti vei forma ochiul si rabdarea . Trebuie sa ai un loc fara poluare luminoasa pentru galaxii si nebuloase . Ideea e sa nu dezertezi Smile
Ar trebui sa poti vedea usor M 20 , M8 is ~ una linga alta


Ultima modificare efectuata 2SKY la 19 Sep 2020 12:20, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2020 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca eq5 se poate motoriza, este relativ ieftin. De asemenea se poate seta in pozitie AZ daca iti este mai comod de a o manevra asa, dar atentie la surubul de reglare, sa nu il indoi, de preferat sa te joci cu ea neincarcata cu telescop si contragreutate.

Dece zici ca te chinui cu ea, ce anume nu merge?
Sus
Milu
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Sep 2020
Mesaje: 11



Localitate: Langenenslingen

MesajTrimis: 19 Sep 2020 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pozitionat montiura pe steaua nordului......aproximativ nu chiar perfect ca nu vedeam bine.
De ex. cand am urmarit Marte sau Andromeda ca se vedeau bine le tineam in cadru vizual doar dintr-o rotita(reglaj).Iar de chinuit ma refer la faptul ca am stat afara aproape 2 ore si cu mina stanga facand reglaje,tinand telescopul pe ele......cred ca e din cauza rotatiei pamantului.Nu stiu cum faceti voi care aveti telescoape mai mari?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 19 Sep 2020 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Una este alinierea polara si alta echilibrarea pe montura a telescopului . Daca ai reusit amindoua din prima e foarte bine . La vizual pt telescoape mari se foloseste Dobson , montura creata special pt amatorii si e oarecum portabila .
Sus
Milu
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Sep 2020
Mesaje: 11



Localitate: Langenenslingen

MesajTrimis: 19 Sep 2020 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O da, asta am facut ,acum am inteles ce ai intrebat si asa am facut.
Dupa ce am fixat montura la nivel si la steaua nordului am instalat telescopul si l-am echilibrat pe montura,pe ambele axe ,desi imi vine sa-l las mai lung in partea din fata ca sa am acces mai bine la reglaje .......desi nu am incercat .....

Intrebare:
Pentru a putea vedea ceia ce mi-ati propus aici am nevoie de alte oculare sau se pot vedea cu astea pe care le am?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Sep 2020 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede, taica, si cu alea. Foloseste ce ai si numai daca te limiteaza incepi sa decartezi. Laughing
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 19 Sep 2020 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede dar sint cam jos , 19-20 gr altitudine in jurul orei 21 in SSW , ca la ora 22 sa coboare pe la 15gr . Daca ai deschidere mare (fara blocuri) poti incerca , sint superbe ...asa gri cu nuante , ca atit poate ochiul .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact