Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tub focuser care intra in "light path" refractor S


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 127



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2021 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Tub focuser care intra in "light path" refractor S
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor si un 2021 plin de sanatate inainte si iesiri libere noaptea la stele!

Am facut de curand un upgrade la luneta mea SW 120/600 relativ proaspat achizitionata, respectiv am montat un focuser nou, dual. Fata de focuserul vechi este o imbunatatire majora insa am urmatoarea problema: tubul focuserului nou este sensibil la lung decat cel vechi. Daca cel vechi are 12 cm, cel nou are 20 de cm, iar senzatia mea este ca intra cu brio in "light path"

Prima senzatie dupa ce l-am montat, cel putin vizual, este ca trebuie sa privesc nemiscat si exact pe centrul optic pentru a nu avea vignetare; la focuserul vechi, cu tub mai scurt, nu aveam aceasta senzatie sau cel putin parca nu era asa pregnanta.

Am mai citit pe net si aparent un tub mai lung la focuser inauntru transforma luneta in una cu diametru ceva mai mic si F/D mai mare.

Mentinonez ca intentionez sa folosesc luneta mai ales la mariri mici/ medii; pentru planete si Luna, am comandat si astept cu nerabdare sa vina un MAK 127 cu binoviewer.

Ce sugestii aveti, e o idee buna sa tai din tubul intern al focuserului la dimensiunea initiala, sau chiar mai mult? Ce risc? Inainte de a face acest lucru, verific toate ocularele ce le am, mai las o marja de eroare si tai corespunzator.

Daca tai mai mult decat la focuserul original, risc sa am aberatii cromatice mai mari? are cumva si tubul focuserului original un rol in a estompa usor aberatiile cromatice, intrucat cred ca inclusiv acesta intra putin in "light path"

Cel putin in acest moment, ce ma deranjeaza cel mai mult, este vignetarea, sau cel putin asta cred eu, cu cunostintele mele limitate de optica. Am 2 oculare pe care le folosesc mai mult- un Lacerta ED 30mm si un Hyperion de 21 mm

Gasiti in attach un fisier de pe net, cu schema lunetei; persoana care l-a facut a taiat putin din tubul intern al focuserului, si a ajuns la putin mai putin de 12 cm

Multumesc anticipat, cer senin!



SW 120 600.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  SW 120 600.pdf
 Marime fisier:  13.49 kb
 Descarcat:  de 120 ori


_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 02 Ian 2021 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut . In primul rind il montezi pe cel original inapoi , faci teste cu diagonala si toate ocularele , sa focalizeze bine + ( 60 mm in caz ca vei pune in loc de oculare camera DSLR , + 20mm marja). Asta este distanta cursa in plus fata de focus ce trebuie asigurata , infocus. Acum depinde si de OTA pentru ce este conceput , acolo scrie ca nu e destinat astrofoto , astfel cursa focuserului ar fi mai scurta si OTA mai lung . Daca ai cursa de 12cm la cel original si poate indeplini conditiile de mai sus , se poate ajusta cel nou .
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 127



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2021 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns!
Nu cred ca e conceput pentru foto, nici macar cu focuserul nou nu intru in focus, am pus ocularul mare pe direct si mai avea nevoie de 1-2 cm sa intre in focus.

Cu diagonala ce o am acum de 2", focuserul iese în afară max 3 cm pe orice ocular am folosit

Am mai facut un test, am scos ocularul si am privit direct prin diagonala. Pe focuserul vechi, scurt, am nevoie de o mișcare laterală mica sa vad marginea obiectivului în timp ce la cel nou trebuie sa ma deplasez sensibil mai mult lateral, așadar e clar ca intru cu tubul în "light path".

_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2021 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema este reala si ma bucur ca cineva si-a dat seama (in cele din urma) ca ceva nu este in regula.
Multi au facut un asa zis upgrade la focuserul original dar nu stiu cati din acestia au castigat de pe urma lui ...

Din dorinta de a scoate pe piata instrumente ieftine, producatorul chinez a facut unele compromisuri. Printre acestea si utilizarea focuserelor pe format de 2" la lunetele RFT. Dupa cum a sesizat colegul de pe forumul strain, chiar asa cum vine din fabrica luneta nu numai ca vigneteaza pe tot campul ci chiar diafragmeaza obiectivul cu un procent de aproximativ 10%. In cazul lunetei de 120/600 apertura utila va fi undeva la 105-108mm cu vignetare totala a campului.

Dupa ce a taiat un segment de 2,5cm din tubul focuserului a ajuns la apertura nativa a lunetei si la un camp nevignetat de 2,6mm adica 0,24grade. Comparati valoarea de 0,24 grade cu cea de 3,4 grade cat ar trebui sa aiba folosind ocularul Paragon de 30mm.

O solutie eleganta pentru rezolvarea problemei ar fi schimbarea focuserului cu un altul pe format mai mare (2,5" sau 2,7" sau 3") dar atentie, tot cu tub scurt pentru ca altfel ne intoarcem de unde am plecat!

Schimband focuserul scurt pe 2" cu un altul pe acelasi format dar cu tub lung va duce la o diafragmare puternica a obiectivului (probabil pe undeva pe la 80mm) si deci la o pierdere masiva de lumina.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 127



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2021 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru confirmare!
Cam asta am inteles si eu însă o parere avizată în plus e de mare ajutor; imi doresc mai departe ca alți colegi, care au avut situații similare, sa împărtășească din experiența și soluțiile lor.
Pentru moment cred ca voi reduce la maxim lungimea tubului. Un focuser de 3" am văzut că ajunge sa fie mai scump decat luneta din pacate

_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 02 Ian 2021 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca teava portocular originala are 12 cm si iese inafara 3cm + traseul optic al diagonalei ~7cm , inseamna ca punctul de focus e in spatele marginii focuserului 10cm. Cind pui cel nou punctul de focus ramine la fel , dar restul de 8cm in plus intra in conul de lumina util si astfel este defocalizat permanent .
1 . Simplu tai focuserul nou la aceiasi lungime ca originalul .
2 . Complicat pt folosirea camerei este sa tai din tub OTA 6 cm , care vor scoate mai mult afara din tubul portocular cu 6 cm fata de acum , adica 9cm ..dar trebuie sa te asiguri ca focuserul nou taiat la 12cm are cursa de 9cm . Practic arunci inafara tubul portocular 6cm fata de acum .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2021 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E păcat, cred, să tai dintr-un tub de focuser scump... Din același motiv am hotărât să păstrez focuserul artizanal cu tub relativ scurt de la luneta făcută de Zoth, Lady Black, 110mm F/5.5 deși luasem unul de Equinox, cu dual speed și mult mai precis. Are tub lung, nu merge.

Încearcă să schimbi focuserul cu unul pentru catadioptrice care au tub scurt, ca la cele pentru newtoniene (sunt unele care au opțional talpă sau inel ca să poată fi folosite pe cele 2 tipuri de instrumente). De exemplu, focuserul Baader Steel Track de 2" pe care l-am pus pe cassegrain are 80mm cursa.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Ian 2021 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inainte de a taia din tubul focuserului ar trebui sa vezi daca cea de-a doua viteza a focuserului nou te ajuta semnificativ la focalizare. Daca nu, lasa-l pe ala vechi.
Pe de alta parte, chiar si ocularele foarte mari, de gen 30mm /82 grade, si chiar mai mari, exceptant pe cele cu barel de 3'', nu au lentila de intrare de 50,8mm, ci undeva pe la 42mm. Faptul ca ai facut testul cu diagonala privind dintr-o latura in cealalta nu iti da informatia corecta despre vignetare. Masoara diametrul de intrare la cel mai mare ocular pe care il ai, taie din carton un inel cu acelasi diametru la interior, pune-l in diagonala pana la baza ei, acolo unde pui ocularul, si fa testul de vignetare asa.

Problema e mai acuta daca folosesti camere cu senzor mare, full frame.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2021 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
...ocularele foarte mari, de gen 30mm /82 grade, si chiar mai mari, exceptant pe cele cu barel de 3'', nu au lentila de intrare de 50,8mm, ci undeva pe la 42mm.


Bine ai revenit Smile
Nu vreau sa te contrazic dar m-ai facut curios si am masurat: la Paragonul meu de 40mm/68 grade pe format 2" deschiderea utila a lentilei de camp este de 52mm iar stopul de camp (diafragma) are 46mm in diametru. Pun o imagine cu el ca sa va fac pofta Wink

Am verificat cu atentie desenul din primul atasament si sunt sigur ca este corect. Pentru ocularul pe care il foloseste autorul (trecut in desen cu tot cu stopul lui de camp) experimentul propus de tine se poate face cu un cartonas ce are decupat un cerc de 36mm diametru, adica exact cat stopul de camp al ocularului folosit.



ED 40mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  270.43 kb
 Vizualizat:  de 5696 ori

ED 40mm.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Ian 2021 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru mesajul de bun re-venit.

Acum nici eu nu vreau sa te contrazic, dar cum intra o lentila de 52mm intr-un barel de 50,8mm? Poate te referi la lentila de ochi, nu la cea de camp. Sau incurc eu denumirile, si cea dinspre telescop nu e lentila de camp, ci de ochi.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2021 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentilele se afla in corpul ocularului care are diametrul exterior de 63mm si interior de 58mm.
Barel numesc eu piciorul ocularului care este pe standard de 2", adica 50,8mm.
Diafragma de camp se afla chiar la jonctiunea dintre corpul ocularului si barel si are 46mm in diametru.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 127



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Ian 2021 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat testul cu cercul in carton de 36 mm (atat este lentila prin spatele ocularului- am pus attach poza), se vede tubul focuserului imediat, si cand il plasez intre diagonala si focuser. Surprinzator, vignetarea mai mare mi se pare pe Hyperionul de 21 decat pe Lacerta. Experienta mea este minima pe subiect, dar cel putin vizual asa mi se pare

In general, cam la toate ocularele ce le am, prin diagonala SW de 2", focusul este la aprox 1 cm- max 3.5 cm (atat iese in afara tubul focuserului nou, asadar foarte putin). Pentru a vedea marginea lentilei refractorului, trebuie sa scot cel putin vreo 10 cm in afara focuserul, asadar in interior raman aprox 10cm , cam atat cat a testat persoana de care vorbim. Si in aceste conditii, marginea obiectivului se vede doar daca plasez capul putin in lateral, inca nu direct

Reductia functioneaza excelent, din acest motiv as prefera sa scurtez tubul, astfel incat sa mearga cu toate ocularele ce le am, pe diagonala de acum, decat sa il returnez si sa cumpar altul cel putin dublu ca pret, din ce am vazut la Baader pe site. Un spatiu de manevra de 4 cm imi sigura 0.5 cm in plus fata de maxim/ minim pe toate ocularele ce le am acum + binoviewer pus pe direct. DSLR/ camera inca nu mi-am propus sa folosesc pe luneta.

Daca scurtez tubul, trebuie sa pun un stoper pe cantul de focuser tip Crayford ca focuserul sa nu iasa afara cu totul din suportul lui. Imi mai scapa oare ceva?

Mai astept o saptamana, poate mai vin colegii cu alte idei/ sa ma pregatesc psihic da taiere
Multumesc inca o data tuturor pentru timp si idei! Shocked



Lacerta ED.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  Lacerta ED.pdf
 Marime fisier:  43.95 kb
 Descarcat:  de 114 ori


_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Ian 2021 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exista o problema. Daca vei vrea sa faci fotografie cu un DSLR prin acest telescop, daca ii scurtezi tubul e posibil sa nu mai ajungi in focus, pentru ca un aparat de acest fel adauga inca 55mm la distanta de focus, si nu vei mai putea sa pui diagonala. Vei punea aparatul direct in tubul focuserului, si iti trebuie back focus suficient.

La vizual, problema e cam asa. Masuratorile geometrice au o valoare, dar nu interpreteaza exact raspunsul sistemului optic, si compensarea pe care ochiul uman plus creierul o introduce. De aceea, daca vignetarea e chiar deranjanta, nu taia din prima la maxim, ci pe etape, sa zicem cate 2 cm. e posibil sa obtii rezultate bune taind mult mai putin decat iti ies din masuratori.

_________________
Dragos N
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 127



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Ian 2021 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns Dragos!
Foto, cel puțin pentru moment, nu vreau. Am avut un DSLR Nikon, până iau altul, mai durează. Pot pune eventual un prelungitor mai tarziu.
Fața de tubul inițial (12 cm) mi-am propus sa tai 2 cm. Mai mult nici nu pot, raman cu 10cm si nu mai ajunge tubul de focus pe punctele de sprijin.
E firesc să am vignetare pe Hyperionul de 21 mai mare decât pe Lacerta ED de 30mm? Hyperionul l-am luat ca pe un all around si pentru SW120/600 si pentru MAK 127. Intrebarea este foarte subiectivă însă prin Lacerta vizualizarea este putin mai relaxată față de Hyperion, unde trebuie sa fiu exact pe centru
La UWAN de 16 si 7 mm, ziua (în perioada asta nu am Mai iesit nicaieri), nu am niciun fel de probleme

_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Ian 2021 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu raman la parerea ca e mai bine sa tai cate putin. Nu direct la lungimea de 12cm, adica sa tai 8cm. Evident, faci cum crezi.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact