Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Clavius___Tycho.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Skywatcher Heritage 150/750 observatii terestre?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 11 Feb 2021 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Skywatcher Heritage 150/750 observatii terestre?
Raspunde cu citat (quote)

Imi puteti spune daca un telescop Newton de genul celui din titlu se poate folosi cu succes si la observatii terestre?Cam care ar fi diferenta de imagine intre un reflector cu diametrul de 150 si un refractor de 90mm?
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2021 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reflectorul nu prea este bun pentru observații terestre deoarece nu dă o imagine corectă....poți folosi prismă pentru a îndrepta imaginea, dar anumite oculare nu vor intra în focus. Pentru terestru este bun binoclul, iar dacă se dorește mărire mai mare poți folosi un spectiv sau luneta. Eu am testat luneta mea 90/900 terestru până la 100x.....până la 60x a fost ok. La 100x am văzut în ocular fereastra unei clădiri aflată la 7,5 km, dar foarte slab în detalii și aproape alb/negru. Cu binoclul Lacerta Smart 10x50 am recunoscut fața unui coleg la aproximativ 1000m.
_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 11 Feb 2021 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt si "erecting eyepieces" care intorc imaginea, dar un newtonian nu prea e practic la terestru. Chiar si unul mic. Observatiile terestre beneficiaza de lumina suficienta, astfel incat o luneta terestra sau una astronomica cu prisma Amici te vor satisface. Oricum, daca optezi pentru o prisma Amici, sa iei una mai de soi, ca ieftinaciunile sunt varza.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Feb 2021 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si un alt aspect important, pe langa ce au spus colegii, terestru esti limitat de atmosfera (caldura radiata de acoperisurile caselor, masini etc). In zilele cele mai bune poti folosi maxim 60x, in rest 40x, 30x, 20x sunt puteri mai abordabile. Nu degeaba lunetele terestre nu au puteri mai mari de 60x, pentru ca ce sunt mai mari de 60x sunt de nefolosit terestru. Deci, dupa cum au spus si colegii, nu iti trebuie apertura mare pentru observatii terestre, ci cel mai mult conteaza punctul de observatie si calitatea atmosferei!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 12 Feb 2021 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut observatii terestre cu o luneta omegon de 90mm si la 150x.Nu fac fotografie sau am pretentii perfectioniste,dar imi place sa fac teste si sa disting lucruri interesante chiar daca nu le vad in 4k sau full hd 🙂.Reflectorul are clar avantaj apertura,dar din cate inteleg are de suferit putin la alte capitole cum ar fi contrast,imagine inversata,timp de aclimatizare,colimare..etc.Sunt curios daca foloseste cineva Newton la terestru si daca ar putea face comparatie cu refractorul.
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Feb 2021 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am făcut tot pentru comparație teste vizuale terestre cu toate instrumentele din dotare....cu reflectorul 150/750 am avut imagini un pic mai curate decât cu acromatul 90/900, dar date peste cap. Totuși cele mai bune imagini le-am avut cu makul de 127/1500.
_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Feb 2021 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La vizual, cu puteri de peste 60x, toate dau terestru aceleasi rezultat, adica prost. La 100x cu un newton 130mm am vazut cum "fierbe" imaginea mai clar Smile iar cu o luneta 70mm vedeam cum fierbe "mai prost" Smile Dar si intr-un caz si altul detalii ioc! Deci terestru puterile de peste 60x au rezolutia limitata de atmosfera fiind chiar mai proaste decat puterile sub 60x! In schimb cand cobor puterea sub 60x detaliile incep sa apara "miraculos".

Pe la 50x-60x (in functie de atmosfera si lumina de afara) cand vine vorba strict de calitatea imaginii, instrumentul mai mare are ceva avantaj, dar daca este foarte soare afara avantajul dispare. Iar din punct de vedere al orientarii imaginii clar newtonul este dezavantajat. Si din punct de vedere al manevrarii monturii ecuatoriale (cel mai des intalnita la newtoniene mari, de dobsonuri nici nu incape discutie ca nu se pot folosii terestru) iar are dezavantaj pe terestru in fata unei lunete pe montura alt AZ. Deci concluzia mea este ca luneta are mult mai multe avantaje pe terestru decat slabiciuni, ziua fiind cea mai versatila, avand calitatea imaginii foarte apropiata- asta pentru ca nici un instrument din cele doua nu e folosit la capacitatea lui maxima datorita limitarii atmosferei terestre. Diferentele mari se vad doar pe cer, la stele la altitudini de 20 grade in sus spre Zenit, terestru diferentele se aplatizeaza!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Feb 2021 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alta mica chestie: Heritage-urile sunt tub semideschis, deci vei avea nevoie de un scut de lumina pe timp de zi.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 13 Feb 2021 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca cel mai adecvat instrument pentru terestru e o luneta terestra dar nu stiu cat de bine se impaca cu observatiile astronomice
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mai 2021 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele mai bune imagini terestre am obținut cu lunete 127/1200 si 150/750 reflectoare astronomice,pe montura az manuală dubla.Lunete terestre,catadioptrice,schmidt-cassegrain 127,mak127 ,dau cam aceeas imagine,nu prea buna
In 2003 am testat un reflector galileo 80/800 achizitionat de pe piata cu toate acesoriile incluse"1,5 erecting eypiece" inclus in pachet,testul a durat aprox 1 minut rezultatul a fost nesatisfăcător,a fost prima si ultima data cand am testat un reflector la observatii terestre,vechea luneta rusească pe care o aveam de 5 ani avea o imagine mult mai buna.
Am testat multe binocluri,câteva lunete terestre si lunete astronomice,pentru observati terestre prefer un binoclu si o luneta astronomică 102/500.Probabil cu filtru cu o singura polarizare sau dubla,reglabil, nu stiu încă nu am incercat,sau alt filtru care sa reducă din lumina.
lunete terestre si catadioptrice au nevoie de multa lumina sa producă imagini bune.
luneta astronomică se descurcă si cu mai putina lumina.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mai 2021 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am privit prin multe lunete terestre de la Meade, TS si altele cu rezultate bune terestru! Dar cand am privit printr-o luneta terestra Zwarovski de 60mm, am inteles imediat de ce costa atat de mult! Am si comparat-o cu luneta mea ieftina TS 20x60x60... Bineinteles ca Swarovski era mult mai luminoasa, era clara pana pe margini, avea un FOV imens, eyerelief mare si constant pe tot zoomul! Diferenta era enorma! Pe langa ea luneta mea TS parand ca are lentilele murdare. Si asta in conditiile in care, inainte de comparatie, eram super multumit de TS-ul meu! Dar cine m-a pus sa ma uit prin Swarovski! Very Happy Imagini terestre similare cu acest Swarovski am mai vazut prin lunete astronomice ED
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Mai 2021 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am avut ocazia sa testez lunete terestre, astronomice premium, dar azi am testat filtrul cu o singura polarizare explore scientific 1.25"cu luneta astronomică SkyWatcher102/500 tub rosu.Nu mai am nevoie de lunete terestre.Luneta terestra da impresia, da senzatia neplacuta ca limitează nevoia de libertate.Binoclu da impresia de libertate.
Am mai auzit ca nu-i o idee buna sa testezi optica premium.
Cheester ai inteles ca un reflector nu e potrivit pentru observatii terestre.
Luneta de 90 mm nu am folosit,lunete terestre 80mm,100mm am folosit,luneta de 90mm se încadrează bine la observatii
Terestre, dar câmpul vizual restrictioneaza mult libertatea de observație in comparatie cu un binoclu.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2021 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La întrunirile de la Plaiul Lisei pe timp de zi ne-am uitat cu diferite instrumente la satele aflate în vale la câțiva kilometri sau la vârful muntelui unde era un refugiu Salvamont sau o stână. Am folosit inclusiv newtonianul din dotare, diferite refractoare și binocluri. Ce spune Tudor s-a confirmat de fiecare dată, atmosfera este cea care te împiedică să vezi detaliile, turbulența și transparența. Uneori am avut condiții bune și am putut folosi magnificații mai mari, dar nu-mi aduc aminte cât erau efectiv. Dacă te afli într-un loc înalt și ai o montură Dobson înaltă nu e problemă să observi cu un newtonian, chiar dacă imaginea este inversată.


IMAG3539.png
 Descriere:
Plaiul Lisei
 Marime fisier:  959.44 kb
 Vizualizat:  de 6455 ori

IMAG3539.png



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Mai 2021 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la cele zise pana aici cu privire la importanta seeingului in observatia terestra.
Nu am acces la peisaje terestre de la mine , vad doar niste plopi aflati la vreo 300 metri.
Sambata am colimat o luneta 60mm: la 32x imaginea era faina, la 89x deja suferea din lipsa de lumina, la 133x a fost intunecata.

O mica smecherie din ''All About Telescopes'' : ca sa vezi imagine dreapta in newtonian, trebuie sa stai cu spatele spre obiect si sa orientezi tubul cu focuserul vertical in sus.

Sau sa construiesti, cu prisme si oglinzi mititele (care oricum zac nefolosite prin sertare), varianta ''bazooka'' de reflector newtonian.
Sau construiesti reflectorul cu imagine dreapta (redresare cu lentile) de la pag. 118.

La pag. 122 a aceleiasi carti este descrisa construirea unui ''wide field 33x prismatic'' dar aceea este deja luneta.Lunete terestre si monoculare mai sunt in carte , cu ghiotura, ceea ce transmite mesajul subliminal ca (la nevoie sau din curiozitate) '' e bune'' si reflectoarele dar preferate la observatii terestre sunt lunetele.

''Cel mai tare din parcare'' la observatii terestre a fost, timp de mai bine de un secol, reflectorul Gregory. Dar cine-ti construieste azi asa ceva ?

Mircea



bazooka.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  20 kb
 Vizualizat:  de 6420 ori

bazooka.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mai 2021 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bazzuka din poza am avut facut in anii 90 newton 100mm diam focar scurt iar la iesire prisma amici cu acoperis luata din vizorul unghiular ce era prin unele magazine la articole foto Smile cred ca la 25 x foloseam cel mai mult
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact