Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_6.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Inel distantier luneta Skylux 70/700


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 25 Feb 2021 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Inel distantier luneta Skylux 70/700
Raspunde cu citat (quote)

Salutare lume Smile
Intreb si eu pt un prieten - e cineva care are luneta din aceea Skylux, de care se gasea pe la Lidl?
M-ar interesa daca imi poate confirma grosimea inelului distantier dintre elementele dubletului/obiectivului.
Multumesc.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 26 Feb 2021 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, am eu bresserul de 70 de Lidl, care distantier anume te intereseaza? Masor
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Feb 2021 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

super Smile
este vorba despre cel care tine separate elementele dubletului, asa cum ziceam si in postaea originala.
la exemplarul pe care il am acum pe mana (cum am zis, nu e al meu), intre crown si flint e un inel de plastic gros, nu am masurat exact inca, dar ochiometric apreciez ca are mai mult de 2mm.
[L.E.: intr-adevar, am masurat acum: 2.2mm]

si mi se pare un pic aiurea, la toate celelalte Skyluxuri pe care le-am servisat in ultimii 10-12 ani, nu-mi aduc aminte sa fi fost vreunul care sa fi avut nevoie de atat de mare spatiu intre elemente. este f/10 totusi..

daca poti sa verifici, pls, ce fel de distantier/-e are al tau si sa-mi spui cat este grosimea respectiva, as putea avea un punct de plecare de unde sa incerc sa-i corectez imaginea.

terestru pare cat de cat ok, pe stele da o imagine putin neobisnuita.

ms frumos

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2021 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2.2 mm este enorm. Nu am mai văzut așa gros. Luneta de 80 F/11.25 pe care am construit-o la început are niște folii de aluminiu subțiri, autoadezive. Nu cred că au mai mult de o zecime. Luneta de 80 F/11.25 donată de mihaig lui Iulian90 a trecut pe la mine. Avea un inel din plastic gros de 0.6 sau 0.8mm nu mai mult. Am redus distanța punând bandă de aluminiu ca la luneta mea și răspunsul s-a îmbunătățit semnificativ. Iulian a mai umblat un pic la ea, dar nu știu să-ți spun la ce grosime a ajuns. El a scos imagini OK cu luneta asta.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Feb 2021 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact Smile
De-asta zic.. e ceva fishy la mijloc. Ori cei care au asamblat luneta, au uitat sa puna spacerele corespunzatoare si au zis ca merge si inelul asta Laughing (care stiam ca se pune sus, intre inelul de fixare si prima lentila, Crownul), ori dubletul a fost deschis pt curatare la un moment dat, iar posesorul anterior a dat jos spacerele, nestiind la ce ajuta si o fi zis ca inelul asta era de-acolo.
Oricum, am incercat cu niste bucatele de velur (le-am lasat deocamdata lipite de stratul de hartie, nu le-am lipit pe lentile, inca tatonez), scazand in felul asta la 0.5mm distanta intre lentile. Pare ceva mai bine, e mai sharp imaginea, cel putin pe terestru (nu mai am stele in seara asta, au venit nori), dar inca mai e ceva cromatism si pare ca ar mai merge umblat la spatiere.
Celelalte lunete similare de care aminteam aveau niste patratele de aluminiu/staniol/ceva, de vreo 0.2mm grosime, suficient cat sa nu se atinga elementele; oricum, le-am apropiat fara nici un spacer si par ca nu se ating doar intr-un singur punct, deci e plauzibil sa fie suficient (si necesar) doar o grosime foarte mica pt distantier(e).
Mai incerc diferite solutii disponibile prin casa, pana vine Armand cu masuratoarea, poate picam peste aceeasi valoare Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2021 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea e ca nu-ti poate garanta nimeni succesul daca o sa pui un distantier de grosimea data de Armand, obiectivele lunetelor mai ieftinute sunt fabricate in tolerante mari, poate prea mari ...
Cel mai mult cred ca te-ar ajuta un test pe stea. Daca in intrafocal ai inele de difractie bine definite iar in extrafocal doar o ceata inseamna ca obiectivul este subcorectat si lentilele ar trebui apropiate. Daca ai ceata in intrafocal si inele bine definite in extrafocal inseamna ca obiectivul este supracorectat si lentilele ar trebui distantate mai mult.
Verifica si sensul de montare al lentilei pozitive, faptul ca lentilele nu se ating central in lipsa spacerelor nu e semn bun!
Spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Feb 2021 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, am inteles Smile Multumesc pt raspuns, Zoth. Am sa verific si treaba asta, de-ndata ce prind ocazia favorabila.
Legat de contactul intre lentile - razele de curbura par foarte apropiate ca valoare, pentru suprafetele conjugate; fata dinspre stele (cum ar veni) are raza de curbura mai mare (pare mai plata), iar cand apropii crownul cu fata mai plata de flint se aude un clinchet estompat; pe cand daca o apropii cu fata mai bombata spre flint, se simte ca si cum se aseaza pe perna de aer, nu aud nici un sunet.
Dimensiunea exacta pentru grosimea spacerului, desigur, poate diferi de la exemplar la exemplar; ce voiam sa aflu de la cineva care are acelasi tip de luneta, era o confirmare a faptului pe care-l retinusem (dar nu foarte exact - la cate alte lunete mi-au mai trecut prin maini) legat de dimensiunea aproximativa - adica daca cei >2mm sunt o eroare grosolana sau nu Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2021 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți încerca și pe un bec îndepărtat la peste 3-5Km dacă ai cumva orizontul liber.

Sigur nu e bun 2.2mm.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Feb 2021 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daaa.... asta cu 3-5km.. Laughing
Orizontul meu insemana blocul vecin (20m pana la el) si niste crengi de copaci din gradina: un nuc, niste meri, pruni, corcodusi, de-astea. Bloc e cam mult spus - S+P+2+M (bine ca macar stau tot aproape la ultimul etaj) - asta ma face sa resimt si mai mult lipsa panoramei din Bucuresti, unde primul bloc era la 500m+ distanta Very Happy Aveam de ales intre becurile de pe Casa Presei, becurile de pe Casa Poporului, becurile de pe turnul Televiziunii, becurile de pe SkyTower, becurile de pe furnalul de la CET Sud, etc. etc... Sad

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2021 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca lentila pozitiva sta cu fata mai bombata spre flint atunci e ok, asta-i pozitia corecta!
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 27 Feb 2021 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu pot masura exact numai daca il desfac, ceea ce nu imi vine sa fac.. Ochiometric se justifica distanta de 2mm+


154466846_1039378546884212_5238254060152683087_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  157.46 kb
 Vizualizat:  de 5598 ori

154466846_1039378546884212_5238254060152683087_n.jpg



_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 27 Feb 2021 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai, da, aia era ideea Smile daca-l puteai desface si masura. Ms oricum pt raspuns.
Daca nu, aia e, o sa merg pe incercate. Zici ca ar fi tot in jur de 2mm? Bizar... Neutral Question

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Feb 2021 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut si eu o luneta , Bresser de 60mm cu focala de 800mm, care avea tot un inel distantier din plastic si care era gros de 1mm, intre elementele obiectivului, dar luneta respectiva avea aberatie de sfericitate subcorectata, cam mare pentru raportul focal de f/13.
In intrafocal inelele de difractie stiu ca se vedeau clar, cu o tenta magenta, iar in extrafocal inelele se vedeau neclare, difuze, cu tenta verzuie, plus ca avea si un defect optic, inelele tindeau spre forma triunghiulara in apropiere de focus.
I-am scos acel inel ,am apropiat elementele obiectivului, folosind trei bucati de izoler pe post de distantiere,dispuse la 120 grade unul de celalalt, pe marginea flintului, iar raspunsul se imbunatatise, insa nu de ajuns, inca mai avea aberatie de sfericitate dar mai redusa. Am mai incercat si spatierea cu ulei de gatit, care imbunatatea mai bine raspunsul, insa se scurgea dupa o vreme, aparand bule. Intre timp cumparasem reflectorul de 114/900mm, construisem luneta de 45/550mm, care este net superioara, asa ca renuntasem la luneta de 60mm. Acum obiectivul sau il folosesc ca lentila macro la o camera foto, Panasonic Lumix.

La luneta de 80/900mm care mi-a adus-o Erwin anul trecut, nu a fost nevoie decat sa rasucesc elementele unul fata de celalalt ca sa imbunatatesc si mai bine raspunsul, in sensul ca la inceput forma discului de difractie in focus se vedea putin eliptica, iar dupa ce am rasucit elementele obiectivului ,forma discului de difractie se vedea rotunda, asa cum trebuie. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 27 Feb 2021 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa prind cateva sparturi in nori si am testat cu 0.5mm: in intrafocal se vede bine conturat inelul de difractie, in extrafocal e usor mai difuz; iar aspectul general e usor alungit, dar per ansamblu steaua arata ceva mai bine decat inainte.
Deci, ar trebui sa mai incerc cu 0.1mm, sa vad ce raspuns da, iar daca situatia se inverseaza (la inelele de difractie intra/extra), inseamna ca optimul ar trebui sa fie intre 0.5 si 0.1mm. Dar... "daca" Smile e doar o prezumtie, sper sa reusesc sa-i gasesc spielul.
Si evident, sa rotesc lentilele una fata de cealalta. Nu am gasit marcaje pe ele, chiar pareau dubios de curate marginile, asa ca le-am innegrit complet, barem sa stiu o treaba Very Happy O sa le fac un mic semn, in zona spacerelor, ca sa stiu cat am de rotit, sa nu ma-nvart in jurul cozii Laughing

Multumesc pt feedback Smile va tin la curent

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2021 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e asa cum spui, nu cred ca o sa treci in partea cealalta, adica in supracorectie cu spacere de 0,1mm, dar macar ai sa te apropii de adevar. Iti recomand sa le incerci direct. Vezi ca exista rola cu folie adeziva de aluminiu pentru auto de la Tesa, foarte buna pentru aplicatia asta. Spor!
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact