Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_e2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Discutii despre preturi


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Vinde (privat)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Mar 2021 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Discutii despre preturi
Raspunde cu citat (quote)

Topic separat din "Tub Optic Intes-Micro".
Moderator MariusP

Pretul e secret? In mod normal, pe aria asta se posteaza si preturi. Wink
Sau s-a lansat moda licitatiilor prin PM?

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mar 2021 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand nu cred ca actualul vanzator a incercat o licitatie, de unde si viteza cu care telescopul a fost rezervat.

Pe de alta parte subiectul licitatiei merita o discutie.

Haideti sa facem o analiza. Cum e la licitatie? Un om lanseaza un anunt si doritorii afiseaza pretul pe care il ofera, iar cel ce ofera mai mult castiga. In acest fel vanzatorul e avantajat. Dar se poate foarte bine sa fie si invers. Ca cele mai bune oferte sa fie sub pretul minim pe care vanzatorul il doreste, si atunci cumparatorii sunt avantajati. Evident, vanzatorul poate sa retraga articolul, dar multi din cei interesati vor tine minte, si la a doua incercare de vanzare, chiar la pret fix, tot pretul mai mic i se va oferi.

Si ajungem la faptul ca preturile afisate, chiar si cele lansate ca fiind preturi fixe, devin de cele mai multe ori negociabile. Ori si asta poate fi o licitatie ascunsa. S-a mai intamplat, din ce imi aduc eu aminte.

_________________
Dragos N
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Mar 2021 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si totusi regulile de postare a anunturilor cer sa specificam un pret. Aceste reguli presupun ca trebuie respectate de toti mebrii forum-ului, fara exceptii.

Si imi permit inca o idee: ar fi o greseala imensa sa incurajam fenomenul de licitatii in cadrul comunitatii noastre. Cu tot respectul, dar si asa forum-ul nostru sufera rau in ceea ce priveste dinamica si , sa spunem, calitatea si diversitatea obiectelor vandute, in domeniul astronomiei, si nu domenii conexe..

Am vandut multe produse, de multi bani, aici pe forum, respectand regulile, si cer doar ca si restul membrilor sa faca la fel. Fara exceptii, si fara scuze de genul "e prea nou, nu a apucat sa citeasca regulile".

Imi puteti sterge interventia, daca considerati off-topic.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2021 06:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect, Bogdan. Discuția va fi mutată dacă sunteți de acord, dar nu îi văd sensul. Corect ar fi ca oamenii să se înțeleagă în privat și doar prețul cerut să fie public.

Dar în acest caz particular, pentru că a existat o problemă, sper ca telescopul să ajungă la cel care îl dorea și l-a negociat inițial și ne-a cerut părerea despre el pe forum, dar a venit actualul posesor și i l-a "suflat". Așa cred eu că ar fi corect iar omul să-l ia cu cât era dispus să dea, să nu apară nicio diferență de preț, cu excepția, desigur, a eventualelor îmbunătățiri aduse.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob


Ultima modificare efectuata de catre Erwin la 29 Mar 2021 09:43, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Mar 2021 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte corect faptul ca regulamentul cere afisarea unui pret. Tot asa cum cere ca Toate discutiile despre vanzare sa se faca in privat, si sa nu se comenteze anunturile. Ori daca uneori apar anunturi fara pret, dar destul de rar, in schimb comentarii de tot felul apar mult mai des.

Acum mai apare un aspect. Vad ca sunt unii revoltati ca telescopul a fost ''suflat'' celui care dorise sa-l cumpere initial. Eu am vazut acest anunt pe OLX la o zi dupa ce incepuse discutia aici. Nici nu stiam de aceasta discutie, pentru ca nu era pe vanzari, acolo unde ma uit mai des. Si am dat telefon. Stiti ce mi-a spus vanzatorul de pe OLX? Ca l-au sunat mai mult de 20 de oameni pentru acest telescop. Deci au fost cam vreo 20 de amatori de ''suflat'' acest telescop, nu doar actualul proprietar.

Cat priveste pretul actual. Nu sunt prieten cu bbmlk, chiar deloc. Dar el a luat un telescop cu focuser defect, a platit un mester sa-i faca o piesa, a pus un alt focuser, si cred ca are tot dreptul sa ceara mai mult.

In fapt eu sunt profund revoltat de atitudinea unora de pe forum, care considera ca munca de ATM, de tunare a unui telescop, sau de reparare, si eventual si piesele adaugate trebuie sa fie gratis. Este o situatie pe care am intalnit-o la multi pe forum, si imi pare cel putin incorecta. Am muncit si eu la inbunatatiri, sau la reparat telescoapele sau monturile altora, si stiu ce dificil e. Odata chiar mi s-a spus si mie ca vreo 20 de ore de munca serioasa, si de precizie, valoreaza o bere.

_________________
Dragos N
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 29 Mar 2021 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
....
In fapt eu sunt profund revoltat de atitudinea unora de pe forum, care considera ca munca de ATM, de tunare a unui telescop, sau de reparare, si eventual si piesele adaugate trebuie sa fie gratis. Este o situatie pe care am intalnit-o la multi pe forum, si imi pare cel putin incorecta. Am muncit si eu la inbunatatiri, sau la reparat telescoapele sau monturile altora, si stiu ce dificil e. Odata chiar mi s-a spus si mie ca vreo 20 de ore de munca serioasa, si de precizie, valoreaza o bere.



Si eu sunt de acord ca munca fiecaruia valoreaza ceva.
Pentru nu a mai exista nemultumiri, cred ca e bine ca cel care acorda ajutorul, sa spuna de la inceput ce pretentii are; in felul acesta, se elimina neintelegerile si frustrarile.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2021 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveți dreptate.

Nu am vrut să stârnesc polemici, a fost o scăpare din partea mea, m-am simțit și am corectat. Probabil era prea de dimineață și nu și-a făcut efectul cafeaua... Scuze!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Mar 2021 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideal asa ar fi. Problema e ca telescoapele par simple dar nu e asa.

Cineva mi-a dat un refractor de 150/1200mm sa-l colimez. E o vorba: Mai bine colimez 10 newton-uri decat un refractor. In cazul asta lucrurile stateau mult mai rau, pentru ca tubul era taiat stramb la capatul dinspre focuser, cu aproape un grad inclinare. Si in plus, diagonala pe care o avea nu era fix la 90%. Bine inteles, nici proprietarul nu stia, nici eu nu mi-am dat seama doar privindu-l. Asa ca am muncit o zi degeaba incercand sa-l colimez. Apoi l-am desfacut si am luat la masurat toate cele, si asa am vazut primul defect. Si cum nici eu, nici el nu avea unde sa-l duca la un strung de mare calibru sa-i faca taietura dreapta, a trebuit sa il rectific cu pila. Plus cu un vernier pentru unghiuri de mare precizie (noroc ca il aveam), si o placa perfect plana. Mi-a luat o gramada de timp doar rectificarea tubului. Si dupa asta am descoperit si defectul diagonalei.

Si pot sa-ti mai dau exemple la monturi, care sunt si ele foarte usor spre foarte greu de reparat.

_________________
Dragos N
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 30 Mar 2021 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow, ce discutii filosofice a iscat cerinta ca un anunt sa respecte regulamentul! Practic pe mine m-a interesat din pura curiozitate sa vad cat cere userul pe acel tub optic.
Nu este doar regulamentar, ci si firesc si de bun simt si respect pentru ceilalti sa ai un pret la un ANUNT de vanzare. Nu stiu daca rubrica bazar a acestui forum e un soi de ebay, dar ultima oara cand am verificat-o nu era. Wink
Pentru cei ce nu stiu, diferenta dintre licitatie si negociere e asta: https://dexonline.ro/definitie/licita%C8%9Bie vs negocierea, care inseamna ajustarea pretului, de obicei, in jos.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Apr 2021 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obligativitatea afisarii pretului NU e prevazuta de regulament. Deci numele acestui topic trebuie schimbat.

Afisarea pretului ii favorizeaza pe speculatori care cumpara repede tot ce e ieftin. Si ii dezavantajeaza pe cei care chiar au nevoie de respectivul obiect, dar trebuie sa astepte pana la salariu.

Si nu vad legatura cu bunul simt. Ci doar cu usurinta cu care persoanele interesate stiu daca obiectul respectiv le este accesibil sau convenabil.

_________________
Dragos N
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 01 Apr 2021 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Este foarte corect faptul ca regulamentul cere afisarea unui pret.
dragos.n a scris:
Obligativitatea afisarii pretului NU e prevazuta de regulament. Deci numele acestui topic trebuie schimbat.

Regulamentul nu cere mentionarea unui pret, din cate stiu eu, da' mi-e prea lene sa verific. GunDALF a subliniat:
GunDALF a scris:
In mod normal, pe aria asta se posteaza si preturi.
deci pretul este o recomandare, nu o obligatie.
De asemenea, titlul nu specifica o obligatie... Wink

dragos.n a scris:
Afisarea pretului ii favorizeaza pe speculatori care cumpara repede tot ce e ieftin. Si ii dezavantajeaza pe cei care chiar au nevoie de respectivul obiect, dar trebuie sa astepte pana la salariu.
Cati dintre cei ce vand (mai ales cei ce doar cumpara si vand si activeaza doar pe la Bazar) sunt interesati de cine le cumpara subiectul vanzarii? Sau cine stie cine e speculator si cine e in adevarata nevoie? Eu zic sa lasam despicatul firului din sapte si sa veghem, atat cat se poate, la respectarea regulamentului.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Apr 2021 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Inteleg''argumentul cu dificultatea de a citii regulamentul. Dar stiu ca schimbarea numelui acestui topic nu e deloc grea.
_________________
Dragos N
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 01 Apr 2021 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cum sa-i zicem?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Apr 2021 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate fi numit: ''Discutii despre preturi''. Pentru ca s-a discutat nu doar despre afisare ci si alte aspecte legate de ele.
_________________
Dragos N
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Apr 2021 07:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Vinde (privat) Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact