Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0020.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Civilizatiile extraterestre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Ian 2007 07:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, Larry! Nu ești de foarte mult timp pe forum, dar am avut timp să observ cât de activ ești, dar, mai ales, cât de bine punctate sunt mesajele tale. Evident, mulți nu vor fi de acord cu tine, dar sunt sigur că asta nu te va descuraja niciodată. Aștept să te prezinți la ”Who's who”, pentru că saitul tău, chiar dacă este foarte bine organizat și chiar dacă are CV-ul tău (impresionant), nu este suficient, pentru că nu apare și în limba română (sper că nu îți este rușine că ești român Smile). Mult succes pe mai departe!


Mircea, ca de obicei, te hazardezi mult în afirmații. Probabil, cineva, odată te-a supărat foarte mult pe aceste domenii, pentru că mesajele tale sunt încărcate de ură. Într-adevăr, moderatorul emisiunii nu este perfect, la fel nici invitații emisiunii de aseară, dar trebuie să înveți să vezi partea pozitivă a lucrurilor, de exemplu să te mulțumești cu faptul că un post de televiziune face efortul de a găzdui o emisiune cu această temă și îi dedică mai mult de o oră.

Mircea_Albu a scris:
va las sa meditati la cele scrise de mine , sau sa radetzi daca vetzi crede de cuviintza.

Tocmai aici este problema! Tu ai impresia că nu te ia nimeni în serios (eu nici măcar nu am zâmbit citind mesajul tău). Poate de aceea ești atât de revoltat. Cred că trebuie să înțelegi că nu îți poți impune ideile prin forță. Dacă vrei să ne înveți ceva (pentru că ai multe să ne spui, știi multe lucruri), atunci fii răbdător și acționează treptat, răspunzând direct la întrebări concrete, fără aluzii de genul ”vă las pe voi să...”.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Ian 2007 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea draga, nu mi-o lua in nume de rau but you're full of shit. In capul tau e un talmes-balmes, daca vrei mai pe romaneste. Si apropo mai lasa-ne cu 7000 FT. Ai uitat cumva unitatile de masura internationale si nu le mai stii decat pe cele anglo-saxone? Sa stii ca nu esti unicul de pe planeta asta care are acces la informatii.
Si-acum la concret. Mai intai sustii ca de aia nu am putut decat sa ne invartim prin jurul planetei noastre ca nu ne-au lasat extraterestri. Dupa aia ca prea dintr-o data am sarit de la 7000 FT(?!?) la spatiul cosmic. Precis am sterpelit ceva tehnologii de la extraterestri. Tin sa te anunt ca zburam in spatiul cosmic cu tehnologie de pe vremea vechilor chinezi, rachete cu combustibil chimic si marea "jmecherie" pe care o tot perfectionam sunt diferite tipuri de camera de ardere si ajutaje. Tin sa-ti mai spun ca la povestea asta au lucrat doi oameni de stiinta din tari diferite Tiolkovski in Rusia si Herman Oberth care de felul lui era de la HermanStadt (adica Sibiu). Tin sa-ti mai atrag atentia ca la tehnologia asta au lucrat doua tari rivale de moarte, Rusia si America. Despre toate astea poate sa te lamureasca mai bine Florin Mingireanu care studiaza la universitatea din Louisiana tocmai acest subiect. Nu tot ce vezi tu pe display-ul tau e pasare si e de mancare Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2007 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca mesajele lui Mircea sunt incarcate de ura asa cum spune cineva mai sus. Omul e pur si simplu revoltat de ceea ce se poate vedea pe "sticla".
Foarte multi ani am fost indoctrinati cu dezvoltarea multilaterala a societatii si a indivizilor ce o compun. A fost prea mult pentru noi, am ajuns sa nici nu mai discernem ca multilateralitatea duce inevitabil la superficialitate. Multi mai gandesc inca, ca daca stiu sa faca maioneza pot rezolva si ecuatii diferentiale. Nu e chiar asa!
Un prezentator/moderator de emisiuni politice nu are cum sa trateze serios un astfel de subiect si nici nu ar trebui sa indrazneasca acest lucru.
Nici atitudini impaciuitoare de genul: sa vedem partea buna a lucrurilor sau sa ne multumim cu faptul ca o televiziune acorda atentie unui asfel de subiect, nu imi par multumitoare, imi aduc mai degraba aminte de replici fade iliesciene, de bunicuta obosita.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Ian 2007 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intotdeauna oamenii cauta lucruri misterioase: piramide, desene uriase in desert, Big Foot, Monstrul din Loch Ness, Atlantida, OZN-uri....etc. Toate acestea pentru mine sunt prostii. Pe partea ascunsa a Lunii nu se afla nici un extraterestru. Doar pentru ca este ascunsa, cautatorii de mistere, i-au atribuit si acesteia tot felul de povesti, care mai de care mai senzationale.
Ce interes avea NASA sa mascheze fotografiile de pe partea ascunsa a Lunii ? I-au amenintat cumva extraterestrii ? Ca alt motiv nu ar fi, pentru ca ai mai spus si ca oamenii nu au ajuns niciodata pe Luna. Daca oricum nu pot ajunge pe Luna, atunci nu aveau nici un motiv sa ascunda acele lucruri.

Daca extraterestrii au reusit sa ajunga pe Pamant, atunci cu siguranta sunt intr-o zona mare din galaxie. De ce nu primim nici un semnal ? Folosesc ultraunde ca in Fundatia ? Si de ce nu isi fac simtita prezenta pe Pamant ? In nici un caz pentru ca am putea sa le aflam tehnologia si apoi sa se teama de noi. E putin probabil sa le intelegem aceasta tehnologie.

Cine e Douglas McArthur ? Urmatorul razboi nu va fi interplanetar, pentru ca forta noastra nu este nici pe departe egala cu a invadatorilor care vor veni din spatiu. Ei vor putea intr-o clipa sa ne distruga toata planeta, si nu cred ca aceasta clipa poate fi numita razboi.

Noi nu prezentam nici un pericol pentru nici un extraterestru. Cum sa se teama o civilizatie asa de avansata, de noi oamenii ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 30 Ian 2007 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As spune si eu cite ceva aici, desi subiectul nu e plasat bine in domeniul fictiunii.

M-a interesat problema "extraterestrilor" mai demult, si as spune ca procentul de probabilitate ca noi sa nu fim singura forma de viata in univers tinde spre 100% (spun tinde pentru ca nu am dovezi). Urmatoarea problema ar fi referitoare la stadiul lor de evolutie.

In privinta cazurilor semnalate, foarte multe pot sa fie erori de observatie, fabule sau minti bolnave, nevoia de a iesi in evidenta cumva, etc, insa sint multe care se incadreaza in categoria OZN.
Exista chiar si intilniri de gradul 3 cu "missing time", relatate de martori credibili, aici nu pot sa ma pronunt mai mult.
Inca ceva, cazurile astea se intimpla in toata lumea, depinde de mediatizarea lor, probabil in USA sint cele mai multe farse si de domeniul fictiunii.

In ce ma priveste am observat doua obiecte pe care le-as incadra la categoria OZN, si asta nu pentru ca am vrut eu sa vad asa ceva, prin autosugestie.
Acum chiar as fi curios daca s-ar mai putea afla ceva referitor la experientele mele, din partea vreunui cercetator in domeniu.

Pentru cei interesati recomand o carte buna, tradusa si in romana:
(traducere de Ion Hobana si Petre-Grigore Nastase)

J. Allen Hynek - Experienta OZN, Ed. Dacia Cluj-Napoca 1978
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Ian 2007 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi_1979 a scris:

J. Allen Hynek - Experienta OZN, Ed. Dacia Cluj-Napoca 1978


Am cartea asta in biblioteca. Dar nu m-a interesat, pentru ca ma astept sa gasesc aceleasi lucruri "senzationale" ca peste tot.

Cum iti poate cineva sterge memoria, pe un interval fix de timp ? Poate doar daca iti cunoaste anatomia extrem de bine, si poate gasi printre miliardele de neuroni, exact proteinele in care s-au inregistrat respectivele amintiri. Nu cred ca se poate face asa ceva.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2007 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
M-a interesat problema "extraterestrilor" mai demult, si as spune ca procentul de probabilitate ca noi sa nu fim singura forma de viata in univers tinde spre 100%


Total de acord.
Alte doua aspecte ma intriga totusi:
1. imposibilitatea strabaterii distantelor interstelare aproape independent de gradul de dezvoltare. cred ca s-au facut speculatii prea mari pe baza fizicii sau a tehnologiei.
acord cele mai mari sanse ca doua sau mai multe civilizatii sa se dezvolte total izolat fara posibilitate de contact.
2. considerand prin absurd ca aceste distante ar putea fi totusi parcurse, intreprinderea unei misiuni interstelare ar trebui sa aduca beneficii enorme in domeniul cunoasterii pentru a fi intreprinsa.
de ce ne-ar vizita altii, e ca si cum noi am descoperi rame pe Marte, oare ar merita?

ps. cartea recomandata este o lucrare echilibrata si merita a fi citita.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Ian 2007 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum vreo doi ani eram la observatii cu Tavi Stanescu pe dealul Silagiului. La un moment dat ne-a atras atentia o lumina care parea stationara si care era prea sus ca sa fie in varful unui stalp (pilon) si prea jos ca sa fie o stea. Avea o magnitudine impresionanta (trecea peste Venus) si (ce era complet straniu) statea aproape in acelasi loc cu oscilatii foarte usoare. Abia dupa cateva minute ne-am dumerit. Era un avion care tocmai decolase de pe un aeroport din apropiere (Ghiroda) si se-ndrepta aproape pe directia noastra. Altadata eram in apropierea padurii Pischia si am vazut jos, chiar deasupra copacilor o lumina care-si schimba intensitatea (licarea) si culorile. Dupa catava vreme ne-am dat seama ca era Aldebaran care se comporta asa din cauza turbulentelor atmosferice. Ion Hobana e un tip foarte serios, putin cam depasit fiind destul de in varsta dar nu l-am auzit niciodata sa spuna tampenii. Emil Strainu e in schimb un papagal care a mai fost pe la emisiunile lui Madalin Ionescu si care se pricepe la Razboiul Psihologic, Razboiul Ecologic, OZN, abductii etc. De data asta a fost temperat de prezenta lui Hobana. De aia dadea senzatia de papusa gonflabila. Madalin Ionescu e un tip care pe vremuri facea emisiuni bune. I-a trecut.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 30 Ian 2007 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
De ce nu primim nici un semnal ? Folosesc ultraunde ca in Fundatia ?


Da probabilitate este mai mare ca civilizatiile care sunt in "apropierea" noastra sa fie ori mai mult evoluate ori mai putin. Daca sunt mai putin atunci nu au ajuns inca sa trimita nici un semnal. Iar daca sunt mai mult evoluate atunci sigur au alte methode/mediu de communicare si probabil pe astea le incerca cu precadere - mai ales ca undele radio nu ajung prea departe cel putin la puterea de emisie pe care o avem noi. Chiar la noi la nivelul de civilizatie actual cautam cu disperare alte methode de comunicatie, deja am migrat in domeniul microwave(care oricum nu e utilizabil pe distante mari). Mai nou citeam pe undeva ca seti s-ar orienta pe detectarea si a eventualelor pulsuri laser si eventual trimiterea unor pulsuri tot laser de mare putere directionate spre anumite stele - era un calcul acolo ca sansele sunt mai mari ca in viitorul apropiat sa se creeze un laser de mare putere care sa poata fi detectat decit folosind unde radio. Ma rog si metoda laser are pros si cons.

Citat:
Noi nu prezentam nici un pericol pentru nici un extraterestru. Cum sa se teama o civilizatie asa de avansata, de noi oamenii ?


Nu se tem de noi - se tem de impactul pe care o sa il aiba ei asupra evolutiei noastre. La cit de salbatici suntem noi, chair acum cind discutam pe formul asta multi se oamara uni pe alti in diferite colturi ale planetei. Ce ar insemna sa mai aiba access si la o tehnologie mult mai avansata?
Si cum am mai zis, simplu contact poate fi devastator. Majoritatea oamenilor cred intr-o religie sau alta (multi merg chiar pana la extreme) si asta ii tine me multi in frau - ationeaza ca un regulator moral. Existenta unei alte civilizatii extraterestre (sau chiar numai a posibilitati existentei vieti in orice forma pe alta planeta) poate sa arunce toata lumea asta in haos - in momentul in care tot ce au crezut ei o viata intreaga a fost dat peste cap exista riscul mare ca totul sa devina foarte violent. Tranzitia se poate face numai in pasi mici si religia trebuie sa faca si ea pasi pt a acomoda aceasta tranzitie si numai atunci se poate vorbi de un risc mic de haos social.

Citat:
Urmatoarea problema ar fi referitoare la stadiul lor de evolutie.


Asta e o intrebare foarte buna! Cit ii iau unei civilizatii sa ajunga la stadiu de calatorie inter-stelara? Cit ne-ar lua noua? De raspunsul la intrebarea asta depind multe. Asta poate pune cumva sub semnul intrebari si maturitate lor morala. Daca e sa ne orientam dupa singurul sistem de referinta noi - as putea zice ca o sa ne ia ceva timp - cu atit mai mult cu cit explorarea spatiului e mai mult o tema politica la ora actuala decit stiintifica. Faceam un calcul acum ceva timp la cite telecoape gen Hubble ar putea fi lansate in spatiu cu bani care s-au bagat in razboiul din Iraq - in schimb am fost lasati cu rapciuga aia veche pe care tot o peticim. Mai mult investitia necesara e direct proportionala cu dorinta maselor - si aici stam prost - multi stiu putin despre univers - multi nici nu au privit macar printr-o luneta cerul - alti nici nu vor sa auda de posibila existenta altor unor civilizatii extraterestre (cu atit mai mult cu cit religia le impune) - iar multi mor de foame. Deci se poate spune ca exista si aici o corelatie intre evolutia societati si evolutia tehnologiei. In concluzie intrebarea poate fi pusa si asa - cit timp o sa ii ia societati umane se evoleze pana la nivelul la care vor dori sa investeasca in asa ceva?

Citat:
de ce ne-ar vizita altii, e ca si cum noi am descoperi rame pe Marte, oare ar merita?


Pt cei care civilizatia noastra e prima (sau printre primele) care a fost descoperita cred ca curiozitate de a studia de mai aproape e justificata. Altfel probabil ca nu se obosesc.

Citat:
nu este suficient, pentru cã nu apare ºi în limba românã (sper cã nu îþi este ruºine cã eºti român Smile).


Salut Abel! Site-ul meu e in limba engleza pt ca asta este limba de referinta in lume la ora actuala (cel putin pe domeiile de interes ale mele). Si in nici un caz nu vreau sa ma limitez la un anumit spatiu geografic. Oricum nu am gasit timpul(sau dispozitia) inca sa il termin - cind o sa fac asta o sa fac si o "traducere" in romana.
Pe o alta nota, da, am trecut prin starea asta a mi fi rusine ca sunt nascut roman - si multi au trecut si trec (nu e greu cu imaginea pe care o avem afara). La inceput am crezut ca asta se doatoreaza pe buna dreptate faptului ca lucrurile merg rau aici dar in timp am realizat ca nu asta e cauza ci faptul ca se stie foarte putin despre romania si acel putin e in general informatie de rau preluata de canalele mass media de scandal/tabloid - si sa nu uitam ca oameni sunt in mare majoritate superficiali - daca vad o sitire la tv, uita sa considere biasul indus de reporter, si o extind usor la o natie intreaga. Asta dovedeste doua puncte, unul ca ambasadori romani in alte tari nu isi fac treaba si doi ca oameni in general nu prea comunica in afara si daca o fac - fac tot posibilul sa ascunda numele de romania - ca sa iti dau un exemplu am intalnit multi romani in dublin pe care cind am intrebat de unde sunt au raspuns din transilvania(asta fara sa stie ca eu sunt tot din romania). Oricum am trecut peste etapa asta - la ora actuala sunt impacat cu idea - iar pe oameni care judeca superficial(care discrimineaza intre oameni dupa o regiune geografica sau aspect ) incerc sa ii ocolesc Smile - imi era teama ca am prea mult de la subiect dar chiar si argumentul asta e un motiv destul de bun pt care o civilizatie extraterestra ar evita un contact. La ora actuala nu pot sa zic ca sunt nici mandru ca sunt roman nici ca imi este rusine - pur si simplu incerc sa vad lucrurile la nivel global sau strict la valoarea individuala.


Larry
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Ian 2007 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

larrylart a scris:

Citat:
Noi nu prezentam nici un pericol pentru nici un extraterestru. Cum sa se teama o civilizatie asa de avansata, de noi oamenii ?


Nu se tem de noi - se tem de impactul pe care o sa il aiba ei asupra evolutiei noastre. La cit de salbatici suntem noi, chair acum cind discutam pe formul asta multi se oamara uni pe alti in diferite colturi ale planetei. Ce ar insemna sa mai aiba access si la o tehnologie mult mai avansata?

Larry


Nu cred ca civilizatia lor sa fie lipsita de probleme. Poate si ei au probleme, si ce putem face noi cu tehnologia lor, la fel ar putea sa faca si cei din specia lor cu propria tehnologie.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Ian 2007 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare daca o civilizatie reuseste sa isi paraseasca propriul sistem solar, si sa ocupe cateva (3-4 sa zicem), se mai poate autodistruge ? Sa zicem ca s-ar distruge pe planeta natala, dar restul ar supravietui, si si-ar continua expansiunea.

Si totusi, stau si ma gandesc cum de 15.000.000.000 de ani, din 150.000.000.000 de stele, nimeni nu a evoluat suficient de mult, incat sa ajunga si pe Pamant, sau sa lase urme vizibile ale devoltarii in spatiu. (am scris cifrele desfacut pentru a va da mai bine seama, ce inseamna aceste miliarde) In "Orasul si Stelele" de Arthur Clarke, vechea civilizatie galactiva isi avea capitala intr-un sistem de 7 stele dispuse circular, si cu o stea in mijloc. Nimeni sa nu fi facut asa ceva de evident in spatiu, incat sa ii identificam prin simple observatii ? Sa aibe stiinta limite asa de stricte, incat astfel de acte de inginerie sa nu fie posibile ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 31 Ian 2007 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Referiri la ... si despre... SF...
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand am sa-i raspund D-lui Dragan care vad ca insista in alocarea unor epitete sau mai bine zis .... calificative, unor persoane pe care nu a avut inca ocazia sa le cunoasca personal....

Citez

" Mircea draga, nu mi-o lua in nume de rau but you're full of shit. In capul tau e un talmes-balmes, daca vrei mai pe romaneste. Si apropo mai lasa-ne cu 7000 FT. Ai uitat cumva unitatile de masura internationale si nu le mai stii decat pe cele anglo-saxone? Sa stii ca nu esti unicul de pe planeta asta care are acces la informatii. " .

"Da despre Shambala ce ne poti dezvalui tu, ooo Mare Iluminat? Dar despre Protocoalele Inteleptilor? Poate vei avea mila de noi si ne vei dezvalui marile secrete din spatele rapirilor umanoizilor de catre OZN-uri."

" am impresia ca aecrimla a cam luat-o rau razna peste camp "

" Rezultatele le poti vedea foarte usor, e suficient sa cauti chiar si pe acest forum. Am vrea sa vedem si noi cometa McNaught facuta de tine. Sau n-ai avut timp ca abia ti-ai aratat muschii pe aici pe forum? "



... lista ar putea sa continue cu alte epitete sau aprecieri ( indecente ), la adresa unor membrii mai vechi sau mai noi ai acestui forum, dar nu face cazul acestui topic.


" you're full of shit " , inseamna cu totul altceva decat a-ti incercat Dvs sa traduceti in expresia atasata in Romaneste.

Ideea pe care vreau s-o scot in evidenta este urmatoarea:

Ar trebui sa va revizuiti putin atitudinea de " Master Blaster " al acestui forum unde , nu sunteti ; Nici moderator, ; Nici proprietar pe nici un topic .......
...Deci , respectuos va rog sa aveti in vedere ca nu voi tolera in nici un caz din partea Dvs a unor calificative si aprecieri, altele decat cele situate in limita bunului simt.

Nu v-am combatut niciodata in mod direct, si mai ales nu pe un ton indecent, cum a-ti facut Dvs nu o data in cadrul acestui forum.

La fel nu contest experienta Dvs in domeniile unde eu sunt inca incepator, cum nici Dvs nu excelati, in domenii in care eu am mai multa experienta decat Dvs........ dar,....

...Dar sa revenim:...

Unitatea de masura la care fac referire in unul din mesajele mele anterioare ft ( foot ), este una care se foloseste si astazi in toata lumea de catre toti pilotii care zboara cu aparate de zbor.

Nu cred ca cineva care este interesat de subiectele dezbatute de noi toti aici pe forum sa nu aiba idee despre ce am vrut eu sa zic .

Eu lucrez zilnic cu aceste unitati de masura si de aceea nu mi se par straine, dar....

....Oricum detalii gasiti aici :

http://www.physlink.com/Reference/UnitConversion.cfm

Sa nu uitam ca primii care au zburat cu un avion sunt ...
...(Wilbur and Orville Wright) care au pus bazele zborului cu aparate motopropulsate, mai grele decat aerul, in anul 1903, in Statele Unite, unde unitatea de masura pt lungime nu a fost Metrul, ci Piciorul ( foot ), care la plural = Feets.
Aceste unitati sunt valabile si folosite pe toate aparatele de zbor indiferent de originea lor ( dpdv al fabricatiei ) toate au indicatoarele in Ft.

Dar sa revenim la subiectul acestui topic...

Cum am mai spus si alta data eu stau si analizez informatiile la care am acces in mod indirect, prin intermediul stirilor de la televizor, a reportajelor de pe internet, si alte surse, la rece.

La rece = o informatie confirmata de mai mult de 3 persoane independente una de alta si care nu s-au intalnit deloc in viata lor, care spun acelasi lucru, bazandu-se be date Statistice, si intamplari reale, la care ei au luat parte, sau o informatie combatuta de una sau mai multe persoane care au dovezi clare a ceea ce sustin, asta consider eu dovada care trebuie analizata " la rece "

Bineinteles ca nu am s-o cred pe "Roszi neni sau pe Iancsi Bacsi" ..... ( tanti Roji.... si nenea Ion ) ......atunci cand afirma ca au vazut "Alienii" la ei in baie" ......
.....dar...

.... am sa-l cred pe Gordon Cooper, cand spune in fata camerelor de luat vederi ca a avut mai multe contacte indirecte cu extraterestrii,.....

.... am sa-l cred pe G. Bush care a prezentat un raport cu privire la observarea unui aparat de zbor, care l-a vazut personal, tot in fata camerelor de luat vederi, ca mai apoi sa faca referire in fata ONU la acel incident intr-un mod mai mult sau mai putin direct...

.... am sa-l cred pe Douglas McAtrhur, cand face referire imediat dupa terminarea celui de-al 2-lea Rzboi Mondial la urmatorul conflict care se va purta la alta scara decat cea cunoscuta de public...... tot in fata camerelor de luat vederi, inainte de a candida la presedentia SUA......

.... am sa-l cred pe Bob Lazar, care membru al echipei de oameni de stiinta din cadrul Area 51, S4 ...., face referiri in fata camerei de luat vederi, despre experimentele la care a luat parte,.....

..... am sa-i cred pe multi altii care au avut sau inca mai au functii in locuri unde se " periau " informatiile pt publicul larg si care acum nu mai vor sa ascunda adevarul, aparand cu probe in fata camerolor de luat vederi,......

....NU am sa-l cred pe Neil Armstrong si pe Buzz Aldrin, care intr-un interviu televizat la intoarcerea de pe " Luna " nu si-au putut aminti, iar mai apoi au fost siguri ca nu au vazut stele pe Bolta cereasca, fiind pe suprafata lunii, fara a avea nici o poluare luminoasa decat luminile de la modulul lunar Smile

.... Nu am sa cred informatiile ieftine prezentate de operatori sau moderatori de televiziune, care nu au la baza decat zvonuri sau afirmatii bazate pe zvonuri ....

.....In concluzie; Eu cel putin, vad zilnic cate unul sau doua din aceste reportaje in care apar oameni a caror credibilitate nu pot s-o contest vorbind despre Ceata care ni se asterne voit de catre cei care ne conduc, pt a ignora adevarul.

Chiar daca ce spun eu aici este " doar pe sticla" cel putin vad persoanele cand fac aceste declaratii, nu le citesc in nus'h ce ziare sau publicatii mai mult sau mai putin de incredere.

Alta credibilitate are o imagine filmata cand apare in fata populatiei, decat intr-o publicatie insotita de o poza si niste randuri de text, fie ca este vorba de internet sau o publicatie pe hartie, ( ziar, revista ) , etc...

Avantajul meu este ca eu am trait doar 25 de ani in Comunism si nu a fost de ajuns sa ma transform intr-o persoana care ia de bun doar ce zic autoritatile ( fie ca sunt de la noi sau din alta parte a lumii ) , iar asta m-a impulsionat sa cred ca Informatia este , mai ales acum " la liber " daca stii s-o cauti in locul potrivit.

Ideea pe care ma bazez cand fac afirmatii atunci cand scriu aici pe forum este ca, am vazut fetzele celor care apar in interviurile de pe net, si pot sa spun ca unii dintre ei chiar nu mai au ce sa ascunda sau nu mai vor.

Au ajuns la o varsta cand incep sa le para rau de faptul ca au luat parte la asa o minciuna globala doar pt a-si asigura un trai mai bun pt moment, crezand ca noi, restul lumii nu am face fata la aceste dezvaluiri, cu ani in urma.

Poate aveau dreptate, dar acum , zic eu Omenirea este mai mult pregatita sa afle adevarul in legatura cu aceste subiecte Tabu, despre care, ori nu s-a vorbit, ori s-au negat existenta lor, in toate mediile de informare in masa.

I-mi este greu sa aduc argumente pe baza imaginilor vazute de mine in tot acest timp datorita volumului mare de informatii...dar, cel mai bine ar fi sa vedeti si voi ca daca eu , cel putin exagerez in afirmatii, persoanele care apar in interviuri nu au de ce sa exagereze.

Doar asa ca idee, din cei + 2 TB de informatie stocata pe Hdd-urile mele pe care o am, cel putin 200 Gb sunt reportaje care fac referire la subiectul dezbatut in cadrul acestui topic si nu numai ....dar care au legatura directa sau indirecta cu lumea in care traim...

Am sa incerc sa o fac accesibila peste 1 luna cand voi fi acasa celor interesati de asa ceva...

Pana atunci ramane sa ne spunem unul altuia parerile pro si contra despre subiectul acesta care se pare ca ridica tot mai multe semne de intrebare...
Bafta si cer cat mai senin....

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 31 Ian 2007 07:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu cred ca civilizatia lor sa fie lipsita de probleme. Poate si ei au probleme,


"Probleme" sunt peste tot ... termenul de perfect e pur filozofic Smile Dar in contextul la care ma refer - violenti + tehnologie avansata nu poate rezulta decit in distrugere. Daca uni acapa atunci invata la ce poate duce violenta si implicit nu mai sunt violenti Smile Deci cam totul merge mana in mana - cum sa dovedit defapt si dea lungul istoriei umanitati pana acum.

Citat:
In "Orasul si Stelele" de Arthur Clarke, vechea civilizatie galactiva isi avea capitala intr-un sistem de 7 stele dispuse circular, si cu o stea in mijloc. Nimeni sa nu fi facut asa ceva de evident in spatiu, incat sa ii identificam prin simple observatii ?


Apropos de asta. Uite o astrofotografie de exemplu a galaxiei noastre in Sagittarius: http://www.panther-observatory.com/gallery...C_c120.htm
cit de usor ai putea sa vezi 7 stele in cerc si cu una in mijloc ? Shocked E ca si cum te-ai uita la o gramada de nisip Smile Iar asat e aici aproape ... in galaxiile mai indepartate nici macar nu avem rezolutia suficienta.

Citat:
Sa aibe stiinta limite asa de stricte, incat astfel de acte de inginerie sa nu fie posibile ?


Greu de zis ... orice poate fi posibil in timp - dar acum se pune intrebarea si care ar fi justificarea unei efort de genul asta ?

Si in final sa fac si o referire la scifi-urile existente (ca tot suntem in topic). Parerea mea e ca majoritatea sunt cam expirate - iar ideii noi putine in ultimele decenii.

Larry
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Ian 2007 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

- 1). Există civilizații extraterestre?
Să presupunem că nu există. Atunci:

- 2). Ce este atât de special pe planeta Pământ încât să nu poată fi reprodus nicăieri în Univers?
Eu cred că pe planeta noastră nu există nimic special care a dus la apariția vieții, deci cred în existența unor civilizații extraterestre.
Dar, dacă presupunem că există extratereștrii, atunci:

- 3). Există probe care să demonstreze existența lor?
Da, există asemenea probe. Ele constă în cele cel puțin 1% cazuri OZN care nu au fost explicate încă, dar care pot fi explicate foarte simplu acceptând ipoteza unei civilizații extraterestre. Orice teorie trebuie admisă numai până la proba contrarie (chiar dacă această probă ar fi una singură!). Tot astfel, teoria inexistenței extratereștrilor trebuie acceptată până la proba contrarie. Dar această probă contrarie există deja în cele 1% cazuri nerezolvate!

- 4). De ce nu comunică cu noi în mod oficial, dezvăluindu-ne identitatea lor, tehnologia, intențiile, etc.?
Păi, să vedem. Noi de ce nu comunicăm cu furnicile sau cu microbii sau chiar cu delfinii sau cu pisica de lângă noi? Știe pisica de lângă noi care este identitatea noastră (data nașterii, de exemplu) sau înțelege ea ce tehnologie folosim pentru a ne ridica în cosmos sau îi pot eu transmite cumva că intenția mea este să revoluționez Fizica Smile? Pe ea o interesează vrăbiile, șoarecii, laptele, căldura, patul alb și moale, etc. Credeți că dacă aș începe să “vorbesc” cu ea despre determinantul unei matrice sau despre inelele lui Saturn, m-ar privi în ochi Smile?
Să presupunem, totuși, că unele civilizații ar putea fi atât de avansate, încât să ne poată comunica pe înțelesul nostru ceea ce știu ei. Civilizațiile care au rezolvat această problemă a comunicării sunt capabile să se organizeze în Univers și să formeze “instituții” care să interzică amestecul în treburile interne ale altor civilizații. Și noi avem deja (prin unele țări mai civilizate) instituții care protejează animalele și le repun în mediul lor natural. Atunci nu vor avea asemenea civilizații avansate?

În concluzie, există civilizații extraterestre, unele mai avansate decât altele. Cele care ar putea vorbi cu noi nu au voie să o facă pentru că ne protejează “independența și suveranitatea”. Atunci când vom ajunge suficient de avansați încât să putem comunica bilateral cu ei (deci cu propriile noastre mijloace, independent de mijloacele lor), atunci ne vor primi în rândurile organizațiilor universale. Până atunci nu ne rămâne decât să ne străduim să înțelegem misterele Universului, investind mai mult timp decât am făcut-o până acum.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Ian 2007 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:

- 4). De ce nu comunică cu noi în mod oficial, dezvăluindu-ne identitatea lor, tehnologia, intențiile, etc.?
Păi, să vedem. Noi de ce nu comunicăm cu furnicile sau cu microbii sau chiar cu delfinii sau cu pisica de lângă noi? Știe pisica de lângă noi care este identitatea noastră (data nașterii, de exemplu) sau înțelege ea ce tehnologie folosim pentru a ne ridica în cosmos sau îi pot eu transmite cumva că intenția mea este să revoluționez Fizica Smile? Pe ea o interesează vrăbiile, șoarecii, laptele, căldura, patul alb și moale, etc. Credeți că dacă aș începe să “vorbesc” cu ea despre determinantul unei matrice sau despre inelele lui Saturn, m-ar privi în ochi Smile?
Să presupunem, totuși, că unele civilizații ar putea fi atât de avansate, încât să ne poată comunica pe înțelesul nostru ceea ce știu ei. Civilizațiile care au rezolvat această problemă a comunicării sunt capabile să se organizeze în Univers și să formeze “instituții” care să interzică amestecul în treburile interne ale altor civilizații. Și noi avem deja (prin unele țări mai civilizate) instituții care protejează animalele și le repun în mediul lor natural. Atunci nu vor avea asemenea civilizații avansate?


Sa fie asa de avansati incat noi sa parem doar niste furnici ? Furnicile oricat s-ar stradui, nu ar intelege nimic din lumea noastra. Dar noi suntem fiinte inteligente. Cu multa stradanie vom fi in stare sa le intelegem lumea. Sau ei au IQ-uri de milioane, si atunci noi chiar sa fim furnici ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact